Симптоми опущення матки, методи лікування, види операцій, діагностика

Опущення матки є досить поширеною патологією, проте з медичної точки зору процес називають пролапсом статевих органів. У жінок у період клімаксу симптоми опущення матки виявляються у половині випадків, але дана патологія може спостерігатися і у більш молодих жінок (у деяких випадках і до 30 років).

Фізіологічно матку підтримують м’язи і сполучна тканина, які утворюють свого роду каркас. Крім матки, він підтримує сечовий міхур і кишечник. Крім того, знаходження матки та інших органів в очеревині забезпечує тазове дно (діафрагма з трьох шарів м’язів), що змикаються статеву щілину, звужують пряму кишку, забезпечує нормально перебіг пологів і нормалізує внутрішньочеревний тиск. У матці також є зв’язки, що запобігають випадання даного органу.

Однак, у деяких випадках спостерігається опущення самої матки, її шийки. У результаті ці органи знаходяться нижче анатомічної норми, а всі статеві органи можуть випадати назовні через вагіну. В даному випадку можна говорити не тільки про слабкість м’язів тазового дна, але і про зв’язок патології самої матки.

Ступеня опущення матки

Існує кілька ступенів опущення матки, кожна з яких характеризується певними симптомами і вимагає відповідного лікування. Також слід враховувати, що опущення матки часто супроводжується опущенням піхви. Ступеня патології включають:

 • Перша. Шийка матки перебуває посередині піхви або вище;
 • Друга. Шийка матки і вагінальні стінки зміщуються до переддвір’я піхви;
 • Третя. Шийка матки та стінки вагіни знаходяться за межами піхви, а порожнину матки – у піхві;
 • Четверта. Являє собою повне випадання матки, яка знаходиться зовні піхви.

Основні ознаки патології

Опущення шийки матки і порожнини органа в більшості випадків прогресує. А оскільки даний процес може розвиватися досить швидко, при виявленні перших симптомів жінці необхідно звернутися до лікаря для призначення лікування.

Ознаки патології включають:

Біль і дискомфорт

На першій стадії опущення матки жінки можуть відчувати дискомфорт і легку тягнучий біль внизу живота або попереку. На даному етапі більшість жінок розцінюють це як ознаку наближення менструації. Однак, при прогресуванні патології біль буде посилюватися при найменшій фізичному навантаженні, після сексу, а на останній стадії статеве життя не приносить задоволення і стає повністю неможливим.

Збої у циклі місячних

Симптоми опущення матки, методи лікування, види операцій, діагностикаЧасто місячні стають більш рясними і тривалими, часто розвивається безплідність, хоча на початкових стадіях патології зачаття можливо.

Відчуття наявності чужорідного тіла

Пацієнтки відзначають, що для опущення матки характерно постійне відчуття наявності стороннього тіла в піхві. Крім того, можуть з’явитися кров’янисті виділення, спровоковані травмуванням піхви, матки і її шийки. На останніх стадіях пацієнтка може самостійно знайти матку або її шийку в піхві.

Опущення прямого кишечнику

Паралельно з опущенням матки розвивається і відповідна патологія прямої кишки. Пацієнтка може почати страждати від запорів, які є не тільки наслідком опущення матки, але і можуть провокувати дану патологію або посилювати її. Часто жінка не може утримувати гази і калові маси.

Порушення роботи сечового міхура

Якщо опускається передня стінка матки і піхви, спостерігаються урологічні розлади, які включають труднощі з сечовипусканням і неповне спустошення сечового міхура. Крім того, із-за застою сечі у сечовивідних шляхах може розвинутися інфекція, а тривале опущення викликає стеноз сечоводів. Також жінка не може стримувати сечу навіть при мінімальних фізичних навантаженнях (наприклад, при сміху або кашлі).

Варикозне розширення вен на ногах

Прогресування патології поступово призводить і до варикозу ніг. Це пов’язано не тільки з порушенням кровотоку до нижніх кінцівках з-за зміщеного розташування органів малого тазу, але й недостатністю сполучної тканини.

Виразки у піхві і шийці матки

Так як опущення матки викликає підвищену сухість і травмування слизової оболонки, на шийці матки і піхві утворюються виразки. Вони періодично кровоточать і можуть вражатися інфекцією. Терапія в даному випадку дуже складна і тривала.

Провокуючі фактори

Основними причинами опущення матки є травми або слабкість м’язів тазового дна і зв’язок матки. Всі провокуючі фактори прийнято поділяти на кілька груп: травми тазового дна, недорозвиненість сполучної тканини, збої у синтезі стероїдних гормонів та екстрагенітальні хвороби.

Опущення матки може початися і після наступних процесів або патологій:

Пологи

Саме народження дитини найчастіше призводить до послаблення тазового дна і опущення матки. Найчастіше патологія спостерігається у багато разів народжували, але в деяких випадках може початися і після перших, але важких пологів. Тривалі пологи (особливо потужний період), накладення щипців, тазове передлежання плоду і інші патології пологової діяльності послаблюють м’язи тазового дна. Крім того, опущення матки може викликати регулярний підйом вантажів і фізичне перенапруження.

Травми і операції

Будь-які травми або хірургічне втручання у зоні промежини може пошкодити дрібні кровоносні судини і нерви. У результаті порушиться харчування тазового дна, і воно не буде нормально функціонувати. Видалення матки також призводить до пролапсу статевих органів за порушення анатомічної будови малого тазу.

Вік

З віком тонус м’язів преса і тазового дна знижується. Крім того, під час клімаксу скорочується синтез гормонів, які й забезпечують тонус і еластичність м’язів і сполучної тканини.

Гормональний дисбаланс, надмірна вага

Ожиріння може також викликати пролапс статевих органів з-за гормональних збоїв і недостатнього тонусу м’язів тазового дна.

Запори

Порушення травлення призводять до збоїв у внутрибрюшном тиску, і очеревини органи починають видавлюватися в піхву.

Спадковий фактор

Патології сполучної тканини передаються у спадок. Крім того, у певних народностей пролапс геніталій є досить поширеною патологією (наприклад, у іспанок і азіаток).

Варто відзначити, що всі провокуючі чинники найчастіше розвиваються комплексно. Так, опущення матки поступово призводить до опущення прямої кишки і сечового міхура. А ці органи, у свою чергу, лише підсилюють пролапс геніталій.

Методи діагностики

Для діагностування пролапсу матки проводять гінекологічний огляд, аналіз анамнезу і скарг пацієнтки. Обов’язковим діагностичним методом є ректовагінальний огляд для визначення ступеня патології і наявності пролапсу сечового міхура і прямої кишки. Також проводиться кольпоскопія, береться мазок на цистологию, мікрофлору піхви, здається загальний і бактеріологічний аналіз сечі і лабораторний аналіз крові на гормони.

Додатковими методами діагностики є вагінальне УЗД (дозволяє визначити необхідність видалення органів), екскреторна урографія (при опущенні сечового міхура) і УЗД нирок. У деяких випадках пацієнтці призначають гістероскопію і діагностичне вишкрібання матки.

Як лікувати пролапс матки?

При лікуванні опущення матки застосовують консервативний і хірургічний метод. Для визначення способу терапії необхідно враховувати ступінь патології, вік пацієнтки, наявність інших захворювань, а також ступеня ризику при проведенні операції, порушення у роботі прямої кишки і необхідність збереження дітородної функції.

Важливо розуміти, що незалежно від ступеня пролапсу, лікування опущення матки необхідно для запобігання негативних наслідків. Консервативна терапія використовується тільки на початкових стадіях патології і є не дуже результативною. До подібних методів лікування відносять:

Носіння бандажа

На початковій стадії при опущенні матки використовується бандаж. Він покриває стегна і промежину і фіксує матку у потрібному положенні. Носіння бандажа дозволяє усунути дискомфорт і біль, пов’язані з пролапсом. І хоча це засіб не призводить до повного виліковування, необхідно носити бандаж після пологів або пластичній операції по усуненню пролапсу для збереження тонусу м’язів тазового дна.

Гімнастика

Виконання спеціальних вправ при опущенні матки належить до профілактичних, а не до лікувальних засобів. Але на початкових стадіях пролапсу більшості пацієнток рекомендують робити гімнастику по Юнусова і Атарбекову. Добрим засобом збереження тонусу тазового дна є комплекс вправ Кегеля.

Песарії

Песарії, який уставляють у піхву, призначаються пацієнткам з останніми стадіями пролапсу при неможливості хірургічного лікування. Песарій являє собою кільце з особливого матеріалу, який вставляють у піхву на певний строк. Після цього роблять невелику перерву і повторюють процедуру. Раз у тиждень пристрій необхідно змінювати і обробляти антисептиком. Цей засіб також не призводить до повного виліковування, а лише утримує матку у малому тазі. Недоліком використання песаріїв також є розтягнення піхви, що провокує посилення пролапсу.

Оперативне лікування

Але найбільш дієвим, хоча і суперечливим засобом терапії при опущенні матки є операція. Пролапс геніталій можна лікувати кількома видами хірургічних втручань:

 • Операції з зміцнення м’язів тазового дна;
 • Хірургічне втручання з підшиванням та укорочуванням зв’язок матки;
 • Оперативне зміцнення зв’язок матки з порушенням дітородної функції;
 • З метою часткового звуження піхви;
 • Операції екстирпації матки (проводяться лише за додатковими показаннями);
 • Встановлення ендопротезів;
 • Хірургічний метод жорсткої фіксації матки і піхви до стінок малого тазу.

Операції при пролапсі геніталій можуть проводити за допомогою лапароскопії, з піхвовим доступом або розтином очеревини. Однак, навіть після подібної терапії ризик рецидивів зберігається. Щоб не допустити відновлення патології, пацієнтці необхідно суворо дотримувати всі рекомендації лікаря. Не можна вести статеве життя протягом півтора місяців, не допускаються які-небудь фізичні навантаження у перші два тижні після операції, а також необхідно обмежити підйом вантажів на шість тижнів.

Надалі пацієнтці не можна допускати запорів, вчасно мочитися, помірно займатися спортом (веслуванням, їздою на велосипеді), вчасно лікувати бронхолегеневі захворювання і не піднімати тяжкості.

Статтю про симптоми опущення матки, методи лікування, види операцій також можна прочитати російською мовою: «Симптомы опущения матки, методы лечения, виды операций, диагностика».