Таблетки від запору, всі проносні засоби при запорах

В будь-якому аптечному пункті сьогодні величезний асортимент різних проносних засобів при запорі, і практично кожний має певні протипоказання або недоліки. Самий основний «мінус» будь-якого проносного засобу в тому, що вони не є препаратами, які лікують причину запорів, вони не надають серйозної терапевтичної дії, а допомагають тільки одноразово вирішити проблему з застієм калових мас у кишечнику, випив проносне – очистився, а проблема не вирішена. Крім того, всі таблетки від запору, розчини, сиропи, рослинні збори, порошки слід розрізняти за їх дією на кишечник.

Яке саме гарне, сильне, ефективне, швидке проносне, яке натуральне і безпечне? Чи може розвинутися звикання до того або іншого препарату? У людей, які страждають запорами, багато питань, але в першу чергу слід з’ясувати причину виникнення проблем з нормальним випорожненням кишечника. Найчастіше, хронічні запори викликані захворюваннями шлунково-кишкового тракту, всієї травної системи, які слід усувати не за допомогою проносних засобів. Перш ніж використовувати будь-які засоби, спробуйте змінити ситуацію з допомогою таких простих правил, які сприяють природному випорожненню кишечника:

 • Таблетки від запоруНайдієвіше – вранці, як тільки прокинулися, випийте 1-2 склянки води – не холодної, а кімнатної температури, краще мінеральної води без газів за 30-40 хвилин до сніданку, це очищує шлунок і запускається процес травлення.
 • Дуже добре допомагає масаж живота, послаблюючою дією володіє мед і кави.
 • Здорове харчування, активний спосіб життя, наявність в раціоні буряків, капусти, чорносливу, абрикос, будь-яких сирих овочів і фруктів покращують перистальтику кишечника і не провокують виникнення запорів.
 • Самий ефективний, швидкий засіб від запору – правильне визначення причин його виникнення та їх усунення.
 • Свіжий кефір дуже корисний перед сном.
 • Касторова олія є проносним препаратом швидкої дії.

Всі ліки від запорів прийнято поділяти за характером впливу на: засоби осмотичної дії, подразнюючого ефекту, пребіотики-проносні, препарати-наповнювачі. Тому при виборі засобу від запору слід визначитися – який клас препаратів вам показаний і необхідний, врахувати всі протипоказання і можливі побічні дії.

 • При купівлі таблеток, свічок в аптеці, дізнавайтеся до якого виду належить той чи інший препарат, уважно вивчіть інструкцію.
 • Не варто довго використовувати проносні подразнюючої дії.
 • Слід вибирати безпечний, гарний, проносний засіб, особливо при хронічних запорах, оптимальніше всього це препарати-пребіотики, вони стимулюють діяльність кишечника і відновлюють мікрофлору, з їх допомогою можна добитися стійкого, тривалого терапевтичного ефекту.
 • Для досягнення більш швидкого ефекту можна використовувати клізму при запорі, а краще масляну мікроклізму.

Таблетки від запору подразнюючої дії

Це, мабуть, найефективніші, швидкі проносні засоби від запору, їх найбільша різноманітність, вони призначаються при атонії або млявій перистальтиці кишечника. До них відносяться: свічки від запору, краплі, сиропи, таблетки, такі як: Натрію пікосульфат, Бісакодил та ін., і рослинні засоби, такі як: листя сени, рицинова олія, корінь ревеню, плоди жостеру, кора крушини. Перевагою таких препаратів є швидкий ефект, вечірній прийом подразнюючих таблеток від запору вже вранці призводить до стільця.

 • Дія

Проносний ефект подразнюючих засобів відбувається з-за хімічного подразнення рецепторів товстої кишки, що стимулює перистальтику. Як правило, така стимуляція товстої кишки призводить до однократної дефекації приблизно через 6 – 10 годин після прийому препарату.

 • Побічні ефекти

Такі підстьобуючі таблетки від запору для млявого кишечника систематично використовувати не можна, це призводить до виснаження рецепторів товстої кишки, вираженого зниження її тонусу. При тривалому, регулярному (понад 10 днів) прийомі подібних проносних засобів підвищується ризик лаксативної хвороби або атонії кишечника, дегенерації нервової тканини і порушення електролітного балансу крові. До таких препаратів швидко розвивається звикання, початкова доза незабаром не призводить до значного ефекту, а збільшувати її не бажано. Недоліком і побічною дією препаратів подразнюючої дії є інтенсивна біль у кишечнику, з-за якої більшість пацієнтів відмовляється від їх використання.

 • Протипоказання і показання

Такі препарати показані при гострих, випадкових запорах, не при хронічної стадії. Протипоказані вони для тривалого застосування, а також годуючим і вагітним жінкам, грудним дітям. Не можна використовувати такі проносні препарати від запору при болях в животі неясної етіології, гострому проктиті, гострому геморої, при загостренні анальних тріщин, при кишкових, шлункових, маткових кровотечах, при гострих запальних захворюваннях органів черевної порожнини, при кишковій непрохідності, при обмеженні пахової грижі, перитоніті, при циститі, прориві кишечника або шлунка, при порушенні водно-сольового обміну.

Список проносних засобів представлений в таблиці. Варто нагадати, що перед застосуванням будь-яких лікарських засобів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Бісакодил – Лаксакодил, Лаксатин, Дульколакс, Бисадил, Лаксбене, Пирилакс, Стадалакс.

БісакодилПоказання до застосування: підготовка кишечнику до ендоскопічного дослідження, запори після операцій, при дієтичному харчуванні, ідіопатична констипація.

Спосіб застосування: Вживати 1 таблетку перед сном, при відсутності ефекту 2-3 табл., дітям після 6 років пів-таблетки.

Побічні дії: біль і здуття живота, нудота, кишкова коліка, відчуття тяжкості в кишечнику, рідко поява крові, слизу після стільця. При тривалому прийомі – зневоднення, втрата електролітів, атонія кишечнику.

Сенозиди А і В – це Регулакс, Сенаде, Антрасеннін, Гербион Лаксана, Сенадексин, Тисасен, Сеналекс, Екс – Лакс, Сенна пастилки жувальні з шоколадним і ванільним смаком, Сени гостролистої листя.

Гербион ЛаксанаЦе численна група препаратів при запорі, до складу яких входить сума антраглікозидів, що перебувають у листі гостролистої і сени вузьколистої. Це популярне рослинне проносне призводить до швидкому випорожненню кишечника, не викликає звикання, діє через 6-12 годин після прийому.

Показання: регулювання випорожнень при геморої, запори з млявої перистальтики товстої кишки, атонічні та спастичні запори різного походження. Дозування визначається залежно від форми лікарського препарату, переважно на ніч.

Протипоказання і побічні дії аналогічні Бісакодилу.

Натрію пікосульфат – це Гутталакс, Гуттасил, Лаксигал, Регулакс Пікосульфат, Слабикап, Слабілен

ГутталаксЦя група засобів, що діють виключно на рівні товстої кишки, посилює перистальтику кишечника, зменшує всмоктування води і електролітів.

Показання: аналогічні Бісакодилу і Сеннозидів

Дія настає ч/з 10-12 годин після прийому.

Побічні дії: біль у животі, діарея, зневоднення, судоми, слабкість, зниження артеріального тиску, порушення водно-електролітного балансу.

Протипоказання: дитячий вік до 4 років, 1 триместр вагітності, інше аналогічно іншим засобам подразнюючої дії.

Гліцерол – Гліцелакс (супозиторії)

ГлицелаксПроносний засіб при запорах, який змащує тверді фекальні маси, пом’якшує і полегшує їх проходження по кишечнику, чинить рефлекторну стимуляцію і подразнюючу дію на слизову кишечника.

Показання: профілактика закрепів особам, яким не можна напружуватися при дефекації – після інфаркту, при геморої, тріщинах заднього проходу, аноректальному стенозі, при запорах під час вагітності та лактації.

Протипоказання: пухлини прямої кишки, гіперчутливість, загострення проктиту, геморою. При нирковій недостатності застосовувати з обережністю.

Дозування: 1 супозиторій ректально, через 20 хв після сніданку.

Побічна дія: свербіж, печіння шкіри, алергічні реакції. При тривалому використанні послаблюється фізіологічний процес дефекації.

Проносні уповільненої дії – пребіотики

Проносні пребіотики є найбільш безпечними засобами в боротьбі із запорами, тому їх можна застосовувати і після пологів, і при лактації. Ця група препаратів являє собою харчові інгредієнти, вуглеводи, які не можуть перетравлюватися у верхніх відділах ШКТ, вони досягають товстої кишки в незміненому вигляді, де виявляють себе як стимулятори росту корисної мікрофлори кишечника. До таких засобів належать: інулін, лактулоза і фруктоолігосахариди. Їх не можна назвати сильними засобами від запору, однак, вони діють повільно і безпечно, дають більш стійкий терапевтичний ефект, ніж сольові і подразнюючі проносні.

 • Механізм дії

Пребіотики – кращий проносний засіб, крім того, що вони стимулюють ріст корисної мікрофлори, вони поступово відновлюють кишкову функцію, діючи і як осмотичні послабляючі, і як слабкі подразники, оскільки органічні кислоти, що виробляються при ферментації пребіотиків, надають стимулюючу дію на мускулатуру кишечника. Найбільш популярним і ефективним пребіотиком вважається Лактулоза, проносний ефект при великому дозуванні якої в 40-50 мл., досягається вже через 1,5 – 2 години.

 • Побічні дії

Практично не має побічних дій, за винятком метеоризму, який проходить через 3 дні після початку прийому пребіотика. А також не дуже швидкий ефект при запорі, оскільки необхідно, щоб препарат пройшов через весь шлунково-кишковий тракт, тому стілець виникає на 2-3 день після звичайного дозування.

 • Показання, протипоказання та переваги

Пребіотики показані як при гострих, так і при хронічних запорах. Їх часто використовують для лікування дисбактеріозу кишечника, що характеризується затримкою стільця, запорами. Крім проносної дії і нормалізації мікрофлори, пребіотики також мають детоксикаційні властивості, виводячи токсичні азотовмісні речовини, також вони показані при печінковій енцефалопатії. Пребіотики покращують всмоктування фосфору і кальцію, пригнічують розмноження умовно-патогенної флори в кишечнику.

Лактулоза – Нормазе, Порталак сироп, Гудлак, Дюфалак, Лактулоза Полі, Лактулоза Штада, Ливолюк-ПБ, Ромфалак, самий недорогий препарат, що містить лактулозу – Послабин лактулоза (ціна 60-70 грн)

Послабин лактулозаОсмотичний м’який проносний засіб при запорі, печінкової енцефалопатії, використовується також перед проведенням діагностичних процедур на ШКТ.

Лактулоза має гиперосмотичну дію, сприяє виведенню іонів амонію і кращому всмоктуванню кальцію і фосфору, стимулює перистальтику кишечника. Лактулоза розріджує стілець, збільшує його об’єм, збільшує секрецію жовчі в тонкій кишці.

Протипоказання: кишкова непрохідність, галактоземія, чутливість до лактози, фруктози, з обережністю при цукровому діабеті.

Дозування визначається індивідуально за призначенням лікаря. Це найкраще, хороше проносне для дітей.

Лактитол – Експортал, Імпортал Н – порошок для приготування розчину

ЭкспорталЛактитол використовують, як замінник цукру в діабетичних продуктах, а також в якості пребіотика для лікування і профілактики запорів, захворювань товстого кишечника. Він сприяє розм’якшенню калових мас, підвищує осмотичний тиск, полегшує акт дефекації, ефект досягається через 24 години після прийому.

Використання: його приймають всередину разом з напоями 1 р/день під час їжі. Після настання стійкого ефекту, дозу зменшують.

Серед побічних ефектів спостерігається тільки метеоризм, дискомфорт у животі.

Проносні засоби осмотичної дії

При хронічному запорі, викликаному якими-небудь захворюваннями ШКТ, сольові осмотичні проносні не рекомендується використовувати. Найчастіше їх призначають для одночасного очищення кишечника при гострій затримці стільця, при харчовому або лікарському отруєнні, а також для проведення діагностичних процедур на ШКТ. Вони є безпечними проносними засобами, на відміну від подразнюючих препаратів, осмотичні засоби від запорів не формують синдром ледачої кишки, їх можна використовувати довгостроково (Форлакс) до 3 місяців, але також як і інші проносні, вони не усувають причину запорів, а лише надають симптоматичну дію.

Перевага їх у тому, що вони не послаблюють м’язовий тонус і не викликають звикання. До засобів цієї групи відносяться наступні сольові препарати: цитрат, гідроокис магнію, натрію і магнію сульфат, карловарська сіль, поліетиленгліколь.

 • Дія

Осмотичні проносні засоби утримують воду в просвіті кишечника, чим сприяють розм’якшенню калових мас і збільшення їх обсягу. Вони збільшують осмотичний тиск, також залучаючи воду з жирових тканин і з плазми крові, що призводить до проносного ефекту.

 • Побічні дії

При хронічних запорах застосування сольових проносних більш доцільно і фізіологічно, але якщо використовувати їх протягом кількох місяців, відбувається втрата електролітів, солей натрію, калію, що порушує водно-сольовий баланс, викликає зневоднення, що неприпустимо дитячому організму, що росте, і літнім людям з серцевою недостатністю, тому застосовувати такі препарати понад 3 місяців не рекомендується. Також недоліком є виникнення болю в животі при спорожнюванні кишечника.

 • Протипоказання і показання

Саме основне показання до їх застосування – це харчові і лікарські отруєння, гострі запори. Поліетиленгліколь можна приймати вагітним і годуючим жінкам.

Карловарська сіль штучна

Карловарська сіль штучнаЦе замінник натуральної гейзерної карловарської солі, є сольовим проносним, яке надає жовчогінну дію.

Показання: хронічний холецистит, харчові отруєння, запори.

Протипоказання: кишкова непрохідність, гіперчутливість, гострий гарячковий синдром.

Побічні дії: діарея, атонія товстого кишечнику, порушення водно-електролітного обміну.

Спосіб застосування і дози: як проносний засіб, використовується всередину натощак, дітям з 2 років по чайній ложці, розводячи в 1/2 склянці води, дорослим по столовій ложці на склянку води за 40 хвилин до їжі.

Макрогол – аналоги Лавакол, Осмоголь, Фортранс, Реалаксан, Транзипег, Форлакс, Фортеза Ромфарм.

ЛаваколЦе досить ефективний засіб від запору, який можна приймати до 3 місяців, що повинно сприяти нормалізації роботи кишечника надалі, підтримуючи його роботу дієтою і фізичною активністю.

Цей препарат не абсорбується, не метаболізується, і надає дію незалежно від складу мікрофлори кишечника. Його застосування не супроводжується метеоризмом, відчуттям печіння і болю в анусі, він не посилює бродіння, його дія спрямована на збільшення вмісту рідини в калових масах, він розм’якшує їх, полегшує дефекацію. Також його перевагою є те, що він попереджає втрату електролітів з фекаліями, а також Макрогол не порушує метаболізм ліпідів.

Ефективність проявляється через 1-2 діб після прийому. Макрогол слід приймати під час сніданку, як питний розчин.

Гептагідрат сульфату магнію – аналоги гірка сіль, англійська сіль, магнезія, епсом сіль.Гептагідрат сульфату магнію

Показання до застосування: дискінезія жовчного міхура, запори, очищення кишечнику перед діагностичними процедурами, холецистит, отруєння солями важких металів.

Надає жовчогінну та проносну дію.

Дозування: розчинити вміст пакету в 100 мл. води.

Мікролакс

МикролаксРозчин для ректального введення – комбінований препарат, що чинить і подразнюючу дію, і розрідження калових мас.

Натрію цитрат, що входить до складу Микролакса – є пептизатором, який витісняє пов’язану воду, що знаходиться в калових масах.

Натрію лаурилсульфоацетат надає розріджуючу дію. Сорбіт стимулює надходження води в кишечник, чим посилює послаблюючий ефект препарату. Ефект настає ч/з 10-15 хвилин після прийому.

Показання: Запори і підготовка до дослідження ШКТ. Дітям старше 3 років та дорослим призначають одну мікроклізму, вводячи наконечник на всю довжину в пряму кишку.

Кишкові наповнювачі

Об’ємні кишкові наповнювачі – це препарати як синтетичного (модифіковані полісахариди), так і природного походження, вони важко перетравлюються, не всмоктуються, збільшують об’єм калових мас і сприяють прискоренню акту дефекації. Однак, багато пацієнтів з хронічними запорами відмовляються від їх використання, оскільки не завжди такі засоби допомагають в боротьбі із запорами, вони часто викликають здуття живота, бурчання, біль, але не покращують перистальтику кишечника. Основними представниками цієї групи засобів від запору є: Насіння льону, Агар-агар, Пшеничні висівки, Стеркулії, Метилцелюлоза, Насіння флеаворта, лушпиння насіння подорожника яйцевидного або овального.

 • Дія

Дія об’ємних проносних заснована на тому, що вони набухають, абсорбують воду, і за рахунок збільшення обсягу сприяють розтягування стінок кишечника. Тому дефекація при цьому прискорюється за рахунок рефлекторної реакції від скоротливої хвилі, при млявому кишечнику такі засоби можуть бути не ефективні. Щоб досягти бажаного ефекту, повинна зберігатися здатність товстої кишки роздуватися, до того ж при їх застосуванні слід випивати не менше 2 літрів рідини на добу. Проносні-наповнювачі вважаються м’якими засобами уповільненої ефекту, при прийомі Агра-агра ефект наступає через 12 годин, після прийому насіння флеаворта евакуація стільця настає через 24 години, а використання метилцелюлози призводить до дефекації через 1-3 днів.

 • Побічні дії

Розтягнення стінок призводить до метеоризму, урчанию, здуття живота, також не завжди можливий такий рясний прийом рідини, оскільки частішає сечовипускання та при деяких супутніх захворюваннях, зайвий прийом рідини не бажаний.

 • Протипоказання

Протипоказані такі засоби від запору при вагітності у зв’язку з загрозою викидня, також при синдромі подразненого кишечника, оскільки це ще більше посилює метеоризм. Не доцільно збільшувати кількість калових мас при постільному режимі хворого, при кишковій непрохідності та неврологічних розладах.

Рослинні проносні засоби

Серед проносних препаратів рослинного походження можна виділити наступні найбільш популярні препарати:

 • Крушини плоди – а також Крушини кора, сироп, екстракт, Рамніл, плоди Жостеру
 • Кафіол – це комбінований препарат, до складу якого входять плоди і листя сени, плоди інжиру
 • Проносний засіб Фітолакс – це БАД, у складі якої слані ламінарії японської, листя касії гостролистої, насіння льону звичайного, плоди абрикоса звичайного, МКЦ, листя подорожника великого, плоди кропу городнього.
 • Ламінарії слані (морська капуста) – це гранули, таблетки, екстракт, ФітоТранзит, Мамоклам Ламінарії слані
 • Подорожника овального насіння оболонка – препарати Мукофальк, Натуролакс, Файберлекс є проносними рослинними засобами
 • Проктофітол (Протигемороїдальний збір) – до складу збору входять Сени гостролистої листя, Коріандру плоди, Солодки корені, кора Крушини вільховидної, Деревію звичайного трава
 • Ревеню дланевидного коріння – таблетки, екстракт, сироп
 • Солодкового кореня порошок – комбінований препарат, до складу якого входить коріння Солодки, лист Сени, Фенхелю плодів екстракт, Сірка
 • Вовчуга настоянка – коріння вовчуга, настоянка чинить проносну, протизапальну, гемостатичну дію
 • Проносний збір №1 – до складу якого входить Деревію звичайного трава, кора Крушини вільховидної, листя Кропиви дводомної
 • Проносний збір №2 – у складі Крушини кора, лист Сени, плоди Анісу, корінь Солодки, плоди Жостеру.

Про таблетки від запору також можна прочитати статтю російською мовою: «Таблетки от запора — список наиболее действенных слабительных препаратов быстрого и замедленного действия»