Негативні наслідки ЕКЗ – штучне запліднення збільшує ризик утворення легеневої тромбоемболії

З кожним роком зростає відсоток жінок, які не можуть завагітніти природним чином. Жіноче безпліддя і безплідні шлюби – не рідкісне явище в сучасному суспільстві. За даними статистики в розвинених країнах 10 відсотків пар безплідні. Але сучасна медицина пропонує унікальний вихід – ЕКЗ-екстракорпоральне запліднення, як один із способів вирішення жіночої проблеми безпліддя. Вже мільйони дітей народжені за допомогою цього методу і щороку кількість операцій збільшується. Але будь-яке втручання в природні процеси в організмі, має свої негативні наслідки, ЕКЗ в цьому не є винятком.
Швейцарські вчені Каролінського інституту, вивчаючи негативні наслідки ЕКЗ, провели дослідження, в якому брали участь 117 тисяч жінок, природно зачавших і 24 тисячі, які пережили ЕКЗ. Вік досліджених жінок у середньому становив 32 роки, а спостереження проводилося 18 років з 1990 по 2008 рік. Висновок експертів – штучне запліднення збільшує ризик утворення легеневої тромбоемболії.

Експерти відзначають, що у жінок, що завагітніли за допомогою ЕКЗ, іноді підвищується ризик розвитку венозної тромбоемболії і навіть закупорки артерії легень (легенева тромбоемболія). Цей наслідок ЕКЗ виникає тільки у 1 триместрі вагітності. Такого ризику схильна і жінка, яка завагітніла звичайним способом. Але як з’ясували дослідники, після ЕКЗ ризик розвитку тромбів зростає на 77 відсотків, а легенева емболія була виявлена в 3 вагітностях з 10 тисяч. При природній вагітності ця цифра склала 0,4 випадків з 10 тисяч. Цікаво й те, що статистичні цифри ризику закупорки найважливіших артерій організму залишаються незмінними, а збільшується лише ризик тромбоемболії легеневої артерії.

Звичайно, висновки дослідників не повинні трактуватися на користь відмови від ЕКЗ. Але мають застерегти таких жінок. Їм необхідно по можливості обмежити вплив несприятливих факторів на серцево-судинну систему. А лікарям, що спостерігають жінок після ЕКЗ, необхідно бути пильними.