Метеоризм: причини і лікування підвищеного газоутворення

Почувши слово метеоризм, багато людей відчувають деяку незручність і психологічний дискомфорт. Справа в тому, що це явище дуже поширене серед населення, оскільки сучасний темп життя і харчування «на ходу», переїдання і вживання важкої їжі є найвагомішими причинами підвищеного утворення газів і їх патологічної затримки в ШКТ у здорових людей.

У кишечнику людини відбувається складний процес перетравлення їжі, який супроводжується газоутворенням внаслідок розпаду складних речовин на прості. Крім цього, ми періодично заковтуємо повітря, який потрапляє в шлунок і потім просувається по ШКТ. Ще одне джерело газів – кров.
Таким чином, гази утворюються у всіх і залишають наш організм природним шляхом через пряму кишку (її термінальний відділ) в обсязі приблизно 600 мл щодоби. Специфічний запах кишкових газів пов’язаний з наявністю в них особливих ароматичних сполук, таких як скатол, індол, сірководень – продуктів розпаду органічних сполук.

Метеоризм, по суті, є патологічним газоутворенням до 3 літрів у добу, коли організм не встигає вивести і утилізувати продукти обміну, що утворились у вигляді газоподібних речовин.

Кишкові гази – це піна з безліччю дрібних бульбашок, оповитих шаром в’язкого слизу. Такого роду слизово-газова суміш тонким шаром покриває слизову кишечника, ускладнює і порушує пристінкове травлення, пригнічує ферментну активність і природне засвоєння поживних елементів. У цій статті ми докладніше розповімо про метеоризм, причини і лікування даного синдрому.

МетеоризмПричини метеоризму

Причини підвищеного утворення газів у кишечнику дуже різноманітні.

 • Частою першопричиною даної патології є порушення ферментної системи.

Недолік ферментів зумовлює потрапляння в термінальні відділи травного тракту великої кількості неперетравлених харчових залишків, що, в свою чергу, активізує реакції гниття і бродіння неперетравленої їжі з виділенням газів. У маленьких дітей ферментна система недосконала, тому вони часто відчувають проблеми з кишечником у вигляді метеоризму. Порушення ферментної системи виникають у дорослих через незбалансоване харчування.

 • Порушення мікрофлори кишечника

Порушення балансу мікрофлори товстої кишки є другою за поширеністю причиною метеоризму. В нормальних умовах основна частина утворених газів поглинається бактеріями кишечника – кишкові гази вони використовують для власної життєдіяльності. Порушення балансу між мікроорганізмами, що продукують гази і бактеріями, що їх поглинають, викликає метеоризм (див. як лікувати дисбактеріоз кишечника).

 • Оперативні втручання в черевній порожнині

Третя причина виникнення метеоризму – розтягнення кишкової стінки з-за зменшення рухової активності ШКТ після перенесених хірургічних втручань на черевній порожнині. Оперативні втручання практично стовідсотково призводять до порушення кишкової моторики. Уповільнення природного руху харчових мас провокує посилення бродильних і гнильних процесів, а значить, і підвищеного газоутворення. Більш того, гази, що накопичуються в просвіті малорухливого кишечника, викликають неприємні нападоподібні болі. Спайкові процеси в кишечнику і пухлини механічно ускладнюють проходження харчових мас і тим самим провокують метеоризм.

 • Патології ШКТ

Такі захворювання як гастрити, дуоденіти, панкреатити, гепатити можуть також супроводжуватися метеоризмом.

 • Продукти харчування

Якість прийнятої їжі є поширеною причиною метеоризму у здорових людей. Перші позиції у списку провокаторів метеоризму займають бобові та продукти, багаті грубоволокнистою клітковиною. Сильно газовані напої також призводять до скупчення зайвого газу в кишечнику. Продукти, перетравлення яких супроводжується активними бродильними реакціями (баранина) і рідини, в яких протікають власні ферментативні і бродильні реакції (квас, пиво) призводять до метеоризму.

 • Стрес

Спазм гладкої мускулатури і уповільнення перистальтики кишечника можливі також на фоні нервових розладів і значних емоційних перевантажень, тому ці причини також можуть викликати метеоризм.

Симптоми і класифікація метеоризму

Метеоризм класифікується в залежності від причин, що його викликають:

 • метеоризм на фоні дієти, багатої целюлозою, а також внаслідок споживання в їжу бобових;
 • метеоризм із-за порушень травлення, що виникли внаслідок патології ШКТ;
 • причина метеоризму – дисбіоз кишечника;
 • метеоризм на тлі механічного порушення перистальтики (пухлини, спайки, інтоксикації);
 • метеоризм на тлі розладів кровообігу загального і місцевого характеру;
 • причина метеоризму обумовлена нервово-психічними розладами і психоемоційними перевантаженнями;
 • метеоризм при піднятті на висоту, коли відбувається розширення газів і наростання тиску в кишечнику.

Проявляється метеоризм здуттям живота, або нападоподібними і переймоподібними болями. Здуття та біль можуть супроводжуватися відрижкою, нудотою, зниженням апетиту, затримкою стільця або проносами.

Виділяють два варіанти перебігу метеоризму

У першому випадку основні прояви метеоризму – це збільшення об’єму живота внаслідок скупчення газів і утруднення відходження скупчення газів з-за спазму товстого кишечника. Людина при цьому відчуває дискомфорт, біль і відчуття розпирання в животі.

Другий варіант відрізняється регулярним, але посиленим виділенням газоподібних продуктів з кишечника.

Подібне явище значно знижує якість життя і обмежує перебування в суспільстві. Больовий синдром відрізняється слабкою вираженістю, більше турбує бурчання і переливання вмісту кишечника, яке виразно чути навіть на відстані.

Для метеоризму характерні і позакишкові симптоми:

 • печіння в області локалізації серця
 • порушення серцевого ритму
 • зниження настрою
 • розлад сну
 • загальна слабкість
 • головні болі
 • аритмії

Лікування метеоризму

Коли точно відомі причини метеоризму, лікування полягає в усуненні цієї самої причини, що призвела до патологічного скупчення кишкових газів.

Як правило, лікування включає кілька послідовних етапів:

 • корекція режиму харчування і дієти;
 • лікування хвороби, що призвела до метеоризму;
 • відновлення рухової функції ШКТ шляхом призначення препаратів з групи прокінетиків (метоклопрамід, тегасерод, силансетрон);
 • корекція біоценозу кишечника шляхом призначення біопрепаратів – ацилакт, Хілак форте, біфідумбактерин, Риофлора Імуно (див. список пробіотиків, аналогів Лінексу);
 • видалення газів, що скупчилися в просвіті кишечника.

У терапії метеоризму активно використовуються адсорбенти, які зменшують всмоктування газів та інших сполук токсичного походження, а також сприяють видаленню газів (біла глина, диметикон, симетикон, поліфепан, полісорб, активоване вугілля).

При діагностуванні абсолютної або часткової недостатності продукування травних ферментів порушується процес перетравлювання основних компонентів їжі. Як допоміжна і замісна терапія, в цьому випадку показані ферментативні препарати – пепсин, натуральний шлунковий сік панкреатин, мезим, креон.

Для зменшення больових проявів метеоризму призначаються спазмолітики (дротаверин, но-шпа).

При лікуванні метеоризму, що виник на фоні нервових потрясінь і стресу, призначають заспокійливі та седативні засоби.

Народні засоби лікування метеоризму

Вітрогінним ефектом володіють деякі рослини: настої плодів кмину, кропу, коріандру, насіння подорожника, фенхелю, листя м’яти, квіток ромашки, відвар полину, звіробою і деревію.

Впоратися з проблемою допомагають і такі незвичайні способи:

 • зігрітим вершковим маслом або свинячим жиром рясно намазують живіт під час гострих проявів;
 • з трісок тополі роблять домашнє вугілля – спалюють їх, а потім отримані вуглики вживають перед і після їжі по 3 чайні ложки.

Допомагає при метеоризмі тепло – в грілку наливається тепла вода і прикладається до живота.

Харчування при метеоризмі

Раціоналізація харчування включає виключення харчових продуктів, багатих грубою клітковиною (щавель, капуста, виноград, агрус), цільного молока, бобових культур і продуктів з реакціями бродіння (пиво, квас, газовані води). М’ясо слід споживати тільки у відварному вигляді, хлібобулочні вироби з пшеничного борошна грубого помелу і з висівками.

Слід вживати тільки поєднувані продукти. Наприклад, вживання м’ясної їжі, а потім солодощів призводить до підвищеного утворення газів. Одночасно рекомендується збагачувати раціон кисломолочними продуктами, вареними овочами і фруктами, розсипчастими кашами, волоськими горіхами. Якщо метеоризм турбує постійно, не варто приховувати цю проблему і лікуватися симптоматичними препаратами. Тільки лікареві під силу встановити першопричину метеоризму і призначити правильне та адекватне лікування.

Про метеоризм також можна прочитати статтю російською мовою: «Метеоризм: причины и лечение повышенного газообразования».