Ескапел, Постинор: побічні ефекти, аналоги

Постинор, і його аналоги – Ескапел, Микролют, Ескінор Ф – є засобом контрацепції тільки в екстрених випадках, тобто за життєвими показаннями, таким як зґвалтування, розрив презерватива при статевому акті. Чому його не можна використовувати на постійній основі? Цей препарат в розвинених країнах можна придбати тільки за рецептом, оскільки Постинор володіє серйозними побічними діями.

Однак деякі жінки використовують ці препарати досить часто, не консультуючись з гінекологом і не знаючи про наслідки, ускладнення, побічні ефекти Постинору і його аналогів. Щоб зрозуміти, який вплив мають ці засоби на організм, слід знати механізм їх дії.

Механізм дії Постинору

Постинор, на відміну від оральних контрацептивів, викликає масу побічних ефектів і його застосування можливе тільки в крайніх випадках. Під час статевого дозрівання і жінкам з порушенням менструального циклу (планують в майбутньому мати дітей) його використання не бажано, оскільки це може призводити до порушення гормонального фону у жінки і стати причиною безпліддя.

ПостинорПостинор і його аналоги призначені тільки для термінового попередження вагітності. Діючою речовиною препарату є левоноргестрел, якого в одній таблетці 0,75 мг, що вважається забійної дозою. У низькодозованих оральних контрацептивах, приміром, така доза левоноргестрелу міститься в 20 таблетках. В упаковці Постинору міститься 2 таблетки, які приймають з перервою 12 годин протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Механізм дії левоноргестрелу полягає в наступному:

 • препарат блокує овуляцію – не дозволяє дозрілої яйцеклітини вийти з яєчника
 • коли овуляція вже відбулася, Постинор перешкоджає імплантації заплідненої яйцеклітини в порожнині матки – в цьому випадку він, по суті, володіє абортивною дією
 • приводить до зміни цервікального слизу, вона стає густішою, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів в порожнину матки.

Коли ж впровадження в стінку матки заплідненої яйцеклітини вже сталося, препарат стає неефективним, оскільки всі гестагени мають властивість пригнічувати рухову активність мускулатури матки.

Протипоказання

Використання Постинору протипоказано для застосування у випадках:

 • порушення функції печінки, тяжкі захворювання печінки
 • дівчатам-підліткам до 16 років
 • при лактації препарат проникає в грудне молоко, тому він протипоказаний при годуванні груддю
 • при маткових кровотечах неясного походження
 • при індивідуальній непереносимості
 • при герпетичній інфекції та інших інфекційних захворюваннях сечостатевої системи
 • при захворюваннях, асоційованих з ферментативною недостатністю – порушення всмоктування глюкози, галактози (дефіцит лактази)
 • при злоякісних новоутвореннях будь-якої локалізації

З обережністю використовується при виразкових ураженнях шлунково-кишкового тракту, захворюваннях жовчовивідних шляхів.

Побічні дії Постинору

Будь-які лікарські засоби мають побічні ефекти, а Постинор є потужним гормональним препаратом, який в деяких випадках може стати пусковим механізмом для розвитку серйозних проблем зі здоров’ям у жінки. Тому в розвинених країнах цей препарат відпускається тільки за рецептом і не вважається безпечним методом контрацепції. Побічні ефекти Постинору наступні:

 • Порушення роботи кишечника – діарея
 • Порушення травлення – блювота, пронос
 • Головний біль, запаморочення
 • Міжменструальні кровотечі
 • Напруга молочних залоз
 • Грипоподібні симптоми
 • Слабкість, млявість

При появі будь-яких побічних ефектів від прийому Постинору або виникнення інших незвичайних ознак нездужання слід звернутися до лікаря.

Побічні ефекти з боку статевої системи, вплив на репродуктивну функцію жінки надалі

Враховуючи те, що в 1 таблетці знаходиться величезна кількість діючої речовини, в організмі жінки після прийому Постинору відбувається справжній гормональний дисбаланс. В інструкції до препарату написано, що його не рекомендується застосовувати понад 4 разів на рік. Але деякі жінки часто нехтують цими рекомендаціями і безконтрольно приймають його, іноді навіть кілька разів в 1 менструальний цикл, що дуже небезпечно і заборонено.

Оскільки Постинор потрібно приймати, коли велика ймовірність виникнення вагітності (період овуляції) – в цей час слизова оболонка матки ще не дозріла, що призводить до порушення функції яєчників, і тоді вони виробляють або меншу кількість гормонів, або більшу. І навіть при одноразовому застосуванні препарату потрібен певний час (в кожному випадку індивідуально) для відновлення функції яєчників.

Тому якщо жінка з вже наявними порушеннями менструального циклу:

приймає препарат навіть одноразово, такі збої можуть носити постійний характер і стати причиною безпліддя надалі.

Вплив цього гормонального засобу, особливо на постійній основі, призводить до того, що функція яєчників починає згасати, виснажуватися, вироблення гормонів поступово стає все менше і менше. Це викликає порушення менструального циклу і може відбиватися на репродуктивної здатності жінки. У деяких випадках прийом препарату призводить до аменореї (відсутності менструацій) і, як наслідок, до стійкого безпліддя. Навіть своєчасне звернення до гінеколога в таких випадках не може гарантувати успішне відновлення нормального менструального циклу і вагітності.

При періодичних маткових кровотечах у жінки прийом Постинору і його аналогів може їх посилити і привести до необхідності надання екстреної медичної допомоги, тому в таких випадках прийом препарату є неприпустимим. Також одною з побічних дій Постинору є нагрубання і болючість молочних залоз і поява виділень з сосків.

Інші побічні ефекти Постинору

Крім порушень, пов’язаних з гормональним ударом, дія Постинора, Ескапела при неправильному прийомі можуе мати й інші наслідки, такі наприклад, як утворення тромбів у кровоносних судинах. Цей побічний ефект в основному може бути у жінки з порушеннями згортання крові. Після неодноразового прийому максимальних доз гормонів збільшується згортальна здатність крові, підвищується ризик виникнення тромбів в кровоносних судинах. При частковому перекритті просвітів судин відбувається скорочення приливу крові до органів і тканин і, як крайня патологія – закупорка судин (виникнення тромбоемболії). При закупорці судин серця і мозку, можливий розвиток інсульту або настання миттєвої смерті.

При відсутності у жінки-яких проблем з менструальним циклом побічні дії Постинору виникають досить рідко. Але можуть виявлятися інші нездужання – болі внизу живота, нудота, пронос, головний біль, набряки. З-за частого застосування Постинору можуть відбуватися порушення жирового і вуглеводного обміну речовин, викликаючи зниження або збільшення маси тіла, а також придушення вироблення естрогенів може призводити до зміни оволосіння за чоловічим типом або до зміни контурів фігури.