Гестоз при вагітності та його можливі наслідки

В організмі всіх вагітних жінок перебудовуються органи і системи, що необхідно для виношування дитини. Статистичні дані свідчать, що приблизно у 80 відсотків вагітних спостерігається гестоз, більш відомий як ускладнений токсикоз.

Гестоз може виникнути на будь-якому терміні і може бути легким або важким. Саме гестоз може спровокувати приміщення жінки в лікарняний-за серйозності його наслідків.

Настання летального результату при еклампсії (важкої форми токсикозу при вагітності) настає у чверті випадків, а дитяча смертність, пов’язана з гестозами від 22 тижні гестації до 7 дня після пологів в 3-4 рази вище середньостатистичної.

Загальна інформація

Поширеність гестозу при вагітності відрізняється в залежності від джерела даних. По-перше, не всі жінки регулярно спостерігаються у гінеколога. Деякі надто пізно звертаються до лікаря, коли ознаки раннього токсикозу перейшли у важку форму гестозу. Крім того, існує кілька класифікацій патологій, пов’язаний з даним процесом.

За воду останнього пункту необхідно внести певну ясність, що дозволить обмежити підміну понять і плутанину в уявленнях.

Раніше прояву всіх патологій при вагітності та відхилення від норми лабораторних результатів проведених інструментальних досліджень, мало назву токсикоз у вагітних. Його підрозділялися на ранній і пізній, але при цьому враховувався термін та форма прояву патології.

Зараз в медичній термінології термін «токсикоз» був замінений на «гестоз». Проте думка фахівців у цьому питанні розходиться:

 • Одними висловлюють думку, що ознаки токсикозу можуть виникнути як на ранніх термінах вагітності (у першій половині), так і на пізніх термінах (у другій половині). Ці патології є різними поняттями.
 • Іншими фахівцями визнається тільки друга половина вагітності, а виникли патології у першій половині вагітності, вважають фізіологічними причинами або не мають відношення до етіології та патогенезу гестозу.

Самим оптимальним є перший варіант, який дозволяє отримати інформацію про різноманітних патологіях, які відрізняються від нормального перебігу вагітності. Прояви виникають лише при вагітності із-за таких факторів:

 • Негативного впливу заплідненої яйцеклітини та плоду.
 • Порушеннях функції адаптаційних механізмів вагітної жінки, забезпечують розвиток плоду.

Провокуючих факторів для виникнення гестозу під час вагітності багато. Серед великої кількості сприяючих причин, багато уваги приділяється явним провокуючим або прихованим ендокринним хворобам, а також збоям в роботі печінки і нирок, високому АТ, багатоплідної вагітності, пузирний заметам і іншим.

Клінічна картина і лікування

Гестоз у легкій формі дуже часто проявляється у вигляді слинотечі, блювоти і нудоти, рідше зустрічається дерматоз, дуже рідко можна спостерігати бронхіальну астму, гостру дистрофію печінки, судоми кінцівок, шийних і лицьових м’язів.

Раніше виникнення блювоти свідчить про важкому перебігу гестозу, що супроводжується втратою необхідної рідини і порушеннями водно-електролітного балансу. Розпізнають три ступеня тяжкості блювоти:

 • Перша, легка ступінь. Виникнення блювоти може статися натщесерце або спровокований вживанням їжі, відчуттям неприємного запаху. Втрата ваги не перевищує 3 кг, а блювота буває не частіше п’яти разів на добу.
 • Друга ступінь відноситься до середньої тяжкості протікання для організму вагітної. Повторення блювоти протягом доби може досягати 10 разів, а втрата маси тіла 3 кг протягом 7-10 діб. Виникає загальна слабкість, збільшується частота серцебиття в стані спокою, несуттєвий занепад артеріального тиску, ацетон в сечі.
 • Третя ступінь – постійна блювота. Блювота може виникати при будь-яких фізичних навантаженнях, при прийомі їжі або рідини до 25 разів протягом доби. Втрата ваги може досягти 10 кг і більше. З’являються характерні ознаки зневоднення організму, підвищення температури тіла, загальна слабкість, сухість шкіри і слизових оболонок. Пульс перевищує 120 ударів в хвилину, відбувається зниження артеріального тиску, скорочується об’єм сечі, що виділяється за добу, результати лабораторних аналізів виявляється виражене наявність ацетону в сечі. В аналізах крові встановлено порушення сольового, білкового і вуглеводного обмінів.

Виникли симптоми гестозу у вигляді блювоти при вагітності вимагають коригування лише в десяти відсотках випадків. Лікування легкої форми гестозу проводиться амбулаторним методом шляхом рекомендацій з харчування та дотримання режиму, а також прописуванням заспокійливих препаратів у вигляді настоянок лікарських трав. Необхідно встановити контроль над динамікою маси тіла, артеріального тиску, аналізів сечі і крові.

При другій і третій ступені призначається спокій, заспокійливі лікарські препарати, проведення коригувальної терапії шляхом внутрішньовенних крапельних введень (водно-сольові розчини), вітаміни, препарати для відновлення втрачених білків. Дотримання правильного курсу терапії впливає на швидку регенерацію.

При важких формах лікування здійснюється в лікарняному стаціонарі. При подальшому розвитку симптоматики на тлі курсу лікування рекомендовано проведення аборту.

Гестоз на початку вагітності

Токсикоз на ранніх термінах вагітності (перші три місяці) виникає досить часто і триває до початку другого триместру. Провідна роль у його визначенні відводиться:

 • Порушень нормального функціонування центральної нервової системи за типом неврозів.
 • Розладів вегетативної системи. Для виношування плоду в першу чергу необхідна перебудова травної системи, яка тісно пов’язана з нервовими рецепторами і стовбурами вегетативних центрів гіпоталамуса. Якщо нервова система працює неправильно, імпульси будуть проводитися некоректно, викликаючи неадекватна відповідь з боку травного тракту (нудоту і блювоту).
 • Нейроендокринними розладами і порушенням обмінного процесу. Також можуть сприяти виникненню нервових імпульсів і розвитком раннього гестозу. Також, наголошується одночасний початок блювоти і скорочення виділення кортикостероїдів наднирниками, і вміст ХГЛ в крові.

Пізній гестоз

Гестоз на пізніх термінах викликає порушення метаболізму і збої в роботі всіх систем. Також, відбувається зміна властивостей крові і судинних стінок, починається дистрофія тканин і органів.

На сьогоднішній день перевага віддається імунологічної теорії розвитку гестозу, яка має кілька видів і відрізняється декількома елементами. Її суть полягає в несумісності тканин на клітинному рівні. Це провокує затримку судинних змін у матці, які необхідні для формування плаценти і струму крові в ній.

Це є підтверджуючим фактом того, що гестоз виникає з самого початку перебігу вагітності. Тому використання в медицині терміну «пізній» не є правильним.

Виниклі порушення є причиною скорочення кровотоку в ворсинок хоріона, до тканин надходить мало кисню, і їх внутрішня оболонка ушкоджується. Крім цього, патологія набуває поширений характер, оскільки виділяються токсичні біологічно активні речовини.

Результат виник гестозу: набряки і підвищення проникності судин і їх висока чутливість до гормонів. Починається спазм судин, підвищується артеріальний тиск, а внутрішні тканини судин більше не можуть протистояти утворенню тромбів.

Всі ці процеси провокують утворення мікротромбів, збоїв в циркуляції і харчування тканин кров’ю. Це може спричинити за собою серйозні збої в роботі печінки, легенів і нирок, що і діагностується лабораторними обстеженнями.

Гестоз при вагітності та його можливі наслідкиОсновні ознаки

Симптоми гестозу можуть відрізнятися в залежності від природи патології. Основними проявами гестозу є підвищений тиск, набряки і білок у сечі. Дуже часто спостерігаються лише два з трьох ознак гестозу. В залежності від того, який із симптомів проявляється яскравіше всього, пізній гестоз розрізняють на нефропатию, водянку, прееклампсію і еклампсію.

Водянка вагітних

Вважається найлегшою формою гестозу, оскільки проявляється лише набряками різного ступеня.

При першого ступеня набрякають тільки гомілки, при другій – передня частина живота та ноги, при третій – приєднується особа, а на останній стадії тіло набрякає повністю.

Даний процес супроводжується сильним набором ваги і скороченням кількості сечі.

Нефропатія

Буває і самостійною, і як ускладнення водянки. Характеризується підвищенням ПЕКЛО і наявністю білка в сечі. Існує три ступеня нефропатії, які розрізняють за спеціальною шкалою з балами (легка: від 2 до 10, середня – 11-20 балів, і важка більше 21 бала).

Спосіб підрахунку балів наведено в таблиці нижче.

Оцінка АТ Білок у сечі (г/добу) Набряк Добова доза сечі (у літрах) Набір вага (кг) Інші ознаки
0 120/80 Відсутній Відсутній Більше 1 л Менше 12 Відсутні
2 140/90 1 Локальний 13-15 Загальна слабкість, спрага, задишка
4 160/100 2-3 Великий 0,9-0,6 л 16 і вище
6 4 До 0,5
8 180/110 Сечі немає більше шести годин

Прееклампсія

Прееклампсія у вагітних супроводжується не тільки симптомами нефропатії, але і супутніми ознаками, які провокують збої в мозковому кровообігу й підвищують внутрішньочерепний тиск:

 • Пацієнтка скаржиться на постійний головний біль;
 • Виникає млявість, постійна сонливість або ейфорія і перезбудження;
 • Нудота, блювання та біль під ложечкою;
 • Порушення реакцій на яскраве світло або голосні звуки;
 • Розлади зору (чорні плями або кольорові круги перед очима).

Прееклампсія триває кілька хвилин або годин, і представляє велику небезпеку для жінки і плоду.

Еклампсія

Ця патологія вражає всі органи і системи. Часто вона розвивається після прееклампсії, але може розвинутися і після нефропатії.

Еклампсія у вагітних характеризується судомами, головними болями і зниженням гостроти зору. Починається тремтіння повік та м’язів обличчя, можуть з’явитися психічні розлади. Судоми можуть виникати і самостійно, і як реакція на різкий звук, світло або інший зовнішній подразник. Напад судом триває близько двох хвилин, після чого жінка непритомніє і нічого після нього не пам’ятає.

Еклампсія у вагітних може викликати порушення кровообігу в мозку або крововиливу, в деякому випадку виникає дихальна і нирково-печінкова недостатність, порушення роботи серця. Особливу небезпеку представляє внутрішньосудинне згортання, яке може спровокувати тромбоз і кровотечі.

Лікування водянки і нефропатії початковому ступені проводиться амбулаторно, а для лікування прееклампсії та еклампсії хвору треба помістити в стаціонар. Якщо патології виникли на пізніх термінах, в екстреному порядку проводять кесарів розтин.

Cтаття про гестоз при вагітності також доступна російською мовою: «Гестоз при беременности и его возможные последствия».