Причини підвищеної пітливості у чоловіків і жінок

Підвищена пітливість пахв, обличчя, голови, ніг або генералізоване рясне потовиділення в медицині зветься гіпергідроз. Потовиділення є природним процесом очищення організму, виведенням водного секрету при впливі фізичних факторів, таких як перегрів організму при підвищеній температурі навколишнього середовища, при інтенсивних фізичних навантаженнях, нервовому навантаженні, хвилюванні. Цей фізіологічний процес як би рятує організм від перегріву, оскільки при випаровуванні поту з поверхні шкіри, відбувається охолодження і зниження температури тіла. Однак, причинами підвищеного потовиділення може бути безліч захворювань, одним із симптомів яких є гіпергідроз.

Надмірне потовиділення може бути фізіологічною особливістю людини і не представляти особливої загрози здоров’ю, лише викликати психологічний дискомфорт і погіршувати якість життя як жінки, так і чоловіка. Але оскільки немає єдиних критеріїв оцінки, не існує приладів, що визначають – надлишкове потовиділення чи нормальне, то і про захворювання гіпергідрозом слід говорити лише в тому випадку, якщо надмірне потіння сильно впливає на якість життя людини.

Причини підвищеної пітливостіСамостійно визначити надмірну пітливість можна, якщо вам:

 • Доводиться докладати масу зусиль, щоб боротися з наслідками підвищеної пітливості – приймати душ кілька разів на день, змінювати одяг та ін.
 • Доводиться відмовлятися від певних видів діяльності, занять у тренажерних залах з-за надмірного потовиділення
 • Доводиться знаходиться на певній відстані при контакті з колегами по роботі, друзями, ви уникаєте зайвий раз спілкуватися з людьми, відчуваєте невпевненість і відчуваєте занепокоєння з приводу зайвого потовиділення.

Види гіпергідрозу

Гіпергідроз підрозділяють на локальний (місцевий, обмежений), тобто коли:

 • потіє тільки обличчя, голова
 • потіють кінцівки – долоні, ступні ніг, найпоширеніша локалізація, звичайно пахви
 • пітніють долоні, ступні, лоб, пахви, як окремо, так і одночасно

і генералізований – коли потіє все тіло, одночасно і рясно, як правило, це відбувається при гарячкових станах, інфекційних та інших захворюваннях. У цьому випадку слід обов’язково звернутися до лікаря.

Також існує класифікація на первинний та вторинний:

 • Первинний – буває в період статевого дозрівання, в підлітковому віці у 1% населення.
 • Вторинний – є наслідком цілого ряду різних соматичних, ендокринних, неврологічних захворювань.

Піт не має запаху, однак, у кожної людини при потовиділенні відчувається запах різної інтенсивності. Чому піт набуває запах? Неприємний запах поту надають токсичні речовини, які виділяються при потінні, а також бактерії та інші шкідливі речовини, від яких звільняється організм з допомогою потових залоз.

Підвищена пітливість вночі

Якщо під час сну при нормальній температурі в кімнаті, відповідній постільній білизні і ковдрі, людина пітніє, прокидається вологим, пітніє голова, спина, груди, слід обов’язково визначити причини підвищеного потовиділення.

Під час сну процес природного потовиділення знижується, так як людина не рухається, не нервує, організм спокійний, всі процеси уповільнені. Тому виникнення підвищеного потовиділення ночами служить сигналом для звернення до лікаря, оскільки це може бути симптомом серйозного захворювання.

При підвищеній пітливості вночі, причинами можуть бути наступні захворювання: ГРВІ, грип, пневмонія, вегето-судинна дистонія, туберкульоз, злоякісні пухлини, лімфоми, хвороба Ходжкіна, лейкемія, захворювання щитовидної залози, імунні порушення, інсульт, захворювання серцево-судинної системи, остеомієліт, системні грибкові інфекції, абсцеси, гепатити, СНІД тощо.

Що може запитати лікар при зверненні до нього?

Щоб виключити або запідозрити серйозні патологічні стани, лікар може запитати у пацієнта наступне:

 • Постійне або періодичне підвищене потовиділення, чи збільшується воно при стресі?
 • Потовиділення обмежено якимись областями (лоб, голова, долоні, ступні, пахви) або носить загальний характер?
 • У родині ще хтось страждає подібним дискомфортом?
 • Коли частіше відбувається потовиділення – вночі чи вдень?
 • Вам буває жарко, коли оточуючі не відчувають подібне або навіть мерзнуть?
 • Чи відчуваєте Ви підвищену стомлюваність, слабкість, тремор, порушення координації, непритомність?
 • Чи впливає підвищене потіння на вашу роботу, громадське, особисте життя?
 • Чи відбулося зниження ваги і апетиту?
 • Які лікарські препарати ви приймаєте – від болю, гіпертонії, глаукоми та ін.?
 • Чи буває у вас кашель, підвищення температури тіла, збільшення лімфатичних вузлів?

Причини локальної підвищеної пітливості

Локальний гіпергідроз найчастіше носить сімейний характер.

Смаковий гіпергідроз – підвищена пітливість, яка пов’язана з прийомом їжі

Цей вид локального прояву гіпергідрозу з’являється після вживання в їжу певних продуктів, таких як – гарячий чай, кава, шоколад, інші гарячі напої, а також гострих страв, приправ, соусів. При цьому з’являється підвищена пітливість обличчя, а саме локалізується потовиділення частіше на верхній губі та на лобі. Причиною може бути стан, який виникає після важких вірусних або бактеріальних інфекційних хвороб слинних залоз або хірургічних втручаннях на слинних залозах.

Ідіоматичний гіпергідроз

Найчастіше прояви ідіоматичного гіпергідрозу людина починає відчувати в 15-30 років. Підвищене потовиділення з’являється як відразу у всіх зазначених сферах, так і в комбінації, найчастіше це долонний і підошовний. Такий вид захворювання нерідко проходить самостійно. Вважається, що жінки найбільш схильні до підвищеного потовиділення у зв’язку з постійними гормональними змінами – період статевого дозрівання, вагітність і пологи, клімактеричний період.

Чоловікам, які займаються спортом або рясно потіють в тренажерному залі 3 рази в тиждень, слід додатково приймати препарати магнію. Дослідження вчених показали, що культуристи з-за регулярного посиленого потовиділення при тренуваннях ризикують знизити рівень магнію до критичного значення, при якому настає занепад сил, збої ритму серця, серцева аритмія. Тому чоловікам при підвищеній пітливості при заняттях спортом слід урізноманітнити щоденний раціон продуктами, що містять магній.

Причини генералізованого підвищеного потовиділення

Більшість фахівців переконані, що в 80% випадків причинами посиленого потовиділення є спадкова схильність. До патологічних станів, які носять сімейний характер і проявляються гіпергідрозом, відносять:

 • Цукровий діабет
 • Тиреотоксикоз
 • Туберкульоз
 • Хворобу Ходжкіна
 • Артеріальну гіпертензію

Гіпергідроз може бути ознакою соматичних захворювань, нервово-психічних, бути наслідком нехтування правил особистої гігієни або прийому лікарських препаратів. Після інфекційних захворювань на фоні лікування антибіотиками може розвиватися дисбактеріоз кишечника, який також супроводжується надмірною пітливістю.

Інфекційні захворювання, отруєння

Більшість гострих і хронічних захворювань вірусного або бактеріального походження, отруєння (харчові отруєння або токсичними речовинами) – викликають підвищення температури тіла і, як наслідок, інтоксикацію, озноб, гіпергідроз. Такі захворювання, як малярія, бруцельоз, септицемія супроводжуються рясним виділенням поту. Для туберкульозу легень і позалегеневих форм захворювання висока температура тіла не характерна, найчастіше хворі мають субфебрильну температуру 37,2-37,5, і підвищену пітливість саме вночі.

Ендокринні порушення

Такі захворювання, як тиреотоксикоз, цукровий діабет, гіпоглікемія, крім основних симптомів проявляються і генералізованим надмірним потовиділенням. Підвищена пітливість у жінок часто спостерігається в період вагітності, а також в період пременопаузи багато жінок страждають від клімактеричного синдрому, що супроводжується гарячими приливами і різким потовиділенням (див. як позбутися від приливів при клімаксі). Генералізований гіпергідроз відчувають 60% пацієнтів з порушенням функції частки гіпофіза – акромегалією. При феохромоцитомі, надмірне потовиділення в поєднанні з гіпертонією іноді бувають єдиними ознаками захворювання.

Онкологічні захворювання

Будь-які злоякісні пухлини можуть супроводжуватися слабкістю та підвищеним потовиділенням. Лімфоми, хвороба Ходжкіна супроводжуються гарячковим станом, що чергується зі зниженням температури тіла, підвищеною стомлюваністю і генералізованим надмірним потовиділенням у вечірній час і вночі.

Захворювання нирок

При захворюваннях нирок відбувається порушення процесу утворення та природної фільтрації сечі, тому організм прагне позбавлятися від надлишків рідини за допомогою потових залоз.

Вегето-судинна дистонія

Дуже часто при ВСД пацієнт страждає від підвищеної пітливості, в тому числі і по ночах.

Прийом деяких лікарських препаратів

Прийом інсуліну, анальгетиків (морфін, промедол), аспірину, пілокарпіну, бетанекола, протиблювотних засобів – при передозуванні або тривалому використанні викликають підвищену пітливість.

Ураження центральної нервової системи

Неврологічні порушення, такі як хвороба Паркінсона, інсульт, спинна сухотка, пошкодження нервових тканин при нейросифілісі, можуть також бути причинами гіпергідрозу.

Психосоматичні розлади

На тлі стресів, нервових перевантажень, депресії, страху, гніву, люті запускаються механізми, що призводять до гіперактивності симпатичної нервової системи, що також супроводжується потовиділенням.

Реакція на больовий синдром

При виникненні різкого інтенсивного болю багато людей, як кажуть, покриваються холодним потом. Тому під час сильного болю, спазмів, хімічного подразнення, розтягування внутрішніх органів може відбуватися підвищене потовиділення.

Лікування підвищеної пітливості

Якщо гіпергідроз є самостійним захворюванням, а не ознакою перерахованих вище серйозних хвороб, то для пом’якшення його проявів на сьогоднішній день сучасна медицина пропонує безліч різних засобів і методів лікування:

Використання антиперспірантів – кращі з них: Одабан (ефективний до 10 днів), Drydry (1 флакона вистачає на півроку), Максим (вистачає майже на рік)

Медикаментозна терапія – лікарські препарати на основі алкалоїдів красавки (Беллатамінал, Белласпон, Беллоід), беладона скорочує вироблення секрету потовими залозами і допомагає в боротьбі з гіпергідрозом, не викликаючи залежності. Для місцевого лікування використовують Формагель, Формідрон

Заспокійливі препарати, такі як пустирник, валеріана, беладона, а також сеанси гіпнозу, вчення Рейки, позитивні позитивні настрої, афірмації, які слід промовляти щодня – все це допомагає заспокоїти нервову систему, спокійніше ставитися до стресових ситуацій

Фізіотерапевтичні процедури – хвойно-сольові ванни, іонофорез, лікарський електрофорез, електросон та ін.

Лазер – при підвищеній пітливості пахв сьогодні лікарі використовують лазер, який руйнує 70% потових залоз.

Ін’єкції Ботокса, Диспорт – ефект цього способу полягає в тривалому блокуванні нервових закінчень потових залоз, що зменшує потовиділення.

Такі процедури як Ботекс і лазер – це крайні заходи, які повинні використовуватися тільки в особливих випадках. Ці методи на сьогодні активно рекламуються і рекомендуються, проте, мають ряд протипоказань і можуть мати віддалені наслідки. Потовиділення – це природний процес очищення організму, виведення токсинів, втручатися в який з допомогою таких способів може бути безпечним.