Причини випадання волосся у жінок

Випадання волосся у жінок може бути як патологічним, так і фізіологічним. При патологічному процесі втрати волосся можливо рівномірне порідіння або повна відсутність волосся (облисіння) на певній ділянці голови. Загальними причинами випадіння волосся у жінок служать:

 • інфекційні захворювання
 • неправильний догляд за волоссям
 • нестача мікроелементів і вітамінів
 • дієти для схуднення
 • гормональні порушення
 • спадковий фактор
 • прийом деяких лікарських засобів
 • стрес

Усунення деяких з цих причин сприяє нормалізації росту і відновлення втраченого волосся. Тому дуже важливо для ефективності лікування облисіння спочатку правильно визначити причини, які зумовили випадання волосся, це дозволяє зробити ряд сучасних методів обстеження жінки – трихограма волосся, спектральний аналіз волосся, вивчення гормонального фону, аналіз крові. За результатом діагностики лікар-трихолог встановить тип захворювання і призначить індивідуальний курс терапії.

У людини кожен день відбувається природна втрата в середньому від 60 до 100 волосся. І баланс волосся, які знову виростають і випадають, залишається приблизно на одному рівні. Однак, при виникненні провокуючих чинників, випадання волосся носить інтенсивний характер, приводячи до облисіння.

Коли виявлено значне випадання волосся у жінок, причину потрібно шукати 3-ма місяцями раніше. Чому? Природний цикл життя волосся в середньому становить 2-7 років, після якого протягом 2-3 тижнів відбувається підготовка волосся до випадання, і вже протягом 3-4 місяців відбувається фаза випадання.

Діагностичні методи при випаданні волосся у жінок

Причини випадання волосся у жінок на відміну від чоловічої алопеції не так прості, оскільки 90% чоловіків страждають випаданням волосся через спадковий фактор. А жіноче облисіння або надмірна втрата волосся обумовлена безліччю обставин і станів організму.

Щоб виявити причини, можна провести наступні діагностичні тести, які дозволять методом виключення визначити основний провокуючий фактор:Випадіння волосся у жінок

 • Гормональний фон – лютеїнізуючий і фолікулостимулюючий гормони, андростендіон, пролактин, ДГЕА, тестостерон
 • Гормони щитовидної залози – Т4, Т3, ТТГ
 • Загальний аналіз крові
 • Загальна залізозв’язуюча здатність, залізо і феритин в крові
 • Тест на сифіліс
 • Денситометрія – визначає навіть найменші зміни оптичної густини волосся
 • Біопсія скальпи – дослідження ділянки скальпи (діаметром 4 мм) під мікроскопом
 • Витягування – метод визначення причини випадання волосся, при якому фахівець обережно витягає пучок волосся (100 шт), при нормальному стані витягується 1-3 волосся, понад 3 вважається підвищеною втратою.

Основні фактори, що впливають на надмірне випадання волосся

 • Вагітність і період після пологів

При вагітності поживні речовини, вітаміни, мікроелементи організм розподіляє на користь дитини для повноцінного його росту і розвитку. Та їх недолік позначається на стані шкіри, нігтях і волоссі жінки. Коли ж дитина народилася, то жіночий організм зазнає гормональну перебудову, що може стати однією з причин випадання волосся. Більш того, багато жінок в перший рік життя дитини мають помічників по догляду за малюком, а перевтома, хронічна втома, безсонні ночі можуть сприяти загальному погіршенню стану здоров’я, що впливає і на стан волосся, нігтів, шкіри.

 • Полікістоз яєчників

При наявності полікістозу у жінки, відбувається порушення функції яєчників (головних статевих залоз) і спостерігається недостатнє вироблення жіночих статевих гормонів – естрогенів. Тому в організмі чоловічі статеві гормони починають переважати, а надлишок тестостерону може стати причиною випадання волосся у жінки.

 • Нестача заліза в організмі (анемія)

Оскільки жінки щомісяця зазнають крововтрату при менструації, вони часто страждають залізодефіцитною анемією, клінічні ознаки якої можуть проявлятися погіршенням стану волосся, шкіри, нігтів. Жорсткі дієти для схуднення, надмірні фізичні навантаження можуть призводити до розвитку анемії і, як наслідок, до випадання волосся (див. препарати заліза при анемії).

 • Гіпотиреоз – причина випадання волосся

При зниженні функції щитовидної залози волосся стоншуються, стають більш ламкими, і інтенсивніше випадають. Крім того, у жінок порушується менструальний цикл, з’являється підвищена стомлюваність, слабкість, шкіра стає більш сухою. При виникненні таких симптомів слід звернутися до ендокринолога, пройти повне обстеження щитовидної залози.

 • Грибкові захворювання шкіри голови

Грибкові захворювання призводять до гнездного облисіння, коли вплив патогенних грибків призводить до пошкодження волосяних фолікулів. При цьому з часом на волосистій частині голови виникають округлі ділянки, позбавлені волосся, оскільки грибниця позбавляє волосся поживних речовини і в цих місцях волосся більше не ростуть. Призначені лікарем протигрибкові препарати в таблетках, а також використання для лікування різних шампунів, мазей допомагають в боротьбі з грибковими агентами.

 • Стресові ситуації

Нервові захворювання, порушення вегетативної нервової системи (вегето-судинна дистонія), постійні стреси призводять до звуження судин – це є також однією з причин випадання волосся у жінок і чоловіків, оскільки погіршується харчування волосяного фолікула.

 • Хронічні захворювання організму

Будь-які хронічні або системні захворювання (див. червоний вовчак – симптоми), отруєння, інтоксикації, ендокринні порушення, інфекційні захворювання (туберкульоз, пневмонія), а також сифіліс або полікістоз яєчників провокують інтенсивну втрату волосся. Зазвичай, крім естетичного дискомфорту, спостерігаються й інші симптоми, нездужання, порушення в організмі. Тому жінці в обов’язковому порядку слід пройти комплексне обстеження і встановити причину різкої втрати волосся, так як без усунення внутрішніх причин алопеції, більшість зовнішніх методів лікування випадання волосся будуть малоефективними.

 • Деякі лікарські препарати володіють таким побічним ефектом, як випадання волосся

Таких ліків близько сотні, особливо негативно позначається на стані волосся тривала терапія такими засобами – гормональні препарати, оральні контрацептиви, антидепресанти, аспірин, проносні засоби та ін. Лікування онкології (опромінення, хіміотерапія) викликають анагенну алопецію. Обережно слід відноситься до різних засобів для схуднення (корекції фігури), деякі з них мають проносну дію, що знижує всмоктуваність мікроелементів, вітамінів, приводячи до анемії і авітамінозу. А також вони можуть містити селен і солі важких металів, що призводить до хронічного отруєння і облисіння.

 • Травматичні і косметичні причини випадання волосся

До набутих причин випадання волосся відноситься їх травмування і використання хімічних впливів. Це цілий ряд механічних пошкоджень:

– Африканські косички, дреди, кінський тугий хвіст, спеціальні укладки для складних зачісок, нарощування волосся, грубе розчісування ненавмисне або навмисне (тріхотілломанія). Натяг волосся призводить до спазму, порушення кровопостачання волосяних фолікул, знижується харчування, відбувається травмування волосся і їх випадання.

– Хімічні процедури, такі як знебарвлення, фарбування волосся або хімічні завивки, навіть часта сушка гарячим феном надають несприятливий вплив і при зловживанні можуть стати причиною порідіння волосся.

– Тривале або постійне носіння шиньйонів, перук, накладних пасм, неправильне використання засобів по догляду за волоссям.

 • Холод, кофеїн

У холодну пору року обов’язково слід носити головні убори, оскільки холод, а також зловживання кофеїном призводять до хронічного спазму судин шкіри голови, викликаючи додаткову втрату частини волосся.

 • Рубцева алопеція

Рубцеві процеси, які відбуваються на шкірі голови, призводять до облисіння у жінок – рубцеві зміни на шкірі руйнують волосяну цибулину і в цій ділянці волосся перестає рости. Такий вид випадання волосся відбувається внаслідок ураження шкіри інфекціями (туберкульоз, лейшманіоз), від термічних опіків, променевого ураження.

Про причини випадання волосся у жінок також можна прочитати статтю російською мовою: «Причины выпадения волос у женщин».