Лапароскопія кісти яєчника – підготовка, відновлення після операції

Коли жінці встановлюють діагноз кіста яєчника, для визначення тактики ведення пацієнтки дуже важливою є діагностика виду, характеру, структури цього новоутворення, оскільки від цього залежить вибір медикаментозного лікування або оперативного втручання. Також важливим для вибору лікування є вік жінки, ступінь ризику злоякісного переродження утворення, а також необхідність збереження репродуктивної функції. У цій статті мова піде про таку операцію, як лапароскопія кісти яєчника.

Що таке кіста яєчника і її різновиди

Кіста яєчника – це доброякісне новоутворення, порожнина, яка утворюється в яєчнику, і наповнена рідким вмістом. Кісти можуть бути численними (полікістоз) і одиничними, великими і дрібними. Причини їх появи полягають в гормональному дисбалансі, хронічних запальних процесах жіночих статевих органів.

Кісти бувають декількох видів:

 • Функціональні – це фолікулярна або лютеїнова (кіста жовтого тіла яєчника) – вони викликані гормональним порушенням і зазвичай самостійно розсмоктуються протягом 2 менструальних циклів.
 • Кістозні – муцинозна, серозна, дермоїдна, ці кісти яєчника підлягають видаленню оперативним шляхом
 • Ендометріоїдна – кіста, також підлягає видаленню
 • Пароваріальна – кіста над’яєчникового придатка

Операція з видалення кісти яєчника – лапароскопія

ЛапароскопіяНа сьогоднішній день лапароскопія кісти яєчника є досить популярною операцією, що часто проводиться з огляду на те, що вона є найбільш ефективною, не складною і делікатною в порівнянні з порожнинними операціями. Ще кілька десятків років тому для видалення кісти яєчника жінкам виробляли порожнинну операцію, після якої і відновний період більш тривалий, і більше число ускладнень. Однак, при злоякісному характері новоутворення лапароскопія кісти протипоказана. Для проведення лапароскопії прямими показаннями є:

 • Дермоїдні, ендометріоїдні кісти
 • Великі розміри кісти, ризик їх розриву, перекруту або деформації яєчника
 • Спостерігається тенденція до збільшення кісти
 • Високий ризик малігнізації, тобто малігнізація новоутворення

За результатами ретельного обстеження – УЗД, онкомаркери, аналіз крові, КТ або МРТ можуть бути і інші показання до видалення кісти яичинка. Дослідження онкомаркера СА-125 може бути інформативним для жінок в період пременопаузи, оскільки у молодих жінок з хронічними захворюваннями придатків, при ендометріозі цей показник може бути підвищений, і не є достовірним доказом онкологічного процесу. А ось МРТ і КТ – методи діагностики, які уточнюють і розміри новоутворення, і структуру, доброякісність, контури, взаємозв’язок кісти з найближчими органами, а також вміст утворення. Наркоз при лапароскопії кісти яєчника зазвичай загальний, в окремих випадках місцевий. Ця хірургічна операція відбувається в 2 етапи – дослідження і безпосередньо випорожнення кісти, видалення патологічних тканин.

Як роблять лапароскопію? Починається хірургічне втручання з того, що на передній черевній стінці виробляють 3 маленьких надрізи, не більше 1,5 см, в них вводять мінівидеокамеру з освітлювальними приладами, і спеціальні інструменти для проведення операції. Робляться надрізи з обох сторін від пупка для спеціальних інструментів, і на самому пупку – для відеокамери. Щоб зробити процедуру, бачити і успішно провести операцію, необхідно наповнити черевну порожнину спеціальним газом. Живіт при цьому надувається, кишечник зміщується, звільняючи доступ до жіночих статевих органів. Оскільки не проводиться сильного розрізу, ця операція вважається малотравматичною, а візуальний контроль дозволяє їй бути досить ефективною.

Протипоказання до лапароскопії

Лапароскопію не можна проводити при наступних станах:

 • Загострення захворювань серця
 • Захворювання органів дихання, ГРВІ, грип, загострення бронхіальної астми, будь-які простудні та інфекційні захворювання, тільки через місяць після одужання, можливо проведення лапароскопії
 • Виснаження організму
 • Підвищений артеріальний тиск
 • Порушення згортання крові
 • Точно встановлений діагноз або серйозна підозра на онкологію будь-якого органу статевої системи
 • Якщо є виражений спайковий процес, при якому проведення лапароскопії неможливо
 • Виражене ожиріння

Підготовка до лапароскопії кісти яєчника

Лапароскопія, навіть при легкості у проведенні, як будь-яке хірургічне втручання потребує ретельної підготовки. Які аналізи обов’язкові для лапароскопії?

 • Аналіз крові на згортання – Коалуграма
 • Стандартні загальні аналізи сечі і крові (дійсні протягом 10 днів)
 • Біохімія крові – білірубін, загальний білок, глюкоза, сечовина
 • Аналізи на сифіліс, гепатити, ВІЛ (дійсні 3 місяці), група крові
 • Мазок з піхви на флору
 • Флюорографія або рентгенографія легенів
 • Кардіограма
 • УЗД органів малого тазу, за показаннями МРТ або КТ

Перед операцією жінка дає письмову згоду на оперативне втручання, проводиться бесіда з анестезіологом. Для підготовки до лапароскопії обов’язково проведення очисної клізми напередодні ввечері і вранці в день проведення операції. Звичайною умовою також є те, що останній прийом їжі повинен бути не пізніше 6 години вечора, а після 10 годин не можна пити, в день операції нічого ні пити, ні їсти не можна. Жінка повинна збрити волосся в промежині і нижньої частини живота. Перед операцією обов’язково рекомендується одягти панчохи антиварикозні, які слід носити ще протягом 1-2 тижнів після лапароскопії. Це слід робити для того, щоб під час операції мінімізувати ризик розвитку мікротромбів у венах ніг і їх потрапляння у судини серця і легенів.

Можливі ускладнення, наслідки лапароскопії кісти

Якою б не була ця процедура щадною, малотравматичною, все ж це справжня операція, за загальним наркозом і післяопераційним відновленням. У будь-якому випадку, потрібен час, нехай і менше, ніж при порожнинної операції, але потрібен час для повного відновлення, і те, що жінку виписують на 3-5 добу, не означає, що вона може різко повернутися в звичайний ритм життя. Кожен клінічний випадок, кожен організм жінки унікальний, не буває однакових ситуацій і відчуттів. Молоді жінки після лапароскопії кісти яєчників без наслідків і ускладнень, дійсно можуть на 2-3 день нормально себе почувати і проситися до виписки, а якщо жінка старшого віку або операція відбувалася зі складнощами, кіста була великих розмірів або у жінки маса інших хронічних захворювань, то про стрімке відновлення мови не йде. Більш того, в 5% випадків лапароскопія може призводити до ускладнень, наслідків, таких як:

 • Післяопераційні кровотечі
 • У випадках поганої видимості порожнини живота, можливе виникнення поранення сусідніх органів і тканин
 • Травмування судин поблизу області проколу

Відновлення після операції лапароскопії

Після операції через 3-4 години жінці можна вставати. На наступний день після лапароскопії жінці рекомендується збільшувати свою активність, необхідно рухатися і дробово живитися. Дискомфорт у пацієнток після подібної операції часто пов’язаний з тим, що газ, який вводять у черевну порожнину, залишається в незначній кількості і потім повільно всмоктується, саме він може викликати больові відчуття в пресі, м’язах шиї, навіть гомілках, тому важливо на 2 день після лапароскопії рухатися і нормалізувати роботу кишечника.

Але все має бути не різким, а поступовим, жінка повинна прислухатися до свого організму. Болі після операції – лапароскопії кісти яєчників жінки описують досить неоднозначно, знову ж таки з причин різного больового порогу, складності операції, віку жінки, характеру та розміру кісти. В одних випадках, жінки дуже швидко відновлюються і знеболюючі уколи роблять тільки протягом 1-2 дні, в інших випадках протягом тижня пацієнтки відчувають болі різної інтенсивності.

Як правило, за тиждень гояться надрізи і болі також йдуть. При нескладної вдалої операції навіть на наступний день молоду жінку можуть виписати зі стаціонару, але це швидше виняток. Зазвичай виписують на 5-6 день. У будь-якому випадку, протягом наступного місяця, а можливо і 2-3, у жінці після лапароскопії кісти йде процес реабілітації, тому слід дотримуватися наступних обмежень:

 • Протягом тижня обробляти місця розрізів деззасобами
 • Не можна протягом місяця приймати ванну, слід користуватися тільки душем, тим більше не можна відвідувати басейн, баню, пляж
 • Протягом 2 – 4 тижнів після лапароскопії слід виключити статеві контакти
 • Протягом місяця варто обмежити будь-які фізичні навантаження, протягом 3 місяців не піднімати важких предметів.

Якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, бути обережними у післяопераційний період після лапароскопії кісти, а також проводити подальшу підтримуючу терапію – гомеопатичне лікування, фітотерапію, то відновлення буде легким. Дуже добре допомагають оздоровлення всього організму такі нетрадиційні методи оздоровлення, напрями духовної досконалості і залучення здоров’я, як вчення Рейки, читання настроїв Ситіна або написаних собі самостійно афірмацій, напрямок позитивних думок на відновлення, підвищення імунітету, загальне зміцнення здоров’я.

Cтаття про лапароскопію кісти яєчника також доступна російською мовою: «Лапароскопия кисты яичника: подготовка, восстановление после операции».