Рак шлунка: симптоми, лікування, причини, провокуючі чинники

Діагностування онкологічного процесу у багатьох пацієнтів викликає паніку, особливо, якщо хвороба торкнулася шлунок. Рак цього органу – це складне і стрімко прогресуюче захворювання, яке без медичного втручання призводить до тяжких ускладнень для організму людини і смерті хворого.

Згідно статистичних даних ВООЗ, рак шлунка займає третє місце по розповсюдженню після раку легенів і шкіра, а також на другій позиції в списку хвороб з летальним результатом. Рак шлунка часто зустрічається у чоловіків старше 60 років і у жінок старше 50 років, причому з однаковою частотою.

Причини раку шлунка

Причини раку шлунка – це цілий комплекс провокуючих факторів. До них відносяться мутаційні процеси в ДНК, при яких імунні клітини починають активно знищувати пошкоджені. Протипухлинний імунітет може бути не в силах впоратися з усуненням дефектних клітин, тому вони можуть ділити безконтрольно.

На ранній стадії раку шлунка формується пухлинний вузол, який руйнує пошкоджений орган зсередини і потім починається ріст новоутворення і поширення метастазів по організму. Відсутність симптомів захворювання може не виявити рак шлунка протягом довгого часу, оскільки патологія розвивається на клітинному рівні.

Зовнішнє середовище, як провокуючий фактор раку шлунка:
 • Іонізуюче опромінення – надає поганий вплив на ядро клітин, в якій міститься ДНК, у результаті починається процес мутації.
 • Лікарські препарати – антибіотики, знеболюючі, препарати на гормональній основі та ін
 • Шкідливі звички (вживання алкоголю, паління) – провокують подразнення слизової оболонки шлунка.
 • Супутні хвороби шлунка – наявність на стінках шлунка бактерій, які можуть викликати виразку шлунка або хронічний гастрит. Підвищений рівень кислотності при хронічному гастриті може перерости у виразку шлунка, а з часом є ймовірність утворення злоякісної пухлини.
 • Продукти харчування – цукор, рафінована олія, харчові добавки, рафінована біле борошно, велика кількість гострих, смажених і жирних страв, харчові добавки в продуктах, наявність в тепличних овочах і фруктах залишків добрив. Перераховані продукти при вживанні можуть пошкодити шлункову стінку та знизити її захисні властивості.
 • Погана екологія – величезна кількість вихлопних газів в місті, велика кількість побутової хімії, відходи промислового виробництва. Несприятлива екологічна обстановка сприяє зниженню імунітету людини, а також накопичення токсичних речовин в організмі.
Внутрішні фактори:
 • Сприятливі хвороби – доброякісні пухлини шлунка (аденоми, поліпи), які з часом можуть перерости у злоякісні новоутворення. Недолік фолієвої кислоти і вітаміну В12 в організмі (вони беруть участь у розмноженні клітин), а також відповідають за розподіл ядра клітини без мутацій.
 • Генетична спадковість в онкології – вчені змогли довести, що більшість онкологічних захворювань носить спадковий характер.
 • Порушення метаболізму – гормональний збій, зниження імунітету та проблеми в обміні вітамінів.
 • Вік – після досягнення 50-60 літнього віку, збільшується в десятки разів ймовірність розвитку онкологічних захворювань.

Симптоми онкологічного захворювання

Прояви раку шлунка безпосередньо залежать від ступеня розвитку пухлини:

Нульова стадія раку шлунка: карцинома або «рак на місці» – виявлення клініки відсутній, і виявлення може бути випадковістю, наприклад під час біопсії слизової оболонки шлунка, при діагностуванні зовсім інших захворювань.

Перша стадія: характеризується місцезнаходженням новоутворення слизової, при цьому відсутня проростання в м’язовому шарі шлунка, проте можливе ураження невеликої кількості лімфатичних вузлів, які розташовані вздовж органу. На цій стадії вже з’являються перші ознаки раку шлунка:

Рак шлунка симптоми, лікування, причини, провокуючі чинникиДруга стадія: новоутворення може залишитися в області слизової, але при цьому буде вражено 3-6 лімфовузлів, або пухлина проросте в м’язовий шар і зашкодить 1-2 лімфатичні вузли. Також починають з’являтися інші симптоми раку на ранніх стадіях:

 • Присутність дискомфорту в шлунку.
 • Печія (див. таблетки від печії).
 • Нудота.
 • Блювання, зі змінним полегшенням.
 • Відрижка повітрям.
 • Поганий студ.
 • Підвищене газоутворення.
 • Стабільна втрата ваги.

Наявність даних непостійних симптомів вводить пацієнта в оману, і він не надає серйозного значення їх появи.

Третя стадія: відбувається проростання пухлини через м’язовий шар, а також поразка зовнішньої оболонки шлунка, прилеглих органів і тканин. Вражається більше семи лімфатичних вузлів, але метастази відсутні. Симптоми раку шлунка на даній стадії включають:

 • Больові відчуття в районі епігастрії стають сильнішими і регулярніше.
 • Всі перераховані скарги і симптоми стають яскраво вираженими.
 • Пацієнт не має можливості їсти їжу, оскільки їжа не проходить в шлунок.
 • Пілоричний рак характеризується не засвоєнням і застоєм продуктів харчування в шлунку по кілька днів. А також виникає відчуття швидкого насичення, регулярне переповнення в області епігастрії, блювання, містить застійну їжу, запах тухлих яєць в відрижці.
 • Кардіальний рак шлунка викликає дисфагічні явища – часті відрижки, поперхування, з’являється необхідність тверду їжу запивати водою або вживати тільки рідку їжу.

Четверта стадія: повне проростання стінок шлунка, ураження понад 15 лімфовузлів, руйнування органів у близькому знаходженні, метастази окремих органів і лімфатичних вузлів.

 • Пацієнт виснажений, не може самостійно приймати їжу (тільки через зонд).
 • Симптоми стали регулярними.
 • Сильні і болісні больові відчуття, полегшення настає після прийому аналгетиків на наркотичній основі, з короткочасним дією.
 • В результаті внутрішньої інтоксикації організму їжею і розпаду раку, він не може отримати достатню кількість поживних речовин ззовні, оскільки пухлинні клітини захоплюють поживні речовини з крові пацієнта. Надалі йде процес дистрофічних змін в тканинах організму і у всіх органах, і хворий вмирає.

80 відсотків хворих звертаються до лікаря на 3-4 стадії раку шлунка, коли вже можна точно поставити діагноз, але це значно ускладнює лікування.

Методи діагностики

Вчених і лікарів по всьому світу хвилює проблема ранньої діагностики раку шлунка. Зараз ведуться наукові дослідження в області фотофлюороскопічного скринінгу і електро-імпедансної спектроскопії, які допоможуть виявити великий відсоток хворих з раком шлунка на ранній стадії і вчасно виявити перші симптоми.

Коли пацієнт з підозрою на онкологію шлунка звертається до лікаря, лікар може призначити такі дослідження:

 • Загальний аналіз сечі і крові. Дозволяють встановити знижений гемоглобін, підвищене ШОЕ в крові, порушення роботи нирок.
 • Імунологічний аналіз крові. Можна визначити титри антитіл до Хелікобактер пілорі.
 • Біохімічний аналіз крові. Діагностує наявність порушень функції підшлункової залози та печінки, таке можливо при проростанні їх новоутвореннями або метастазами.
 • Онкомаркери. Дане дослідження проводиться для визначення того, що сталося з пухлиною після терапії. Призначається після підтвердження діагнозу.
 • Аналіз калу на приховану кров. Проводиться при наявності підозр про кровотечі з пухлини.
 • ФЕГДС (фіброезофагогастродуоденоскопія). За допомогою даного дослідження можна оглянути ракову пухлину, оцінити її розташування, розміри і форму, взяти зразок пухлини для аналізу.
 • МРТ. Застосовується для точного діагностування онкологічного процесу.
 • Рентгенографія грудної клітки. Дозволяє виявити метастази в кістках грудної клітки, легень або лімфовузлах середостіння.
 • МРТ або КТ. Пошарові «зрізи» органів черевної порожнини може визначити більш точне розташування раку, що є особливо важливим при хірургічній клініці.
 • УЗД черевної порожнини, лімфатичних вузлів, органів малого тазу. Дозволяє виявити пухлину і ураження лімфовузлів, підшлункової залози і ін
 • Рентген кінцівок, кісток черепа. Показаний при наявності підозр на метастази.

Лікування раку шлунка

Вчені в усьому світі об’єдналися для пошуку ліків від раку, яка дасть найбільшу ефективність. Вже є певні успіхи, наприклад, у закордонних онкологічних центрах застосовують таргетну терапію – лікування хворого на рак лікарськими препаратами, дія яких направлена безпосередньо на пухлинні клітини. Є такі таргетні препарати:

 • Інгібітори ферментів – проникають у клітину, призводять до порушення її функцій і до її знищення. Застосовуються такі препарати: Панитумумаб, Алтемузмаб, Бортезониб та ін
 • Імуноглобуліни – в організмі хворого діють, як антитіла, які є антигенами, які розпізнають чужорідні клітини, вони блокують їх і знищують імунними клітинами організму.

Дані методики зараз знаходяться на дослідницькому рівні, а злоякісні пухлини шлунка лікуються такими методами:

Хіміотерапія

Лікування раку шлунка хіміотерапією надає серйозні згубні вплив як на пухлинні тканини, так і на здорові. Тому хіміотерапія має безліч побічних ефектів, постійна нудота і блювота, сильне схуднення і випадання волосся.

Хіміотерапію починають на тридцятий день після операції і повторюють кожні вісім тижнів короткими курсами. Процедуру проводять не тільки після, але і до хірургічного втручання.

Також хіміотерапія супроводжується прийомом спеціальних антибіотиків, цитостатиків і цитотоксинів (Топотекан , Метотрексат та ін).

Променева терапія

Суть процедури полягає в опроміненні ураженої частини тіла невеликими дозами рентгенівських променів. Для лікування раку шлунка використовують прицільне опромінення, яке проводять безпосередньо під час операції.

Хірургічне втручання

Це найбільш радикальний метод боротьби з раком шлунка, оскільки в процесі операції пацієнтові видаляють частину органу або весь шлунок повністю. Крім того, видалення піддаються знаходяться біля шлунка лімфовузли і розташовані поблизу уражені органи.

У пацієнтів з четвертою стадією раку шлунка, коли ознаки хвороби дуже виражені, видалення органу не проводять, оскільки онкологічний процес зачіпає занадто велика кількість внутрішніх органів. В цьому випадку хворому накладають гастросому – особливого отвори між шлунком і стінкою живота, яке допомагає їжі потрапляти в травний тракт.

Симптоматична терапія

Даний метод лікування призначений для ліквідації неприємних симптомів раку: метеоризму, нудоти, блювання і болі. Крім того, хворому призначають вітаміни, засоби для підтримки імунітету і нормалізації мікрофлори кишечника.

Можливі ускладнення

Рак шлунка, як і багато інші захворювання, може супроводжуватися серйозними ускладненнями:

 • Кровотеча. Воно супроводжується різкою слабкістю, нудотою, втратою свідомості, коричневою блювотою і чорним калом (іноді з домішкою червоної крові). Для діагностики використовують ФГДС. Щоб зупинити кровотечу, використовують ендоскопічне або лапароскопічне припікання кровоточить місця.
 • Рубцевий стеноз воротаря призводить до повної або часткової непрохідності. Пацієнта мучить постійна нудота, загальна слабкість, відрижка тухлим, блювота, що приносить полегшення і відчуття тяжкості в животі. Для діагностики використовують ФГДС і рентген з введенням контрасту. Лікування можливо лише хірургічним шляхом.

Прогноз одужання і спосіб життя пацієнтів

Кожна людина повинна розуміти, що своєчасна консультація у лікаря – запорука швидкого і повного одужання. Це стосується і раку. Відсоток виживаності серед пацієнтів відрізняється в залежності від стадії, і становить в середньому п’ять років:

 • На першій стадії виживає 80 людина зі ста, а повне одужання настає у 70 відсотків пацієнтів;
 • На другій стадії виживає лише трохи більше половини пацієнтів протягом п’яти років;
 • Третя стадія характеризується розростанням пухлини, тому виживає тільки 30 відсотків пацієнтів;
 • На четвертій, найскладнішою стадії раку, виживаність становить лише п’ять відсотків.

Щоб максимально продовжити життя пацієнта з раком шлунка потрібно дотримуватися деяких рекомендацій:

 • Виробити режим, при якому є можливість максимально відпочивати, поєднуючи відпочинок з активними заняттями;
 • Регулярно проводити діагностичні процедури;
 • Строго дотримуватися дієти, особливо в перші кілька днів після проведення операції (відразу після хірургічного лікування пацієнтам можна тільки пити воду). Далі пацієнт переходить на рідку або кашкоподібну їжу, поступово розширюючи раціон. Можна їсти супи, каші, пісне м’ясо і рибу, а також фрукти, овочі та кисломолочні продукти.
 • З раціону виключають солодощі, алкоголь і незбиране молоко. Також доведеться відмовитися від куріння, жирної, смаженої та гострої їжі, кави і інших продуктів, що подразнюють слизову оболонку.
 • Регулярно лікуватися в санаторіях, але не проводити фізіотерапевтичні процедури.
 • Максимально обмежити важкі фізичні навантаження.
 • Намагатися отримувати максимум позитивних емоцій.

Кожна людина, почувши такий діагноз, повинен розуміти, що розвиток сучасної медицини дозволяє вилікувати рак шлунка. Але для цього необхідно регулярно проводити діагностичні процедури і не займатися самолікуванням.

Cтаттю про рак шлунку також можна прочитати російською мовою: «Рак желудка: симптомы, лечение, причины, провоцирующие факторы».