Причини гіпертонусу матки при вагітності, симптоми, як зняти гіпертонус

Гіпертонус матки при вагітності не є хворобою, а всього лише симптомом, який означає загрозу викидня. Однак дане підвищення маткового тонусу вважається дуже серйозним і потребує вжиття невідкладних заходів.

Будова матки

Зовнішня частина органу покрита серозною оболонкою (периметрием), середній шар характерно виражений завдяки м’язовим тканинам. Матка – це м’язовий орган, і вона здатна скорочуватися, що і потрібно для здійснення родової функції.

Під час виношування дитини відбувається потовщення м’язового шару (миометрея) і його розростання, внаслідок збільшення обсягу і кількості м’язових волокон. Наприкінці вагітності матка займає практично більшу частину черевної порожнини. Підготовка до скорочень матки під час пологів полягати у збільшенні в м’язовому шарі глікогену, кальцію і ферментів, які допомагають у стимулюванні скорочень м’язових волокон.

Також, на завершальному етапі вагітності в міометрії матки збільшується вироблення актимиозина (білка, який посилює скорочення). Внутрішній слизовий шар матки називають ендометрієм, на якому закріплюється яйцеклітина після запліднення.

Різновиди маткового тонусу

Тонус органу виражається станом м’язового шару і його напруженістю:Причины гипертонуса матки при беременности, симптомы, как снять гипертонус

 • Нормотонус матки – міометрій знаходиться в спокійному стані, що є фізіологічним станом матки (незалежно від наявності вагітності або її відсутності);
 • Гіпотонус матки – є патологічним відхиленням і свідчить про сильну розслаблення м’язів, прояв може спостерігатися протягом 2 годин після закінчення пологів і виражається гіпотонічним кровотечею матки (не відбулося скорочення маткових судин внаслідок розслабленого стану м’язів матки);
 • Гіпертонус – проявляється в напруженому стані м’язів матки і буває постійним (можлива загроза викидня) або тимчасовим (перейми під час пологів).

Також, зустрічається локальний гіпертонус (напруга міометрія в конкретному місці) і тотальний гіпертонус – відбувається скам’яніння всієї матки.

Підтримка матки у нормальному тонусі

У матці є нервові рецептори, які при зачатті подають сигнали центральної і вегетативної нервової системи для формування в корі мозку домінанти вагітності. Її функція полягає в придушенні нервових процесів, не пов’язаних з розвитком і збереженням вагітності, яка пізніше сприяє початку переймів (вже в процесі пологів).

Однак, при нервовому перенапруженні у головному мозку виникають інші фактори порушення, які послаблюють домінанту, що і призводить до гіпертонусу стінок матки при вагітності. Протягом всього періоду вагітності мінімальна чутливість спинного мозку і маткових рецепторів впливає нормальний перебіг вагітності.

За підтримання нормального маткового тонусу відповідає прогестерон, який з самого початку (до 10 тижня) виробляється жовтим тілом, а надалі плацентою. Естріол, який необхідний в регулюванні матково-плацентарного кровообігу, також виробляється в плаценті з гормону, продукованого наднирковими жінки і плоду. Також, прогестерон розслаблює гладкі м’язи матки, сечоводів і кишечнику, гальмує дратівливість нервової системи, як би оберігаючи домінанту вагітності.

Для активності скорочень матки потрібні іони кальцію. Естріол і прогестерон зберігають проникність клітин м’язового шару і не дозволяють надлишків кальцію проникнути в клітини.

Причини гіпертонусу матки

Зростання тонусу матки може статися із-за великої кількості та різновидів причин. Зазвичай розвиток гіпертонусу матки відбувається за участю кількох причин. Основні збудники гіпертонусу матки є:

Гормональний збій

Недостатня кількість прогестерону негативно відбивається на матковому тонусі, викликає його підвищення (особливо в перші 14 тижнів виношування), коли здійснюється закріплення яйцеклітини і формування плаценти.

Незадовільний кількість головного гормону вагітності може призвести до мимовільного переривання або відшарування майбутньої плаценти (хоріона) і вагітності, що не розвивається.

Дефіцит прогестерону спостерігається при перевищенні кількості чоловічих статевих гормонів або недорозвиненості статевих органів (інфантилізм). Остання патологія характеризується недорозвиненістю матки, яка в результаті розтягування по мірі збільшення терміну виношування плоду починає скорочуватися, що в підсумку закінчується викиднем.

Також, збільшення маткового тонусу може бути викликано патологіями щитовидної залози (гіпотиреоз і гіпертиреозом).

Зараження інфекціямиПричини гіпертонусу матки при вагітності

В першу чергу відносяться статеві інфекції (генітальний герпес, хламідіоз, ураплазмоз та інші). Вони викликають запальний процес, особливо ендометрит, який починає синтез біологічно активних речовин, підвищують активність скорочень м’язів матки. Також можливе внутрішньоутробне інфікування плода.

Структурні зміни стінок матки

Зазвичай гіпертонус матки під час вагітності утворюється новоутвореннями або пухлиноподібними хворобами порожнини матки (міома, поліпи, аденоміозні вузли), які заважають нормальному закріпленню яйцеклітини і зростання ембріона. Також вони перешкоджають розтягування порожнини матки відповідного терміну вагітності, що викликає гіпертонус.

Перелічені хвороби викликані гормональними збоями, які не можуть не вплинути на рівень прогестерону. Різні очищення матки і ускладнення (аборти) викликають запалення в ендометрії, що призводить до спайкового процесу і стінки матки стають не здатними розтягуватися.

Порушення розвитку матки

Різноманітні відхилення в будові матки пояснюють неповноцінність її стінок, що активізує матковий тонус. Подібні патології включають: матку з додатковим рогом, подвійну матка, внутрішньоматкову перегородка, рубець після операції (міомектомія, кесарів розтин).

Хронічні хвороби

Часто збільшення тонусу матки під час вагітності провокується наявністю хронічних захворювань у майбутньої мами (надмірна вага, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет).

Ускладнення гестації

Неправильне положення і передлежання плоду часто може викликати гіпертонус матки внаслідок її сильного розтягування (поперечне положення). Перерозтягання матки може посприяти багатоплідність та багатоводдя. Порушення фетоплацентарного кровотоку при виношуванні плоду або передлежанні також викликає дану патологію.

Соціально-економічні причини

Дана група факторів є найчисленнішою і великий. Сюди входять: важка фізична праця, постійне нервове стан, низький дохід, вік майбутньої мами (менше 18 і понад 35), сімейний стан (неодружена або розлучена), шкідливе виробництво, порушення режиму, незадовільне харчування, постійне недосипання, шкідливі звички тощо

Як виявити гіпертонус матки?

Гіпертонус матки не є самостійною патологією, а лише показує, що вагітність перебуває під загрозою. Ознаки гіпертонусу можуть проявитися незалежно від терміну вагітності. Вони включають:

 • До 14 тижня підвищення тонусу матки супроводжується болями в нижній частині живота, які також можуть виникати в попереку і крижах. Часто виникають після підвищеної фізичної активності.
 • Іноді болі можуть віддавати в промежину. Характер болю також відрізняється. Біль може бути тягнучої або ниючий, як під час місячних.
 • Якщо хворобливі відчуття супроводжуються коричневими, кров’яними або рожевими виділеннями з прожилками крові, жінці потрібно обов’язково звернутися до лікаря, оскільки подібні симптоми говорять про можливий викидень.

На більш пізніх термінах вагітна і сама може відзначити підвищений тонус матки, оскільки весь орган або його частину ніби кам’яніє. Підтвердити діагноз зможе лікар:

 • Гінекологічний огляд у першому триместрі здатний швидко виявити гіпертонус, оскільки при пальпації відчувається напруженість матки і можна помітити її скорочення. На більш пізніх термінах підвищений тонус можна відчути при пальпації плоду.
 • УЗД також відіграє важливу роль в діагностиці. При проведенні дослідження можна помітити локальне або повне потовщення міометрію.

Часто локальний гіпертонус виникає як реакція матки на які-небудь дії вагітної або плода: ворушіння дитини, переповнений сечовий міхур і т. д. Тому для лікування гіпертонусу необхідно провести ретельний аналіз пацієнтки і призначити терапевтичні процедури в залежності від індивідуальних особливостей кожної жінки, беручи до уваги ризик викидня або ускладнення гестації.

Лікування гіпертонусу матки

Лікування гіпертонусу матки може призначатися виключно в тих випадках, коли є напруженість при пальпації матки або згідно з результатами проведеного ультразвукового дослідження є ознаки, що свідчать про загрозу переривання вагітності (больові відчуття – болі в області живота або попереку, кров’яні виділення, формування істміко-церквикальной недостатності). При наявності даних симптомів гіпертонусу матки майбутня мама повинна невідкладно звернутися до лікаря для вирішення питання про госпіталізацію. Можливе призначення амбулаторного курсу лікування при помірному гіпертонусі, коли напруга або «скам’яніння» маткової порожнини відчувається періодично.

Для благополучного зменшення гіпертонусу при вагітності по можливості діагностується причина, яка спровокувала патологію. Лікування підвищеного тонусу матки спрямовано на надання фізичної та психоемоційного спокою майбутній мамі, а також на розслаблення матки і нормалізацію фетоплацентарного кровотоку:

 • Заспокійливі препарати – в стаціонарі майбутній мамі призначається психоемоційний спокій, як правило – це заспокійливі препарати і постільний режим (Валеріана, Пустирник, Півонія в настоянках чи таблетках). Призначення лікарем заспокійливих засобів несе обов’язковий характер, оскільки нервовий стан і переживання за дитину, можуть погіршити ситуацію.
 • Прогестерон – при недостатньому рівні цього гормону призначаються препарати з вмістом синтетичного прогестерону (Дюфастон або Утрожестан спринцюванням або в таблетках) до 14-16 тижня строку вагітності.
 • Транквілізатори – призначаються при неефективності седативних засобів на трав’яній основі (Феназепам, Діазепам, Хальционин).
 • Токолитики – по закінченні 16 тижня вагітності допускається призначення і прийом токолитиков – особливих лікарських препаратів, які блокують спазм матки (Партусістен, Гинипрал) через крапельницю, а потім у формі таблеток.
 • Спазмолітики – в обов’язковому порядку рекомендується прийом спазмолітиків, які усувають скорочення і покращують кровотік матково-плацентарної системи (Папаверин, Но-шпа, Дроверин). Їх прийом здійснюється внутрішньом’язовим шляхом введення або в таблетках або у вигляді ректальних свічок.
 • Магнезія або Магне В6 – застосовуються у вигляді внутрішньом’язових або внутрішньовенних інфузій сірчанокислої магнезії, яка викликає заспокійливий ефект, знімає тонус матки, знижує артеріальний тиск. Альтернативним препаратом магнезії служить Магне В6, який дозволено до застосування на ранніх термінах вагітності для зняття гіпертонусу матки (вітамін В6 служить провідником магнію в клітину).
 • Інгібітори кальцієвих каналів заважають проникненню кальцію у м’язеві клітини (Коринфар, Нифедепин).
 • Засоби для регуляції обміну речовин – Рибоксин, Актовегін.
 • Поліпшення матково-плацентарного кровообігу – призначення даної терапії повинно спричинити за собою поліпшення кровотоку (Трентал, Курантил, Еуфілін).
 • Гепатопротектори – Есенціале, Хофитол (див. огляд всіх препаратів для печінки).

Як зняти гіпертонус матки в домашніх умовах? У цьому допоможуть такі важкі фізичні вправи:

 • По-перше, необхідно розслабити шийні і лицьові м’язи, що призводить до ослаблення маткової порожнини.
 • По-друге, ефективним буде застосування вправи «кішечка». Потрібно стати в положення рачки, піднявши голову і вигнувши поперек. Дихання має бути спокійним та глибоким. У такій позиції необхідно перебувати протягом 5 секунд.

Небезпека гіпертонусу

Наслідки гіпертонусу матки для здоров’я майбутньої мами можуть виявитися печальними. Ігнорування перших симптомів – періодичної напруги порожнин матки, може викликати ускладнення, при яких виношування вагітності може закінчитися викиднем на ранніх термінах або ранніми пологами у другому-третьому триместрі.

Крім того, постійне збільшення маткового тонусу призводить до фетоплацентарної недостатності, яка погіршує забезпечення плода киснем і її харчування, а також провокує розвиток внутрішньоутробної гіпоксії і внаслідок цього – затримку розвитку плода.

Прогноз гіпертонусу матки залежить від наявності наявних патологій вагітності та екстрагенітальних хвороб, терміну вагітності, стану шийки матки, стану дитини, а також від своєчасної медичної допомоги. Велику роль відіграє і настрій жінки на благополучний результат.

Cтаттю про причини гіпертонусу матки при вагітності також можна прочитати російською мовою: «Причины гипертонуса матки при беременности, симптомы, как снять гипертонус».