Симптоми раку кишечника, причини, діагностика, лікування, прогноз

Для раку кишечника характерно виникнення злоякісних новоутворень у слизовому шарі органу. У даний момент онкологічні процеси в різних відділах кишечника реєструють у 9-12 осіб на 100 тисяч. Крім того, рак кишечника поступово стає більш поширеним: ще десять років тому він займав шосте місце серед злоякісних новоутворень, а тепер перебуває на третьому. Не виключено, що вже через кілька років рак кишечника стане найпоширенішим онкологічним захворюванням, як вже сталося в США.

Причини виникнення

Існує ряд провокуючих чинників, які значно підвищують ризик розвитку злоякісних новоутворень у кишечнику. До них відносять (за ступенем важливості):

Оскільки рак кишечника зачіпає травний тракт, саме особливості харчування відіграють одну з ключових ролей у виникненні злоякісних новоутворень.
Особливості харчування, які можуть призвести до раку товстого кишечника або інших відділів органу, включають:

 • В раціоні сучасних людей занадто багато білкової їжі (м’яса) і недостатньо продуктів з грубими волокнами (злаки, сира рослинна їжа). Це сприяє виникненню закрепів і застою перевареної їжі в кишечнику.
 • Занадто часте вживання продуктів з консервантами, барвниками, підсилювачами смаку і емульгаторами сприяє розвитку злоякісних пухлин у травному тракті. Також подібний процес може викликати зловживання прянощами, рибою з великою кількістю дрібних кісток, і смаженими продуктами.
 • Коли людина вживає занадто багато продуктів тваринного походження, при їх розщепленні в кишечнику утворюються канцерогени (індол, скатол), які провокують рак при тривалому контакті зі слизовою оболонкою кишки.

Деякі хвороби органів травлення також можуть провокувати розвиток злоякісних пухлин:

 • Непереносимість глютену (целіакія).
 • Поліпи в кишечнику являють собою доброякісні новоутворення, однак у більшості випадків вони переростають у злоякісні, тому їх рекомендують видаляти відразу ж після виявлення. У медицині поліпи вважаються першими ознаками раку кишечника.
 • Будь-який запальний процес або виразки на слизовій оболонці кишечника також можуть спровокувати розвиток раку кишечника.

Загальні симптоми раку кишечника

Симптоми раку кишечника, причини, діагностика, лікування, прогнозНезалежно від відділу, стадії раку кишечника проявляються певними клінічними ознаками. Оскільки виявити хворобу краще на ранній стадії, кожна людина повинна знати про основні ознаки та симптоми раку кишечника. Інтенсивність їх прояву безпосередньо залежить від розмірів новоутворення та його локалізації:

Якщо пухлина розташована з лівого боку кишечника, де з фекалій видаляється зайва рідина, у пацієнта можуть виникати періодичні напади проносу, які змінюються запором. Це пов’язано з тим, що пухлина викликає розрідження вмісту кишок і бродіння залишків їжі.

 • Стеноз

Це один із симптомів раку кишечника, який виражається в постійних запорах, метеоризмі і сильних кольках. Здуття і біль проходять відразу ж після спорожнення кишечника. Це пов’язано з тим, що розростається новоутворення перекриває просвіт кишки, утрудняя проходження калових мас.

 • Анемія

Однією з ознак раку кишечника є і анемія. Цей процес викликається розростанням пухлини, яка перешкоджає всмоктуванню корисних мікроелементів, зокрема заліза. Крім того, пухлинний процес призводить до невеликих кровотеч, в результаті яких в крові знижується рівень гемоглобіну. Причиною розвитку анемії при раку кишечника можуть бути і спроби імунної системи організму самостійно впоратися з онкологічним процесом.

 • Диспепсія

Перші симптоми раку кишківника може стати порушення смакових відчуттів (постійний гіркий або кислий присмак у роті). У деяких пацієнтів з’являється постійна відрижка або печія. В такому випадку біль слабка або повністю відсутня, але пацієнт постійно відчуває дискомфорт, що може вказувати на порушення в роботі травного тракту.

 • Цистит

У деяких випадках проявом раку можуть бути і розлади сечовидільної системи. Пацієнт відчуває біль при сечовипусканні, а на білизні або в сечі можна помітити частинки крові.

 • Ознаки неправдивого запалення

У пацієнтів з раком кишечника можуть з’явитися ознаки запалення або навіть перитоніту: озноб, різке підвищення температури, нудота і блювота. Всі ці ознаки викликає сильний біль.

Інші симптоми раку кишечника на ранній стадії можуть включати:

 • Загальне нездужання або невеликі розлади травлення (підвищена стомлюваність, сонливість та загальна слабкість). Але якщо у людини дійсно почався онкологічний процес, з часом симптоми будуть посилюватися і доповнюватися іншими ознаками раку.
 • Багато пацієнти скаржаться на відчуття переповненості кишечнику, яке не проходить навіть після акту дефекації.
 • Явною ознакою раку кишечника можуть бути прожилки крові в калових масах.
 • У деяких пацієнтів спостерігається швидке зниження маси тіла без зміни способу життя або харчування.

Кишечник розділений на кілька основних відділів: товста, тонка, й пряма кишка. Залежно від певних ознак, лікар може встановити локалізацію злоякісної пухлини.

Пухлина у товстому кишечнику

Симптоми раку товстої кишки включають:

 • Хворобливі відчуття в підребер’ї зі зсувом вліво або вправо. Характер болю – тупий або ниючий.
 • Кишкова непрохідність, яка супроводжується гострим і сильним болем, нападами нудоти і блювоти. У блювотних масах іноді спостерігаються частинки калу.
 • Бурління, здуття живота, відчуття розпирання.
 • Діарея або рідкий стул (із-за порушення роботи товстого кишечника, який відповідає за всмоктування рідини).
 • У деяких випадках можуть проявлятися симптоми накопичення рідини в очеревині (асцит). Підвищений тиск рідини провокує порушення в роботі інших органів черевної порожнини.

Пухлини тонкого кишечника

Рак тонкої кишки часто в більшості проявляється диспепсичними розладами:

 • Зміни смаку, відрижка, печія;
 • Спазми кишечнику, нудота і блювання;
 • Втрата апетиту і стійке відраза до їжі;
 • Біль може з’явитися в будь-якій частині живота;
 • Якщо пухлина викликала внутрішня кровотеча, калові маси можуть стати темного кольору.

Пухлини прямої кишки

Рак прямої кишечника може проявлятися наступним чином:

 • Оскільки задній відділ кишечнику розташований поряд з органами сечостатевої системи, можуть приєднатися запалення сечового міхура або енурез;
 • Помилкові позиви до дефекації (тенезми);
 • З-за тривалого перебування калових мас у кишечнику пацієнт може скаржитися на ознаки загальної інтоксикації: загальну слабкість, підвищену стомлюваність, головний біль;
 • З заднього проходу можуть виділятися гній, слиз або кров (див. кровотечі із заднього проходу);
 • Якщо пухлина пошкоджує м’язи кишечника, може з’явитися нетримання калових мас або газів;
 • Пухлина, яка зачіпає нервові закінчення, може викликати біль при дефекації або після неї.

Методи діагностики

При перших симптомах раку кишечника необхідно провести ретельну діагностику, від якої буде залежати подальше лікування. Якщо у пацієнта з’явилося відчуття дискомфорту в животі, а його вік більше 50 років, необхідно здати аналіз крові для уточнення діагнозу. При наявності певних порушень в клінічній картині, є всі підстави запідозрити рак кишечника:

Для подальшого уточнення діагнозу використовуються інструментальні діагностичні методи:

КТ, МРТ

Дана процедура необхідна не тільки для виявлення пухлини, але і для визначення наявності метастазів в інші органи.

Колоноскопія, ретроманоскопия

Під час введення спеціального зонда з камерою в кишечнику доктор зможе не тільки візуально оцінити стан слизової, але і взяти зразки тканин для проведення біопсії. Саме даний метод діагностики дозволяє виявити рак на ранніх стадіях. Для пацієнтів старше 50 років рекомендується проводити дане обстеження регулярно, оскільки ранні стадії раку ніяк не проявляються. Іноді для діагностики використовують ректальне УЗД.

Читайте також: «Підготовка до колоноскопії кишечника»

Іригоскопія

Багато пацієнтів відмовляють від проведення колоноскопії з психологічних причин. У цьому випадку дослідження внутрішньої частини кишечника проводять за допомогою барієвої клізми і рентгена. В кишечник пацієнта вводять спеціальний розчин з барвником, який дозволяє виявити порушення кишечника. Одночасно з рентгеном іноді проводять УЗД черевної стінки або віртуальну колоноскопію.

Завдяки сучасним інструментам і діагностичних приладів, можна не тільки визначити локалізацію і розміри пухлини, але ступінь її проростання в сусідні органи, а також ряд інших параметрів, необхідних для призначення коректної терапії.

Методи лікування

Кожен пацієнт повинен розуміти, що ракові пухлини можна знищити народними засобами. Вони зможуть лише знизити яскравість прояви симптомів, але не усунути онкологічний процес. Тому краще звертатися до кваліфікованого лікаря, який зможе призначити правильне лікування, а при зверненні на ранніх стадіях онкологічного процесу можливо і повне вилікування.

Саме рання діагностика раку кишечника дозволяє дати позитивний прогноз щодо одужання. Якщо патологія була виявлена на пізній стадії, шанси вилікуватися зберігаються лише у половини пацієнтів.

Оперативне втручання

Ранні стадії раку кишечника допускають хірургічне лікування, під час якого пухлина вирізають, прохідність та відновлюючи цілісність органу. Після проведення операції кишечник продовжує повноцінно виконувати свої функції.

У деяких випадках локалізація пухлини не дозволяє відновити прохідність. В цьому випадку кінець кишки виводять назовні через проріз в очеревині, а пацієнту доведеться користуватися спеціальними калоприемниками.

Променева і хіміотерапія

Ці процедури дозволяють попередити розвиток метастазів і зупиняють ріст ракових клітин. Променеву і хіміотерапію проводять після оперативного втручання і при неможливості хірургічного лікування пухлин.

Тривалість життя

Багатьох пацієнтів з раком кишечника цікавить, скільки живуть з подібним захворюванням. Медики використовують термін «п’ятирічна виживаність», який відповідає статистичним даним за виживання пацієнтів з позитивними результатами лікування раку на різних стадіях:

 • Перша – виживаність становить 95 відсотків;
 • Друга – більше п’яти років живе 75 відсотків хворих;
 • Третя – половина пацієнтів живе понад 5 років;
 • Четверта стадія (при наявності метастазування) дає самий невтішний прогноз: лише 5 відсотків пацієнтів живуть більше п’яти років.

На тривалість життя впливає безліч факторів, у тому числі вік пацієнта, загальний рівень здоров’я та імунітету, наявність супутніх захворювань та розміри злоякісного новоутворення.

Cтаттю про симптоми раку кишечника також можна прочитати російською мовою: «Симптомы рака кишечника, причины, диагностика, лечение, прогноз».