Гепатопротектори – огляд ліків для печінки, кращі таблетки

Ліки для печінки – це гепатопротектори, які призначаються лікарем при різних порушеннях функції печінки, гепатитах (вірусні, токсичні, алкогольні гепатити), при ураженні печінки при прийомі препаратів, які чинять негативний вплив на її клітини (протипухлинні, знеболюючі засоби, протитуберкульозні препарати, антибіотики широкого спектру дії, оральні контрацептиви тощо).

Які ліки для печінки вважаються кращими, гарними, ефективними та не дорогими? Які ліки відновлюють печінку, використовуються для профілактики, для підтримки печінки? На сьогоднішній день фармацевтична промисловість пропонує безліч таблеток, нібито для відновлення печінки:

 • похідні амінокислот
 • фосфоліпіди
 • рослинні засоби
 • БАДи
 • гомеопатичні препарати

але до сих пір не створено ідеальних ліків для лікування печінки, швидко і ефективно відновлюючих її тканини. За призначенням лікаря прийом гепатопротекторів здійснюється протягом всього несприятливого впливу провокуючих факторів, а також після закінчення їх впливу. Слід зазначити, що одноразовий прийом ліків для печінки після алкоголю, застілля, переїдання, приймання токсичних препаратів – не дає ніякого ефекту.

Не займайтеся самолікуванням, якщо болить печінка, ліки-гепатопротектори є лише допоміжним засобом у комплексному лікуванні основного захворювання та вибір кращого препарату в конкретному клінічному випадку, тривалість терапії та оцінка ефективності лікування проводиться тільки лікарем.

Коли потрібні гепатопротектори?

В аптеках представлений величезний вибір гепатопротекторів і ці препарати використовуються дуже часто. Причому вартість курсу лікування обходиться пацієнтам в великі суми, а результату багато хто не відчуває. Суперечки про необхідність і доцільність такої терапії ведуться вже давно, в нашій країні лікар може призначити гепапропротектори в наступних випадках:

 • Вірусний гепатит (див. симптоми хронічного гепатиту) – їх призначають у тому випадку, якщо не допомагають противірусні препарати або з якихось причин противірусне лікування не можливо. Гепатопротектори в цьому випадку можуть використовуватися для профілактики цирозу печінки у комплексному лікуванні.
 • Алкогольний гепатит, загрозливий цирозом печінки – у цьому випадку слід відмовитися від алкоголю, ці препарати не чинять значного ефекту. Якщо триває прийом алкоголю, застосовує гепатопротектори пацієнт чи ні – не важливо. Ніякі, навіть найкращі ліки для печінки не допоможуть, якщо людина продовжує пити алкоголь.
 • Жирова хвороба печінки (не алкогольна) – у пацієнтів з ожирінням або у хворих на цукровий діабет 2 типу жирові клітини утворюються і в печінці, що призводить до її руйнування. У цьому випадку гепатопротектори потрібні для прискорення ефекту тільки при комплексному підході до терапії – дієта, що сприяє зниженню ваги, підвищення фізичної активності, протидіабетичні препарати, зниження холестерину.
 • Лікарський гепатит (токсичний), первинний біліарний цироз – призначаються певні гепатопротектори в комплексній терапії.

Слід розуміти, що відновити печінку тільки ліками неможливо, слід дотримуватися дієти, і обмежити прийом алкоголю, кинути палити, а також лікувати супутні захворювання, оскільки часто у пацієнта порушені функції інших органів, що беруть участь у травленні – жовчний міхур, підшлункова залоза.

Клас лікарських засобів «гепатопротектори» існує тільки в Україні і країнах СНД, ні в Європі, ні в Північній Америці, ні в Австралії більшість з них не зареєстровані. Вони не включені в списки таблеток для лікування захворювань печінки з огляду на те, що їх терапевтична ефективність не доведена і не підтверджена клінічна значущість. Дуже рідко деякі з них застосовуються в США і Європі вузьким показаннями, використовуються в якості БАДів (тобто їх застосування не гарантує ефекту). Французька компанія Санофі – один з виробників Есенціале 99% свого виробництва направляє у Україні і країни СНД, оскільки нікому в світі не потрібен цей препарат.

Есенціальні фосфоліпіди

Реклама та інструкція до цих засобів переконує пацієнтів і лікарів в необхідності використання їх у терапії:

 • жирової дегенерації печінки
 • цирозу печінки
 • хронічних гепатитів
 • токсичних гепатитів
 • алкогольних гепатитів
 • радіаційному синдромі

Чи насправді це так? Нижче ми наведемо дві точки зору, одну – дані інструкції до есенціальних фосфоліпідів, іншу – яка суперечить рекламної компанії цієї групи препаратів.

Позитивна думка – Що свідчить інструкція по застосуванню цих капсул? Есенціальні фосфоліпіди (одержувані з сої) – це компоненти клітинної стінки гепатоцитів. Дія фосфоліпідів полягає в тому, що вони проникають в ліпідний шар стінок пошкоджених клітин, покращуючи їх функції. Багато хто вважає, що есенціальні фосфоліпіди здатні відновлювати клітини печінки, це не зовсім так, оскільки їх дія покращує стан тільки клітинних стінок. А також до складу деяких препаратів входять вітаміни, які поліпшують роботу клітин печінки. При прийомі фосфоліпідів знижуються енергетичні витрати печінки, збільшується ферментна активність, поліпшуються фізико-хімічні властивості жовчі. Для отримання відчутного результату ці таблетки слід приймати дуже тривалий час (до півроку).

Негативна думка – Спочатку передбачалося, що есенціальні фосфоліпіди є ефективними в якості «лікарського прикриття» при прийомі гепатотоксичних лікарських засобів, при алкогольному, вірусному гепатиті і стеатозі печінки різного походження. Було проведено 5 клінічних випробувань з 1989 року, які показали їх позитивний вплив.

Однак, проведене в США в 2003 році дослідження ветеранських мед. центрів, не виявило ніяких позитивних дії цих препаратів на функцію печінки, оскільки таблетки для печінки, подібні Есенціале, майже не потрапляють в печінку, а розподіляються і метаболізуються по всьому організму. Навіть було встановлено, що на фоні вірусних гепатитів як гострих, так і хронічних, прийом есенціальних фосфоліпідів сприяв активізації запалення, оскільки провокував застій жовчі. На підставі цих досліджень їх використання в терапії вірусних гепатитів протипоказано. Вартість лікування дуже висока.

Більш того, відомо, що різні вітаміни групи В (які присутні в деяких засобах) одночасно приймати не рекомендується, що ставить під сумнів необхідність їх використання.

Есенціале форте НЕсенціале Н, Есенціале форте Н

Склад: есенціальні фосфоліпіди

Середня ціна в аптеках: 30 шт. 480 грн, 5 амп. 800 грн. 100 шт. 1400 грн.

Эссливер ФортеЕсслівер Форте

Склад: есенціальні фосфоліпіди, вітаміни (В1, В2, В6, Е, РР, В12)

Ціна: 30 капс. 250 грн, 50 капс. 350 грн.

ФосфонциалеФосфонціале

Склад: Ліпоїд С100, Силімарин (екстракт розторопші)

Ціна: 30 капс. 300-400 грн.

ГепагардГепагард

Склад: есенціальні фосфорна – ліпіди, вітамін Е

Ціна: 30 капс. 230-280 грн, 120 капс. 900-950 грн.

ФосфогливФосфоглив

Склад: фосфоліпіди, тринатриєва сіль гліцирізинової кислоти (противірусна дію)

Ціна: 50 капс. 450-500 грн. порошок для ін’єкцій 5 шт. 1300-1500 грн.

РезалютРезалют

Склад: Ліпоїд PPL 600, у складі якого: тригліцериди середньої низки, фосфоліпіди, гліцеролу моно / діалконат, олія соєва, вітамін Е.

Ціна: 30 капс. 360-400 грн., 50 капс. 600-700 грн.

Таблетки для печінки тваринного походження

Таких таблеток для печінки буквально дві – Сірепар і Гепатосан, вони не застосовуються для профілактики, відпускаються за рецептом лікаря, використовуються тільки для лікування захворювань печінки за показаннями (цироз, гепатити, жировий гепатоз (дистрофії), лікарські та токсичні гепатити). Вони виробляються з клітин печінки свині (Гепатосан) і з гідролізату печінки ВРХ (Сирепар). Ці таблетки для печінки володіють гепатопротекторною дією, детоксикаційними властивостями.

СірепарСірепар

Склад: розчин для ін’єкцій – гідролізат екстракту печінки зі стандартизованою кількістю ціанокобаламіну (вітамін В12, жирні кислоти, амінокислоти, вуглеводи)

ГепатосанГепатосан

Склад: висушені клітини печінки донорської свині. Протипоказаний: дітям до 1 року, при гострому гепатиті, при вагітності, лактації, підвищеній чутливості.

Ціна: 10 капс. 340-400 грн.

ГепатаминГепатамін –

це БАД

Склад біологічної добавки до їжі – печінка великої рогатої худоби.

Ціна: 360 грн.

Амінокислоти

Адеметіонин – Гептрал, Гептор

Позитивна думка – Амінокислоти, наприклад, адеметіонин, бере участь у синтезі біологічно активних речовин і фосфоліпідів, має регенеруючі та детоксикаційні властивості. Гептрал до кінця 1 тижня використання проявляє також виражену антидепресивну дію, розщеплює жири і сприяє виведенню їх з печінки. Застосовуються ці ліки при жировому гепатозі печінки (жирової дистрофії), хронічному гепатиті, токсичному гепатиті, абстинентному синдромі, депресії.

Негативна думка – як лікарський засіб, Гептрал зареєстрований в Німеччині, Італії, Росії. В Австралії зареєстрований як препарат для тварин (ветеринарний), в інших країнах, як БАД, оскільки випробування показали сумнівний ефект.

Практикуючі лікарі – гастроентерологи, інфекціоністи, гепатологи знають, що цей препарат ефективний при внутрішньовенних вливаннях, так як при пероральному прийомі всмоктується лише дуже незначна частина препарату. Тому Гептрал в таблетках для серйозної патології печінки – майже марна трата коштів, на відміну від внутрішньовенного застосування.

Орнітину аспартат – Гепа-Мерц

Позитивна думка – Орнітін сприяє зниженню високого рівня аміаку, використовується при порушеннях функцій головного мозку, асоційованих порушенням функції печінки, а також при жировій дистрофії та токсичному гепатиті. Для профілактики печінки ці ліки практично не використовуються, оскільки дуже дорогі.

Негативна думка – цей препарат був широко розрекламований, але на печінку не має практично ніякої дії, застосовувати його для профілактики, захисту, відновлення печінки немає сенсу. Єдине, коли його застосування дає відчутний ефект – при печінковій комі для короткочасного виходу з неї, оскільки орнитин пов’язує токсичні для головного мозку компоненти в крові. Враховуючи його баснословну вартість та сумнівну ефективність, немає впевненості в доцільності його застосування.

ГептралГептрал

Склад: діюча речовина адеметіонин

Ціна: 20 табл. або 5 фл. 1500 -1600 грн.

ГепторГептор

Склад: діюча речовина адеметіонин

Ціна: 20 табл. 800 грн, 5 фл. 1200 грн.

Гепа-МерцГепа-Мерц

Склад: діюча речовина Орнитин

Ціна: 10 пак. 700-600 грн., 30 пак. 1500-1700 грн, 10 амп. 2500 – 2700 грн.

Ліки для печінки рослинного походження

Ліки для печінки з розторопшею – Легалон, Карсил, Гепабене, Силімар

Тільки позитивна думка – ці препарати дійсно ефективні. На питання, які ліки краще для печінки, відповідь – це препарати розторопши. Силімарин – це збірна назва біологічно активних речовин плодів розторопши плямистої, є сильним антиоксидантом (і єдиною протиотрутою при отруєнні блідою поганкою). За свідченнями призначається при гепатитах та інших захворюваннях печінки курсом не менше 3 місяців, сприяє зниженню інтенсивності прогресування цирозу печінки. Препарати з діючою речовиною силімарин – це хороші ліки для відновлення, підтримки печінки, оскільки він стимулює ріст нових клітин і відновлює руйнування клітинних мембран.

Для більш ефективного лікування краще не економити, а приймати Легалон з більш чистою хімічною субстанцією і більшим дозуванням (70 і 140 мг) або ж Карсил Форте (90 мг), ніж простий Карсил (35 мг).

В аптечних мережах – досить широкий вибір препаратів з розторопшею, як лікарських засобів, так і БАДів. Серед аналогів Карсила можна виділити Силімар, Легалон, Силібінін, Силімарин, серед БАДів – шрот розторопші, олія розторопші, капсули.

КарсилКарсил (35мг) і Карсил Форте (90мг)

Ціна: Карсил 80 шт. 230 грн., Карсил Форте 30 шт. 280 грн.

ЛегалонЛегалон

Ціна: 20 капс. 250-300 грн. 60 капс. 140 мг. 600 грн., 70 мг. 400 грн.

ГепабенеГепабене (розторопша і рутка)

Ціна: 30 капс. 350-400 грн.

СилимарСилімар

Ціна: 30 шт. 80 грн.

Розторопши екстрактТаблетки розторопши (екстракт) –

БАД

Ціна: 20 шт. 80 грн.

Розторопши екстрактШрот розторопши (подрібнена рослина)

Ціна: 30-40 грн.

Артишок – рослина, що використовується для лікування печінки

Артишок – це рослина, яку здавна використовувалася в народній медицині для зниження болю в суглобах, для лікування жовтяниці, оскільки він покращує обмін речовин, сприяє зниженню шкідливого холестерину, має сечогінну, жовчогінну та гепатопротекторну дію. В препаратах артишоку основною діючою речовиною є подібний за властивостями з силібинином – цимарин. Серед препаратів з артишоком можна виділити Хофитол, серед БАДів – Цинарикс, Екстракт артишоку. Їх застосовують для зняття алкогольної інтоксикації, для терапії холециститу, гепатитів, атеросклерозу головного мозку.

ЦинариксЦинарикс –

це БАД

Ціна: 60 табл. 300 грн.

ХофитолХофітол

Ціна: флакон 350-400 грн., 60 табл. 280 грн. 180 табл. 600-700 грн.

Артишока екстрактАртишок –

це БАД

Ціна: 20 табл. близько 100 грн.

Ліки для печінки – Лів 52, а також БАДи

Позитивна думка – виробник Лів 52 стверджує, що екстракти лікарських трав, які входять до складу препарату, захищають паренхіму печінки при токсичному ураженні (ліки, алкоголь), нормалізують белковосінтетичну функцію печінки, мають жовчогінну дію, стимулюють відновлення клітин печінки, мають не значну антиоксидантну дією, відновлюють співвідношення деяких фосфоліпідних фракцій. Використовується при гепатитах, анорексії, для профілактики захворювань печінки, цирозі. Проведені дослідження в Росії показали ефективність використання Лів 52 в терапії гепатиту А у дітей, результати були опубліковані у статті експертів НДІ педіатрії і дитячої хірургії Москви.

Негативна думка – однак за результатами різних досліджень США не відзначається заявлених дій Лів 52. Наприклад, при вірусному гепатиті прийом Лів 52 не привів до скорочення строків лікування, але спостерігалося зниження білірубіну в крові і скорочення сильної втрати ваги у пацієнтів. При терапії алкогольного гепатиту не виявлено жодного антитоксичного та відновлювального ефекту. Більш того, результати одного з клінічних досліджень, проведених в США, призвели до відкликання цього препарату з ринку країни. При терапії алкогольного гепатиту при прийомі Лів 52 виживаність у групі плацебо склала 86%, а в групі, що приймають Лів 52 – 74%. При гострих патологіях печінки застосування цих таблеток для печінки посилило вираженість запального синдрому.

Що стосується застосування інших БАДів, призначених для лікування хвороб печінки, її очищення, нормалізації травлення – це залишається вибором пацієнта, вірить він запевненням виробника чи ні. Оскільки безпека та якість кожної серії добавок до їжі може підтверджуватися лише виробником – «папірцем» (посвідченням про якість), і що там буде написано – це на його совісті. Однак існують БАДи, виробники яких, піклуючись про просування продукту, підтверджують їх лікувальні властивості, позитивний вплив на здоров’я – різними лабораторними та клінічними дослідженнями, але таких виробників одиниці.

Серед БАДів можна виділити Гепатотранзит, Мілона 10, Овесол, Дипана, Гепатрин.

ДипанаДипана –

це БАД, до складу входять водні екстракти 10 рослин.

Ціна: 48 шт. 220 грн.

Лів 52Лів 52 –

містить екстракти 7 лікарських рослин.

Ціна: 100 шт. 200-250 грн.

ГепатринГепатрин –

це БАД, у складі – силімарин, лецитин, вітаміни Е, В6, В1, В2, есенціальні фосфоліпіди

Ціна: 30 шт.200 грн. 60 шт.350 грн.

Гепато транзитГепато транзит –

БАД, що містить траву вівса, парила, володушки, кукурудзяні рильця, порошкоподібний лимонний сік

Ціна: 100 грн.

Мілона 10Мілона 10 –

це БАД, коріння кульбаби, лопуха, оману, артишоку екстракт, квітки безсмертника, кукурудзяні рильця

Ціна: 400 грн.

ОвесолОвесол –

це БАД, у складі – Трава вівса, Куркума, Трава і коріння володушки, Безсмертник піщаний, м’яти перцевої

Ціна: 150-200 грн.

Жовчні кислоти – урсодезоксихолева кислота

Урсодезоксихолева кислота – відноситься до препаратів жовчних кислот. Використовується для терапії захворювань жовчовивідних шляхів і печінки. Виявляє гіпоглікемічну дію, жовчогінну (тому протипоказаний при наявності каменів у жовчному міхурі), знижує насиченість жовчі холестерином (до повного розчинення холестеринових каменів), викликає підвищення панкреатичної та шлункової секреції. Впливає на імунологічні реакції в печінці – знижує кількість еозинофілів, впливає на утворення інтерлейкіну-2, на кількість Т-лімфоцитів.

Оскільки препарати, що містять урсодезоксихолеву кислоту, мають ряд серйозних протипоказань (гострі запальні процеси в кишечнику, жовчному міхурі, виражені порушення функції підшлункової залози, нирок і печінки, камені в жовчному міхурі), а також володіють імуномодулюючою дією – їх застосування без рекомендації лікаря не безпечно. Застосовують ці препарати при біліарному рефлюкс-гастриті, для симптоматичного лікування при первинному біліарному цирозі печінки, для розчинення холестеринових каменів у жовчному міхурі.

УрсофалькУрсофальк

Ціна: 10 капс. 250 грн, 50 капс. 1000 грн. 100 капс. 2000 грн., сусп. 1300 р.

УрсосанУрсосан

Ціна: 10 капс. 200 грн. 100 капс. 1400 грн.

УрсоливУрсолив

Ціна: 10 капс.160 грн, 100 капс.1300 грн.

УрсодезУрсодез

Ціна: 100 капс. 900 грн.

УрдоксаУрдокса

Ціна: 100 капс. 1000 грн.

ЛиводексаЛиводекса

Ціна: 50 шт.300 грн. 100шт. 900р.

Гомеопатичні препарати

Серед гомеопатичних препаратів можна виділити Хепель (Німеччина) та Галстена (Австрія). Слід пам’ятати, що будь-яке гомеопатичне лікування для отримання відчутного ефекту має бути під контролем гомеопата і досить тривалим. Монопрепарати, що відрізняються особливою тропністю до клітин печінки – травневий чистотіл Chelidonium majus і розторопша Carduus marianus, за запевненням гомеопатів покривають більшість симптомів, що виникають при захворюваннях печінки. Вони також використовуються як ліки, що підтримують печінку.

ХепельХепель

Ціна: 50 шт. 220 грн.

ГалстенаГалстена

Ціна: 12 шт. 220 грн, краплі 20 мл. 260 грн, 50 мл. 430 грн.

Carduus marianusChelidonium majus (чистотіл) і Carduus marianus (розторопша)

Cтаттю про гепатопротектори також можна прочитати російською мовою: «Гепатопротекторы: лекарства для лечения печени, лучшие препараты, таблетки».