Лікування жирового гепатозу печінки (неалкогольного)

Захворювання самого великого внутрішнього органу людського тіла протікає майже непомітно для хворого, але тягне за собою важкі наслідки. Неалкогольний жировий гепатоз розвивається проходячи три стадії розвитку до моменту сумного фіналу.

 • Стадія 1. Дистрофія печінкових клітин або жировий гепатоз.
 • Стадія 2. Стеатогепатит неалкогольною форми – це розвиток запального процесу тканин печінки.
 • Стадія 3. Цироз клітин печінки (заміна їх сполучною тканиною).

Точного й однозначного методу лікування гепатозу поки не вироблено. У більшості випадків лікарі ґрунтуються для складання схем на індивідуальні особливості організму хворого і прояві симптомів. Вибір ефективної методики ускладнюється приєднанням до захворювання печінкових клітин поганого всмоктування поживних речовин у кишечнику.

Методики, які застосовуються для лікування жирового гепатозу печінки, дають досить обнадійливі результати при умові раннього виявлення патології і дотримання всіх призначень. У деяких випадках вдається практично повністю відновити функції печінкових клітин.

Найбільшому ризику розвитку гепатозу печінки піддаються люди, які страждають ожирінням. Більш ніж у 60 % випадків у них виявляють жирову дистрофію, у 30% стеатогепатит, а у решти діагностують відразу цироз печінкової тканини.

Причини виникнення жирового гепатозу

Наша печінка володіє неймовірними здібностями до відновлення і регенерації загиблих клітин. Величезний потенціал печінки дає їй можливість виконувати свої функції навіть при наявності тільки 1/7 працездатних клітин. Тривалий час печінка здатна витримувати підвищені навантаження за рахунок постійного відновлення своїх тканин.

Межа її здібностям настає тоді, коли людина з самого раннього дитинства споживає велику кількість вуглеводів, жирів, зловживає продуктами, насиченими консервантами, штучними підсилювачами смаку і різними гострими добавками. У результаті клітини печінки не встигають відновлюватися, і на цьому тлі розвиваються важкі хвороби, яскравим представником яких є жировий гепатоз печінки, лікування якого необхідно проводити негайно.

 • Перша і найпоширеніша причина жирового гепатозу печінки – це надмірне споживання алкогольних напоїв. Більш ніж у 70% чоловіків, що зловживають алкоголем, до 40 років діагностується алкогольна жирова дистрофія печінкових клітин або алкогольний гепатоз.
 • Пристрасть до енергетичних напоїв і наркотичних препаратів також сприяє загибелі гепатоцитів і розвитку жирового гепатозу.
 • Наступною причиною утворення жирових клітин печінки є недолік тваринних білків у раціоні харчування. Строгі вегетаріанці, а також люди, що захоплюються різними дієтами або виснажують себе голодом, часто виявляють в аналізах підвищений вміст внутрішніх відкладень жиру.
 • Жировий гепатоз може також розвиватися на фоні таких захворювань як:
 • Сприяє розвитку гепатозу постійна киснева недостатність, що є ознакою хронічних захворювань серцево-судинної системи або органів дихання (легені і бронхи).
 • Отруєння токсичними речовинами, проживання в промислових районах із забрудненим повітрям, робота на шкідливому виробництві, споживанні овочів, насичених пистицидами – все це може стати причиною захворювання клітин печінки.

Механізм розвитку жирового гепатозу

Регулярне надходження в тканини печінки великої кількості ліпідів, залишають на печінкових клітинах молекули жиру. При помірному попаданні ліпідів, гепатоцити легко справляються з їх переробкою і виведенням. Але при великих обсягах, починається їх поступове накопичення, і клітинами печінки не вдається від них позбутися.

Жирові молекули розтягують печінкові клітини, порушуючи їх внутрішню структуру, що і є причиною затримки токсинів і неможливості їх своєчасного виведення. Все це веде до недостатнього кровопостачання тканин печінки, і відповідно до кисневого голодування.

Лікування жирового гепатозу печінки (неалкогольного)Подальше прогресування патології викликає перехід хвороби на наступну стадію розвитку – запального процесу тканин або гепатиту. Подальша загибель клітин печінки і заміщення їх сполучною тканиною дає розвиток останньої самої небезпечної стадії хвороби – цирозу печінки.

Розвиток симптомів жирового гепатозу печінки викликає приєднання супутніх захворювань, це:

 • Порушення травлення,
 • Дискінезія жовчовивідних шляхів,
 • Жовчокам’яна хвороба,
 • Ендокринні порушення,
 • Гіпертонія,
 • Серцеві захворювання (ішемія, стенокардія).

Люди, які страждають жировим гепатозом, важко переносять будь-які інфекційні захворювання. Вони можуть не витримати оперативного втручання і навіть наркозу.

Лікування жирової дистрофії печінки

Методика лікування жирової дистрофії клітин печінки ґрунтується на п’яти основних етапах:

 1. Усунення причин, що негативно впливають на клітини печінки.
 2. Дотримання суворої дієти в харчуванні.
 3. Розумні фізичні навантаження.
 4. Лікування натуральними засобами рослинного походження.
 5. Лікарська терапія.

Категорично забороняється займатися самолікуванням, будь то трав’яні настої або Бади. А також ні в якому разі не можна самостійно чистити печінку модними, постійно рекламуються сьогодні препаратами.

Дієтичне харчування і фізичні навантаження

Найважливішою складовою ефективної боротьби з гепатозом є коригування режиму харчування та дотримання суворої дієти. Продукти підбираються з урахуванням відомих факторів і причин, що викликають хворобу і її прогресування (див. що можна їсти при панкреатиті, дієта при холециститі).

У щоденний раціон обов’язково повинні входити продукти, що містять білки, не менш 100-120 грам. Необхідно максимальне обмеження тваринних жирів не більше 30% від загальної кількості калорій.

Дослідження вчених деяких країн показали, що існуюча думка про розвиток гепатозу з-за підвищеного споживання простих цукрів є в корені неправильним. Дослідження проводили на двох групах людей, харчування яких регулювалося різними дієтами. Першій групі давалися висококалорійні продукти, що підвищують масу тіла, а у другої групи калорійність була помірною. При цьому кількість простих цукрів було однаковим.

За результатами аналізів негативні зміни в клітинах печінки були виявлені у людей, що набрали зайві кілограми за час проведення дослідження. В той час, як пацієнти з нормальною масою ніяких негативних наслідків не помітили.

Висновок був зроблений однозначний – підвищене споживання вуглеводів (глюкози або фруктози) не чинить негативної дії на стан клепок печінки. Провокують жировий гепатоз висококалорійні страви в щоденному меню. Або ж різка зміна раціону харчування з низькокалорійної їжі на висококалорійну, сприяє швидкого набирання ваги. Були зроблені наступні висновки:

 • З метою профілактики або лікування неалкогольного гепатозу печінки призначення дієти з низьким вмістом цукрів абсолютно не виправдано.
 • Зниження кількості вуглеводів показано особам, які мають схильність до ендокринним порушенням, конкретно розташованих до розвитку цукрового діабету.

Стадії жирової дистрофії печінки, що вимагають обов’язкового лікування медикаментозними препаратами, найбільш поширеними в розвинутих країнах Європи і Америки. Для успішного лікування там широко застосовують методи щодо зниження надмірної маси тіла.

Співвідношення калорійності дієти і обсягу фізичного навантаження

Надходження їжі повинно бути організовано невеликими порціями не менше 5-8 разів за день. Калорійність продуктів підбирається строго індивідуально. Розрахунок її ведеться за певною формулою відповідно з таблицями, які враховують стать, вік, початкову маси тіла і щоденну фізичну активність.

Середньостатистична формула для людей з нормальною вагою виглядає так:

1 х М) + К2 х240 х КФА = добова норма калорій.

 • 1 – є першим коефіцієнтом;
 • 2 – є другим коефіцієнтом;
 • М – загальна маса тіла;
 • КФА – це коефіцієнт фізичного навантаження.

Значення КФА більше 1,5 говорить про те, що людина веде активний спосіб життя або зайнятий важкою фізичною працею. Зниження цифр до 1,3 говорить про помірному фізичному навантаженні. А показник 1,1 свідчить про недостатню фізичному навантаженні.

Коефіцієнт фізичної активності у відповідності зі статтю і віком
Стать пацієнта Вікова категорія 1 2
Чоловіки Від 18 до 30 років

Від 31 до 60 років

Старше 60 років

0,06

0,06

0,05

2,9

3,65

2,65

Жінки Від 18 до 30 років

Від 32 до 60 років

Старше 60 років

0,06

0,034

0,04

2,037

3,54

2,76

Для того, щоб результативність дієти по зниженню ваги була максимальною, з отриманих цифр коефіцієнта необхідно віднімати від 500 до 700 кілокалорій. Але при цьому добовий раціон харчування не може бути нижче 1200 кілокалорій у жінок і 1500 кілокалорій у чоловіків.

Калорійність продуктів сьогодні завжди вказується на упаковках або ж має достатньо інформації з таблицями, в яких докладно описана калорійність сирих продуктів і термічно оброблених.

Фізичні навантаження

Сьогодні, коли більшість людей зайнято на роботах в офісах, за комп’ютерами, а вечорами сидять біля телевізора, значення різних фізичних вправ відіграє важливу роль. Особливо це стосується лікувальних заходів при жировій дистрофії печінки. Розміреність навантажень обов’язково повинен визначати лікар.

У переважній більшості випадків рекомендується виконувати 40-хвилинні заняття чотири-п’ять днів на тиждень. І крім цього виділити час на плавальний басейн і вечірні піші прогулянки.

Для людей з надмірною масою тіла підбираються спеціальні фізичні комплекси. Так рекомендуються заняття йогою, бодіфлексом або фітнесом. Це допомагає окислення і виведення жирних кислот з м’язових тканин, розщеплення жирових клітин і зниженню рівня холестерину без ліків. Крім цього, огрядним людям основний раціон харчування краще складати з рослинної їжі, багатої важко розчинними волокнами.

При отриманні результату по зниженню маси тіла до 10%, помітно знижується об’єм печінки. А показники аналізів говорять від зниженні рівня ферментів АЛТ (аланінамінотрансферази) і АСТ (аспартатамінотрансферази). Така ситуація свідчить про успішне відновлення гепатоцитів, і регрес гепатозу.

Важливо, щоб зниження маси тіла, не перевищувала 500 грам в тиждень. Інакше швидка втрата ваги може призвести до накопичення в печінці звільнених жирних кислот. Це відбувається з-за швидкого розщеплення жирів і виникнення запального процесу, що тягне за собою загибель клітин печінки.

Продукти і страви при гепатозі печінки

При жировий гепатоз печінки дієта повинна повністю виключати такі продукти як:

 • маринади, копченості, консерви і смажені страви;
 • спеції, прянощі, гострі соуси;
 • кава, алкоголь і газовані напої;
 • міцні м’ясні супи, жирна риба, жирне м’ясо і незбиране молоко, а також вироби з нього;
 • грибні страви, бобові, цибуля, часник, редис.

Дієта при жировому гепатозі повинна складатися в основному з парових і відварних страв:

 • відварні і свіжі овочі без додавання рослинних олій;
 • вегетаріанські та молочні супи;
 • круп’яні страви з гречки, рису, пшона, приготовані на 40% молоці;
 • низькокалорійні кисломолочні продукти, такі як: йогурти, кефір, ряжанка, сир, сири без додавання спецій;
 • сухофрукти;
 • яйця всмятку.

Під час лікування в клінічних умовах, хворим з гепатозом печінки призначається дієта № 5, яка включає, в основному, варені рибні страви, парові овочі, свіжі фрукти.

Фармакологічні препарати та лікарські рослини

Основними лікарськими препаратами для допомоги печінки є гепатопротектори та антиоксиданти.

Гепатопротектори зміцнюють опірність клітин печінки і сприяють підвищенню їх регенеративної здатності. Ці засоби зупиняють ріст сполучної тканини і знижують кількість жирних кислот, стимулює виділення жовчі. Гепатопротектори незамінні для профілактики та в складі схеми лікування жирового гепатозу печінки.

Антиоксиданти уповільнюють процеси окислення, вступають у взаємодію з вільними радикалами, які запобігають їх руйнівну дію на мембрани клітин, і запобігають ушкодження клітин печінки. Крім цього, антиоксиданти ефективно гальмують розвиток запальних процесів.

Розторопша плямиста (чортополох)

Найбільш ефективні при жировому гепатозі печінки народні засоби. Усім звичний і знайомий будяк, званий в медицині Розторопша плямиста, володіє прекрасним гепатопротекторним та антиоксидантним діями одночасно.

Ця рослина сприяє поліпшенню відтоку жовчі, знижує інсулінорезистентність та запобігає розвиток запального процесу. Крім цього, чортополох запобігає утворення фіброзної тканини, що перешкоджає розвитку цирозу.

Також зарекомендував себе з найкращої сторони для лікування гепатозу такий трав’яний збір як:

 • сухі насіння чортополоху (розторопші);
 • зелене листя подорожника, нейтралізують токсини в кишечнику;
 • корінь аїру болотного, подрібненої до порошкоподібного стану, який стабілізує нормальну мікрофлору кишечника;
 • череда, що володіє жовчогінним засобом і стимулює роботу печінки.

Всі рослини заливаються гарячим настоєм кропу. Віночки насіння кропу заливаються окропом і настоюють під щільною тканиною до температури 45°С.

Далі гарячий настій вкривається ковдрою або ковдрою і залишають до повного остигання. Приймають це засіб по 50 мл перед кожним прийомом їжі протягом декількох місяців.

Інші лікувальні препарати

Прекрасним засобом для підтримки здоров’я печінки є овес. Цей злак містить всі необхідні компоненти, корисні для клітин печінки. Повний комплекс вітамінів групи «В», вітамін «РР» і багато інших. Його якості сприяють відновленню нормальної роботи імунної системи, підтримання серцевої діяльності та поліпшенню процесу травлення, а також допомагають всмоктуванню корисних компонентів у слизову стінок кишечника.

При симптомах жирового гепатозу призначають відвар з насіння вівса, настій з його стебел, і включення в меню виробів з вівсяної муки. Але найбільш корисними та ефективними є запарені зерна вівса, споживані без термічної обробки. Грубі рослинні волокна покращують перистальтику кишечника, виводять токсини з клітин печінки і не дозволяють скупчуватися жировим молекулам на печінкових клітинах.

Також корисний і ефективний при захворюванні гепатозом Еубікор – ліпоєва кислота. Вона міститься в пивних дріжджах і багатьох харчових волокнах. Ця речовина активно розщеплюють ліпіди, нормалізує кишкову мікрофлору, має гепатопротекторну та холеретичну дію.

В схему лікування гепатозу печінки часто включають такі препарати як:

 • Урсодез,
 • Урдокса,
 • Ливодекса,
 • Урсолив,
 • Урсофальк,
 • Урсосан.

Прогноз

Гепатоз, або жирова дистрофія печінки є досить складним і важким захворюванням, що призводить до розвитку складних наслідків, і часто закінчується летальним результатом.

Хвороба може повільно губити людину або ураганного знищити печінкові клітини. Тим не менш, гастроентерологи налаштовані найоптимістичнішими чином. Особливості відновлення клітин печінки, суворе дотримання призначеної дієти, категорична відмова від алкоголю і тютюну, розмірені фізичні навантаження можуть зупинити прогрес хвороби і навіть повністю вилікувати від неї.

Cтаттю про лікування жирового гепатозу печінки також можна прочитати російською мовою: «Лечение жирового гепатоза печени (неалкогольного)».