Кіста яєчника: симптоми і лікування, ознаки розриву, перекруту

Кіста яєчника – це доброякісне новоутворення, яке є пухлиною на ніжці, з рідким вмістом всередині і схильне до зростання при накопиченні секрету. Існує кілька видів кісти яєчника, причому, найчастіше симптоми такого захворювання відсутні. Але при тривалому розвитку і збільшенні розмірів, ознаки пухлини можуть проявлятися порушенням менструального циклу, проблемами з сечовипусканням, болями внизу живота. При відсутності адекватного лікування кісти яєчника, захворювання може ускладнюватися його розривом, перекрутом ніжки, що небезпечно розвитком перитоніту і гострого живота. У цій статті ми детально зупинимося на описі видів кісти яєчника, симптомах та лікуванні цього захворювання.

Види кісти яєчників

Під терміном кіста мається на увазі цілий ряд різних новоутворень, які відрізняються не тільки локалізацією – кісти молочних залоз, нирок, щитовидної і підшлункової залози та ін., але і причинами появи, будовою. У медицині існує певна класифікація кіст яєчника у жінок, симптоми і лікування яких також залежать від багатьох факторів.

Кісти яєчників можуть з’являтися як у дівчаток в період статевого дозрівання, так і у жінок дітородного віку, і у жінок в періоді менопаузи (див. препарати при клімаксі у жінок). У 30% жінок з таким діагнозом нормальний менструальний цикл, а у 50% є різні порушення циклу, у 6% жінок в період клімаксу реєструються кісти яєчників. Які бувають кісти?

 • Кіста жовтого тіла
 • Фолікулярна кіста
 • Ендометріоїдні кісти
 • Дермоїдні кісти
 • Параоваріальні – над’яєчникового придатку
 • Муцинозна

Які симптоми при кісті яєчника?

У більшості жінок, виявлення кіст відбувається випадково, після планового огляду або діагностики з приводу інших захворювань або скарг. Це пояснюється тим, що при кістах яєчників у жінок, симптоми ними в більшості випадків ніяк не відчуваються. Тільки у випадках великих розмірів кіст, тривалого існування новоутворення, при полікістозі яєчників, можливе виникнення наступних ознак:

 • Болі

При малих розмірах кісти ніяких болів у жінки не виникає, а по мірі росту новоутворення можуть з’являтися тупі болі внизу живота, що посилюються при статевому акті, при фізичних навантаженнях. При цьому біль локалізується найчастіше з одного боку, де розташована кіста. Це може бути навіть не біль, а відчуття важкості і стискання у малому тазі. Якщо відбувається ускладнення, таке як перекрут або розрив кісти, то болі стають дуже інтенсивними, віддають у пряму кишку, підвищується температура тіла, з’являється блювота, нудота, симптоми розриву кісти яєчника нагадують синдром «гострого живота». Для дермоїдних кіст характерний перекрут, для лютеїнових – розрив, при розриві фолікулярної кісти може бути короткочасна біль, не небезпечна для здоров’я.

 • Болі при сечовипусканні, прискорене сечовипускання, симптоми здавлення судин і органів

Часте сечовипускання, і хворобливість при цьому можуть бути спричинені тиском кісти на сечовий міхур. А також зростаюча кіста яєчника може чинити тиск на нижні відділи кишечника, це проявляється запорами (див. всі проносні засоби при запорах), помилковими позивами до дефекації. При здавленні венозних судинних пучків, можливий розвиток варикозу вен нижніх кінцівок (див. лікування варикозу в домашніх умовах).

 • Порушення менструального циклу

Гормонально активні новоутворення проявляються аменореєю – відсутністю менструацій, хворобливими місячними, рясними менструаціями, матковими кровотечами, а також порушеннями циклу – затримки, рідкі менструації, не регулярні.

 • Ріст волосся на обличчі, огрубіння голосу

Гірсутизм – коли з’являються волосся на тілі й обличчі за чоловічим типом, грубий голос, збільшення клітора, це відбувається унаслідок посиленого вироблення чоловічих статевих гормонів, тобто гиперандрогенізація організму.

 • Асиметрія і збільшення живота при великих розмірах кіст

Таке явище, як зростання окружності живота, а також асиметрія виникають або з-за асциту, коли скупчується в черевній порожнині рідина, або від великих розмірів кісти.

Перекрут і розрив кісти яєчника: симптоми

Коли відбувається апоплексія або розрив кісти яєчника, симптоми настільки очевидно вказують на серйозне ускладнення, що жінка в будь-якому випадку, повинна викликати швидку допомогу, оскільки відбувається підвищення температури тіла, сильні болі в животі, що віддають у ногу, у пряму кишку, виникає блювання, нудота, біль більше з того боку, в якій була кіста, якщо в правому яєчнику – то з правого боку і біль віддає в праву ногу. Якщо лопнула кіста на яєчнику, симптоми проявляються також зниженням артеріального тиску, оскільки відбувається кровотеча в черевну порожнину, виникають ознаки загальної інтоксикації, запаморочення, холодний піт, затримка стільця, дуже інтенсивні переймоподібні болі.

При перекруті кісти яєчника, симптоми зазвичай також очевидні, при повороті кісти навколо себе, відбувається скручування ніжки, на якій розташоване новоутворення, це призводить до порушення кровотоку, приводячи до нудоти, болів в животі, також біль локалізується більше осторонь знаходження пошкодженої кісти. Причому, такі симптоми перекрута кісти можуть наростати поступово і жінка може не розуміти причину нездужання. Тому дуже важливо при виявленні кістозного новоутворення при виникненні навіть незначного нездужання, вчасно звертатися до лікаря і регулярно обстежуватися, до тих пір, поки кіста не розсосеться або не буде показань до її видалення.

Фактори ризику щодо розриву кісти

 • у 10% випадків основним фактором ризику є гіперполіменорея – порушення менструального циклу з тривалими матковими кровотечами, болючі місячні – дисменорея
 • вік до 50 років
 • аборти в анамнезі (у 45% випадках у жінок, які не народжували до 35 років ), кесарів розтин, холецистектомія, апендектомія
 • тютюнопаління
 • 8% випадків – використання внутрішньоматкової контрацепції і 16% гормональних контрацептивів
 • соматичні захворювання – 16% ожиріння, 15% захворювання серцево-судинної системи, щитовидної залози – 12%, сечовидільної системи – 21%, органів травлення – 21%.
 • в 50,9% випадків – це доброякісні захворювання шийки матки, хронічне запалення придатків матки і самої матки – 49,1%
 • міома матки – в 30% випадків, дисгормональні зміни в молочних залозах – 18% випадках, гіперплазія ендометрію – 6%, ендометріоз матки – 39%, первинне безпліддя – 19%.

Чому виникає кіста яєчника: причини

Оскільки точних причин зростання новоутворень у жінки не відомі, багато фахівців знаходять лише загальні закономірності, які об’єднують декілька чинників, що зустрічаються при кістах яєчників у жінок. І часто таких причин буває декілька, як гормональних причин, так і запальних:

 • Часті хірургічні втручання – миниаборти, аборти (35% випадків зростання кісти саме після аборту, оскільки відбувається і запальний процес, і гормональний збій).
 • Хронічні запальне захворювання жіночих статевих органів – ІПСШ, аднексит, (сальпінгоофорит, див. симптоми, лікування запалення придатків), ендометріоз тощо.
 • Гормональний дисбаланс, дисфункція яєчників, рання менструація (до 11 років), відсутність овуляції і порушення дозрівання фолікула
 • Захворювання щитовидної залози, частіше всього при зниженні функції щитовидної залози, також інші ендокринні порушення.
 • Ожиріння, цукровий діабет – це призводить до порушення вироблення гормонів.
 • Нерідко вже лікована раніше кіста призводить до рецидивів, тому навіть після видалення або розсмоктування кісти, слід регулярно відвідувати гінеколога, виконувати всі рекомендації і проводити підтримуюче лікування.

Також для кожного виду кісти яєчника характерна певна загальна причина:

 • Фолікулярна і кіста жовтого тіла – виникають на тлі гормонального дисбалансу.
 • Дермоїдна – це вроджений вид кіст, який існує у дівчаток з народження.
 • Полікістоз яєчників, ендометріоїдна кісти – виникають на тлі інших захворювань жінки.
 • Цистаденома – доброякісна пухлина, що досягає великих розмірів.
 • Карцинома яєчника – злоякісні новоутворення, як і інші онкологічні захворювання, причин і теорій утворення раку дуже багато.

Кіста жовтого тіла – що це?

Після того, як сталася овуляція – вихід яйцеклітини і розрив фолікула, в яєчнику утворюється жовте тіло, в якому відбувається вироблення прогестерону для вагітності. Але у випадку, коли вагітність не наступає, при нормальному стані статевих органів, жовте тіло розсмоктується. При будь-яких порушеннях, жовте тіло не зникає, а наповнюється кров’ю і рідиною, утворюючи таким чином новоутворення. Як лікувати кісту жовтого тіла? Вона не вимагає ніякого лікування і протягом 2 місяців повинна розсмоктатися, в деяких випадках, гінеколог може призначити протизаплідні препарати, які сприяють більш швидкому її розсмоктуванню.

Однак, дуже рідко, але бувають випадки, коли кіста жовтого тіла зростає до діаметру 7 см, а також розривається або перекручується, це може відбуватися після статевого акту або після сильного фізичного навантаження. Тоді жінка має потребу в терміновому оперативному втручанні, оскільки така ситуація може бути небезпечною для життя – підвищується температура тіла, з’являються болі в животі, виникає синдром гострого живота.

Фолікулярна кіста яєчника – симптоми і лікування

Фолікулярні кісти, також як і кісти жовтого тіла – це новоутворення функціонального характеру, тільки фолікулярна кіста утворюється на місці фолікула, що не розірвався. В основі цих порушень лежить гормональне порушення. Фолікулярні кісти не бувають великих розмірів і самостійно зникають після розсмоктування секрету і спадання кістозної порожнини.

Як лікувати фолікулярну кісту яєчника? При збереженні більше 2 місяців фолікулярної кісти яєчника, симптоми і лікування якої очевидні, і вона розміром 5-7 см, терапія полягає в прийомі оральних контрацептивів, протизаплідних таблеток. У випадку, коли застосування такого лікування не приносить ефекту і кіста збільшується або не розсмоктується, сягає понад 10 см, супроводжується болем, у уникнення ускладнень у вигляді розриву або перекруту, розглядається питання про її видалення хірургічним шляхом.

Інші небезпечні види кісти яєчника у жінок

Наведені нижче види кіст потребують тільки оперативне лікування.

 • Параоваріальні кісти

Ці кісти можуть бути гігантських розмірів, вони беруть свій початок з над’яєчникових придатків, тому самі яєчники в процесі росту утворення не беруть участь.

 • Ендометріоїдні кісти яєчників і муцинозні

Це найнебезпечніші види кіст яєчників, симптоми і лікування яких вимагають негайного хірургічного втручання, оскільки ці новоутворення мають високу схильність до злоякісного утворення. Ендометріоїдні кісти складаються з часток ендометрію, змістом яких є стара кров. Муцинозні зазвичай бувають багатокамерні, всередині яких знаходиться густий слиз.

 • Дермоїдна кіста яєчника

Це вроджена патологія, яка формується з волосся, хрящів, кісток, зубів, вона закладається у внутрішньоутробному періоді розвитку, в той час, коли там містилися стовбурові клітини, що дають початок утворенню будь-якої тканини. Зростання такого доброякісного утворення спостерігається в період статевого дозрівання дівчинки, тому при дермоїдній кісті яєчника, лікування може бути тільки оперативним, ніякі народні засоби і медикаменти не допоможуть їй самоліквідуватися.

Лікування кіст яєчників

При виборі лікування кісти яєчника лікарі керуються діагностованим характером утворення, інтенсивністю клінічних симптомів, ризиком малігнізації новоутворення, віком пацієнтки, а також тим фактом, наскільки важливо в конкретному випадку збереження репродуктивної функції жінки.

При фолікулярних і кіст жовтого тіла показана вичікувальна тактика, а також при неускладненому перебігу функціональних кіст – медикаментозна терапія, яка полягає в гомеопатичному лікуванні, вітамінотерапії (В6, В1, К, А, С), прийом 2-3 менструальних цикла двофазних або монофазних оральних контрацептивів. Для прискорення розсмоктування таких кіст можна використовувати народні засоби для лікування кісти яєчника. Також позитивну дію надають лікувальна гімнастика, застосування голкорефлексотерапії, дотримання дієти, лікування мінеральними водами. Якщо позитивної динаміки після проведеного лікування не спостерігається, то показано видалення новоутворення з гістологічним дослідженням.

Методи лікування, видалення кіст яєчників:

 • Зараз такий метод хірургічного втручання, як лапароскопія кісти яєчника використовується досить широко. Тільки у випадках, коли достовірно відомо, що в яєчниках відбувається злоякісний процес, така операція неможлива. При цьому показана тільки порожнинна операція – розширена лапаротомія з терміновим гістологічним дослідженням.
 • Оваріектомія – це повне видалення яєчника, найчастіше проводиться одночасно з аднексектомією – видаленням придатків.
 • Кістектомія – це часткове видалення кісти, максимально зберігаючи здорову тканину яєчника. Операція полягає в вилущуванні капсули кісти з свого ложа, після чого тканини яєчника зберігаються і він продовжує потім нормально функціонувати.
 • Клиноподібна резекція яєчника – видалення кісти разом з найближчими тканинами.
 • Біопсія тканини яєчника – здійснюється при підозрі на онкологію, матеріал береться для гістологічного дослідження.

Обов’язковому видаленню піддаються не тільки небезпечні кісти, такі як ендометріоїдні, дермоїдні і муцинозні, але і кісти, які утворюються у молодої жінки, яка бажає завагітніти, оскільки під час вагітності підвищується ризик її перекрута або росту пухлини. При своєчасному зверненні і виявленні кісти яєчника, планова операція по видаленню пухлини допомагає в більшості випадків уникнути ускладнень. Так наприклад, у молодих жінок операції зберігають дітородну функцію, а у жінок в період пременопаузи і в клімактеричному періоді видалення придатків, є профілактикою онкології. Після оперативного втручання лікарем призначається відновлювальний курс лікування, можливо і післяопераційне лікування кісти яєчника гомеопатією.

Cтаттю про кісту яєчника також можна прочитати російською мовою: «Киста яичника симптомы и лечение, признаки разрыва, перекрута».