Сідлоподібна матка: причини, зачаття і вагітність, симптоми та діагностика

Розвиток сучасної медицини з кожним днем дозволяє виявити все нові хвороби і природні відхилення у розвитку організму людини. Гінекологія не є винятком діагностування аномалій статевої системи.

Зокрема, порушення розвитку або неправильна форма матки спостерігаються лише у невеликого відсотка жінок дітородного віку, дворога матка є у 62 відсотків вказаної кількості жінок, а сідлоподібна матка у 23 відсотків.

Види форми матки: нормальний і патологічний стан

Матка має грушоподібну форму, і повернена до верху розширеної стороною. Верхня частина матки називається дно, а перешийок або нижня область закінчуються шийкою матки, за допомогою каналу порожнину матки зв’язується з піхвою (тільки так сперматозоїди і всі мікроорганізми можуть потрапити в порожнину матки).

В ширину матка досягає 5 сантиметрів, її довжина може становити 7-8 см, а приблизний вага – до 60 грам. Від верхніх кутів матки в боки відходять фаллопієві труби, що мають вигляд пензликів в кінці (фімбрії). Мерехтіння фімбрій і дозволяють яйцеклітині потрапити з яєчника в маткову трубу для подальшого зачаття.

Відхилення в розвитку матки можуть бути незалежними, а також виступати в комплексі з патологією шийки матки або піхви. На цьому тлі можна виділити однорогую, подвійну, дворогу матку та інші форми. Дворога матка ділиться на три види:

 • Повна – поділ на роги матки починає відбуватися моментально, на рівні крижово-маткових складок, такий випадок розгалужує обидва роги під кутом в різні боки.
 • Сідлоподібна дворога матка – розширення органу відбувається в поперечному розрізі, в дні матки може бути невелике заглиблення, що своїм зовнішнім виглядом нагадує сідло. Поділ матки на два роги яскраво не виражено, оскільки є злиття рогів матки без підняття дна.
 • Неповна – спостерігається розщеплення матки на два роги лише у верхній третині органу, проте форма і розміри рогів однакові.

Грушоподібна форма матки була створена природного спеціально для виношування тільки одну дитину (винятком може бути багатоплідна вагітність). Будова людської матки дуже схоже на органи тварин (собак або кішок), має дворогу форму і при пальпації боки вагітного живота тварини можна відчути розташування плодів, як у гороховому стручку.

Причини виникнення та розвитку патології

Причина формування сідлоподібної форми матки і подальшого розвитку відхилень на даний момент точно не діагностовані. Лікарі тільки можуть пояснити процес аномалії розвитку матки. Наскільки відомо до 14 тижні розвитку ембріона починається формування жіночих статевих органів. В результаті утворюються дві матково-вагінальні порожнини, які розділені саггитальной перегородкою.

На завершальній стадії внутрішньоутробного періоду життя дитини ця перегородка зникає, і матка стає однополостной. Утворилася дворога матка до закінчення вагітності переходить в сідлоподібну форму, з настанням народження дівчинки вона набуває грушоподібний вигляд. Однак на ембріональний процес можуть впливати негативні чинники, наприклад, неповне об’єднання парамезонефральних проток, які і визначають наявність відхилень у формі піхви або матки. Виділяють такі несприятливі фактори:

 • Хронічний брак кисню (гіпоксія) у плода, в результаті різних акушерських відхилень.
 • Отруєння організму жінки при вагітності – вживання наркотиків, алкогольних напоїв, куріння, певних лікарських препаратів або робота на шкідливому виробництві.
 • Захворювання інфекційного характеру – герпес, краснуха (при вагітності), грип та інші.
 • Нестача вітамінів під час вагітності.
 • Порушення функції серця – наявність серцевої недостатності може призвести до хронічної гіпоксії дитини.
 • Стреси.
 • Збої в роботі ендокринної системи, у тому числі і цукровий діабет.

Як запідозрити наявність сідлоподібної матки?

Пошук клінічних проявів даної аномальної форми матки може зайняти досить багато часу, а саме до моменту, поки жінка не почне планувати вагітність або буде вагітною. Чому так? Причина в тому, що сідлоподібна матка не має характерних проявів.

Цю аномалію може мати абсолютно здорова жінка, яка навіть не буде здогадуватися про наявність гінекологічного відхилення в своєму організмі. Промацування сідлоподібної матки під час огляду лікарем-гінекологом не виявлять її наявність, оскільки руки лікаря не обладнані рентгеном. Навіть при проходженні УЗД органів малого тазу сідлоподібна матка може бути не діагностована, і лише УЗД у вагітної жінки може виявити аномалію.

Протікання вагітності

Сідлоподібна матка під час вагітності досить яскраво дає про себе знати з ряду причин:

 • Неправильна форма порожнини матки може провокувати загрозу вагітності або постійні викидні.
 • Дуже часто відзначається неправильне розташування плаценти або інші патологічні процеси. Якщо матка вагітної пацієнтки має нехарактерну форму, зростає ризик викидня і неправильної плацентації, при якій яйцеклітина кріпиться в незручному для подальшого зростання місці. Зі збільшенням терміну вагітності може утворитися тазове або поперечне передлежання плаценти. Неправильне прикріплення плаценти збільшує ймовірність передчасного відшарування, і, відповідно, кровотечі.
 • Жінки з сідлоподібної маткою схильні до більшого ризику виникнення передчасних пологів, ніж вагітні з нормальною формою органу.
 • Під час пологів переривається передача нервових імпульсів при потугах, що викликає ускладнення пологової діяльності (слабка родова діяльність, втрата координації). Дуже часто такі пологи закінчуються кесаревим розтином.
 • Під час і після пологів присутній високий ризик утворення кровотеч, що пояснюється порушеннями скорочень матки.

Проте, описані вище патології виникають не завжди, приблизно в 50% випадків вагітність у жінок з сідлоподібної маткою протікає без ускладнень.

Наявність проблем із зачаттям

Більшість жінок турбує питання про те, що при наявності сідлоподібної форми матки можуть виникнути проблеми з зачаттям. На це питання можна дуже швидко відповісти, оскільки дане відхилення в гінекології не завжди закінчується безпліддям, і у великої кількості жінок процес запліднення проходить без проблем. Труднощі під час зачаття виникають у жінок з характерно вираженою сідлоподібної формою матки, у яких сталися порушення прикріплення заплідненої яйцеклітини. Наявність внутрішньоматкової перегородки (за винятком сідлоподібної матки), при настанні вагітності у більшості випадків призводить до викиднів.

Якщо жінки з сідлоподібної маткою без особливих проявів не можуть завагітніти, причина безпліддя часто криється в інших патологіях. Однак, необхідно пам’ятати про те, що даний гінекологічний порок поєднується з іншими аномаліями урогенітальної системи (запалення придатків). Крім того, не всі мають нормальний гормональний стан організму або не страждають від хронічних хвороб органів статевої системи.

Пози для зачаття при матці неправильної форми

Якщо говорити про оптимістичні пози для зачаття при сідлоподібній матці, можна ствердно сказати про те, що немає ідеальних або не відповідних поз для запліднення. В Інтернеті популярні форуми, на яких відбуваються активні обговорення поз під час сексу, які найбільш сприятливі для зачаття при різних гінекологічних патологіях.

Суть статевого акту, крім задоволення, спрямована на зачаття дитини незалежно від пози. Якщо жінка здорова, зачаття обов’язково відбудеться, оскільки сперматозоїди дуже активні і не втрачають своєї життєздатності тривалий час.

Якщо вагітність все ж не настає навіть при дотриманні певних «сприятливих» поз, потрібно розібратися з можливими психологічними причинами самої жінки, або перевірити активність сперматозоїдів партнера.

Сідлоподібна матка не є патологією, яка запобігає проникненню сперматозоїдів в порожнину матки і перешкоджає зачаттю. Найголовніше в зачатті – здатність заплідненої яйцеклітини прикріпитися до стінки матки в потрібному місці, а це абсолютно не залежить від пози.

Методи діагностики

Щоб встановити наявність сідлоподібної матки, жінці необхідно пройти ряд додаткових обстежень.

УЗД матки та її придатків

Виявити седловидною матку за допомогою ультразвукового дослідження виходить не завжди. Значна виражена деформація матки при проведенні поперечного сканування діагностує збільшення дна матки до 68 мм в ширину, товщина м’язового шару матки до 10-14 мм, також відзначається розростання міометрія в маткову порожнину. Самим оптимальним методом для виявлення сідлоподібної матки є проведення ультразвукового дослідження вагінальним датчиком і найкраще в другій половині менструального циклу, оскільки в цей проміжок ендометрій має найбільшу товщину.

МРТ

Проведення магнітно-резонансної томографії полягає у спостереженні та фіксування стану статевих органів.

Гістерографія

Дана методика обстеження і діагностики гінекологічної аномалії полягає в тому, що в матку вводять рентген-контрастне речовина, після чого виробляються знімки. Наявність поглиблення матки у вигляді сідла є ознакою седловидности.

Гістероскопія

Проведення гістероскопії проводиться шляхом введення в маткову порожнину оптичного приладу, за допомогою якого оглядають і виявляють різні урологічні патології.

Методи лікування

Лікування сідлоподібної матки проводиться виключно при відсутності можливості жінки завагітніти або у разі регулярних викиднів. Шляхом гістероскопії проводиться реконструкція матки (пластична операція), тобто відсутні видимі розрізи і тривалий наркоз. Після завершення оперативного втручання, можливість зачати і виносити дитину збільшується в 10 і більше разів.

У вагітних з даною патологією можуть виникати різні ускладнення (хронічна гіпоксія плода, ризик переривання), тому пацієнткам призначається необхідне лікування: гормональні препарати (Утрожестан, Дюфастон), постільний режим, токолитики і спазмолітики. Щоб поліпшити матково-плацентарний кровотік рекомендований прийом препаратів, які нормалізують згортання крові і обмінні процеси (Ессенціал-Форте, Троксевазин, Курантил та інші).

Cтаттю про сідлоподібну матку також можна прочитати російською мовою: «Седловидная матка: причины, зачатие и беременность, симптомы и диагностика».