Тест на овуляцію: інструкція, види, достовірність, що означає результат

Тести на овуляцію дозволяють визначити періоди, які будуть сприятливими для запліднення. Такі тест з’явилися зовсім недавно і про їхнє існування знають не всі. Жінки, які мають проблеми з зачаттям, використовують тест для встановлення точного часу овуляції, придатного для зачаття.

Метод визначення овуляції за допомогою тесту

Після чергового менструального циклу, у кожній фізично здорової жінки, відбувається дозрівання яйцеклітини (іноді може бути 2 або більше). Коли яйцеклітина дозріває і залишає яєчник, починає змінюватися гормональний фон жінки: в крові діагностується збільшення кількості гормонів, необхідних для зачаття.

Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) є одним з тих гормонів, який може бути виявлений дослідницькими методами – в крові, а також в інших рідинах (сечі, слині). Для визначення цього гормону і призначене діагностування в домашніх умовах: позитивний тест на овуляцію свідчить про готовність яйцеклітини до запліднення.

Кращі дні для проведення тесту

Сприятливий час, щоб зробити тест, можна вирахувати по тривалості менструального циклу. Діагностування проводиться протягом п’яти днів підряд, пропускати не рекомендується, при дворазовому тестуванні вранці та ввечері або тільки вранці.

 • Цикл перевищує 28 днів – тестування починають робити за 17 днів до першого дня наступних місячних.
 • Під час 28-денного циклу тест можна проводити з 11 дня після початку циклу.
 • За наявності нерегулярного циклу вихідної цифрою буде самий короткий цикл (тривалість 32 дні – тестування починається з 15 доби, 26 днів – з дев’ятого дня, цикл триває 24 дні – з сьомої доби).

Чи завжди овуляція випадає на середину циклу?

У жінок без гінекологічних патологій, овуляція не завжди відбувається в середині менструального циклу, підтвердженням цього є тисячі новонароджених малюків, які були зачаті в так звані безпечні дні (відразу після або безпосередньо перед місячними). На овуляцію можуть впливати нервові переживання, зміна клімату, інфекції та інші несприятливі фактори. Тому визначати, на який день після овуляції тест покаже негативний результат, потрібно по індивідуальних особливостей жінки, як було описано вище.

Види тестів на овуляцію

Виробники, що випускають різні види тестів мають різну цінову вартість і точність. Найчастіше пацієнткам потрібне ще й тест на вагітність після визначення овуляції, тому в комплекти часто входять не тільки овуляційні тести, але і смужки для визначення вагітності.

Види тестів включають:

Тест-планшет

Дана діагностична система є пластиковим футляром з віконцями: перше необхідно капнути сечу, у другому віконці через короткий проміжок часу (2-3 хвилини) видно результат тесту. Ці тести вважаються більш надійними в порівнянні з смужками.

Тест-смужка або стрип-тест

Звичайна діагностика на папері покритої реагентом і контрольної смужкою. У чисту суху чашу набирають сечу, і туди опускають тест, на 10 секунд, потім слід почекати результат (5-10 хв). Друга смужка буде видно, при високому показнику ЛГ. Також, вона може бути видно з першого дня діагностування, однак, з достовірною точністю говорити про готовність до зачаття, якщо обидві смужки чіткі і яркией (як правило, це 3-4 день тестування).

Портативні тести багаторазового використання

Дані системи складаються з електронного контрольного приладу і смужок, які занурюються в сечу. Ці тести дуже точні і їх можна проводити незалежно від фази менструального циклу.

Тест на овуляцію інструкція, види, достовірність, що означає результатСтруменевий експрес-тест

Для проведення діагностування не варто збирати сечу, смужка тіста підставляється під її струмінь. Готовність результату оцінюють через 3-5 хвилин. Даний тест показує високий вміст ЛГ при двох видних смужках.

Цифровий

Цифрові тести є системами багаторазового використання, для проведення тестування використовується слина жінки, яка змінює свої фізичні властивості протягом місячних. Дані тести надають найбільш точні результати, що виключають помилку. По своїй суті пристрої – це мікроскопи, а їх дизайн схожий на звичайну губну помаду.

Використовуючи прилад диагностируемой слині можна спостерігати специфічний візерунок, схожий на лист папороті або морозу на склі. Він з’являється безпосередньо перед овуляцією.

Особливості використання тестів вдома

При використанні тесту на овуляцію у відповідну фазу циклу, потрібно враховувати деякі особливості:

 • Тести, що визначають овуляцію, не показують безпосередньо на момент виходу яйцеклітини, а показують вміст гормонів;
 • При використанні цифрового тесту, для якого необхідна слина, обов’язково перевіряйте отриманий результат по картинці;
 • Найбільш високий рівень ЛГ тримається приблизно 24 години, тому для більш достовірних результатів тест на овуляцію потрібно проводити двічі на день;
 • Щоб сеча не була занадто розведеної, не рекомендується пити багато води або будь-якої іншої рідини за кілька годин до перевірки.

Негативний результат

Іноді тест-смужки на овуляцію можуть показати негативний результат:

 • Якщо момент виходу яйцеклітини ще далеко;
 • У самого тесту закінчився термін придатності, він був пошкоджений або використаний неправильно;
 • Тест на овуляцію безпосередньо після овуляції також є негативним.

Термін зачаття після позитивного тесту

Багато пар, які контролюють процес овуляції, хочуть знати, коли краще спробувати зачати дитину при отриманні позитивного результату. В цьому випадку потрібно слідувати таким інструкцій щодо тесту на овуляцію:

 • Якщо був отриманий позитивний результат, значить, яйцеклітина вже найближчим часом буде готова до запліднення;
 • Не варто відкладати момент зачаття до останнього моменту, оскільки сперматозоїди і яйцеклітини з’єднуються не відразу після статевого акту;
 • Термін життя яйцеклітини – всього 24 години після виходу з яєчника;
 • Найбільш сприятливим часом для зачаття вважається період 5-10 годин після тесту, щоб яйцеклітина точно залишила маткову трубу.

Як розрахувати стать майбутньої дитини?

Вважається, що сперматозоїди з різним набором хромосом (Х і У) мають різні характеристики і тривалість життя. Так, у сперматозоїдів, які несуть чоловічий набір хромосом, тривалість життя становить не більше двох діб, але вони набагато швидше рухаються. Статеві клітини, від яких народжуються дівчатка, більш повільні, але живуть набагато довше (до п’яти діб). Відповідно, якщо зачаття відбудеться в момент овуляції, швидше за все у пари народиться хлопчик.

Щоб зачати дівчинку, необхідно:
 • Запланувати статевий акт, за кілька днів до овуляції (приблизно за три) і утриматися від сексу під час овуляції і кілька днів після неї;
 • Проникнення статевого члена не повинно бути глибоким, щоб у сперматозоїдів з Х-хромосомами було більше шансів дістатися до яйцеклітини.
Для зачаття хлопчика потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
 • За 4-5 днів до овуляції утримуватися від сексу;
 • Чоловікові не слід перегріватись, оскільки при високій температурі сперматозоїди швидше гинуть, особливо ті, що несуть чоловічий набір хромосом;
 • Статевий акт для успішного зачаття повинен пройти відразу після тесту на овуляцію, який показав позитивний результат;
 • Бажано вибирати пози для глибокого проникнення.

Як виміряти базальну температуру?

Одним з методів визначення овуляції також є вимірювання температури в прямій кишці (її називають базальної). На відміну від тестів, цей спосіб не тягне за собою додаткових витрат.

Температуру міряють вранці до підйому з ліжка. Відразу після менструації температура не висока (близько 37 градусів), перед овуляцією вона знижується, а після неї підвищується приблизно до 37,6. Щоб точно визначити час виходу яйцеклітини, температуру потрібно міряти щодня і записувати дані у спеціальний графік.

Тест і визначення вагітності

Багатьох цікавить питання, чи покаже тест на овуляцію наявність вагітності. Існує думка, що вагітність після тесту на овуляцію або з його допомогою визначається практично відразу, майже після зачаття, тоді як звичайні тести на вагітність показують негативний результат.

Потрібно розуміти, що подібна думка помилкова. Коли яйцеклітина вийшла з труби, овуляційний тест незалежно від наявності вагітності буде негативним. Це пояснюється тим, що тести на вагітність реагують на вміст гормону ХГЛ, а тесту на овуляцію – на гормон ЛГ. Тому можна зробити висновок, що дві смужки на тесті на овуляцію, навіть якщо одна з них слабка, показує наближення моменту, сприятливого для зачаття, а не вагітність.

Інші сфери застосування тестів

Суть тесту на овуляцію дозволяє використовувати їх не тільки для успішного зачаття, але і як засіб контрацепції. Цей метод можна вважати спірним, оскільки перевірки потрібно проводити регулярно, що пов’язано з додатковими витратами. Але все ж цей спосіб запобігання практикують жінки, які не охороняються іншими засобами під час статевого акту.

Дві смужки на тесті на овуляцію свідчать про те, що потрібно утриматися від сексу або перейти на захищені статеві акти на кілька діб, але і цей спосіб не дає повної гарантії запобігання небажаної вагітності.

Як часто можна робити тести?

Визначати овуляцію за допомогою тесту можна щодня, якщо це дозволяє робити фінансове становище. Особливо часто щоденне тестування проводять жінки, які страждають від безпліддя.

Лікарі дуже часто рекомендують таким жінкам розслабитися і припинити нагнітати обстановку, тоді заповітна вагітність наступить швидше.

Найбільш ефективні тести

Тест на овуляцію Frautest Ovuplan InsureЯкийсь тест на овуляцію краще вибрати? Всі вони діють однаково, хоча і можуть відрізнятися за точністю результатів. Крім того, тести на овуляцію відрізняються за ціною, але існує три основних бренду, продукція яких користується найбільшою популярністю у жінок.

Frautest

Виробник Frautest виготовляє наступні тести для визначення моменту овуляції:

 • Ovulation (тест-касети): сім касет, які більше підходять для жінок з нерегулярними місячними;
 • Ovulation (смужки): 5 смужок для жінок з постійною тривалістю менструального циклу;
 • Planning: комплект складається з п’яти смужок для визначення овуляції і ще двох для перевірки вагітності.
Тест на овуляцію Clearblue Eviplan Lady QLady-Q, Ovuplan і Insure

Проводять відразу кілька типів продукції для тестування:

 • Ovuplan виготовляє струменеві смужки з високим відсотком вірогідності, які однак, не надто популярні серед споживачів;
 • Бренд Lady-Q виготовив особливу багаторазове пристрій, який дозволяє визначити овуляцію по слині. Даний тест вважається найбільш достовірним. В комплект входить мікроскоп, лабораторне скло, інструкція та малюнки для аналізу результатів.
 • Insure – набір з п’яти смужок вітчизняного виробництва.
Eviplan і Clearblue
 • Eviplan випускає комплект з п’яти смужок тестів на овуляцію і одного на вагітність.
 • Тест Clearblue цифровий. В комплект входить електронний пристрій для зчитування даних і 7 смужок для контролю. Якщо результат позитивний, пристрій показує усміхнений смайлик.

Cтаттю про тест на овуляцію також можна прочитати російською мовою: «Тест на овуляцию: инструкция, виды, достоверность, что означает результат».