Чим небезпечна краснуха під час вагітності, профілактика і діагностика при плануванні

Краснуха представляє собою гостре інфекційне захворювання, яке викликається вірусом. Джерелом зараження служить тільки інфікована людина, але не тільки під час прояву явних ознак хвороби, але за тиждень до появи висипки і через два тижні після її зникнення.

Передача вірусу відбувається повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі або чханні. Людина дуже сприйнятливий до краснухи, і якщо в організмі немає імунітету, зараження відбувається в 80 відсотках випадків. При вагітності краснуха може передаватися від матері до дитини.

Вплив хвороби

Найчастіше вірус, що викликає краснуху, вражає шкіру, ембріональну і лімфоїдну тканину, що і провокує основні ознаки захворювання. Коли відбулося зараження, вірус разом з потоком крові починає поширюватися по організму, вражаючи судинні стінки. Саме тому і з’являється характерний для даної хвороби висип.

Крім того, вірус концентрується в лімфатичних вузлах, викликаючи їх збільшення і болючість. У найбільш важких випадках вірус краснухи вражає нервову систему, викликаючи енцефаліт і менінгіт. Найбільшу небезпеку представляє вірус краснухи під час вагітності, оскільки він вражає тканини ембріона. На ранніх термінах він уповільнює процес ділення клітин, провокуючи важкі вади розвитку, причому їх серйозність залежить від часу проникнення вірусу до плоду (чим раніше – тим гірше для майбутньої дитини).

Ознаки хвороби

Краснуха – досить поширена хвороба серед маленьких дітей. Навіть у нещеплених малюків вірус протікає досить легко, але небезпеку представляють його ускладнення – енцефаліт і менінгіт. Але оскільки більшості населення роблять щеплення від краснухи, подібні ускладнення виникають нечасто.

Основні симптоми краснухи у дітей, дорослих і жінок під час вагітності включають:

Загальна слабкість

Інкубаційний період триває не більше трьох тижнів, після чого людина починає відчувати ознаки загального нездужання. Початкова стадія краснухи дуже схожа зі звичайною застудою: пацієнт скаржиться на підвищення температури, кашель, нежить. Крім того, у нього збільшуються лімфовузли. Але крім цих ознак з’являється і основний симптом краснухи – характерна висип.

Висип

Спочатку висип з’являється тільки на шкірі обличчя, але вже через кілька годин починає виникати на шиї, руках і ногах. Найбільше висипань спостерігається на згинах рук, спині і сідницях. Прищики мають блідо-рожевий колір і правильну круглу форму. Вже через кілька днів зникає і цей симптом, причому без будь-яких слідів або рубців.

Лімфаденіт

Ще однією характерною ознакою краснухи є запалення лімфатичних вузлів (лімфаденіт). Вони збільшуються в розмірах і стають болючими. Подібний симптом може зберігатися протягом двох тижнів після зникнення висипки. Важливо, що у вагітних висип може бути відсутня повністю, але діагностувати краснуху допоможе саме лімфаденіт.

Важливо, що у вагітних також рідко підвищується температура. У комплексі з відсутністю висипу це призводить до того, що краснуху можуть і не розпізнати вчасно.

Діагностика захворювання

Коли на шкірі висипання, визначити наявність хвороби можна наступними методами:

 • Здати аналіз крові, який покаже зменшена кількість лейкоцитів;
 • У загальному аналізі також буде помічено збільшений вміст лімфоцитів і зниження нейтрофілів;
 • Крім того, характерною ознакою краснухи є занадто велика кількість моноцитів в крові.

Антитіла до краснухи під час вагітності визначають за допомогою ІФА. Коли в організм потрапляє збудник інфекції, починають вироблятися IgM, які, однак, швидко зникають. Довгостроковий імунітет до краснухи під час вагітності формується під впливом IgG. Характерними ознаками хвороби вважаються такі показники:

 • IgM з’являються в крові вже через тиждень-два після висипу і зберігаються протягом декількох місяців;
 • IgG з’являються пізніше, але зберігаються до кінця життя.

Із-за серйозності наслідків хвороби для плода, всім без винятку жінкам при вагітності, а також на етапі її планування, роблять аналіз на наявність антитіл до краснухи.

Чим небезпечна краснуха під час вагітності, профілактика і діагностика при плануванніЗагальні профілактичні засоби

Щоб не допустити розвитку захворювання, всім дітям від року до шести років проводять вакцинацію. Дівчаткам в 12-13 років рекомендовано проведення додаткової вакцинації, щоб перед вагітністю краснуха не проявилася, і до хвороби був імунітет.

Вакцинація – дуже дієвий спосіб профілактики, тому імунітет розвивається у дев’яти з десяти дітей. Зазвичай антитіла до хвороби зберігаються протягом 15 років. Саме тому, при проведенні першої вакцинації в рік, ризик повторного зараження в репродуктивному віці значно підвищується. Дуже рідко виникає повторне зараження, але в даному випадку хвороба проходить легко, не викликає ускладнень, а при вагітності не передається від матері до плоду.

Профілактичні засоби для вагітних

Жінки, які збираються завагітніти, обов’язково здають аналіз крові на IgM та IgG, а також аналіз на торч інфекції при вагітності:

 • Токсоплазмоз
 • Краснуху
 • Цитомегаловірус
 • Герпесу 1 і 2 типу.

В залежності від вмісту антитіл, роблять висновок про позитивний, негативний або сумнівному імунітеті. Кожен аналіз повинен включати кількість Ig і норми для кожної конкретної лабораторії.

Роз’яснення аналізів для жінок в період планування вагітності наведено в таблиці нижче.
IgM IgG Пояснення даних
Позитивне Сумнівне, позитивне чи негативне У пацієнтки гостра фаза хвороби. Вагітність краще перенести на пів року з обов’язковим проведенням додаткового обстеження на наявність антитіл.
Від’ємне Від’ємне Подібний результат говорить про повну відсутність імунітету. Рекомендується утриматися від вагітності, провести вакцинацію і провести додатковий аналіз на антитіла через 6 місяців. Важливо, що щеплення потрібно робити не під час вагітності, а перед нею, оскільки в подібному випадку гестацию доведеться перервати.
Від’ємне Позитивне В організмі жінки є антитіла, які сформувалися під впливом вакцини або раніше перенесеної хвороби. Планувати вагітність можна спокійно, оскільки ризику заразитися краснуху немає.
Розшифровка аналізів для вагітних жінок наступна:
IgM IgG Розшифровка
Від’ємне Від’ємне Якщо жінка не здавала аналізи на антитіла до вагітності, при отриманні подібного результату їй потрібно уважно стежити за станом здоров’я, оскільки ризик заразитися краснуху дуже високий. Необхідно повторно здавати аналізи на імуноглобуліни і торч при вагітності, а також виключити будь-які контакти з людьми, зараженими краснуху.
Від’ємне Позитивне Цей результат означає, що у жінки є міцний імунітет і виношування вагітності ніщо не загрожує.
Позитивне Будь-яке значення На початку вагітності це найбільш несприятливий результат. Якщо повторний аналіз показує такі ж результати, або кількість антитіл підвищується, значить жінка переносить гостру фазу краснухи.

Найчастіше, якщо результат аналізів відповідає останньому, наведеним у таблиці, а у пацієнтки спостерігаються ознаки хвороби (висип, загальна слабкість і температура), лікарі рекомендують перервати змінність у першому триместрі. Якщо жінка відмовляється від даного заходу, проводяться наступні заходи:

 • Постійно здають кров на кількість антитіл;
 • Проводять УЗД на 16 тижні для ранньої діагностики вад розвитку плоду;
 • Проводять кордоцентез на 17-18 тижні.

Якщо при проведенні кордоцентеза в пуповинній крові не виявлений вірус, вагітність можна зберігати. Щоб швидше ліквідувати вірус, пацієнтці вводять антикраснушний імуноглобулін.

Однак, повторний питання про переривання вагітності можливий у тому випадку, якщо УЗД показало важкі вади плоду. При перенесенні хвороби на терміні 16 тижнів і більше, а у плода немає вад, аборт не проводять, оскільки в даному випадку ризики для дитини зводяться до мінімуму.

Що таке вроджена краснуха?

Поширеність краснухи серед малюків в період внутрішньоутробного розвитку залежить від профілактичних заходів проти захворювання, які приймають в кожній конкретній країні.

Якщо жінки здають аналіз на антитіла до вірусу до і під час вагітності, а також при своєчасній вакцинації дівчаток, розповсюдження хвороби практично не відбувається.

Залежно від терміну вагітності, на якому відбулося зараження, визначається і відсоток патологій:

 • Інфікування в перші тижні гестації у всіх випадках призводить до розвитку аномалій;
 • Якщо зараження сталося з 4 по 8 тиждень, патології розвиваються приблизно у половини дітей;
 • Інфекція проникла в організм матері з 9 по 12 тиждень – 15 відсотків дітей будуть розвиватися неправильно;
 • На термін з 13 по 16 тиждень зараження краснухою викликає пороки лише у семи відсотків;
 • На пізніх термінах кількість дітей з аномаліями скорочується до 1-4 відсотків.

Вроджена краснуха проявляється трьома основними факторами:

 • Патологіями зору: катаракта, глаукома;
 • Різні вади серця;
 • 90 відсотків дітей спостерігається глухота.

Крім того, вірус може викликати мікро – і гідроцефалію, неправильний прикус, дисплазію і патології шкіри і судин. Найчастіше подібні ознаки виникають при зараженні на пізніх термінах вагітності. Якщо інфекція потрапила в організм з 4 по 10 тиждень, плід у більшості випадків гине.

Найбільш ранніми ознаками вродженої краснухи вважаються:

 • Густа висип при зниженому кількості тромбоцитів;
 • Інтерстиціальна пневмонія;
 • Гепатит.

Але і в майбутньому, дитина, яка постраждала від вродженої краснухи, буде відставати у фізичному і розумовому розвитку, може страждати від серйозних патологій нервової системи, у тому числі – і аутизму. Саме тому перед вагітністю необхідно провести всі необхідні обстеження і здати аналізи.

Хвороби, з якими можна сплутати краснуху

Розвиток вірусної інфекції за симптомами схоже з іншими захворюваннями або алергічними реакціями. А оскільки при вагітності краснуха рідко проявляється яскраво, відрізнити її ознаки буває складно. Найчастіше підтвердити діагноз допомагають аналізи. Схожі прояви можуть виникати при кору, скарлатині, інфекційному мононуклеозі, алергії на медикаменти та інфекційної еритеми.

Cтаттю про краснуху під час вагітності також можна прочитати російською мовою: «Чем опасна краснуха при беременности, профилактика и диагностика при планировании».