Міома матки – симптоми і лікування, ознаки, причини і наслідки

Якщо жінці на підставі УЗД лікар говорить, що у неї міома матки, звичайно, її охоплює занепокоєння, паніка. Чому з’явилася міома матки і що це таке? Не варто впадати у відчай і засмучуватися, слід обов’язково після наступної менструації повторити обстеження у того ж лікаря на апараті з вагінальним датчиком, і для вірності в іншого фахівця, щоб точно підтвердити або виключити діагноз. Що таке міома матки, симптоми і лікування, причини виникнення та про те, як лікувати міому матки – ці питання ми розглянемо в даній статті.

Що таке міома матки?

Міома матки, а також лейоміома, фіброміома – це доброякісна пухлина (не онкологія), зростання якої відбувається в стінках шийки матки або в стінках самої матки. За розмірами таке розростання може бути як кілька міліметрів, так і декілька сантиметрів, найчастіше у жінок виникає множинна міома, коли утворюється відразу кілька новоутворень. Для зручності оцінки величини міоми, гінекологи використовують аналогію розміру матки у жінок при вагітності, 4 тижні, 12 тижнів і пр. Враховуючи розташування міоми матки, в медицині існує кілька термінів:

 • Міома на ніжці – назва говорить сама за себе, ніжка, на якій розташовується міома, з’єднує її зі стінкою матки.
 • Субсерозна міома – коли новоутворення розташовується із зовнішнього боку на поверхні матки, під оболонкою, що відокремлює органи черевної порожнини від матки.
 • Внутрішньом’язова або інтерстиціальна міома – в цьому випадку міома знаходиться всередині м’язової стінки матки.
 • Підслизова або субмукозна міома – коли пухлина розростається усередині матки, прямо під слизовою оболонкою і виходить в її просвіт.

Причини виникнення міоми матки у жінок

Розвиток міоми є наслідком порушення гормонального фону у жінки, це вважається основною причиною міоми матки. З цього найчастіше міома утворюється у молодих жінок, і може самостійно розсмоктатися в період клімаксу, в той час, коли рівень естрогенів помітно знижується. Отже, основні причини виникнення міоми матки:Міома матки - симптоми і лікування

 • Спадкова схильність
 • Гормональні порушення
 • Аденоміоз
 • Запальні гінекологічні захворювання, а також порушення обміну речовин, цукровий діабет, хронічні захворювання внутрішніх органів
 • Тривалі або постійні стреси – пригнічують роботу яєчників, наднирників, щитовидної залози
 • Малорухливий спосіб життя, ожиріння
 • Часті аборти, використання внутрішньоматкових спіралей
 • Відсутність оргазму при статевому акті

Розглянемо деякі причини міоми матки більш докладно:

 • Надлишок естрогену, недолік прогестерону

Міому матки вважають гормонозалежною пухлиною, тому її практично не буває у дівчаток до настання періоду статевого дозрівання, тобто до першої менструації і у жінок у постклімактеричному періоді. При порушенні місцевої регуляції гормонів, що живлять цей орган, коли підвищується їх рівень, відбувається зростання міоми. Причому, багато дослідників стверджують, що не просто високий рівень естрогенів «винен» у її зростанні, а естрогенний дисбаланс, який одноразовим аналізом встановити неможливо, для цього слід визначати повний гормональний статус жінки. Також такі хімічні речовини, як ксеноестрогени, які присутні в організмі, володіють естрогеноподібною дією, і їх підвищення може впливати на розвиток ендометріозу, міоми матки.

 • Кількість вагітностей, пологів, абортів

Коли почалися перші менструації, кількість перерваних і доношених вагітностей, тривалість лактації та інші фактори також враховуються при визначенні гормонального статусу жінки. У жінок, які народили хоч одну дитину, ймовірність розвитку міоми зменшується.

 • Харчування жінки

Збільшенню рівня естрогенів сприяє порушення обміну речовин, ожиріння, і навіть просто постійне вживання рафінованих продуктів, недолік клітковини, надлишок насичених жирних кислот у щоденному раціоні жінки. Доведено, що надмірна вага, точніше надлишок жирової маси по відношенню до м’язової масі тіла також є чинником, що сприяє зайвому утворенню жіночих статевих гормонів, оскільки жирова клітковина сприяє переходу андрогенів в естрогени, що збільшує ризик раку молочної залози, ендометріозу, міоми матки. У вегетаріанців ризик розвитку гормонозалежних захворювань жіночих статевих органів набагато нижче. Дієта, яка містить в основному овочі, крупи, фрукти, кисломолочні продукти з малою кількістю жирів – знижує ризик розвитку міоми. Кожні зайві 10 кг ваги збільшують на 20% ризик розвитку міоми. Цікаво таке спостереження, що більшість жінок з підвищеним рівнем естрогенів, угодовани, дуже енергійні, здорові, виглядають молодше своїх років і дуже жіночні.

 • Відсутність оргазму при статевих контактах

Відсутність гармонії в інтимному житті, відсутність оргазму при статевому акті, коли приплив крові після статевого збудження, не йде, а застоюється в малому тазі, це викликає напруження судин. Якщо тривалий час жінка не відчуває задоволення від сексу, це може провокувати порушення гормонального балансу та розвиток міоми.

 • Цукровий діабет і гіпертонія

Жінки з порушенням обміну речовин, і які страждають гіпертонією при ранньому їх розвитку, тобто до 35 років, також мають високий ризик розвитку міоми. Про цю схильність може говорити фігура жінки – якщо вона нагадує яблуко і жирові відкладення концентруються в області талії, це більший ризик зростання міоми, ніж при фігури, що нагадує грушу, коли скупчення надлишків жирової тканини в основному в області стегон.

 • У городянок ризик розвитку міоми вище, ніж у жінок, що живуть у сільській місцевості
 • Застосування оральних контрацептивів

Дослідження також встановлюють, що якщо жінка тривалий час приймає комбіновані оральні контрацептиви, це знижує ризик розвитку міоми.

 • Пошкодження статевих органів, запальні захворювання

Дослідження, проведені в західних країнах показують, що травматичні пологи, часті медичні аборти, діагностичні вискоблювання, запальні захворювання статевих органів сприяють гормональним зривам і є пусковим механізмом для виникнення міоми матки.

Симптоми міоми матки

Практично у всіх випадках при малих розмірах міоми матки, симптоми відсутні, а захворювання реєструється в більшості випадків випадково при плановому огляді або зверненню пацієнтки до гінеколога з іншим захворюванням. Коли розвивається інтерстиціальна або субсерозна міома матки, симптоми завжди відсутні, навіть при досить великих розмірах пухлини. Дуже рідко міома може проявлятися симптомами, але якщо вони виникають, це не є 100% ознаками міоми, оскільки такі прояви можуть бути і при інших захворюваннях – ендометріозі, раку придатків матки, раку матки. Тому при їх появі слід обов’язково звернутися до лікаря для проходження повного обстеження.

Ознаки, симптоми міоми матки можуть бути наступними:

 • Збої менструального циклу, нерегулярні місячні, кров’янисті виділення в середині циклу, між місячними
 • Тривалі і рясні менструації, маткові кровотечі
 • Тривалі запори, часте сечовипускання
 • Стійке безпліддя
 • Відчуття тиску внизу живота, часті тривалі тягнучі болі, не пов’язані з місячними
 • Зростання окружності живота, без зростання маси тіла.

Чи можливо при міомі матки лікування без операції?

У випадку, коли жінка наближається до пременопаузі, розміри міоми менше 12 тижнів, вона росте повільно і жінку не турбують важкі симптоми міоми матки, тоді можливо її консервативне лікування, оскільки з настанням менопаузи у жінки зростання міоми зупиняється. Лікування міоми матки без операції полягає в застосуванні таких лікарських засобів:

Комбіновані оральні контрацептиви

До них відносяться такі комбінації: дезогестрел з етинілестрадіол (Мерсилон, Марвелон, Новинет), етинілестрадіол з норгестрел (Овосепту, Рігевідон). Ці засоби ефективно допомагають зменшити симптоми міоми матки, такі як болі внизу живота, кровотечі. Однак, для лікування міоми матки з метою зменшення її розмірів, таблетки цієї групи не є пріоритетними, так як не завжди призводять до зменшення вузлів. Під дією такої терапії тільки вузли, початковий розмір яких не перевищував 1,5 см., можуть зменшитися в розмірах.

Агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону

До препаратів цієї групи відносять: трипторелін – (Декапептил, Диферелін, Декапеп-тіл депо), бусерелін, гозерелін (Золадекс), лейпрорелин (Люкрин депо). Недоліком використання цих засобів для лікування міоми матки є те, що після закінчення терапії вузли можуть відновлюватися в розмірах, а тривале застосування цих препаратів не допустимо, так як може призводити до розвитку остеопорозу та інших наслідків для жіночого організму через нестачу естрогену. Протягом півроку використання цих засобів, розміри міоми можуть скоротитися на 50% , а також може знизитися інтенсивність симптомів міоми. Найчастіше ці лікарські препарати використовують для зменшення розмірів міоми матки перед операцією, щоб зменшити крововтрату при хірургічному втручанні.

Антипрогестагени

Міфепристон (RU-486) часто застосовується для лікування міоми матки або при підготовчої терапії перед операцією. Цей засіб як усуває симптоми, ознаки міоми, так і сприяє скороченню розмірів вузлів.

Антигонадотропіни

Даназол (Веро-Даназол, Даназол, Дановал, Данол, Даноген), гестрінон (Неместран). При міомі матки, лікування цими препаратами рідко використовується, оскільки вони не можуть зменшити розміри вузлів, а тільки сприяють зниженню інтенсивності симптомів міоми, більше того, вони мають ряд небажаних побічних дій, таких як виникнення прищів, зміна голосу, ріст волосся на тілі та обличчі. Ці ліки при міомі можуть застосовуватися тільки при малій ефективності інших засобів лікування.

Гестагени

Застосування цих засобів на сьогоднішній день є спірним, відкритим питанням, одні лікарі вважають неприпустимим їх застосування при міомі матки, особливо такого препарату як дидрогестерон (Дюфастон). Інші вважають, що його використання не є виправданим, так як недолік прогестерону призводить до зростання міоми. Ефективність використання таких засобів, як норетистерон (Примолют-Нор, Норколут), медроксипрогестерону ацетат (Депо-Провера, Провера), линестренол (Есклютон, Оргаметрил) при міомі не доведена, і застосування багатьма гінекологами не рекомендується. Однак, вважається, що їх застосування виправдане при поєднанні міоми і гіперплазії ендометрію. Зростання міоми викликається не просто від нестачі або надлишку конкретного гормону, а скоріше від загального гормонального дисбалансу, тому застосування даних препаратів має бути не у всіх випадках, а за показаннями.

ФУЗ-абляція

ФУЗ-абляція – це безрецидивна, неінвазивна методика усунення міоматозних вузлів. Сучасний метод лікування міоми матки без операції, який виражається в випаровуванні міоми за допомогою ультразвукового променя. Ця процедура виконується ультразвуковим променем, який точно, фокусовано надсилається в місця локалізації пухлини, для більш точного наведення променя на вузол, лікар-хірург використовує МРТ. Використання томографії сприяє також відстеженню ступеня руйнування і ступеня впливу ультразвукового променя на пухлину в реальному часі.

Переваги ФУЗ-абляції:

 • Відсутність крововтрати, наркозу, травматичності
 • Збереження дітородної функції, органо зберігаючий метод
 • Високий ефект навіть при великих вузлах і множинних міомах
 • Значне скорочення розмірів вузлів, в 2-3 рази
 • Ніяких побічних ефектів, ні болю, ні температури, ні інтоксикації
 • Відсутність рецидивів, лікування симптомів міоми матки
 • Найкоротші терміни реабілітації, можливість проведення процедури в амбулаторних умовах

При даному методі лікування міоми матки не потрібні інтенсивні інфузійні процедури, немає втручання в організм, оскільки процедура відбувається в дистанційному режимі, не травмується матка, відсутній ризик розвитку в майбутньому безпліддя або невиношування вагітності. В процесі проведення ФУЗ-абляції не повинно виникати печіння шкірних покривів, болю в попереку, внизу живота, болей, які іррадіірують в ногу.

Основні принципи безопераційного лікування міоми матки

При лікуванні міоми матки без операції, консервативна терапія включає в себе дієтичне харчування, застосування гомеопатичних препаратів, імуномодулюючих лікарських засобів, фітотерапію, фізіотерапевтичні процедури і гормональні препарати. Основні напрямки консервативного лікування міоми матки такі:

 • Санація статевих інфекцій, які часто супроводжують це захворювання
 • Стимуляція, активація імунітету з допомогою фітотерапії та синтезованих лікарських засобів
 • Корекція харчування, режиму прийому їжі
 • Нормалізація обміну речовин
 • Нормалізація психоемоційного стану
 • Лікування анемії, нормалізація менструального циклу, ліквідація кровотеч

Як лікувати міому матки – одне з останніх досліджень

Бельгійські дослідники хочуть створити ефективний препарат для лікування міоми матки, якщо її прогресивне зростання вимагає проведення радикальної гістеректомії. Вони створили нові таблетки EsmyaТМ, до складу яких входить уліпристала ацетат – це селективний модулятор прогестеронових рецепторів і ця активна речовина входить до складу засобу для екстреної контрацепції.

Як тільки було встановлено, що на виникнення та стрімке зростання міоми впливає не один естроген, а також прогестерон, вчені-дослідники зайнялися вивченням дії лікарських засобів, що блокують ефект гестагенів. Тоді команді дослідників в Брюсселі в університетському госпіталі Святого Луки, стала цікаво дія таблеток термінової контрацепції з уліпристалом ацетату.

Щоб вивчити дію на міому матки EsmyaТМ в експерименті брали участь 550 жінок, які готувалися до операції з видалення міоми. Протягом 3 місяців одній групі давали плацебо, інший – таблетки EsmyaТМ. Одночасно проводилося ще одне дослідження, в якому перевірялася дія цих таблеток в порівнянні з ін’єкціями блокаторів гормонів. За результатами обох досліджень вдалося встановити, що застосування EsmyaТМ скорочує розміри міоми, а також інтенсивність клінічних симптомів і ознак міоми матки.

Результатом дослідження є наступний висновок: у 90% пацієнток, що приймали EsmyaТМ, був зареєстрований позитивний ефект, у 50% відпала необхідність в операції, ефект порівнянний з дією ін’єкцій блокаторів гормонів. Однак, після прийому EsmyaТМ немає таких побічних дій – дегенерація кісткової тканини і приливи, що бувають при ін’єкціях блокаторів. Важливо і те, що через місяць після ін’єкцій, міома у жінок знову починала зростати, а у пацієнток, які отримували EsmyaТМ, зростання міоми не відзначалося навіть через 6 місяців. Можливо, незабаром, питання як лікувати міому матки буде вирішуватися дуже просто.

Коли показана операція з видалення матки?

Випадки, коли зволікати з операцією не варто:

 • Величина вузлів, розміри пухлини більше 12 тижнів, вона тисне на сусідні органи
 • Міома сприяє сильним матковим кровотечам
 • Зростання міоми досить інтенсивне
 • Омертвіння вузла міоми

В залежності від типу міоми, її локалізації, розміру, лікар вибирає тип операції з видалення міоми. Міомектомія на сьогоднішній день проводиться 3 способами:

 • Лапароскопія – через маленькі отвори в животі
 • При гістероскопії – в матку через піхву вводиться спеціальний інструмент
 • Порожнинна операція через розріз внизу живота проводиться дуже рідко
 • Коли неможливо ніяким іншим способом зупинити зростання міоми, і щадні операції неможливі, при такій міомі матки лікування полягає в повному видаленні матки – гістеректомії.

Лапароскопія і гістероскопія є найбільш популярними операціями, оскільки мають низку переваг: практично повна відсутність слідів від операції, збереження здатності жінки в майбутньому народити дитину, дуже швидке відновлення після операції.

Емболізація маткових артерій – сучасний унікальний метод терапії міоми

Дуже ефективний спосіб лікування міоми матки. Унікальність цієї операції в тому, що при введенні невеликого зонду, лікарі визначають, які судини забезпечують міому кров’ю, вводять в них спеціальні речовини, що закупорюють ці судини. Після такої операції, припиняється живлення міоми, вона зменшується і розсмоктується. Одні лікарі стверджують, що після такої операції жінка може завагітніти і виносити здорову дитину, інші вважають, що це може бути проблематичним, все дуже індивідуально і залежить від виду міоми, її розміру, вдалої операції.

Чи можливо лікування міоми матки в домашніх умовах, народними методами?

Дуже багато жінок шукають якісь ефективні народні засоби для лікування міоми матки. Практично всі методи лікування міоми матки в домашніх умовах зводяться до введення тампонів і спрінцювання трав’яними лікувальними розчинами. Не існує жодного ефективного народного засобу, що дозволяє змінити глибокі внутрішні причини виникнення міоми. Особливо не варто займатися спринцюванням при міомі матки, чому? Див. про те, що таке спринцювання, наскільки воно може бути небезпечним. У будь-якому випадку, перш ніж пробувати якісь народні методи лікування міоми, слід обов’язково повідомити про це вашого лікаря і обговорити цей спосіб.

Ускладнення і наслідки міоми

Найсерйозніше, небезпечне ускладнення міоми матки – є розвиток злоякісного процесу на тлі міоми. Вважається, що ризик такого переродження в рак не високий, однак, він існує і жінка з такою патологією повинна регулярно обстежуватися у гінеколога, стежити в динаміці за розмірами міоми, оскільки саме швидкий ріст міоми є основною ознакою її злоякісності.

Іншими менш грізними наслідками міоми матки, які не загрожують життю, служить розвиток анемії, на тлі рясних кровотеч при менструації, а також безпліддя. В останні роки збільшується число молодих жінок, яким доводиться повністю видаляти матку через міоми, що є серйозним стресом і може погіршувати якість життя жінки.

Якщо така операція неминуча, жінці слід заспокоїтися і прийняти правильне рішення. Матка – це той орган, який потрібен жінці тільки для виношування дитини, і в разі, якщо у неї вже є дитина, а ціна питання – можливе переродження міоми в злоякісну пухлину або видалення матки, яка вже виконала свою функцію. Кращий варіант говорить сам за себе.

Cтаттю про міому матки також можна прочитати російською мовою: «Миома матки симптомы и лечение, признаки, причины и последствия».