Головний біль при вагітності: що робити, причини виникнення

Зміст:

Вагітність – щасливий і прекрасний період у житті кожної жінки. Проте всі радісні моменти очікування може звести до нуля головний біль. Даний недуга знаходиться зустрічається лише трохи рідше, ніж звичайний токсикоз першого триместру.

Досить часто не вдається визначити, з якої причини під час вагітності з’являється головний біль. Вважається, що винна гормональна перебудова організму вагітної. Після закінчення половини терміну вагітності рівень гормонів приходить в нормальний стан і неприємні відчуття проходять. Часте виникнення головних болів на ранніх термінах вагітності може бути скоєно нешкідливим, але також може свідчити про наявність серйозних хвороб.

Ймовірні причини утворення болю

Головний біль при вагітності може з’явитися з-за величезної кількості провокуючих чинників:

 • Гормональні збої організму – виникнення розслаблення порожнини матки і кровоносних судин внаслідок дії прогестерону.
 • Нервовий стан, різкі запахи, шум (голосне звучання музики, телевізор).
 • Регулярне недосипання, втома, головний біль від напруги.
 • Підвищення АТ: гіпертонічна хвороба до зачаття або її виникнення при вагітності, еклампсія і прееклампсія.
 • Запалення пазух носа – фронтит, гайморит, етмоїдит.
 • Під час протікання вагітності вживання різноманітних продуктів харчування чи харчових добавок може спровокувати виникнення головного болю – ковбаси, сосиски та інша м’ясна продукція промислового виготовлення містить величезну кількість шкідливих інгредієнтів (нітрати і нітрити). Також, ароматизатори штучного походження, продукти з додаванням смакових підсилювачів (глутамат калію, глутамат натрію), які можуть викликати больові відчуття в голові. Однак, навіть натуральні продукти можуть стати причиною неприємних больових відчуттів: горіхи, цитрусові, витримані сири, екзотичні фрукти (банани, авокадо, тощо), шоколад, бобові, копчена риба, кава, чай, вершки, соєвий соус.
 • Зниження артеріального тиску, яке супроводжує анемію, зневоднення при надмірних фізичних навантаженнях або при тривалому знаходженні в задушливому приміщенні.
 • Больові відчуття при отруєнні організму – інфекції кишечника, дуже часто при ГРВІ.
 • Головний біль при супутніх захворюваннях – м’язових спазмах шиї, шийний остеохондроз.
 • Новоутворення головного мозку.
 • Мігрень.
 • Інші рідкісні причини – енцефаліт, менінгіт, розрив аневризми та інсульт.

Нижче причини сильних головних болів при вагітності будуть розглянуті детальніше.

Біль в голові від напруги

Жодна людина не застрахований від фізичного або нервового перенапруження, а у вагітних подібний стан дуже часто провокує головний біль з-за спазмів шиї та обличчя.

Перебіг больових відчуттів виражається монотонним здавленням, особливо у вечірній час. При напруженій болі в голові присутнє відчуття загальної втоми, дуже часто характерними болями в шиї і спині. Встановлення причини полягає у виявленні супутньої депресії, і виключення інших патологічних порушень. Для лікування напружених головних болів рекомендований: для зняття болю – Парацетамол, застосування медичних засобів для профілактики.

Шийний остеохондроз

Головний біль при вагітності що робити, причини виникненняЖінки, у яких ще до вагітності був остеохондроз, постійно страждають від головних. Але при вагітності змінює вагу тіла, хребет починає відчувати підвищене навантаження, що і провокує головні болі при вагітності на ранніх термінах.

При шийному остеохондрозі головні болі яскраво виражені. Перебіг даного захворювання може супроводжуватися болями у верхніх і нижніх кінцівках, запамороченнями, шумом у голові, кольоровими плямами в очах.

Діагностування хвороби супроводжується збором даних анамнезу пацієнтки, встановленням інших симптомів шийного остеохондрозу або грижі шийного відділу (проведення МРТ виключно при крайній необхідності).

Що можна приймати від головного болю, спровокованої шийним остеохондрозом під час вагітності? Список препаратів досить обмежений, але жінка може скористатися безпечними народними засобами:

 • З ліків можна використовувати Парацетамол (при сильних болях);
 • За середньої вираженості призначається м’яка мануальна терапія;
 • Ефективним засобом є масаж комірцевої зони та прогулянки, прогрівання компресами на основі лікувальних трав.

Будь-які інші таблетки або фізіотерапії доведеться відкласти на післяпологовий період.

Гіпертонія

Підвищений АТ зустрічається у багатьох вагітних жінок. У деяких больові відчуття виникають лише після 20 тижня вагітності, але є і пацієнтки, які відчувають головний біль весь період виношування дитини. Незалежно від часу виникнення головних болів, підвищений артеріальний тиск при вагітності є вагомим приводом для додаткової консультації лікаря.

Для діагностики головних болів, причиною яких став підвищений тиск, використовується:

 • Збір скарг самої пацієнтки: поява чорних крапок перед очима, запаморочення, частий головний біль.
 • Проводять дворазове вимірювання тиску (з перервою в 10 хвилин, в які жінці необхідно спокійно сидіти або лежати). Якщо показники перевищують 140/90, необхідно приймати заходи.

До групи ризику щодо підвищення артеріального тиску входять наступні групи жінок:

 • Наявність гіпертензії при попередніх вагітностях;
 • Пацієнтки з цукровим діабетом, ожирінням або серйозними патологіями нирок;
 • Перша вагітність;
 • Наявність хромосомних аномалій у дитини.

Що можна приймати від головного болю при вагітності, якщо її викликало підвищення артеріального тиску? Якщо пацієнтка не входить в групу ризику, а головний біль виникала до 20 тижня вагітності, не супроводжуючись сильним підвищенням температури, медикаменти можна і не використовувати. Для зняття головного болю досить максимально скоротити фізичні навантаження, вести здоровий спосіб життя і повноцінно харчуватися. Проте, тиск потрібно щодня вимірювати і фіксувати дані.

Якщо підвищений тиск спостерігається постійно, допускається прийом медикаментів. Найбільш дієвими та безпечними засобами для вагітних є Допегит та Ніфедипін.

Важливо розуміти, що обмеження води і солі в їжі під час вагітності не тільки не допоможе знизити тиск, але в деяких випадках навіть може спровокувати його стрибок.

Прееклампсія та еклампсія

У деяких вагітних жінок біль, що супроводжується підвищеним АТ, діагноз може бути більш серйозним. Якщо крім підвищеного тиску в сечі був зареєстрований білок, у жінки, швидше за все, з’явилася прееклампсія, яка без відповідного лікування переходить в еклампсію – небезпечний стан як для матері, так і для її малюка.

При прееклампсії больові відчуття локалізуються в судинах. Спостерігається погіршення зору (випадання поля зору, нечіткість), набряки, втрата свідомості і судоми. Пацієнтка страждає від сильного і постійного головного болю, але більшість симптомів починають проявлятися вже після 20 тижня гестації.

Точно встановити причину даного захворювання поки не вдалося. Найбільш вірогідною вважається версія, що неправильне формування плаценти на ранніх термінах вагітності дає збій у роботі судин, що несприятливо відбивається на функціонуванні всіх інших внутрішніх органів, але виявляється патологія найчастіше вже до кінця вагітності. Тому, якщо в першому триместрі вагітна страждає від головного болю, це ще не означає, що у неї з’явилася ця серйозна патологія.

Для лікування прееклампсії та еклампсії хвору в обов’язковому порядку поміщають в стаціонар і внутрішньовенно вводять препарати для зниження тиску. У деяких випадках патологія може стати причиною для ранньої стимуляції пологів. Жінкам, які входять у групу ризику, необхідно не тільки контролювати рівень АТ, але і регулярно здавати аналізи крові і сечі.

Анемія

Багато жінок під час вагітності страждають від дефіциту заліза, що може провокувати головні болі. Щоб підтвердити діагноз, необхідно провести додаткові обстеження і врахувати основні ознаки розладу:

 • Постійна сонливість;
 • Погані нігті, волосся і шкіра;
 • Головні болі вранці;
 • Склери мають блакитний відтінок;
 • У жінки може з’явитися бажання їсти крейду, мило або інші неїстівні речі;
 • Підйом температури до субфебрильних цифр без підстав;
 • Непритомність;
 • Бажання ворушити ногами в задушливому приміщенні.

Чим лікувати головний біль у вагітних, викликану анемією? У першу чергу пацієнтці призначають препарати заліза, а для кращого засвоєння додатково призначають прийом аскорбінової кислоти. Важливо, щоб лікування було розпочато як можна раніше, щоб звести до мінімуму можливі наслідки для жінки і плоду.

Біль при інтоксикації

Виникнення болю голови при отруєнні мають помірний середньої тяжкості характер прояву на піку підвищення температури. Також крім больових відчуттів виражаються такі симптоми – нежить, ломота тіла, кашель і порушення функції стільця. Визначення причини виникнення головних болів при інтоксикації відбувається після огляду лікарем і здачі загального аналізу крові. Для зняття болю в голові рекомендований прийом Парацетамолу (знеболення та зниження температури).

Мігрень

Дане захворювання є спадковим і передається по жіночій лінії. Пульсуючі болі виникають з одного боку голови. Напад може тривати від кількох годин до кількох днів. Характерною особливістю мігрені є так звана аура: перед нападом пацієнтка може відчувати незвичайні запахи, звуки, зорові відчуття. Головні болі від мігрені також супроводжуються страхом світла і різких шумів.

Більшість жінок відчувають напади мігрені під час місячних, але при вагітності вони проходять. Але є і такі пацієнтки, які страждають від головних болів у першому триместрі вагітності.

Методи лікування мігрені включають:

 • Оскільки основний препарат для лікування мігрені (тріптани) при вагітності протипоказаний, жінці рекомендують зменшувати інтенсивність нападів звичайним парацетамолом;
 • Після 20 тижня біль проходить самостійно;
 • В якості профілактичних засобів слід відмовитися від міцного чаю, кави, шоколаду, бананів.
 • У деяких випадках біль буває настільки сильною, що лікарі рекомендують жінці прийняти тріптани.

Злоякісні новоутворення мозку

Вагітність не є станом, який провокує утворення злоякісних пухлин у головному мозку. Проте, ознаки пухлин (головний біль, нудота або блювання) дуже часто списуються на токсикоз. Але у невеликого відсотка вагітних пухлини мозку можуть викликати подібні симптоми:

 • Сильні головні болі вранці;
 • Зміни в характері;
 • Блювота і нудота;
 • Погана координація рухів;
 • Порушення роботи інших органів залежно від локалізації пухлини.

Є кілька видів пухлин, які можуть активізуватися саме при гормональному збої при вагітності:

 • Аденома гіпофіза, менінгіома – доброякісні пухлини, які при гормональному збої можуть погіршити стан жінки.
 • Хориокарционам виникає тільки при вагітності.
 • Меланома, рак грудей дуже часто випускають метастази в головний мозок при гормональному сплеску.

Щоб підтвердити наявність пухлини, жінці проводять МРТ і КТ, і після оцінки розмірів і локалізації новоутворення визначають метод лікування (гормонами, з допомогою хіміотерапії або операції). Остаточне рішення про те, що випити від головного болю при вагітності і як лікувати пухлини мозку, приймає лікар-онколог. Якщо пухлина доброякісна, вагітність зберігають, але при злоякісному новоутворенні найчастіше рекомендують штучне переривання вагітності.

Менінгіт

Дане захворювання характеризується розпираючим болем по всій голові, яка супроводжується ригідністю м’язів потилиці (пацієнтка не може притиснути підборіддя до грудей). Для діагностики проводять ретельний огляд і опитування пацієнтки для визначення інших симптомів менінгіту, а також проводять аналіз спинномозкової рідини. Лікування формується в залежності від причин, що спровокували захворювання. Призначаються антибіотики, жарознижуючі препарати та засоби для виведення токсинів.

Інсульт

Біль виникає локалізовано і різко. Часто супроводжується іншими симптомами крововиливу в мозок: паралічем, асиметрією обличчя, порушеннями мови, непритомністю і втратою координації (див. ознаки інсульту у жінок). Діагностичні методи включають постійний контроль тиску та проведення КТ. Для швидкого і ефективного лікування пацієнтку поміщають у лікарняний стаціонар, проводять екстрене розродження, після якого нормалізують рівень артеріального тиску, а іноді і проводять хірургічне втручання для ліквідації наслідків захворювання.

Рекомендації щодо лікування головного болю у вагітних

Оскільки жінкам у період вагітності потрібно уважно ставитися до прийому медикаментів, лікування головного болю повинно ґрунтуватися на особливих принципах, щоб полегшення стану матері не завдало шкоди дитині. У деяких випадках біль краще перетерпіти, ніж використовувати неперевірені і ненадійні способи боротьби з нею.

Якщо вагітна жінка почала страждати від головного болю, досить виконати наступні дії:

 • Жінці необхідно повноцінно відпочивати в спокійній обстановці. Рекомендовано передоручити домашні справи близьким, а самим виспатися, краще всього це зробити в темному приміщенні з хорошим провітрюванням. Хорошим засобом від головного болю також є прогулянки на свіжому повітрі.
 • Дотримуватися збалансованого харчування, незважаючи на токсикоз. По закінченню токсикозу потрібно в обов’язковому порядку переглянути свій раціон харчування, необхідно їсти часто, невеликими порціями по 6-8 раз протягом дня, виключаючи продукти, що містять хімічні добавки. Щоб не вживати шкідливий фаст-фуд, потрібно носить при собі улюблені фрукти, галетне печиво, йогурт, бублики, персики або груші. Вживання полівітамінів необхідно при незадовільному раціоні та недоїданні.
 • Для зняття больових відчуттів можна прийняти Парацетамол або Панадол, які надають добрий знеболюючий і не завдають шкоди дитині. Максимальна доза прийому становить 8 таблеток протягом дня.
 • Дотримувати правильний режим вживання води. За одну добу потрібно випивати не менше 1500 мг рідини. При зниженому артеріальному тиску можна випивати не більше двох чашок натуральної кави на добу, оскільки надлишок кофеїну може викликати головні болі. При схильності до підвищення артеріального тиску можна вживати воду, морси і натуральні соки. У рідкісних випадках лікарі рекомендують знизити норму вживаної рідини, однак, це не зовсім правильне рішення. Організм вагітної продовжить запасатися водою, яку вона вживає, що в підсумку призведе до виникнення недостатньої кількості рідини в організмі.
 • Проведення водних процедур – душ і прикладання компресів. Незалежно від того, які головні болі виникають при вагітності, знизити неприємні відчуття допомагає холодний або теплий компрес на голову. Душ теж добре знімає втому і напругу.
 • Від головного болю при вагітності добре допомагає масаж і гімнастика для вагітних, а також можуть допомогти релаксаційні процедури для зняття неприємних відчуттів – йога, аутотренінг, медитація. Рекомендовано відвідувати басейн, оскільки плавання – краща фізична навантаження для вагітної жінки.
 • Провести консультації з невропатологом і остеопатії, оскільки при вагітності головні болі пов’язані з шийним остеохондрозом, який виник внаслідок зміщення центру ваги у жінки. Рекомендується стежити за поставою в сидячому і стоячому положенні, спати на ортопедичній подушці і матраці, виключати перебування в незручних позах.

При виникненні інших причин болю голови потрібно звернутися до лікаря. Величезна кількість вагітних займаються самолікуванням головного болю при виникненні нападів, чого не можна робити ні в якому разі, оскільки можна завдати шкоди майбутній дитині і упустити небезпечну хворобу.

Показання для термінової консультації лікаря

Необхідно відвідати лікаря, якщо головний біль поєднується з такими відчуттями:

 • Різке зниження кількості сечі, що виділяється, стрімкий набір ваги при збільшенні набряків;
 • Нудота і блювання в 3 триместрі вагітності (ознака прееклампсії) – в таких випадках оперативна госпіталізація;
 • Втрата свідомості, загальна слабкість, присутнє почуття страху, судоми, порушення зору, незв’язність мови;
 • Напружені болі в подложечной області, задишка;
 • Головний біль внаслідок травми голови;
 • Твердість у м’язах і гарячковий стан (ознаки менінгіту);
 • Виникла головний біль, яку ви раніше не відчували, і не зніметься ніякими народними засобами;
 • Головний біль в області очей і лоба, закладеність носа, зубний біль (ознаки синуситу).

Застосування самомасажу при головних болях

Проведення масажу голови при головному болю добре позначається на загальному самопочутті і часто сприяє зняттю неприємних відчуттів у вагітних жінок. Протипоказаннями, не дозволяють проводити масажі, є рясне випадання волосся, гнійники на шкірі і гіпертонія з тиском, що перевищує 150/90 мм рт.ст. Однак, не варто проводити такі маніпуляції, якщо відчувається погіршення стану під час масажу.

Прийоми самомасажу. Під час масування голови всі рухи повинні бути енергійними, пальці необхідно притискати щільно до шкіри. Процедура не повинна тривати довше 10-15 хвилин.

 • Шкіру в області надбрівних дуг захопити пальцями (великим і вказівним) і злегка стиснути. Прийом повторити, повільно рухаючись від центру до скронь.
 • На скронях зробити кругові розминання подушечками пальців.
 • Долоню зімкнути і провести погладжування від надбрівних дуг до лінії росту волосся.
 • розчесати Волосся від маківки в різні боки, проділ розім’яти кінчиками пальців. Зробити проділи заново і повторити дії.
 • Провести пензлем розминання волосяного покриву голови.
 • обхопити Голову з обох боків, пальці розвести, розсовувати і зрушувати шкіру в протилежних сторонах.
 • Шию масажувати з граничною обережністю.

Cтаття про головний біль при вагітності також доступна російською мовою: «Головная боль при беременности: что делать, причины возникновения».