Ознаки пухлини головного мозку

Якщо людину турбують постійні головні болі, крім тисячі причин їх виникнення, не можна виключити і таке грізне захворювання, як злоякісні утворення, оскільки найпершою, основною ознакою пухлини головного мозку є головний біль. Цей симптом розвитку онкологічного процесу в мозку реєструється у половини пацієнтів. Однак, існують і такі види пухлини, які взагалі не викликають характерних ознак пухлини мозку, відсутність симптоматики та своєчасного лікування призводять до смерті хворого і тільки після виявляється справжня причина загибелі людини.

Характерні ознаки раку головного мозку

Одна з найбільш частих первинних онкологічних захворювань головного мозку є глиобластома, вона не дає метастазів. Ознаки захворювання в першу чергу залежать від зони локалізації новоутворення. Якщо утворення розташувалося поруч з корою головного мозку, а також порушує роботу центрів, контролюючих рух і мовлення, то ознаки раку людина відчуває практично відразу.

Порушення мовлення

Порушення координації руху

Непритомність

Тому людина найчастіше вчасно звертається за консультацією до лікарів на підставі МРТ головного мозку, вдається виявити пухлину на ранній стадії, тому лікування пацієнт отримує вчасно. Однак, при локалізації утворення в глибинних структурах мозку, її зростання не супроводжується яскравими ознаками.

Насторожити повинні в першу чергу хронічні головні болі, які не купіруються анальгетиками, а також ранкова нудота і блювота. Іноді симптомом такої пухлини може бути виникнення нюхових галюцинацій, наприклад, людині постійно здається присутність певного запаху, звичайні продукти харчування також можуть здаватися іншими на смак і запах.

Головні болі

Головний біль при раку мозку відрізняється тим, що він носить постійний характер, досить інтенсивний, давить, не піддається дії знеболюючих препаратів, біль значно посилюється при напруженні людини, тобто при фізичному навантаженні, кашлі, нахилах, при напрузі живота. Особливістю таких головних болів є їх посилення вранці, це пояснюється накопиченням рідини за ніч у мозкових тканинах. (див. також головний біль в ділянці лоба)

Чому це відбувається? Зростаюча пухлина виділяє масу токсинів, які створюють перешкоди для природного відтоку крові, і в горизонтальному положенні під час сну відбувається набряк мозку через застій крові, а коли людина прокидається, приймає вертикальне положення, відтік крові трохи нормалізується і головний біль зменшується. Зазвичай попередником інтенсивних головних болів є нудота і відчуття тяжкості в голові. Який головний біль може бути при пухлині?Головний мозок

  • Крім головного болю людина відчуває м’язову слабкість, оніміння шкіри, двоїння в очах
  • Дуже інтенсивний головний біль після пробудження, зникає через 2-3 години
  • Пульсуючий біль у голові
  • При пухлини головний біль не мігренозного характеру (див. мігрень – симптоми, лікування), виникає вночі і може супроводжуватися сплутаністю свідомості і блювотою
  • Головний біль при пухлині посилюється від зміни положення тіла, кашлю, фізичного навантаження

Запаморочення

Також досить часта ознака пухлини головного мозку, причому воно виникає незалежно від положення тіла, воно може виникнути і в лежачому стані, і сидячи, і стоячи. Запаморочення може бути рідким явищем, а може турбувати хворого дуже часто. Його поява може бути як наслідком підвищеного внутрішньочерепного тиску з-за застою рідини, а також наслідком тиску пухлини на вестибулярний апарат, якщо це пухлина задньої черепної ямки, мозочка, мостомосочкового кута.

Нудота

По мірі прогресування хвороби головний біль починає супроводжуватися нудотою і блювотою, що не приносить полегшення і не залежить від прийому їжі.

Порушення роботи органів почуттів

При защемленні, тиску пухлини на зоровий або слуховий нерви, мовний центр можуть з’являтися порушення слуху, зору, мовлення, особливо це часто супроводжує рак мозку у літніх людей. Такі хворі відчувають серйозні труднощі у вимові простих слів, можуть стрімко втрачати зір.

Загальний стан

Слабкість, сонливість, порушення чутливості, порушення рухових функцій, зазвичай на одній стороні тіла. Літніх людей може вразити повний або частковий параліч.

Зниження розумових здібностей

Також ознакою пухлини головного мозку є зниження пам’яті і розумових здібностей. При розростанні пухлини ознакою раку мозку може служити розлад свідомості, що виявляється в зниженні концентрації уваги, здатності озвучувати свої думки, хворий може не усвідомлювати, що відбувається навколо, не впізнавати близьких людей, не розуміти де він знаходиться і як називаються звичайні предмети.

Психічні розлади

також можуть супроводжувати зростання пухлини мозку, людина стає байдужою, млявою, у неї переважає депресивний настрій, галюцинації, які найчастіше проявляються, як концентровані запахи, настирливі звуки, яскраві спалахи світла.

Порушення чутливості

Іноді може порушитися чутливість шкірних покривів, тоді хворий не відчуває різницю температур, тепло або холод, слабо відчуває або зовсім не відчуває дотиків.

Бувають випадки, коли хворий утруднюється у визначенні своїх частин тіла в просторі, не може з закритими очима сказати, наприклад, як розташована його рука, чи внизу або вгорі знаходиться його долонь.

У хворого може спостерігатися бігаюча зіниця, це називається горизонтальний ністагм, при цьому хворий не помічає такий рух зіниці.

Cтаттю про ознаки пухлини головного мозку також можна прочитати російською мовою: «Признаки опухоли головного мозга».