Токсоплазмоз під час вагітності – діагностика, симптоми, лікування

Токсоплазмоз є захворюванням, якого побоюються жінки, які планують вагітність. Їх страхи є обґрунтованими, адже ця інфекція становить ризик не лише для організму матері, але і для здоров’я її майбутнього малюка. Токсоплазмозом називається паразитарне захворювання, що викликається найпростішими організмами – токсоплазмами.

Захворювання має різну ступінь тяжкості, характеризується поліморфізмом симптомів і клінічних проявів. Токсоплазмоз належить до TORCH-інфекцій (герпес, краснуха, цитомегаловірус), здатних активізуватися в умовах ослабленого імунітету, такі інфекції особливо небезпечні для плоду, що проходить внутрішньоутробний розвиток.

Токсоплазмоз: шляхи передачі

Багато людей вважають, що переносником захворювання є тільки коти, але це не так, джерелом токсоплазмозу можуть бути й інші домашні і дикі тварини: собаки, морські свинки, кролики, корови, вівці, свині, деякі хижаки і навіть гризуни. Зараження здорової людини може відбутися при вживанні в їжу погано прожареного і сирого м’яса, їжі, на яку потрапили випорожнення тварин, погане дотримання правил особистої гігієни (рідкісне, неякісне прибирання приміщень, відсутність миття рук при прибиранні туалетів хворих тварин тощо). Можлива передача інфекції від хворої матері плоду внутрішньоутробно, а також при трансплантації внутрішніх органів або переливанні крові.

Клінічні прояви токсоплазмозу

Існує кілька клінічних форм токсоплазмозу: гостра, хронічна і латентна. Токсоплазмоз може бути вродженим і набутим. Захворювання небезпечне тим, що найчастіше протікає безсимптомно. Гостра форма з вираженими симптомами більш характерна для осіб, які страждають вкрай ослабленим імунітетом (див. Симптоми токсоплазмозу – вродженого і набутого).

При попаданні в організм токсоплазмоз вражає практично всі органи і системи, тому йому властивий поліморфізм клінічних проявів. Симптоми захворювання залежать від того, який орган уражений більше інших. Основними клінічними проявами, симптомами токсоплазмозу під час вагітності можуть бути:Шляхи передачі токсоплазмозу

 • підвищення температури тіла до високих цифр (38° С і вище), озноб
 • поява слабкості, головні болі
 • втрата апетиту, порушення сну, млявість, сонливість
 • жовтяниця
 • шкірний висип
 • збільшення розмірів печінки і селезінки, збільшення лімфовузлів
 • зниження м’язового тонусу
 • поява змін з боку очей (запальні процеси, косоокість тощо)
 • пневмонія
 • симптоми ураження ЦНС
 • поява розладів пам’яті
 • поява почуття страху, нав’язливих станів

Гострий токсоплазмоз небезпечний для здоров’я і життя людини, він має тяжкий перебіг і не проходить без наслідків. Але при своєчасному виявленні інфекції та адекватному лікуванні хворий може одужати.

Діагностика токсоплазмозу у вагітних

Токсоплазмоз під час вагітності діагностується з урахуванням симптоматики захворювання та результатів лабораторно-інструментальних методів дослідження. Серологічні методи є основними методами діагностики токсоплазмозу. Які існують аналізи на токсоплазмоз під час вагітності?

 • РНІФ (реакція непрямої імунофлуоресценції)
 • РЗК (реакція зв’язування комплементу)
 • ІФА (імуноферментний аналіз)

Реакція непрямої імунофлуоресценції чутлива, починаючи з першого тижня захворювання. Вона досягає максимуму через 2-4 місяці від моменту інфікування і є показовою протягом багатьох років (при хронічній формі захворювання).

Реакція зв’язування комплементу показує позитивні результати, починаючи з другого тижня, досягає максимальних проявів до 2-4 місяцю хвороби. Далі показники можуть стати негативними або слабо-позитивними, що ускладнює діагностику хронічних і латентних форм.

Найбільшу цінність представляє аналіз крові методом ІФА. З його допомогою виявляються імуноглобуліни класу IgM та IgG, завдяки чому можна виявити і диференціювати всі форми токсоплазмозу.

ШП (шкірна алергічна проба) з токсоплазміном є додатковим методом діагностики захворювання. Зазвичай вона стає позитивною, починаючи з 4-6 тижні інфікування і здатна зберігатися протягом всього життя. Позитивна реакція на токсоплазмін проявляється:

 • загальною реакцією організму,
 • збільшенням в розмірах папули,
 • її гіперемією і хворобливістю,
 • збільшенням лімфовузлів та ін.
 • Для вагітної жінки та плоду найбільш небезпечно первинне інфікування токсоплазмозом під час вагітності. Коли інфікування відбувається до вагітності, на це вказує наявність захисних антитіл IgG – відсоток ускладнень нікчемний.
 • Виявлення захисних антитіл IgG – це не показання до лікування.
 • Статеві партнери вагітних жінок не залежно від результатів обстеження жінки, не потребують обов’язкового дослідженні на ТОРЧ інфекції.

В загальному аналізі крові хворого токсоплазмозом відзначається зниження кількості лейкоцитів (лейкопенія) або нормальне число лейкоцитів з відносним збільшенням фракції лімфоцитів.

До інструментальних методів діагностики токсоплазмозу відносяться: рентгенологічне дослідження, діагностика очного дна і біопсія лімфовузлів.

У хворих токсоплазмозом нерідко виявляються внутрішньомозкові кальцифікати в тім’яних, лобових, потиличних або скроневих частках головного мозку, кальцифікати також можуть виявлятися і в м’язах. При огляді очного дна у хворих токсоплазмозом можуть виявлятися рубцеві зміни (ознаки хоріоретиніта). Біопсія лімфатичних вузлів, в свою чергу, дозволяє диференціювати токсоплазмоз від інших захворювань.

Розшифровка аналізу на токсоплазмоз при вагітності

У таблиці представлено опис розшифровки результатів аналізу на токсоплазмоз у вагітної жінки методом ІФА, щоб визначити, чи заразилася жінка токсоплазмозом під час вагітності або до неї. Негативний результат означає, що у графі бланка лабораторії кількість виявлених захисних антитіл менше норми. Позитивний результат – коли це кількість більше, в порівнянні з референсними значеннями.

Антитіла до захворювання IgM IgG Розшифровка аналізу крові методом ІФА Що робити
Токсоплазмоз У жінки немає захисних антитіл, інфікування не було, вона відноситься до серонегативних вагітних і групи ризику, кожен триместр слід проводити обстеження (на 22му тижні і перед пологами) Дуже строго слід дотримуватись обережності під час вагітності – обмежити контакт з собаками, кішками, гризунами, кроликами, ретельно мити салати, фрукти, не вживати погано проварене м’ясо, м’ясні продукти піддавати тривалій термічній обробці.
+ Швидше за все відбулося інфікування токсоплазмами, не більше 2 місяців тому. Жінці слід звернутися до інфекціоніста, гінеколога для проведення більш довершених досліджень, оскільки висока ймовірність первинного інфікування токсоплазмами. Слід здати аналізи методом ПЛР крові і сечі, через 2 тижні повторити аналізи IgG і IgM. Якщо IgG +, і ДНК методом ПЛР також +, то призначається лікування. Якщо ДНК не виявлено, отр. IgG, отже аналіз IgM був хибнопозитивним.
+ Жінка була інфікована токсплазмами протягом останніх 2-6 місяців. Жінці слід звернутися до інфекціоніста, гінеколога для проведення більш довершених досліджень. Можливо це первинне інфікування, але слід пам’ятати, що IgM зберігається + від 3 міс. до 2 років після перенесеного захворювання токсоплазмозом. Рекомендується аналіз сечі і крові методом ПЛР та аналізу (avidity test – авідність IgG) гостроти інфекції, який допоможе визначити час зараження.
+ У вагітної жінки є захисні антитіла, що вказує або на латентний, хронічний процес, або на нестерильний імунітет. Це не становить серйозної небезпеки для плода та перебігу вагітності, оскільки результат свідчить про стійкий пожиттєвий імунітет. Якщо діагностика у жінки проводилася вперше саме під час вагітності, то можна додатково зробити аналіз сечі і крові методом ПЛР, негативний результат доведе, що імунітет був придбаний до вагітності і подальшої діагностики і лікування проводити не слід.

Лікування токсоплазмозу

Медикаментозне лікування вагітних жінок можливе тільки у другому триместрі вагітності (після 12 – 16 тижні). Це пов’язано з тим, що препарати, які використовують проти токсоплазми, здатні чинити негативний вплив на організм плоду.

Самолікування при токсоплазмозі неприпустимо. Латентний токсоплазмоз при відсутності клінічних проявів і позитивних результатах серологічних аналізів лікування не потребує.

Якщо прогнозується важка форма токсоплазмозу, жінці пропонують перервати вагітність, так як хіміотерапія небезпечна для організму плода. Якщо вона бажає зберегти вагітність, у неї беруть письмову згоду на лікування токсоплазмозу під час вагітності.

Лікування гострого токсоплазмозу проводиться піріметаміном і сульфаніламідними препаратами або спираміцином в поєднанні з сульфаніламідами. Для усунення побічних дій препаратів паралельно призначають фолієву кислоту. Також для лікування токсоплазмозу вагітним жінкам можуть призначатися препарати групи макролідів (роваміцин).

Для точної діагностики інфікування плода проводиться амніоцентез – пункція плідного міхура з узяттям на аналіз навколоплідних вод. При цьому слід пам’ятати, що токсоплазми в них виявляються лише через місяць після інфікування вагітної жінки. На токсоплазмоз плоду можуть вказувати збільшена печінка і селезінка, поява внутрішньочерепних кальцинатів, розширення шлуночків головного мозку, потовщення плаценти, що виявляється при УЗД зараженого плода.

Чим небезпечний токсоплазмоз під час вагітності?

Якщо вагітна жінка інфікована токсоплазмозом, паразити через кров можуть потрапити в організм плода. Наслідки токсоплазмозу полягають в тому, що вагітність може закінчитися мимовільним абортом, передчасними пологами, народженням мертвонародженої або зараженої дитини.

Згідно зі статистикою, у 12 % жінок відбувається інфікування в період вагітності. Чим небезпечний токсоплазмоз під час вагітності? Найтрагічніше для матері – це ризик розвитку вродженої інфекції у дитини. Вроджений токсоплазмоз зазначається у 30-40% дітей, народжених від жінок, які були хворі токсоплазмозом.

 • Якщо зараження матері відбулося на ранніх термінах вагітності (1-2 триместр), частота внутрішньоутробного інфікування плода зустрічається рідше, ніж при інфікуванні матері на більш пізніх термінах. Однак, захворювання протікає важче при інфікуванні жінки на ранніх термінах, ризик викидня і передчасних пологів становить 10-15%, а вродженого токсоплазмозу у дитини з важкими патологіями 15-25%.
 • Якщо інфікування відбулося у третьому триместрі вагітності, то ризик вродженого токсоплазмозу у дитини досягає 90 %, але як правило, в більшості випадків захворювання протікає безсимптомно.
 • Якщо жінка заразилася токсоплазмозом задовго до настання вагітності (6 місяців і більше), інфекція передається дитині в одиничних випадках, а якщо термін складає менше, ніж за 6 місяців – ризик передачі збудника плоду буде вище.

Вроджений токсоплазмоз у дитини проявляється загальними симптомами, до яких можуть приєднуватися: гідроцефалія, оріоретиніт, гепатоспленомегалія, тромбоцитопенія, судоми і мікрофтальмія (малий розмір очних яблук).

Профілактика захворювання

Профілактика токсоплазмозу під час вагітності особливо важлива для жінок, які мають слабкий імунітет. Необхідно з обережністю працювати з землею, особливо на городі і на грядках з квітами. При земляних роботах потрібно обов’язково надягати захисні рукавички (через дрібні тріщинки на шкірі токсоплазма може потрапити в організм людини).

Необхідно ретельно мити овочі і фрукти, мити руки після прибирання туалетів тварин, чищення кліток і після роботи з сирим м’ясом. Не можна їсти погано просмажене м’ясо, особливо біфштекс з кров’ю і подібні йому страви. Не рекомендується цілувати домашніх тварин, їх слина може містити паразитів.

Якщо вас мучать сумніви з приводу того, чи інфікована ваша тварина токсоплазмозом, здайте на аналіз фекалії тварини, а якщо вона виявиться здоровою, не давайте їй їсти сире м’ясо і не випускайте на вулицю, щоб вона не заразилася токсоплазмозом від хворих тварин.

Cтаттю про токсоплазмоз під час вагітності також можна прочитати російською мовою: «Токсоплазмоз при беременности: диагностика, симптомы, лечение».