Метод контрацепції: негормональні протизаплідні таблетки

Сучасна фармакологічна промисловість випускає величезну кількість гормональних протизаплідних засобів, але більшість жінок віддають перевагу негормональних контрацептивів.

Негормональні протизаплідні таблетки вельми доступні за вартістю, володіють величезною кількістю переваг в порівнянні з гормональними препаратами і користуються великою популярністю.

Механізм дії

Негормональні протизаплідні не є таблетками в традиційному розумінні, оскільки не приймаються перорально (через рот), а поміщаються в піхву перед коїтусом. Тому більш доцільно віднести до спермицидам, також як і протизаплідні свічки, гелі та аерозолі. Механізм дії препаратів базується на їх діючій речовині.

Найчастіше негормональні протизаплідні засоби виготовляють на основі хлориду бензалконію або ноноксинолу. Ці речовини руйнують головку сперматозоїдів і вони гинуть, не встигнувши запліднити яйцеклітину.

Крім того, подібні препарати згущують слизу в каналі шийки матки і заважають сперматозоїдам проникнути в порожнину матки. Але навіть ті чоловічі клітини, які подолали цю перешкоду, не здатні до запліднення, оскільки витратили велику частину енергії на подолання шару слизу.

Перевагою хороших негормональних протизаплідних таблеток є їх здатність утворювати захисну плівку на внутрішній поверхні матки, що запобігає проникнення грибка та ІПСШ. Найчастіше негормональні сперміциди використовують у комплексі з бар’єрними контрацептивами, що значно підвищує ефективність.

Оцінка ефективності негормональних контрацептивів

Для оцінки будь-якого засобу або методу контрацепції використовують індекс Перля. Він показує, відсоток вагітних жінок, які користувалися певним засобом захисту від вагітності. Відповідно, чим нижчий індекс, тим вище захисні властивості контрацептиву.

При незахищеному статевому акті індекс Перля становить 80-85, а при використанні негормональних контрацептивів – від 3 до 21. Цей показник свідчить, що дана група протизаплідних засобів є недостатньо ефективною і її краще використовувати в комбінації з бар’єрними засобами (презервативом).

Кому можна використовувати негормональні контрацептиви?

Щоб дізнатися, які негормональні протизаплідні таблетки підходять саме вам, необхідно проконсультуватися з лікарем, оскільки підбір засобів ведеться тільки в індивідуальному порядку. Дуже часто жінки самостійно вибирають протизаплідні засоби, але це робити не рекомендується, оскільки тільки лікар зможе правильно врахувати всі фактори, у тому числі і захворювання, при підборі засобів контрацепції.

Подібні контрацептиви призначають:Метод контрацепції негормональні протизаплідні таблетки

 • За наявності певних гінекологічних хвороб (зокрема, при міомі матки);
 • Якщо у пацієнтки є алергія на гормони (гормональних протизаплідних або латекс з якого виготовляють презервативи);
 • Неможливість введення внутрішньоматкової спіралі;
 • Жінкам перед менопаузою, коли менструальний цикл збивається, а здатність завагітніти значно знижується;
 • При ненасиченому статевого життя (рідкі сексуальні контакти);
 • Якщо у пацієнтки є порушення ендокринної системи, у тому числі захворювання щитовидної залози і цукровий діабет;
 • Жінкам в період лактації.

Переваги і недоліки препаратів

Перед вибором того чи іншого негормонального засоби контрацепції, слід ретельно вивчити їх плюси і мінуси. Навіть препарати з одним і тим ж діючою речовиною можуть викликати різну реакцію при використанні в різних формах (наприклад, вагінальні мазі і таблетки).

Переваги негормональних засобів контрацепції:Метод контрацепції негормональні протизаплідні таблетки
 • Немає протипоказань;
 • Знижують ризик розвитку хвороб шийки матки;
 • Призначаються незалежно від віку;
 • Якщо порвався презерватив, негайне використання таблетки може запобігти небажану вагітність;
 • Доповнюють лактаційну аменорею;
 • Скорочують ризик зараження ІПСШ;
 • Можуть виступати в якості заміни лубрикантів;
 • Не потрібно щоденний прийом;
 • Не несуть негативних наслідків для здоров’я жінки (як, наприклад, буває при використанні засобів екстреної контрацепції).
Мінуси даних методів контрацепції включають:
 • Планування статевого акту, оскільки таблетку вводять в піхву безпосередньо перед сексом;
 • Деякий час слід утриматися від прийому ванни або душу (термін прописується в інструкції до кожного препарату);
 • Побічні ефекти у вигляді свербежу, печіння або висипу на шкірі;
 • Негормональні засоби контрацепції не використовують при регулярному статевому житті, оскільки вони можуть порушити мікрофлору піхви і викликати дисбактеріоз.

Варто зазначити, що у негормональних таблеток практично немає протипоказань, але у деяких жінок вони викликати шкірні алергічні реакції.

Найсучасніші негормональні протизаплідні

В залежності від діючої речовини виділяють кілька негормональних контрацептивних препаратів:

Засоби на основі бензалконію хлориду:

 • Фарматекс (у формі таблеток, крема, вагінальних свічок і тампонів). Препарат починає діяти через десять хвилин, тому для запобігання небажаної вагітності важливо дотримуватися цей термін перед статевим актом. Фарматекс не тільки зберігає чинність протягом трьох-чотирьох годин (в залежності від форми випуску), але і пригнічує активність хвороботворних мікроорганізмів (хламідій, трихомонад, вірусу герпесу і різних коків).
 • Бенатекс – вагінальні таблетки. Їх потрібно ввести глибоко, намагаючись досягти шийки матки. При правильному введенні препарат не тільки пригнічує активність сперматозоїдів, але і запобігає зараження більшістю вірусів і мікробів.
 • Гинекотекс випускають у таблетках, що за формою нагадують кільце. Засіб вводять у статеві шляхи за п’ять хвилин до коїтусу, а контрацептивна дія зберігається протягом трьох годин. Крім запобігання зачаття, Гинекотекс захищає від грибків, патогенних мікроорганізмів і не змінює мікрофлору піхви.
 • Контратекс випускається у вигляді вагінальних свічок.
 • Еротекс чинить антимікробну і протизаплідна дія. Свічку вводять за 10 хвилин до статевого акту, а захисні властивості тривають протягом трьох годин.

До препаратів ноноксенола відносять Патентекс Овал і Ноноксинол. Їх виробляють у формі вагінальних супозиторіїв. Препарати вважаються одними з найбільш надійних негормональних протизаплідних (індекс Перля 0,3-1,6), які мають антимікробну дію.

Засобом на основі калію гидротартата є Трацетин. Це вагінальні таблетки, які вводять за 10 хвилин до сексу). Як і інші негормональні протизаплідні препарати, засіб надає ще й антимікробний ефект.

Cтаття про негормональні протизаплідні таблетки також доступна російською мовою: «Метод контрацепции: негормональные противозачаточные таблетки».