Як знизити холестерин без ліків

Шкода підвищеного вмісту поганого холестерину в крові і його небезпека для здоров’я відомі практично кожній дорослій людині. Висока концентрація цієї сполуки збільшує в’язкість крові, в результаті чого в судинах можуть утворюватися кров’яні згустки, що чіпляються за стінки і створюють проблеми потоку крові. Поступово ці згустки стають тромбами, які розростаючись здатні повністю перекрити просвіт судини. Це може стати причиною тяжкої серцевої патології або призвести до миттєвої смерті, якщо такий тромб відірветься.

Але холестерин не є єдиною причиною і загрозою розвитку серцево судинних захворювань, зокрема атеросклерозу. Уважно стежити за своїм здоров’ям і контролювати холестерин необхідно людям з такими патологіями як:

 • Гіпертонія,
 • Надмірна вага,
 • Серцева недостатність,
 • А також всім особам у віці старше 50 років.

Методів як знизити холестерин досить багато, не всі вони абсолютно безпечні. Прийом лікарських препаратів може викликати масу побічних ефектів, шкода від яких набагато перевершить лікувальний ефект. Крім цього, почавши одного разу приймати ліки для зниження холестерину, приймати їх потрібно все життя. А такі препарати коштують чималих грошей.

Але є й інший спосіб постійно підтримувати нормальні показники хорошого і поганого холестерину. Це дієта, активний спосіб життя та відмова від шкідливих звичок.

У тому випадку, якщо показники холестерину вже високі, існують способи, як знизити холестерин в крові, не використовуючи ліки, і не піддаючи себе їх негативному впливу.

Методи зниження холестерину без лікарських препаратів

Основним та найдієвішим методом з усіх існуючих варіантів є, звичайно, включення у щоденний раціон страв, що складаються зі знижуючих холестерин продуктів. Але крім харчування є багато інших не менш ефективних способів як знизити холестерин без ліків, застосування яких може спровокувати значне зниження корисного холестерину.

Низькі показники хорошого холестерину так само небезпечні розвитком атеросклерозу і закупорки судин, як і високі поганого. Недолік цих сполук негайно призведе до утворення холестеринових бляшок, так як молекули хорошого холестерину відповідають за їх розсмоктування. Саме небезпечне поєднання для людини — це підвищений поганий холестерин на тлі низького корисного холестерину.

Нормалізація рівня холестерину фізичними навантаженнями

Як знизити холестерин без ліківЛікарі лікувальної фізкультури в один голос з кардіологами стверджують про користь розумних фізичних навантажень. Щоденна фізкультура здатна значно знизити холестеринові скупчення на стінках артерій.

Фізичні навантаження сприяють прискоренню кров’яного потоку. За рахунок цього відбувається очищення крові від зайвих жирових молекул, які проникли в кров з продуктами харчування. А якщо швидкість потоку крові не дозволяє їм затримуватися, то виключається можливість осісти на стінках посудини.

Основним способом нормалізувати холестерин є біг. Спортивна статистика говорить про те, що у бігунів на 70% швидше кров звільняється від зайвих жирових з’єднань, ніж у людей, які займаються простими фізичними вправами.

Зазначено, що навіть фізична праця на дачі, гімнастика у фітнес центрі, бодіфлекс або танці, а також тривалі піші прогулянки по парку піднімають настрій, дають емоційний підйом, сприяють позитивному настрою, почуття радості і щастя. А це позитивно позначається на стані судин.

Літнім людям біг не принесе користі. Почастішання пульсу більш ніж на 15 ударів може погіршити їх стан і знизити синтез корисного холестерину. Тому для осіб похилого віку ідеальним варіантом будуть щоденні прогулянки хвилин за сорок, що проводяться в розміреному темпі.

Фахівцями встановлено, що жирові відкладення на боках з високою часткою ймовірності свідчать про схильність до таких захворювань як:

 • цукровий діабет,
 • гіпертонія,
 • стенокардія,
 • атеросклероз.

Дуже важливо контролювати свій об’єм талії. В середньому він не повинен перевищувати у чоловіків 95 см, і у жінок 85 див. а так само важливу роль відіграє співвідношення об’єму талії і стегон. У чоловіків воно не повинне перевищувати 0, 95 см, а у жінок 0,8 див. збільшення цих показників повинно стати приводом до прийняття заходів по боротьбі із зайвою вагою.

Відмова від сигарет

В першу чергу необхідно зупинити увагу на шкоду тютюнопаління. Постійне вдихання сигаретного диму (навіть пасивне) скорочує тривалість життя. Куріння поступово губить людину. Не залишається жодного органу, який би не постраждав від тютюну. Негативному впливу піддаються:

 • головний мозок,
 • печінка,
 • нирки,
 • органи сечостатевої системи,
 • судини,
 • органи внутрішньої секреції.

Крім того, що куріння підвищує ризик утворення атеросклерозу, воно активно сприяє розвитку ракових клітин. І, що важливо, сучасна тютюнова промисловість дотримується технології, в якій в сигаретах залишається дуже мало тютюну. Більшу частину сучасних виробів становлять додаткові компоненти, здебільшого які є канцерогенами.

Кожній людині необхідно знати, що сигаретний дим містить великий відсоток тютюнового дьогтю, склад якого включає речовини, що провокують розвиток і зростання ракових клітин. Досліди показали, що якщо щура протягом деякого часу мазати вуха цим дьогтем, через місяць можна діагностувати ріст злоякісної пухлини.

Виключення алкоголю

Заборона на алкоголь трохи відрізняється від заборони на куріння. Необхідно виключити надмірне споживання спиртних напоїв. Це руйнівно діє на печінку, судини, підшлункову залозу і мозок. Але повністю відмовлятися від алкоголю не можна. Щоденне споживання невеликої кількості якісного коньяку або сухого вина сприяє зниженню поганого холестерину і підтримці на рівні корисного. При цьому важливо дотримуватися міри, коньяк приймати не більш 50 г, а вино не більше 200 г.

Даний метод, як знизити холестерин з допомогою алкоголю, не можна застосовувати людям з такими діагнозами як:

 • цукровий діабет,
 • гіпертонія,
 • гепатит,
 • ниркова чи печінкова недостатність,
 • після інфаркту або інсульту.

Продукти, що знижують холестерин

Багато продукти мають здатність прискорювати виведення жирових з’єднань з кров’яного русла, не дозволяючи їм збиратися в скупчення. По більшій частині, якість притаманне рослинним продуктам, що містять велику кількість рослинних стерол — фітостеринів. Особливістю цих речовин є здатність до зниження або нормалізації вмісту поганого холестерину.

Авокадо

В цей рослині величезна кількість фітостеринів. На 100 г авокадо припадає 76 мг. бета-фітостеринів. Це значить, якщо щодня з’їдати по половинці цього фрукта на протязі 20 днів, можна знизити концентрацію тригліцеридів поганого холестерину на 7 – 9 %, а корисний холестерин підвищити на 15%.

Вживання подібних продуктів з невеликою різницею у цифрах знижує показники холестерину. Які продукти знижують холестерин видно з таблиці щодо вмісту в них фітостеринів:

Продукти

Зміст фітостеринів в 100 грамах
Оболонка коричневого рису 400 мг
Кунжутне насіння 400 мг
Насіння соняшника 300 мг
Горішки фісташки 300 мг
Гарбузове насіння 265 мг
Горіхи кедра 200 мг
Насіння льону 200 мг
Пророщені насіння пшениці 400 мг
Мигдаль 200 мг
Масло оливи 150 мг
Оливкова олія

Цей сорт олії має величезну перевагу перед іншими видами, тільки в одній столовій ложці присутній 22 мг різних фітостеринів, позитивно впливають на баланс холестерину. Якщо використовувати оливкову олію як основне джерело насичених жирних кислот, то можна знизити поганий холестерин на 18%. Більшою мірою властивістю знижувати запалення і розслабляти ендотелій стінок артерій має нерафінована олія.

Ягоди (малина, журавлина, брусниця, чорниця, виноград, чорноплідна горобина)

Ці сорти ягід містять багато поліфенолів, стимулюючих синтез корисного холестерину. Включаючи в своє щоденне меню всього 150 г будь-якої страви зі свіжих ягід цих сортів протягом двох місяців, можна збільшити вміст корисного холестерину в крові на 5%. Найкориснішою з усіх видів ягід є журавлина. Її сік здатний збільшити корисний холестерин на 10% всього за місяць щоденного споживання однієї склянки. Крім цього, журавлинний сік містить антиоксиданти, що стимулюють природний процес очищення і запобігають ріст ракових клітин. Соки можна пити окремо, а можна змішувати кілька видів. І те, і інше дуже корисно.

Слід зазначити, що всі фіолетові фрукти, а також червоні і сині мають підвищений вміст поліфенолів, стимулюючих синтез хорошого холестерину.

Риб’ячий жир (сардини, лосось)

З тварин продуктів ці сорти риби є рекордсменами за вмістом важливих корисних жирних кислот Омега – 3. Крім цього і в лососеві, і в сардинах є мінімальний відсоток ртуті, в той час як інші види морської риби можуть утримувати її у великих кількостях. Червоний лосось виду Нерка містить астаксантин – сильний антиоксидант. Споживання риб’ячого жиру, за рахунок високого вмісту Омега – 3, що дозволяє знизити холестерин їжею на 18 – 20 %, так як ці жирні кислоти відповідають за синтез і концентрацію ліпідів.

Особливу увагу потрібно звернути на спосіб приготування риби. При смаженні риба втрачає всі свої корисні якості. Так само не можна готувати або розігрівати рибні страви в мікрохвильовій печі. Продукти, що пройшли обробку мікрохвилями повністю втрачають усі свої корисні компоненти. Зберегти її властивості і знизити холестерин, можна тільки споживаючи страви з відвареної або запеченої риби.

Вівсяні пластівці і злакові рослини

Включення в щоденний раціон вівсяних пластівців, є відмінним способом зниження холестерину без лікарських препаратів. Замініть звичні бутерброди на вівсяні пластівці, залиті гарячим молоком, або каші з інших злакових рослин, таких як:

 • просо,
 • гречка,
 • ячмінь,
 • пшениця,
 • жито.

велика Кількість в них рослинної клітковини допоможе не тільки відновити холестериновий баланс, але і поліпшити перистальтику кишечника, оздоровивши весь організм в цілому.

Насіння льону

Цей продукт є одним з найсильніших статинів. У ньому містяться насичені жирні кислоти Омега-3, які чудово нормализую концентрацію холестерину в крові.

Соя, боби

Ці продукти багаті розчинною клітковиною, а за змістом основного постачальника енергії – білка, що рівних їм немає. Навіть червоне м’ясо, не корисний для судин і серця, не може поставити таку кількість необхідних білків як бобові.

Часник

Часник є сильним природним статином. Він уповільнює синтез ліпопротеїдів низької щільності. Щоденне споживання часнику протягом 3х – 4х місяців, дасть відчутне поліпшення показників. Але споживання часнику не рекомендується людям з такими захворюваннями як:

 • виразка дванадцятипалої кишки або шлунка;
 • гастрит;
 • панкреатит;
 • коліт;
 • хвороба Крона;
Білокачанна капуста

Лідером в армії овочів по боротьбі з поганим холестерином є всіма улюблена і рідна капуста. Вона належить до тих продуктів, які корисні в будь-якому вигляді. Її властивості не зникають при термічної обробки. Капусту можна споживати сирої, квашеної, тушкованої або вареної. Щоденні 100 – 150 грам капусти знизять поганий холестерин і наповнять організм корисною енергією.

Всі види зелені

Підвищений вміст харчових волокон, лютеинов і каротиноїдів є в таких видах зелені як:

 • салат,
 • петрушка,
 • цибуля,
 • кріп,
 • листові овочі.

Ці компоненти знижують рівень низькомолекулярного холестерину і значно скорочують ризик розвитку захворювань серця і судин.

Зелений чай

Споживані напої можуть ефективно сприяти як зниження поганого холестерину, так і зниження рівня хорошого. Від чорної кави і міцного чорного чаю краще відмовитися раз і назавжди. Ці напої, крім підвищеного тиску і схильності до гіпертонії не принесуть нічого. А ось включення в свій щоденний раціон гарного зеленого чаю принесе відчутну користь. У складі зеленого чаю міститься велика кількість флавоноїдів, які зміцнюють стінки тонких периферичних судин, знижують кількісний склад поганих ліпідів і підвищують корисний холестерин.

Сокотерапія

Один з ефективних способів зниження холестерину — це сокотерапія. Розробляючи схему лікування целюліту, абсолютно випадково дієтологи виявили, що свіжі натуральні соки в певному поєднанні здатні знижувати рівень холестерину. Споживаючи протягом 5-10 днів свіжовичавлені соки, можна нормалізувати рівень холестерину в крові без лікарських препаратів.

Найбільш ефективна така схема прийому соків:

 1. Перший день. Селера і моркву, в поєднанні 70г + 130 р.
 2. Другий день. Буряк, морква, свіжий огірок, співвідношення 70г + 130 г + 100 р. Причому соку буряка попередньо потрібно дати відстоятися в прохолодному місці, щоб він звільнився від небажаних компонентів.
 3. Третій день. Яблуко, селера, морква, у співвідношенні 70 г + 70 г + 130 р.
 4. Четвертий день. Капуста і морква, у співвідношенні 50 г + 130 р.
 5. П’ятий день. Селера 130 р.

При бажанні курс можна продовжити, повторюючи схему з першого дня.

Також знизити рівень поганого холестерину вам допоможуть такі продукти як:

 • Вівсяне печиво, цільнозернові крекери, хліб з неочищених зерен. При цьому необхідно повністю виключити з раціону білий хліб, здобу, булку.
 • Крім оливкової олії можна включити в меню олія зерен винограду або лушпиння рису. Виняток звичних сортів масла і споживання тільки цих масел дозволить швидко налагодити холестериновий баланс.
 • Знижують холестерин такі доступні кожному продукти: чорнослив, курага, обліпиха, цибулю і моркву.
 • Червоні сорти винограду, сухе червоне вино і арахіс мають у своєму складі підвищений вміст резвератрола, який сприяє підвищенню корисного холестерину і ефективно знижує рівень поганого холестерину.

Зразкове меню для зниження холестерину

Сніданок:

 • каша з будь-яких злакових рослин з оливковою олією і омлет без жовтків;
 • зелений чай, кавовий напій з цикорію або каву з ячменю;
 • вівсяне печиво або хліб з висівками.

Другий сніданок:

 • ягідні соки або пюре з свіжих ягід, відвар шипшини, цільнозернові крекери;

Обід:

 • суп з овочів вегетаріанський (білокачанна капуста, морква, зелений горошок, цибуля, картопля, кукурудза, квасоля);
 • відварна риба і салат зі свіжих овочів;
 • свіжовичавлений овочевий або фруктовий сік;
 • хліб із цільних зерен пшениці.

Полуденок:

 • свіжі фрукти або овочевий салат, заправлений оливковою олією.

Вечеря:

 • відварна пісна яловичина і картопляне пюре;
 • знежирений сир;
 • зелений чай з медом або цільне молоко;
 • сухе печиво «Марія».

За годину до сну можна випити кисляк або нежирний кефір.

Народні рецепти, що знижують холестерин

В арсеналі щедрої природи є сотні рослин, здатних очистити артерії від небажаних скупчень і надають зміцнює дію на весь організм. Головне-правильно ними скористатися. Рецепти, які підходять ідеально одній людині, можуть завдати шкоди іншому. У кого-то може бути непереносимість до якого-небудь рослині, а у кого-то навіть алергічна реакція на певні види трав і квітів. Тому перш, ніж вибрати вподобаний рецепт, краще порадитися з лікарем і проявляти максимальну обережність при використанні народних засобів.

Мед, валеріана і кріп

Півсклянки насіння кропу і столову ложку валеріани ретельно перетерти до порошкоподібного стану і залити медом. Розмішати до однорідної маси і залити окропом. Отриманою масою дати відстоятися доби в темному місці. Приймати по великій ложці перед кожним прийомом їжі за півгодини.

Часник і оливкове масло

Один зубчик часнику розтерти до кашки і додати в 400 гр. оливкової олії. Суміш настоюється 7 днів. Отримане масло можна додавати в салати або використовувати як приправу до різних страв. Така заправка допоможе вам знизити холестерин їжею простим і смачним способом.

Спирт з часником

Необхідно 350 г часнику і 200 г 70% спирту. Часник пропустіть через м’ясорубку і залийте спиртом. Поставити в темне місце на 7 – 10 днів. Споживати необхідно за схемою: 1й день 2 краплі, потім поступово додаючи протягом тижня, довести до 20 крапель тричі на день, розводячи їх молоком. Така кількість приймати тиждень, а потім знову поступово знижувати дозування. Повторювати курс лікування можна не частіше одного разу на рік.

Cтаттю про те, як знизити холестерин без ліків також можна прочитати російською мовою: «Как снизить холестерин без лекарств».