Як позбутися від припливів при клімаксі

Період менопаузи у жінки відбуваються масштабні зміни всього організму. В першу чергу, починають прискорюватися процеси старіння в організмі, імунна система слабшає, і загострюються аутоімунні та запальні захворювання. У більшості випадків, клімакс у жінок переноситься досить легко, але у деяких пацієнток його прояви дуже яскраві і приносять відчутний дискомфорт. Найвідомішими є припливи під час клімаксу, які можуть доставляти настільки великий дискомфорт, що жінка може в буквальному сенсі відчувати себе хворою.

Причини виникнення

Найсерйозніші зміни при клімаксі виникають у статевих органах жінки, так як фолікулярна діяльність яєчників знижується, припиняються овуляції і вироблення піхвового секрету. Крім того, фолікули поступово замінюються сполучною тканиною, і розміри яєчників зменшуються.

Ці зміни і є однією з причин виникнення припливів, хоча існують і інші провокуючі фактори:

 • Зміна гормонального фону;
 • Спосіб життя самої жінки також впливає на частоту та інтенсивність прояву симптомів припливів;
 • Прийом певних медикаментів, зокрема – для лікування раку або будь-яких інших новоутворень (наприклад, препарат Тамоксифен може посилювати припливи на початку прийому, поки організм не адаптується до діючої речовини).

Однією з найбільш важливих причин припливів є зниження рівня естрогенів. Це впливає на гіпоталамус, який відповідає за температуру тіла, вироблення статевих гормонів і сон. Сучасній медицині поки не вдалося точно встановити, як саме гіпоталамус впливає на температуру тіла, але точно відомо, що порушення роботи цього відділу мозку призводить до того, що нормальна температура тіла сприймається як підвищена. В результаті організм, щоб знизити жар, провокує прискорене серцебиття і розширення капілярів, що і викликає припливи.

В процесі задіяна і нервова система. Сигнал про необхідність знизити температуру тіла передається адреналіну, серотоніну та простагландинів.

Дефіцит естрогенів викликає і інші розлади в жіночому організмі:

 • Провокує порушення роботи сечостатевої системи, серця і клітин мозку;
 • Може викликати розлади піхви, матки, молочних залоз і порушувати роботу слизових оболонок очей і рота;
 • Відбуваються психологічні та вегето-невротичні зміни шкіри;
 • Збільшується ризик розвитку ішемії кровоносних судин, остеопорозу і підвищення рівня холестерину.

Основні ознаки припливів

Жінок, які наближаються до клімактеричного періоду, цікавить питання про основні симптоми припливів, їх тривалості і ліках, які можна приймати при клімаксі від припливів.

Як позбутися від припливів при клімаксіУ першу чергу потрібно згадати, що тривалість та інтенсивність припливів індивідуальна. У більшості пацієнток їх тривалість становить не більше двох хвилин, але також бувають випадки, коли приплив триває близько години. Крім того, в середньому припливи виникають у перші два роки після припинення менструацій, але у окремих жінок вони можуть тривати багато років.

Основні ознаки припливів включають:

 • Приплив неможливо сплутати з чим-небудь ще, а у більшості жінок перед його початком починається так звана «аура» – підсвідоме передчуття наближення припливу;
 • Відчувається різкий приплив тепла до обличчя і всієї верхньої частини тулуба, а через розширення капілярів шкіра обличчя червоніє;
 • Приєднується прискорене биття серця, іноді може виникати нудота, мігрень і запаморочення;
 • Припливи часто супроводжуються невмотивованим почуттям тривоги, страху, загальною слабкістю і відчуттям задухи;
 • Після припливу тепла посилюється потовиділення, з’являється піт і озноб.

Найчастіше припливи виникають у вечірній і нічний час, і лише у невеликого відсотка жінок їх інтенсивність настільки велика, що пацієнтці потрібна медична допомога.

Як не допустити посилення припливів

Щоб клімакс проходив без припливів, жінці необхідно знати, що посилює їх. Зробити припливи більш інтенсивними можуть такі чинники:

 • Куріння і алкоголь не тільки розширюють судини і погіршують припливи, але і погіршують загальний стан здоров’я;
 • Жирна, гостра і гаряча їжа, тому жінкам у період клімаксу рекомендують дотримуватися дієтичного раціону;
 • Вживання великої кількості цукру;
 • Занадто задушливі і жаркі приміщення, кімнати з обігрівачами, парильні та приміщення без кондиціонерів;
 • Зловживання кавою і міцним чаєм;
 • Стреси, депресії, постійна перевтома і будь-які інші занадто сильні емоції, в тому числі і позитивні;
 • Фізичне перенапруження організму з-за інтенсивних занять спортом або фізичної праці;
 • Вузьке нижню білизну і одяг.

Медикаментозні засоби від припливів

Лікування припливів при клімаксі при важкому їх протіканні часто зводиться до прийому гормонозамісних препаратів. Однак, використовувати подібні засоби можна лише за призначенням лікаря, так як гормональні препарати мають велику кількість протипоказань та побічних ефектів:

 • Може посилювати онкологічні процеси, тому при наявності маткових кровотеч невстановленої етіології або при підозрі на рак молочної залози або органів репродуктивної системи, гормональні препарати не призначають;
 • Засоби з гормонами не можна приймати жінкам з хворобами печінки, тромбоемболією та порушеннями згортання крові.

Перед початком використання гормональних препаратів, жінка в обов’язковому порядку повинна пройти комплексне обстеження (УЗД грудей і малого тазу, мамографію, аналізи крові і цитологічні мазки).

Проте, навіть при відсутності явних ознак раку, прийом гормональних препаратів для лікування припливів при клімаксі може спровокувати зростання невеликих пухлин, які часто навіть не діагностуються (нульова стадія раку). Враховуючи велику поширеність онкологічних захворювань, гормонозамісними препарати потрібно використовувати з великою обережністю або взагалі обійтися без них, якщо припливи можна терпіти.

Щоб полегшити перебіг припливів при клімаксі, для лікування можна використовувати і інші препарати:

 • Негормональні препарати при клімаксі (Бади), до складу яких входять лікарські рослини і фітоестрогени. Щоб ефект був позитивним препарати необхідно приймати тривалий час і лише після консультації лікаря, так як навіть Бади можуть викликати алергію при індивідуальній непереносимості компонентів.
 • У період клімаксу гостро відчувається нестача вітамінів, тому в раціон необхідно обов’язково включати свіжі фрукти, овочі, злаки і горіхи, а також приймати синтетичні вітаміни В, С, Е, кальцій і магній.
 • Для зняття розладів нервової системи використовуються легкі седативні засоби (пустирник, корвалол, валеріана та ін заспокійливі засоби для дорослих).
 • Гомеопатичні препарати при клімаксі також є ефективним засобом лікування припливів при клімаксі без гормонів. До таких засобів відносять Климакт-хель, Клімадінон, Климактоплан.
 • Антидепресанти треба приймати з великою обережністю і лише за наявності серйозних розладів з боку нервової системи (жінка не може контролювати свої емоції і стресом). Засоби цієї групи включають Флуоксетин, Циталопрам, Сертралін.

Методи боротьби з клімаксом без ліків

Крім препаратів традиційної медицини від припливів при клімаксі, існують й інші немедикаментозні засоби, які допоможуть усунути неприємні відчуття.

Побільше бувайте на свіжому повітрі

Щоб знизити прояви припливів, частіше провітрюйте кімнату, використовуйте зволожувачі та очищувачі повітря. Ці рекомендації особливо актуальні при підготовці до нічного відпочинку.

Правильне дихання

Дієвим засобом від припливів при клімаксі є особлива дихальна гімнастика. Коли починається приплив, потрібно максимально заспокоїтися і почати глибоко дихати животом. У хвилину повинно бути не більше восьми вдихів, а після кожного з них рекомендується затримувати дихання на кілька секунд. Подібні вправи не тільки полегшують припливи, але і роблять їх рідше і заспокоюють нервову систему.

Правильне харчування

Щоб не приймати таблетки від припливів при клімаксі, слід дотримуватися правильного харчування. У раціоні потрібно зменшити відсоток м’ясних продуктів та іншої білкової їжі, замінивши її продуктами рослинного походження (свіжими овочами, фруктами, бобовими та горіхами). У період менопаузи організм жінки потребує підвищеному надходженні вітаміну Е, тому рекомендується вживати горіхи і пророслі зерна пшениці.

Охолоджена подушка

Оскільки припливи найчастіше виникають ввечері і вночі, дуже корисно охолоджувати подушку перед сном. Якщо вона у вас невелика, то охолодити її можна прямо в холодильнику. Але можна просто набрати в звичайну пластикову пляшку крижану воду і покласти спочатку на кілька хвилин на подушку, а потім під неї.

Активний спосіб життя

Знизити частоту і інтенсивність припливів допоможуть і помірні заняття спортом (йога, бодіфлекс, фітнес). Але оскільки у багатьох жінок до клімактеричного періоду накопичується достатня кількість супутніх захворювань, важливо зважати на свої фізичні можливості при виборі виду спорту. Одним з кращих вважається плавання, яке зміцнює м’язи і надає оздоровчий ефект. Якщо часу на спорт немає, можна просто здійснювати піші прогулянки в лісопарковій зоні.

Вживання достатньої кількості рідини

Жінкам після 40 років у добу потрібно випивати до двох літрів води без газу. Оскільки припливи супроводжуються сильною пітливістю, організму необхідно постійно заповнювати об’єм втраченої рідини.

Емоційні навантаження

Стреси і сильні переживання погіршують перебіг припливів і роблять їх більш частими. Яким би складним це не здавалося, але потрібно постаратися менше нервувати, зберігати позитивний настрой і позитивне мислення.

Одяг

Припливи посилюються, якщо жінка носить тісний і незручний одяг з синтетичних тканин. Краще вибирати одяг з бавовни, льону чи віскози. І не забувайте про те, що одяг має бути модною і красивою, а її носіння повинно приносити задоволення.

Жінкам необхідно налаштуватися на те, що період клімаксу – це не кінець життя, а початок нового. Більшість життєвих проблем вже вирішені, діти виросли, і тепер можна присвятити час собі. Частіше балуйте себе приємними покупками, відпочинком, подорожами і намагайтеся наситити своє життя позитивними емоціями.

Народні методи боротьби з припливами

Як ще можна позбутися від припливів при клімаксі? На жаль, буває і так, що зміна раціону, активний спосіб життя та інші рекомендації не діють, але жінка не хоче починати прийом медикаментів. У цьому випадку допоможуть народні засоби від припливів при клімаксі. Наведемо кілька найбільш дієвих з них:

 • Шавлія (чайну ложку) запарюють двома склянками гарячої води, кип’ятять і п’ють вранці замість чаю. Для досягнення позитивного ефекту протягом двох тижнів потрібно випивати по три склянки такого чаю, потім зробити 14-денну перерву і повторити курс.
 • Добре справляється з припливами і трав’яний збір з ромашки, м’яти перцевої і коренів валеріани. Рослини змішують в однаковій пропорції, беруть дві столові ложки суміші заливають 0,5 літра гарячої води. Засіб має постояти в теплі протягом трьох годин, після чого його можна пити по склянці перед їдою двічі на день.
 • Якщо є можливість, після початку припливу підніміть руки вгору, а ноги опустіть в гарячу воду.
 • Материнка і препарати на її основі не тільки заспокоюють нервову систему, але і покращують тонус матки. Крім того, ця рослина здатна знімати запалення, біль, підвищений АТ, усувати безсоння і нервове перезбудження.

Статтю про те, як позбутися від припливів при клімаксі також можна прочитати російською мовою: «Как избавиться от приливов при климаксе».