Причини болю в горлі або гортані при ковтанні

Біль у горлі є ознакою великої кількості захворювань. Хворобливі відчуття можуть виникати при наявності запального процесу, різних новоутворень і травмах. Найчастіше біль у горлі при ковтанні з’являється при ангіні (див. лікування ангіни у дітей), коли запалюються мигдалини, і під час загострення хронічного тонзиліту.

Крім болю, ці захворювання характеризуються підвищенням температури, почервонінням слизової глотки і неба, збільшенням мигдаликів, а також гнійним нальотом на них. Але існує і безліч інших факторів, які можуть провокувати біль в гортані і горлі.

Новоутворення

Доброякісні новоутворення, зокрема великі аденоми, можуть викликати легку біль при ковтанні. Утворення злоякісних пухлин незмінно супроводжується регулярними або періодичними болями. Найчастіше вони розташовуються на м’якому небі або піднебінної мигдалині, але можуть з’явитися і на задній стінці глотки.

Характер і сила болю залежить від локалізації новоутворення та його типи:

 • При лімфомі можуть з’явитися труднощі при ковтанні відчуття грудки в горлі.
 • Плоскоклітинний (пухлини з епітелію) починають утворюватися на поверхні, поступово переходячи в регіональний лімфаденіт з дерев’яною щільністю вузлів. Поразка збільшується по мірі проникнення новоутворення вглиб тканин, і біль може поширюватися не тільки на горло і глотку, але і у вуха.
 • Лімфосаркома викликає больовий синдром, утруднює дихання і ковтання.
 • Ретикулосаркома за симптомами схожа з лімфосаркомою, але набагато раніше починає поширювати метастази.
 • До зовнішніх пухлин, які можуть стати причиною болю в горлі, відносять рак щитовидної залози. У людини виникають труднощі з ковтанням, починає боліти шия і виникає відчуття, що у горлі застряв якийсь предмет. Збільшуючись, новоутворення утруднює дихання, призводить до набряку шиї, задишки, кашлю і хриплости голосу.

Статеві інфекції

Деякі хвороби, що передаються статевим шляхом, можуть стати причиною болю в горлі. До них відносять такі захворювання:

Гонорея глотки

На початковій стадії проявляється як звичайна ангіна. Пацієнта починає боліти горло, а при огляді лікар виявляє рясний гнійний наліт на мигдалинах. Заразитися хворобою можна при оральному сексі. Також захворювання може розвинутися у новонароджених, коли хвороботворний мікроорганізм потрапляє в тіло дитини від матері під час пологів.

Сифіліс глотки

Перші симптоми хвороби з’являються приблизно через місяць після зараження. На місці проникнення збудника захворювання (блідою трепонеми) в слизову оболонку з’являється твердий шанкр – виразка з гладким дном і щільними краями. Починають збільшуватися шийні та підщелепні лімфовузли, вони стають твердими і болючими. Шанкр не болить до початку вторинного нагноєння, яке виникає після проникнення мікробів усередину виразки. Після розвитку вторинного сифілісу через 2-3 місяці, глотка покривається численними яскравими горбиками (сіфілідамі). Хворий починається скаржитися на сухий кашель, а коли патологічний процес поширюється в гортань, голос стає сиплим.

Читайте також: «Як передається сифіліс»

Біль у горлі без підвищення температури

Біль у горлі без високої температури, викликає не тільки дискомфорт при розмові і їжі, але і насторожує хворого. Подібний симптом характерний для великої кількості різних захворювань і інших видів пошкоджень глотки:

Хронічний фарингіт

Не має яскраво виражених симптомів (інтоксикації і підвищеної температури). В залежності від виду фарингіту (катарального, гранульозного або атрофічного) відрізняються і симптоми:

 • Атрофічний фарингіт виражається за труднощі з проковтуванням їжі і сухості глотки. Досить часто хвороба супроводжується неприємним запахом з рота і кровоточивості невеликих судин глотки. Пацієнти змушені пити багато рідини, щоб зняти сухість у роті та горлі. Атрофічний фарингіт часто розвивається на тлі хвороб травлення і стихає після завершення лікування гастритів, виразки або дуоденіту. Термінальна стадія хвороби супроводжується витончення слизової оболонки глотки, утворенням кірок, ерозій і неприємного запаху з рота (озени).
 • Катаральний фарингіт або при гіпертрофії слизової оболонки у пацієнта з’являється відчуття першіння в горлі. Іноді може виникати відчуття дряпання або лоскотання в горлі. Деякі пацієнти скаржаться на відчуття стороннього тіла в горлі, яке, однак, не заважає ковтати їжу. Щоб позбутися від цього відчуття, хворий змушений часто глитати слину.
 • Гранулезний фарингіт проявляється такими ж симптомами, що і катаральний, але вони виражені яскравіше. Причинами виникнення гранульозного фарингіту можуть стати гострі фарингіти, гастроезофагеальний рефлюс (при якому вміст шлунка потрапляє в стравохід). Факторами, що сприяють розвитку гранульозного фарингіту, можуть стати зловживання алкоголем, куріння, алергія і запилене повітря.
Гострий фарингіт (алергічний, аліментарний або токсичний)

Біль в горлі або гортані при ковтанніВикликає сильні болі і труднощі при ковтанні. Глотку дратують різні речовини, які й провокують біль. Подібні симптоми можуть з’явитися після викуреної сигарети. Основні симптоми виражаються в почервоніння і подразнення глотки, на ній з’являються набряки, а слизова оболонка стає сухою і наповнюється кров’ю. У деяких хворих на гострий фарингіт супроводжується першіння і сухістю в горлі, покашлюванням або гострими нападами болю у вигляді поколювань.

Заглотковий абсцес

Виникає при пошкодженні слизової оболонки глотки чужорідним тілом. Якщо пошкодження глибоке, на його місці утворюється абсцес, який викликає болю в горлі. Вони виникають із-за попадання інфекції в уражене місце. Подібні ускладнення можуть викликати колоті рани або гострі сторонні тіла, що потрапили в глотку. Симптоми починають проявлятися вже через два-три дні після травми:

 • З’являються хворобливі відчуття під час їжі
 • Стає важко ковтати слину
 • Утруднюється дихання
 • Розвивається інтоксикація, яка пізніше супроводжується підвищенням температури до 40 градусів
 • Виникає регіональний лімфаденіт
 • Пацієнт змушений тримати голову в неприродному положенні.

Виявити абсцес можна при ретельному огляді глотки, а підтвердити діагноз допоможе рентгенівське обстеження.

Травми слизової оболонки

Часто стають причиною болю в горлі. Пошкодити слизову можна механічним (чужорідні тіла, рвані, вогнепальні поранення), хімічним (оцет, кислота, спирт) і термічним (опік) шляхом.

Механічне пошкодження глотки

Найчастіше виникає із-за чужорідних тіл, які потрапили в глотку. Гострий предмет може застрягти в задній частині ротової порожнини. Дуже часто такі травми отримують діти, які можуть проковтнути дрібні частини іграшок, різні кульки або кісточки від фруктів.

Дуже часто механічне пошкодження глотки може викликати кістка з риби або м’яса, скла з побитого посуду, а діти іноді намагаються розкусити ялинкові іграшки або ампули з ліками. Швидко помітити і легко витягти можна лише ті сторонні тіла, що застрягли у верхніх відділах глотки. Якщо ж предмет застряг в середньому і нижньому відділі, його буде складно помітити. Він може тривалий час перебувати в горлі, викликаючи запалення. А в разі попадання великого предмета, у пацієнта можуть навіть з’явитися труднощі з диханням. Виявити стороннє тіло або місце запалення ЛОР при проведенні ретро- фарінгоскопіі.

Термічні опіки

Найчастіше відбуваються в побуті через необережність самої людини, якщо він п’є занадто гарячі рідини. Опік виникає в основному в порожнині рота, але гарячий чай, каву або суп можуть потрапляти і в глотку, стаючи причиною опіку.

При першого ступеня опіків відбувається пошкодження епітелію, який злущується через 3-4 дні після пошкодження. При цьому глотка стає червоною і набряклою, а хворий може відчувати біль у стравоході і печіння в горлі при ковтанні.

Друга ступінь виражається не тільки в утворенні струпа на слизовій оболонці, але і загальними симптомами інтоксикації, зокрема – підвищенням температури. Приблизно через тиждень струп відпадає, а не його місці утворюються кровоточать ранки. Всі ці дефекти при заживання покриваються рубцями.

Третя ступінь опіку характеризується великими ураженнями слизової під утвореними струпами. Вони відпадають через два тижні після травмування, а на їх місці утворюються ерозії і виразки, які заживають дуже повільно і залишають рубці. Такі шрами на слизовій глотки можуть звужувати її, а у хворого піднімається температура і може початися опікова хвороба з поліорганною недостатністю. В якості ускладнень третього ступеня термічних опіків виникають трахеобронхіти, ларингіти, перфорації, кровотечі і запалення слизової.

Хімічні опіки

Найбільш важкий варіант пошкодження глотки, який складно лікується. Швидкість лікування залежить від того, наскільки довго глотка піддавалася впливу хімічного токсину. Чим довше тривав цей процес, і чим концентрованіше був розчин, тим глибше уражається слизова. При хімічних опіках можуть виникати великі ерозії, і кровотечі з приєднанням інфекції. Пацієнти скаржаться на різку біль в горлі. В роті з’являється струп, за кольором якого можна визначити, якою розчин викликав опік. При впливі оцту і луги струп буде білого кольору, під впливом сірчаної і соляної кислоти утворюється бурий наліт, а азотна кислота дає струп жовтого кольору.

Подібні опіки призводять до утворення грубих рубців, які звужують глотку. Пацієнт може бути змушений харчуватися через спеціальну трубку або крапельницю. Хворому доведеться пройти оперативне втручання і тривалий відновлювальний курс лікування. Отруєння оцтовою кислотою, крім пошкодження глотки, тягнуть за собою ниркову недостатність, при якій пацієнту необхідний гемодіаліз.

Болі в горлі з підвищеною температурою

Біль у горлі – один з характерних симптомів гострого фарингіту. Крім болю, пацієнти відчувають сухість і першіння в горлі, а у деяких процес хвороби супроводжується утворенням в’язкого слизу. При алергічної природи хвороби вона прозора, а при бактеріальному – жовтого або зеленого відтінку.

При фарингіті у хворого підвищується температура до 37,5 градусів, і з’являється інтоксикація (болить голова, м’язи і суглоби). Можуть збільшуватися лімфовузли на шиї і під щелепою. Огляд показує набряклість і почервоніння слизової оболонки горла, (найчастіше на мигдалинах, небі і піднебінних дужках). Фарингіт відрізняється від ангіни тим, що при цій хворобі не утворюється гнійний наліт в глотці і на мигдалинах (див. ознаки лакунарної ангіни).

Гострий інфекційний фарингіт, який супроводжується болем у горлі і температурою, поділяється на декілька видів:

 • Грибковий (кандидозний)
 • Вірусні – викликається аденовірусом, парагрип, риновирусом, цитомегаловірусом, вірусом Епштейна-Барра і коронавирусами.
 • Бактеріальний розвивається при попаданні в організм стрептокока, стафілокока, гемофільної палички і мікоплазми.
 • Алергічний (токсичний) виникає при подразненні слизової оболонки димом, сигаретними смолами, хімічними речовинами і низькими температурами.
 • Променевої фарингіт розвивається під впливом іонізуючого випромінювання (наприклад, під час променевої терапії).
 • Фарингомикоз представляє собою грибкове ураження глотки грибами Кандида альбіканс. Хвороба нерідко з’являється після лікування глюкокортикостероїдами, антибіотиками, на тлі імунодефіциту або цукрового діабету. У даного типу хвороби є істотні відміну від видів, описаних вище. У хворого більш виражені дискомфортні відчуття в горлі (постійне печіння, дряпання і сухість). Виявляються виражені симптоми інтоксикації. Біль у горлі може бути помірною, але вона посилюється при ковтанні слини і під час їжі, може віддавати в щелепу, вуха і шию. Відмітна особливість фарингомикоза – білий або жовтий наліт на мигдалинах, піднебінних дужках і м’якому небі. Після відторгнення нальоту або його зняття, на місці ураження з’являються вогнища кровотечі, які тільки посилюють біль і можуть стати причиною розвитку вторинної інфекції.

Відрізнити фарингомикоз від дифтерії, при якій в горлі теж з’являється наліт, можна за допомогою висіву із зіву і носа на наявність палички Лефлера.

Розвиток бактеріального або вірусного фарингіту можливо лише при супутніх умов, при яких хвороботворні мікроорганізми починають активно розмножуватися. До них відносять переохолодження, голодування, прийом препаратів, що пригнічують імунітет, а також хронічні захворювання в запущеній формі.

Інші хвороби, що викликають біль у горлі

Існує і ряд інших захворювань, не пов’язаних з органами дихання або ротовою порожниною, які можуть викликати біль у горлі. До них відносять:

Невротичні розлади

Напади паніки і соматизовані депресії можуть стати причиною ускладненого ковтання і болючих відчуттів у горлі. Хворі скаржаться на відчуття грудки в горлі, яка заважає ковтати й дихати. Загальний важкий нервовий стан лише погіршує становище, хворі починають зосередитися на своїх хворобливих відчуттях і у них розвивається канцерофобія. Щоб позбутися такого стану, потрібно звернутися до психотерапевта, пройти курс реабілітації і медикаментозного лікування антидепресантами.

Шийний остеохондроз

Викликає стан, який медики називають «глоткова мігрень». При ньому виникає відчуття грудки в горлі, яке може супроводжуватися болем і труднощами при ковтанні. Тиск на третій корінець викликає біль за вухом, відчуття збільшення мови. Якщо уражається четвертий корінець, приєднується біль у серці і ключиці. Проблему зможе вирішити кваліфікований невролог.

Біль в гортані

Іноді біль може виникати не тільки в горлі, але і в гортані при кожному ковтанні. Цю патологію можуть викликати наступні фактори:

 • Пухлини гортаноглотки, які здавлюють нерви і руйнують кровоносні судини.
 • Сухий і холодний повітря викликає болі в гортані під час ковтання слини.
 • Запальні процеси (вірусні, бактеріальні, грибкові або паразитарні) викликають не тільки біль в гортані, а також призводять до сухого кашлю і осиплості голосу.
 • Операції на гортані, травми органа або попадання чужорідних тіл дають тривалу і сильну біль.

Оскільки хвороби, симптомом яких є біль у горлі або глотці, досить серйозні, не слід відкладати візит до лікаря при появі перших ознак хвороби.

Cтаттю про причини болю в горлі або гортані при ковтанні також можна прочитати російською мовою: «Причины боли в горле или гортани при глотании».