Фолікулярна кіста яєчника – лікування, симптоми, причини, розрив кісти

Фолікулярна кіста – це функціональне доброякісне новоутворення оваріальної тканини, яке формується з фолікула, неовулювавшого в поточному менструальному циклі. Така кіста зазвичай одностороння, може мати розміри 2,5-10 см, і складається з однокамерної порожнини з рідиною всередині, насиченою естрогенами. У більшості жінок при утворенні фолікулярної кісти, симптоми ніяким чином не проявляються, жінка навіть не здогадується про її розвиток. Однак, при рецидивуючому характері, кіста може провокувати появу затримки менструацій, викликати болі внизу живота, в комплексі з порушенням гормонального фону бути причиною безпліддя.

Для діагностики такої кісти яєчника використовується УЗД, дворучна пальпація при гінекологічному огляді, доплерографія, екстрена діагностична лапароскопія. При виявленні фолікулярної кісти яєчника, лікування полягає в вичікувальній тактиці протягом 2 місяців, а потім при відсутності позитивної динаміки проводиться протизапальна і гормональна терапія. У разі виникнення ускладнень, таких як розрив або перекрут кісти яєчника, показана екстрена лапароскопія кісти яєчника, з видаленням і гістологічним дослідженням патологічних тканин.

На частку фолікулярних кіст доводиться 80% випадків всіх кістозних новоутворень у жінок. Причому, незалежно від віку жінки, вона може з’явитися і у дівчаток в період статевого дозрівання, у жінок в період пременопаузи, але найбільша кількість випадків виникнення такої кісти реєструється у жінок репродуктивного віку. Подібні новоутворення можуть розсмоктуватися самостійно протягом 2-3 менструальних циклів, ніколи не призводять до онкології, але можуть викликати ускладнення у вигляді розриву або перекруту ніжки кісти.

Причини виникнення фолікулярної кісти

УЗДОсновною причиною виникнення фолікулярної кісти яєчника є відсутність овуляції у жінки в поточному менструальному циклі, що найчастіше викликано гормональним порушенням. Однак, навіть у здорової жінки овуляція може відбуватися не кожен менструальний цикл. Тому причин розвитку функціональних кіст, таких як кіста жовтого тіла правого або лівого яєчника, фолікулярна кіста – може бути крім гормонального збою, ще кілька.

Ще в 19 столітті у жінок після 40 років, які не мали дітей, кісти яєчників називали водяній хворобою, яка вважалася невиліковною. На початку 20 століття причинами зростання фолікулярної кісти та інших функціональних кістозних новоутворень вважали тільки запальні інфекційні захворювання придатків матки та порушень гормональної функції яєчників.

У 1972 році з’явилася теорія про самопрограмування загибелі клітин на генетичному рівні – апоптоз, і фахівці почали вивчати зв’язок гормональних порушень, порушень функції яєчників і апоптозу – як основні причини зростання новоутворень у жінок. Так з’явилася ще одна теорія причин виникнення кіст яєчників, що пояснює їх розвиток гормонально-генетичним порушенням.

На сьогоднішній день у визначенні напрямку лікування фолікулярної кісти у жінки, а також для розробки тактики профілактичної терапії, лікарі повинні враховувати наступні вивчені причини виникнення фолікулярної кісти:

 • Дослідження жінки на ІПСШ, оскільки приховані інфекції можуть протікати малосимптомно (хламідіоз у жінок, мікоплазмоз, уреаплазмоз, гонорея тощо)
 • Природні вікові зміни гормонального фону – у дівчаток у пубертатному періоді, у жінок в клімактеричному (див. негормональні препарати при клімаксі, гормональні препарати при клімаксі)
 • Запальні процеси в придатках матки – сальпінгоофорит, оофорит, сальпінгіт. Ці захворювання можуть бути і туберкульозного характеру, однак, діагностика туберкульозу жіночих статевих органів у нашій країні ускладнена і ігнорується більшістю гінекологів, а також часто дає хибнонегативні результати при уповільненому туберкульозному процесі в фаллопієвих трубах. Адже багато молодих жінок не можуть завагітніти саме з причини непрохідності маткових труб, викликаних, як туберкульозом, так і іншими інфекціями.
 • Гіперстимуляція овуляції перед ЕКЗ (див. негативні наслідки ЕКЗ), а також тривале лікування безпліддя гормональними препаратами та стимуляторами овуляції (див. борова матка для зачаття)
 • Патологічні зміни ендокринної системи, порушення нейроендокринної регуляції, які призводять до гіперстрогенії
 • Дисфункції яєчників, які також можуть виникати після абортів
 • Психоемоційний тривалий стрес

Первинним у виникненні гормональних порушень у жінок, як не дивно, є зміна функцій кори головного мозку. При появі у молодої жінки, дівчата важливого почуття або думки (домінантною теми), найчастіше тяжкої думки, яка гризе і пригнічує жінку, але вона до неї постійно повертається, тим самим викликаючи активність однієї конкретної ділянки мозку.

Як відомо, мозок людини має електричну активність, і ця ділянка мозку при такому постійному негативному почутті або думки викликає активізацію або порушення розташованих поруч нервових центрів, що виконують зовсім інші функції, в тому числі й функцію регулювання гормонального фону.

Ця домінантна думка при тривалому існуванні, як мовиться, при зацикленні, поступово пригнічує активність інших нервових центрів, це призводить до порушення гормонального фону, порушення сну, появи агресії, негативних неадекватних психоемоційних реакцій і, як наслідок, до функціональних кіст і інших захворювань. Тому дуже важливо вчасно закривати якісь етапи свого життя, видаляти накопичений надлишок негативних почуттів, насолоджуватися кожним днем існування, забуваючи про погане з минулого.

Як з’являється фолікулярна кіста?

У здорових жінок з нормальним функціонуванням репродуктивних органів, не обтяжених прийомом гормональних препаратів або наявністю провокуючих факторів, кожен менструальний цикл супроводжується виробленням фолікулів. Самий дозрілий фолікул і найактивніший служить базою для дозрівання яйцеклітини, після розриву фолікула (період овуляції приблизно 10-15-й день циклу), яйцеклітина звільняється і просувається по маткових трубах до матки.

На місці фолікула залишається лютеїнове тіло або жовте тіло – тимчасова ендокринна залоза. Це лютеїнове утворення необхідно для вироблення прогестерону і для зачаття аж до формування плаценти, і якщо вагітність не відбулася – до часу настання менструації.

У разі, якщо фолікул не лопається, яйцеклітина залишається всередині, а фолікулярна рідина накопичується в порожнині, утворюючи фолікулярну кісту. Збільшення розмірів такої кісти яєчника обумовлено просочуванням кров’яної сироватки в порожнину кісти через стінки кровоносних судин, а також за рахунок не припиняючейся секреції клітинами гранульозного епітелію.

Симптоми фолікулярної кісти лівого і правого яєчника однакові

Симптоми фолікулярної кісти в першу чергу залежать від її гормональної активності і супутніх захворювань органів малого тазу – аднекситу (сальпінгіту, оофориту, див. симптоми і лікування запалення придатків), ендометріозу, міоми матки та ін. При інтенсивному виробленні естрогену гормональноактивною кістою, симптоми можуть проявлятися болями внизу живота, рясними кровотечами при місячних, у дівчаток з раннім статевим дозріванням.

Проте, невеликі до 4 см гормонально неактивні кісти можуть розвиватися безсимптомно і протягом 2-3 менструальних циклів безслідно розсмоктуватися, що жінка не помічає ні утворення, ні зникнення. А кісти більшого розміру 6-10 см можуть супроводжуватися такими симптомами:

 • Тривалі і рясні місячні.
 • Кров’янистими виділеннями між місячними, після статевого акту.
 • Порушення циклу, затримки місячних, хворобливі місячні.
 • Болями внизу живота, відчуття важкості, почуття розпирання в паховій області, праворуч або ліворуч, залежно від локалізації кісти.
 • Болі і дискомфорт посилюються в 2 фазі менструального циклу, після фізичного навантаження, після сексу, тривалій ходьбі, при різких рухах (перекиді, нахилі, різкому повороті).
 • Порушення гормонального фону простежується щодо зміни базальної температури (температура в задньому проході вранці), у 2 фазі циклу (з 14 дня) вона повинна бути вище 37,1С, а при гормональних зрушеннях і наявності кісти, може бути нижче 36,8С.

Фолікулярна кіста лівого яєчника за симптомами і ознаками нічим не відрізняється від фолікулярної кісти правого яєчника. Існуюча думка, що розвиток кістозних новоутворень в правому яєчнику зустрічається частіше, ніж у лівому – є міфом, оскільки не існує достовірних даних, що підтверджують це.

За статистикою, реєструючою випадки виникнення кіст яєчників, фолікулярна кіста лівого яєчника формується так само часто, що і правого яєчника. Існує думка, що правий яєчник більш активний, у ньому частіше формуються домінантні фолікули, так як він більш інтенсивно забезпечений кровопостачанням унаслідок прямого з’єднання головної аорти і артерії, а лівий яєчник забезпечується обхідним шляхом від ниркової артерії.

Це залишається предметом дискусій, оскільки немає жодних доказів, що підтверджують більшу ймовірність розвитку кісти в правому яєчнику. Дійсно, апоплексія правого яєчника зустрічається в 2-3 рази частіше, і це пояснюється природною причиною – її близькістю до аорті і більш інтенсивним кровопостачанням, а ось частота формування кісти однакова в обох яєчниках.

А ось типова картина симптомів фолікулярної кісти правого яєчника може мати схожість з клінічними симптомами запалення апендикса. Ті ж болі з правого боку, а при розриві кісти такі ж симптоми гострого живота – іноді вносять плутанину у встановлення істинного діагнозу. Але сучасні методи діагностики швидко проводять диференціацію діагнозу.

Такі кісти безпечні з точки зору відсутності ризику малігнізації і можливого розсмоктування навіть без лікування, однак, в деяких випадках можуть виникати такі ускладнення, як розрив кісти або перекрут її ніжки, це досить небезпечні стани, при яких потрібна невідкладна медична допомога.

Ознаки розриву фолікулярної кісти яєчника

Якщо у жінки фолікулярна кіста протікає з симптомами, має великі розміри, то під час фізичної активності, статевого акту, а також при вагітності існує ризик розриву капсули кісти, некрозу оваріальної тканини, перекруту ніжки, і навіть апоплексії (розриву) яєчника з внутрішньочеревною кровотечею. У таких випадках потрібне термінове хірургічне лікування фолікулярної кісти яєчника.

При падінні, різкому русі, після сексу можливий повний або частковий перекрут в не залежності від розміру кісти, при цьому відбувається здавлення нервово-судинного пучка яєчника. Однак, якщо жінка не оберігається, то багато симптомів розриву або прекруту кісти дуже схожі на позаматкову трубну вагітність, що прорвалася. Які симптоми можуть бути при перекруті ніжки фолікулярної кісти:

 • Прискорене серцебиття – тахікардія, відчуття страху
 • Запаморочення, загальна слабкість
 • Падіння артеріального тиску, холодний піт
 • Блідість шкірних покривів
 • Нудота, блювання, робота кишечника призупиняється
 • Невелике підвищення температури тіла
 • Дуже інтенсивний біль з одного боку – праворуч або ліворуч, де розташовується новоутворення, ні зміна положення, ні спокій не сприяють затиханню болі

При розриві кісти виникає клініка гострого живота:

 • Непритомний стан, запаморочення, слабкість
 • Падіння артеріального тиску, блювання, нудота
 • Кинджальна, раптова пронизлива біль, що викликає шоковий стан
 • Блідість шкірних покривів або ціаноз (синюшність)

Якщо розрив фолікулярної кісти стався біля судини, можливе виникнення кровотечі, тоді симптоми можуть доповнюватися такими:

 • Сонливість, загальмованість, слабкість
 • Шоковий стан
 • Прискорене серцебиття на тлі низького тиску

Ці критичні стани дуже небезпечні, і потрібно негайно викликати швидку допомогу, оскільки зволікання може призвести до гнійного перитоніту, сильної крововтрати, анемії на фоні крововтрати, спайкового процесу і подальшого безпліддя. Але, сучасні прогресивні технології знижують такі ризики, якщо вчасно провести лапароскопію при розриві або перекруті, ускладнення мінімізуються.

Фолікулярна кіста яєчника і вагітність

Якщо у жінки виявляється персистуюча (що не розсмоктується протягом 2 місяців) кіста, то до тих пір, поки вона не розсмокчеться цей яєчник не може брати участь у процесі зачаття, тобто, цей період може супроводжуватися безпліддям. Однак, при нормальній овуляції в іншому яєчнику, настання вагітності стає ймовірним. І якщо зачаття відбулося під час вагітності, кіста має регресувати спонтанно, в рідкісних випадках фолікулярна кіста при вагітності може викликати ускладнення, і бути загрозою для переривання вагітності.

Сьогодні кістозні новоутворення при вагітності не є рідкістю, і найчастіше не становлять загрози, однак існує і така точка зору, що фолікулярна кіста і вагітність – це діагностична похибка або очевидний гінекологічний феномен. Оскільки фолікулярна кіста і вагітність не можуть сусідити.

Пояснюється це тим, що організму жінки під час вагітності необхідно виробляти більшу кількість прогестерону, ніж зазвичай, оскільки він підтримує вагітність і бере участь у формуванні «дитячого місця». З цієї причини жовте тіло повинно функціонувати не 2 тижні, як у другій фазі менструального циклу, а всі 3 місяці 1 триместру. Саме жовте тіло може розвинутися в кісту, і надалі розсмоктується.

Крім цього, в період вагітності у жінки посилено виробляється пролактин, який стримує дозрівання нових фолікулів, запобігаючи розвиток нової вагітності на фоні вже існуючої. Тому, існує така думка, що під час вагітності фолікулярна кіста – це діагностична похибка, яку слід виключити і шукати інше пояснення наявності новоутворення, можливо потенційно небезпечного.

Як лікувати фолікулярну кісту

 • Тактика вичікування

Найчастіше при діагностуванні фолікулярної кісти, лікування обмежується регулярним наглядом і вичікувальною тактикою протягом 2-3 циклів, при цьому в динаміці слід простежувати зміну розмірів новоутворення за допомогою УЗД.

 • Гомеопатичне лікування, фітотерапія, народні засоби

Якщо кіста не більше 6 см, вона розсмоктується за 2-3 місяці, за бажанням жінки цей процес зворотного розвитку кісти можна доповнити лікуванням гомеопатією, народними методами.

 • Прогресивні сучасні фізіопроцедури

Щоб стимулювати регресію такої кісти, лікар може направити пацієнтку на фізіотерапевтичні процедури – ультрафонофорез, магнитотерапію, електромагнитофорез, СМТ-форез. Ці сучасні прогресивні фізіопроцедури дозволяють безболісно доставляти лікарські засоби в тканини гіпофіза, надниркових залоз, яєчників, нормалізує в них обмінні процеси.

 • Оксигенотерапія

При лікуванні фолікулярної кісти яєчника, рецидивуючої (повторюється через певний час), персистуючої кісти дуже важливо відновити гармонію мозкової діяльності, допомогти жінці з формуванням правильного образу думок. Такий метод лікування, як оксигенотерапія, тобто киснева терапія може здійснюватися з модуляцією ритмів мозку пацієнтки, що сприяє нормалізації в корі головного мозку таких процесів збудження-гальмування, а також володіє загальним оздоровлюючим ефектом. Кисень насичує мозок, тканини і органи пацієнта на 30%, що рівнозначно прогулянці по лісі протягом 2 годин.

 • Гормонотерапія, вітамінотерапія, протизапальне лікування

Для лікування фолікулярної кісти показаний прийом оральних контрацептивів протягом 2 місяців, однак, прийом будь-яких гормональних препаратів слід проводити після аналізів крові на гормони – ФСГ. ЛГ, прогестерон, естроген. Також лікар може призначити протизапальну терапію, вітамінотерапію.

Звичайно, якщо новоутворення буде прогресувати, діаметр буде більше 8 см, на протязі 3 місяців не відбудеться її регрес, а також у випадках рецидивуючої кісти лікарі будуть наполягати на оперативному втручанні. При фолікулярній кісті, лікування хірургічним шляхом полягає в проведенні лапароскопії, вилущуванням кісти, резекцією яєчника або з ушиванням його стінок.

Психологічний чинник в лікуванні

При озвучуванні такого діагнозу багато жінок засмучуються і думають, як лікувати фолікулярну кісту. У цей період жінці не варто впадати в паніку, а навпаки, всіма способами необхідно спробувати заспокоїтися, привести душевний стан в спокій. Крилата фраза «всі хвороби від нервів» у цьому випадку має пряме підтвердження.

Як тільки жінка заспокоїться, можливо змириться з якоюсь з несприятливих подій в житті, образами, внутрішні переживання вщухнуть – піде і ця проблема. Для знаходження внутрішнього спокою дуже добре допомагає традиційне вчення Рейки, головний зміст якого «Все йде так, як повинно бути». Філософія такого вислову в тому, що якщо вам дається таке випробування, значить, вам це потрібно, щоб пізнати щось важливе і знайти те, що вам необхідно. Навчання Рейки допомагає духовному самовдосконаленню, знаходженню позитиву у всьому, що вас оточує.

В суєті повсякденного життя мало хто з нас замислюється про те, що все, що з нами відбувається, це наслідок негативних думок і порожній розтрати нашої енергетичної сили, нервової системи. Звичайно, це легко говорити, але варто спробувати змінити своє ставлення до подій, менше засмучуватися через дрібниці, не злитися, прощати образу.

Існує маса енергетичних практик, які допомагають у наш нелегкий час справлятися зі стресами і покращувати стан свого здоров’я. Можна хоча б просто постійно промовляти про себе прості фрази – афірмації, позитивні настрої. Наприклад: «Я абсолютно здорова, мій організм відновився, я сповнена сил і енергії!» Можна придумати подібні фрази для себе і повторювати їх кілька разів в день. Це дає дивовижні результати.

Cтаттю про фолікулярну кісту яєчника також можна прочитати російською мовою: «Фолликулярная киста яичника: лечение, симптомы, причины, разрыв кисты».