Болісні місячні – причини, лікування. Біль при місячних треба лікувати

Помірні болі при менструації виникають приблизно у 70% дівчат і жінок дітородного віку. Больовий синдром, що супроводжує місячні, може бути різної інтенсивності. Нерізко виражені больові відчуття, лише незначний дискомфорт, особливо у не народжуючих жінок, вважається нормальним фізіологічним явищем.

Однак, якщо жінка кожен місяць відчуває нестерпні, сильні болі під час місячних, що супроводжуються діареєю, запамороченням, непритомністю, блювотою і іншими симптомами, які позбавляють жінку працездатності, дійсно наступають явні «критичні дні» – це в медицині прийнято відносити до захворювання альгоменорея. Такі симптоми вказують на те, що у молодої жінки є різні розлади гормональної, судинної, статевої, нервової або інших систем організму.

Якщо встановити причини болісних місячних, то лікування цих розладів може значно полегшити стан, поліпшити переносимість такого природного процесу в організмі жінки, як менструація. У цій статті ми розповімо, чому виникають у дівчат і жінок болісні місячні, причини та лікування такого порушення.

Які ще симптоми можуть супроводжувати болісні менструації і чому це вважається захворюванням?

Хворобливі місячні - причини, лікуванняУ медицині дуже болючі місячні розглядаються, як найбільш часті розлади менструальної функції. У віці від 13 до 45 років майже всі жінки відчувають незначний дискомфорт і біль в перший день менструальної кровотечі. І лише 10% з них скаржаться на дуже сильні переймоподібні спастичні болі від скорочення матки, які також доповнюються наступними симптомами:

 • у 79% жінок виникає діарея
 • у 84% блювота
 • 13% головний біль
 • 23% запаморочення
 • 16% непритомність

Основний симптом при альгоменореї – біль внизу живота, яка з’являється в 1 день місячних або за 12 годин до її початку, вона поступово стихає до 2-3 дня, може бути ниючою, смикаючою, колючої, що віддає в пряму кишку, сечовий міхур, також може сильно боліти поперек. На тлі нестерпного болю при місячних у жінки порушується психо-емоційний стан, з’являється дратівливість, сонливість, депресивний стан, безсоння, тривожність, слабкість. Болісні місячні отруюють життя жінки, очікування чергової кровотечі несприятливо відбивається на психіці, емоційній сфері життя, веде до конфліктів у родині, на роботі.

При легкому ступені альгоменореї – короткочасний, помірний біль при менструації не призводить до втрати працездатності й активності, такий біль можна терпіти без додаткового прийому знеболюючих засобів, однак, причини болісних місячних слід з’ясувати, оскільки навіть легка ступінь альгоменореї може перейти в подальшому в більш виражену, з більш значним нездужанням. Іноді після пологів у жінок припиняється легка ступінь альгоменореї і скорочення матки стають не такими болючими, її збільшення при вагітності та скорочення після вагітності послаблює надалі спастичні болі при місячних.

При середньому ступені – тягучі болі внизу живота доповнюються загальною слабкістю, нудотою, ознобом, прискореним сечовипусканням. Також приєднуються порушення психо-емоційного характеру – депресія, дратівливість, непереносимість різких запахів і звуків, працездатність помітно знижується. Ця ступінь альгоменореї вже потребує медикаментозної корекції і також слід з’ясовувати причини, що викликають больовий синдром.

При важкому ступені – дуже інтенсивні болі в попереку та животі супроводжуються головним болем, загальною слабкістю, підвищеною температурою, болями в серці, діареєю, тахікардією, непритомністю, блювотою. У важкому випадку болісних менструацій жінка повністю втрачає працездатність, зазвичай їх виникнення пов’язане або з інфекційно-запальними захворюваннями, або з уродженими патологіями статевих органів.

Основні причини первинних болісних менструацій у підлітків-дівчат

Первинна альгоменорея з’являється з першими місячними або розвивається протягом 3 років після початку менструацій. Вона в основному буває у легко збудливих, емоційно нестабільних дівчат, з астенічною статурою, в комплексі з передменструальним синдромом. В залежності від супутнього «набору» симптомів первинні болісні місячні підрозділяють на:

 • Адренергічний тип

У цьому випадку підвищується рівень гормонів дофаміну, адреналіну, норадреналіну, провокуючи збій всієї гормональної системи організму. У дівчат з’являються запори, сильний головний біль, підвищується температура тіла, частішає серцебиття, з’являється безсоння, ноги і руки при спазмі дрібних судин набувають синюшного забарвлення, тіло і обличчя блідне.

 • Парасимпатичний тип

Він характеризується підвищенням рівня гормону серотоніну в спинномозковій рідині. У дівчат, навпаки, знижується частота серцебиття, з’являється нудота з блюванням, температури тіла знижується, шлунково-кишкові розлади виражаються діареєю, часто з’являються набряки кінцівок та обличчя, алергічні реакції на шкірі, дівчата додають у вазі.

Сучасні дослідження встановлюють той факт, що первинні болісні місячні – це не самостійне захворювання, а прояв більш глибоких внутрішніх порушень, тобто симптомів таких захворювань або відхилень:

 • Туберкульоз жіночих статевих органів

При цьому підступному інфекційному захворюванні дівчата і жінки можуть не помічати виражених симптомів, гінекологи також не можуть його діагностувати на підставі огляду або стандартних аналізів. Для його виявлення, слід звертатися тільки в протитуберкульозний диспансер до гінеколога-фтизіатра. Туберкульоз геніталій може розвиватися як з самого раннього дитинства, так і на протязі всього життя жінки. Якщо розвиток захворювання відбувся в дитинстві, то воно може проявлятися аномаліями розвитку статевих органів, недорозвиненням молочних залоз, хронічним сальпінгитом, сальпінгоофоритом (аднекситом, див. симптоми і лікування запалення придатків), відсутністю (аменорея) або мізерними місячними, болісними місячними або порушенням менструального циклу. Іноді жінки і дівчата помічають сезонність загострень – восени і навесні, або при різкому схудненні, тоді проявляється субфебрильна температура, підвищена втомлюваність, немотивована слабкість, нічне потовиділення, знижений апетит і болі внизу живота.

 • Вроджені аномалії розвитку сполучної тканини

В гінекологічній практиці давно встановлено, що приблизно у 60% дівчат з первинною альгоменореєю діагностується генетично обумовлена дисплазія сполучної тканини. Крім болісних місячних це захворювання виражається плоскостопістю, сколіозом, короткозорістю, варикозним розширенням вен, порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту. Це дуже серйозне захворювання, яке буває частіше у дівчат з видовженими кінцівками, гнучкими суглобами, хрящовими тканинами, найчастіше під час росту дитини виявляється дефіцит магнію, що можна встановити, здавши біохімічний аналіз крові.

 • Захворювання нервової системи, неврологічні розлади

У дівчат з ознаками зниженого больового порогу, з емоційною нестійкістю, з різними психозами, неврозами і іншими неврологічними розладами загострюється сприйняття болю, тому біль при місячних у таких пацієнток носить яскраво виражений характер.

 • Перегини матки наперед і назад, недорозвинення матки, вади її розвитку – дворога, двухполосна матка

Виникнення дуже болісних місячних, причини аномалій розвитку матки обумовлено проблемним, скрутним відтоком крові при місячних з порожнини матки. Це провокує додаткові маткові скорочення, викликаючи біль при місячних.

Причини вторинної альгоменореї у жінок

Якщо болі при місячних виникають у жінки, яка вже має дітей, або вона старше 30 років, то це розглядається як вторинна альгоменорея. На сьогоднішній день вона буває у кожної третьої з жінок, найчастіше в середньо-тяжкій формі, оскільки знижує працездатність і обтяжується супутніми симптомами, а також супроводжується рясними менструаціями. Крім болів внизу живота, болісні місячні протікають з іншими симптомами, які прийнято підрозділяти на кілька характерних груп:

 • Вегетативні симптоми – здуття живота, блювота, нудота, гикавка
 • Вегето-судинні симптоми – запаморочення, оніміння рук, ніг, непритомність, прискорене серцебиття, головні болі при місячних
 • Психо-емоційні прояви – порушення смаку, сприйняття запахів, підвищена дратівливість, анорексія, депресія
 • Ендокринно-обмінні симптоми – підвищена невмотивована слабкість, болі в суглобах, свербіж шкірних покровів, блювання

Інтенсивність болю при місячних залежить від загального стану здоров’я жінки, від віку і супутніх захворювань. Якщо у пацієнтки порушений обмін речовин (цукровий діабет та інші порушення ендокринної системи), то до додаткових симптомів при місячних додаються ендокринно-обмінні прояви, при порушеннях серцево-судинної системи, більш вираженими можуть бути вегетативно-судинні симптоми, при наближенні пременопаузального віку у жінок, збільшується ймовірність прояву психо-емоційної нестабільності, депресивних симптомів.

Часто у жінок з вторинною альгоменореєю виникають болі при статевому акті, що однозначно, не можна залишати без уваги і це є невідкладним приводом для звернення до гінеколога для обстеження і лікування. Якщо первинні болісні місячні, причини яких пов’язані з вродженими аномаліями і патологіями, дуже важко піддаються лікуванню, то виникнення вторинної альгоменореї в основному пов’язано з набутими захворюваннями жіночих статевих органів, лікування яких має проводиться в обов’язковому порядку, це:

 • інфекційно-запальні захворювання жіночих статевих органів та супутній їм спайковий процес у малому тазі
 • злоякісні та доброякісні (поліпи) пухлини матки і придатків
 • варикозне розширення вен в черевній порожнині, в органах малого таза
 • ендометріоз
 • тазовий неврит

Також у жінок старше 30 років поява дуже сильних болів при місячних може бути викликана наступними причинами, провокуючими факторами:

 • засоби внутрішньоматкової контрацепції
 • наслідки частих медичних абортів, інших внутрішньоматкових втручань, внаслідок рубцевих звужень шийки матки
 • хірургічні операції на придатках матки, родові ускладнення або ускладнення після кесаревого розтину
 • розумова і фізична перевтома, постійні стреси, порушення режиму праці і відпочинку

Чому слід лікувати болісні менструації?

Враховуючи вищесказане, слід розуміти, що природна фізіологічна функція – менструація, не повинна викликати значне загальне нездужання у жінки, що позбавляє її працездатності. Для того, щоб зменшити болісність місячних, лікування повинно полягати не в знеболюванні, а в усуненні причини такого явища. Сподіватися, що це змінитися наприклад, з народженням дитини, звичайно, можна, але якщо цього не відбувається, тим більше якщо болісні місячні виникають у жінок після народження дітей, слід звернутися до кваліфікованого гінеколога, щоб з’ясувати причину болю при місячних.

 • Терпіти біль не тільки важко фізично, але й дуже шкідливо для нервової системи, а регулярне використання НПЗЗ та анальгетиків не усуває причину болісних місячних, більше того, до них організм звикає, і знеболюючі засоби мають ряд побічних дій.
 • Поява дуже болісних місячних є показником того, що в організмі відбувається якийсь збій, захворювання, це дзвіночок до того, що слід обов’язково знайти причину неадекватної реакції організму на природний процес.

Лікувати болісні місячні можна і потрібно. Щоб визначити причину первинної альгоменореї, проводиться огляд гінеколога, здаються аналізи на гормональний статус, УЗД органів малого тазу, а також додатково слід обстежити дівчину у фтизіатра-гінеколога, невролога, остеопата, психотерапевта. При вторинній альгоменореї також проводиться гормональне обстеження, УЗД, діагностична лапароскопія, діагностичне вишкрібання.

Жінці або дівчині з болісними місячними слід вести щоденник спостережень, календар менструацій, в якому детально описувати відчуття, кількість виділень, тривалість циклу і тривалість кровотечі, всі симптоми, які проявляються при місячних, щоб потім допомогти лікарю у визначенні причини і вибору методу терапії.

Cтаттю про болісні місячні також можна прочитати російською мовою: «Болезненные месячные: причины, лечение. Боль при месячных нужно лечить».