Причини болю внизу живота у жінок, лікування патології

Болі внизу живота у жінок – це найчастіша причина звернення до гінеколога. Однак больовий синдром, який виникає внизу живота, може бути ознакою гострої хірургічної або неврологічної патології. При виникненні болів, особливо гострих, нестерпних, слід максимально швидко звернутися до лікаря.

Чому болить низ живота у жінок праворуч, ліворуч?

При болях внизу живота у жінок, причини можна умовно розділити на 2 групи: органічні та функціональні.

Органічні причини:
  • захворювання органів жіночої статевої сфери (аднексит, ендометрит, ендометріоз, апоплексія яєчника, кіста яєчника, перекрут ніжки кісти яєчника, міома матки);
  • використання внутрішньоматкової спіралі;
  • гостра хірургічна патологія, патологія сечовидільної системи, жовчного міхура (апендицит, цистит, холецистит, пієлонефрит);
  • стан здоров’я жінки, пов’язаний з вагітністю (симптоми позаматкової вагітності, загроза викидня, передчасне відшарування плаценти, болі після медичного аборту).
Функціональні причини:

Біль внизу живота може мати різний характер і бути як гострим, ріжучим або колючим, так і тупим, ниючим.

Причини болю внизу живота у жінокЗапальні процеси в придатках і матці

Запальний процес в матці або придатках, як правило, починається гостро, з підвищення температури, появою симптомів інтоксикації і болів внизу живота. При сальпингоофориті (аднекситі) болить лівий або правий бік внизу живота, а при ендометриті болить низ живота посередині. Під час піхвового дослідження при запаленні придатків визначаються пастозні і різко болючі придатки, а при ендометриті прощупується збільшена, розм’якшена матка, болюча при пальпації і зміщеннях за шийку. Хронічний сальпінгоофорит та ендометрит протікає з ниючим, тупим болем внизу живота. В області придатків визначається тяжістость, а матка пальпується, як щільне і чутливе утворення.

Лікування при запальних захворюваннях статевих органів полягає в призначенні антибіотиків, інфузійної терапії та вітамінів.

Ендометріоз

Генітальний ендометріоз може вражати матку, придатки і в позадшиєчний простір. Ендометріоз – це поширення клітин, схожих за будовою на ендометрій за межі матки. Болі з’являються перед менструацією і наростають під час неї. При ендометріозі матки болі локалізуються серединно внизу живота, при ендометріозі придатків в пахових областях, при ретроцервикальному ендометріозі за лобком (див. ендометріоз матки – лікування і симптоми). Значний спайковий процес у малому тазі при даному захворюванні посилює больовий синдром. Крім болю жінку турбує порушення менструального циклу, зміна характеру менструальних виділень і безпліддя (див. борова матка при безплідді).

Лікування ендометріозу гормональне, в деяких випадках показане оперативне втручання.

Апоплексія яєчника

Апоплексія або крововилив у тканини яєчника відбувається в міжменструальний період (в середині циклу) і пов’язана з овуляцією. При розриві головного фолікула ушкоджуються судини яєчника і починається кровотеча в тканині органу і черевну порожнину. Спровокувати апоплексію може статевий акт, фізичне навантаження. Внутрішньочеревна кровотеча супроводжується інтенсивними болями внизу живота, локалізовані на місці постраждалого яєчника і симптомами постгеморагічної анемії (блідість шкірних покривів, падіння артеріального тиску, втрата свідомості). Показана екстрена операція.

Міома матки

Болить низ живота у жінок при міомі матки при великих розмірах пухлини і здавлення сусідніх органів і при народженні підслизового міоматозного вузла. Больовий синдром при великих розмірах міоми носить ниючий, давлячий або тупий характер. При народженні міоматозного вузла болі переймоподібні, виражені і супроводжуються інтенсивною кровотечею. В обох випадках показане оперативне втручання (див. міома матки – симптоми і лікування).

Перекрут ніжки кісти яєчника

Ніжка кісти яєчника може перекрутитися при нахилах, різких поворотах, фізичній роботі. У разі, якщо ніжка перекручується на 90 градусів, порушується венозний відтік у ній, кіста набрякає, а болі носять ниючий характер. При перекруті на 360 градусів до кісті не надходить артеріальна кров і розвивається картина «гострого» живота: переймоподібні, сильні болі внизу живота на стороні кісти, ознаки інтоксикації (нудота, блювання), позитивні симптоми подразнення очеревини, підвищення температури, змушування положення тіла хворого. Лікування екстрене – видалення кісти яєчника, при цьому ніжка не розкручується (див. кіста яєчника – симптоми і лікування).

Апендицит

Симптоми апендициту у дорослих починаються з субфебрильного підвищення температури, болей, які відчуваються спочатку в епігастрії, потім зміщуються в праву клубову область, ознаків інтоксикації і слабкості. Можлива втрата апетиту, розлад стільця, блювота. При відсутності екстреного хірургічного лікування апендицит може перейти в розлитой перитоніт й закінчитися летальним результатом.

Холецистит

Запальний процес у жовчному міхурі частіше зустрічається при наявності в ньому конкрементів. Захворювання протікає гостро, з підвищенням температури, нудотою і блювотою, свербінням шкіри з-за високого білірубіну, болями в правому підребер’ї і болить низ живота. Болі іррадіюють в область спини, поперек і підключичну область і посилюються після прийому їжі. Лікування полягає в призначенні дієти і препаратів, що поліпшують відтік жовчі, при великих каменях – операція.

Цистит, пієлонефрит

Запалення сечового міхура супроводжується гострими, ріжучими болями в надлобковій області, що посилюються при сечовипусканні. Пієлонефрит характеризується болями в поперековій області і внизу живота. Запалення сечового міхура і нирок протікає на тлі підвищення температури з проблемами при сечовипусканні і запальними аналізами сечі (див. симптоми циститу у жінок). Лікування обох захворювань проводиться антибіотиками і нітрофуранами.

Позаматкова вагітність

Грізне гінекологічне захворювання, яке полягає в імплантації заплідненої яйцеклітини поза порожнини матки (в трубі, яєчнику, черевної порожнині). Захворювання при трубному аборті характеризується періодичними нападоподібними болями в пахової області або різким, гострим болем при розриві труби. Біль віддає в піхву, пряму кишку і надключичну область. Позаматкова вагітність протікає з вираженою внутрішньочеревною кровотечею і вимагає негайного хірургічного втручання. Відмінними ознаками захворювання є затримка менструацій, позитивний тест на вагітність і можливими кров’янистими виділеннями під час нападу.

Причини болю перед і після місячних

Основною причиною виникнення болю внизу живота перед місячними є альгодисменорея. Альгодисменорея часто зустрічається у молодих дівчат і пов’язана з встановленням гормонального фону і розвитком статевих органів. Також причиною болів низу живота перед місячними може бути загин матки, передменструальний синдром, ендометріоз матки, запальні процеси органів малого тазу. Болі після менструації з’являються при ендометріозі матки, що пов’язано з посиленням у ній кровообігу, при ендометріоїдній кісті, яка збільшується в розмірах після місячних, при хронічному ендометриті.

Болі внизу живота при овуляції

Болі внизу живота при овуляції виникають в середині менструального циклу і не доставляють дискомфорту. Можливо протягом 1 – 2 днів поява незначних, слабких тягнучих болів внизу живота і невелика кровотеча із статевих шляхів (у вигляді 1 – 2 крапель крові). Лікування такий больовий синдром не потребує.

Біль після статевого акту

Болі внизу живота після статевого акту можуть бути наслідком фрустрації. Болі ниючі і супроводжуються моральним незадоволенням. Також больовий синдром після сексу може виникати в результаті різних захворювань: спайкова хвороба малого тазу, хронічний аднексит і ендометрит, цервіцит, пошкодження піхви у вигляді грубого статевого акту, ендометріоз і пухлини статевих органів.

Болі внизу живота при вагітності

Загроза переривання вагітності

При загрозі викидня до 22 тижнів виникають ниючі або тягнучі болі внизу живота внаслідок скорочень матки, можлива поява кров’янистих виділень. Лікування спрямоване на збереження вагітності (спазмолітики, гормони, постільний режим).

Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти

Дана патологія супроводжується значними болями внизу живота при вагітності, якщо плацента відшарувалася в нижньому сегменті. Можлива зовнішня кровотеча від слабо вираженої до інтенсивної і внутрішня кровотеча з поступовим наростанням ретроплацентарної гематоми. Показано екстрене розродження (кесарів розтин).

Про причини болю внизу живота у жінок також можна прочитати статтю російською мовою: «Причины боли внизу живота у женщин (слева, справа), лечение патологии».