Чому виникає кіста шийки матки, діагностика та лікування патології

Гінекологічні хвороби і розлади, які проявляються симптомами, приводять жінку до гінеколога для їх усунення. Однак, існують і такі патології, які можуть ніяк не проявлятися багато років, а виявляють їх найчастіше випадково. До подібних розладів і відносять кісту шийки матки.

Поняття про кісти та їх класифікація

Кіста маткової шийки являє собою порожнисте новоутворення з рідиною всередині. Найчастіше у кісти тонкі стінки, а утворитися вона може абсолютно на будь-яких органах. Оскільки у шийці матки дуже обмежений простір, кісти в ній рідко бувають великими, а іноді й самостійно розкриваються. Крім того, звичайний гінекологічний огляд не дозволяє діагностувати кісту. Єдиним недорогим і доступним діагностичним методом є УЗД, під час якого лікар відразу ж зможе помітити новоутворення.

Спровокувати формування кісти можуть два фактори:

 • Ендометріоз піхвової частини шийки;
 • Закупорка залоз, при якій кіста шийки матки не проявляється симптомами, а виявити її досить складно.

Дуже рідко форму кісти приймають злоякісні пухлини. Запалення цервікального каналу не є провокуючим фактором, але дуже часто розвиваються разом з кістами (наприклад, одночасна ерозія і кіста шийки).

Основні види кісти шийки матки, їх лікування і симптоми описані нижче.

Ознаки і терапія ендометріоїдної кісти

Одним з найбільш поширених, і в той же час маловивчених патологій є ендометріоз. Поки вдалося встановити, що при даній патології на поверхні різних органів з’являються вогнища тканин внутрішнього епітелію матки (ендометрію). Саме він у процесі менструації відокремлюється і виходить назовні у вигляді характерних кров’янистих виділень.

Найчастіше вогнища ендометріоїдних тканини формуються у внутрішньому шарі самої матки, на її шийці або в яєчниках. У певну фазу циклу тканина починає відшаровуватися і кровить. У результаті кров скупчується в цервікальному каналі, провокуючи розвиток кісти.

Даний процес супроводжується певними ознаками:

Ендометріоїдні кісти у шийці матки рідко з’являються самі по собі, оскільки спровокував їх ендометріоз, що є гормональним розладом (системна форма розвитку). Для визначення даної патології використовуються наступні методи:

 • Огляд шийки дзеркалами

Під час гінекологічного огляду лікар зможе помітити новоутворення у формі смуги червоно-коричневого кольору, яке знаходиться за межами шийки матки. Варто відзначити, що ендометріоз не дуже часто супроводжується утворенням кіст, частіше виступаючи у формі осередків ендометриту, які відшаровуються і кровоточать під час місячних.

 • УЗД

Ультразвукове дослідження малого тазу дозволяє не тільки побачити кісти в цервікальному каналі, але і ендометріозні вогнища у матці, яєчниках та інших органах. Саме завдяки УЗД можна точно поставити діагноз і призначити правильне лікування.

 • Біопсія

Використовується рідко, хоча і є найбільш точним діагностичним методом. Для проведення аналізу лікар бере зразок тканин шийки матки разом з часткою кісти. Біопсію проводять в обов’язковому порядку, якщо зовні кіста відрізняється від звичайного ендометріозу (для виключення злоякісних пухлин). За результатами проведених лабораторних аналізів під мікроскопом призначаються терапевтичні заходи.

Методи лікування ендометріоїдних кісти шийки матки можуть бути гормональними і хірургічними.

Оскільки ендометріоз належить до гормональних розладів, для його усунення можуть призначити цілий комплекс гормонмістких препаратів. Останні дослідження показали, що вогнища ендометрію у різних органах виникають із-за підвищеного вмісту естрогенів, тому і лікування гормональними препаратами спрямоване на його стабілізацію:

 • КОК (комбіновані оральні контрацептиви) складаються з естрогенів і гестагенів. Оскільки ендометріоз викликається саме підвищенням рівня естрогенів, лікування слід вибирати препарати, де цього гормону міститься мало (Джес, Жанін, Логест). КОК можуть використовуватися лише на початковій стадії захворювання для припинення її прогресування. Якщо вогнища ендометрію є не тільки у шийці матки, але і в інших органах, прийом КОК не матиме потрібного впливу. Крім того, припинення прийому препарату може посилити прояви ендометріозу, тому при яскравому перебігу хвороби КОК призначають рідко.
 • Препарати на основі прогестина також здатні зменшити кількість естрогенів, ліквідуючи вогнища ендометріозу (наприклад, препарат Візана).
 • Надійним засобом лікування ендометріозу та контролю його вогнищ є агоністи гонадотропін-рилізинг гормону. Вони здатні блокувати вироблення естрогенів, але з-за великої кількості побічних ефектів їх призначають лише при нерезультативності інших методів лікування або сильних болях.

Читайте також: «Протизапальні свічки у гінекології — при аднекситі, ендометріозі, ерозії»

Якщо у шийці матки утворилася тільки одна кіста, можливо її видалення одним з перерахованих нижче хірургічних способів:

 • Коагуляція (припікання) новоутворення;
 • Кріодеструкція (видалення кісти з допомогою впливу низьких температур);
 • Конізація представляє собою механічний спосіб видалення кісти. Він досить травматичний, оскільки під час операції зрізається внутрішній шар цервікального каналу. Однак, якщо у ньому присутні великі кісти, які заважають завагітніти, це спосіб є одним з кращих. Планувати зачаття можна лише після повного відновлення жінки після операції.
 • Видалення кісти лазером є одним з найменш травматичних способів і дозволяє усунути навіть наймолодші новоутворення.

Важливо враховувати, що хірургічне втручання лише усуває кісту і вогнища ендометріозу. Без подальшого гормонального лікування хвороба швидко повертається.

Чому виникає кіста шийки матки, діагностика та лікування патологіїНаботові кісти: симптоми і лікування

Матка з’єднується з піхвою з допомогою шийки, довжина якої не перевищує трьох сантиметрів. У шийці знаходиться цервікальний канал, вкритий клітинами циліндричного епітелію. На ньому розташовані залози, що відповідають за вироблення слизу. У деяких випадках ці залози закупорюються, утворюючи наботові кісти шийки матки.

Спровокувати цей процес можуть кілька чинників:

 • Гормональний дисбаланс

Рівень статевих гормонів може стати причиною утворення кіст маткової шийки. Слиз, який виділяють залози цервікального каналу, має дуже важливе значення для жіночого здоров’я. Саме ця слиз є перешкодою проти хвороботворних мікроорганізмів, а її в’язкість сприяє проникненню сперматозоїдів у порожнину матки. Статеві гормони, які виробляються у різній кількості в залежності від фази менструального циклу, змінюють характер і консистенцію слизу. Якщо в організмі жінки є серйозний гормональний збій, слиз стає занадто густою і в’язкою, що і призводить до закупорки залоз.

 • Вік

Частина шийки матки, яка знаходиться у піхві, покрита епітелієм. Він не змінюється з фазами менструального циклу і знаходиться поруч з циліндричним епітелієм. Коли жінка стає старше, кордон між двома епітеліями зміщується у внутрішню частину шийки. Іноді зміщення відбувається до зовнішньої частини і починається ектопія (один вид епітелію перекриває інший). У даному випадку залози епітелію перекриваються, що провокує порушення виділення слизу та утворення кіст.

Варто відзначити, що наботові кісти зустрічаються досить часто, причому у жінок після пологів ризик їх виникнення значно підвищується. Однак, багато лікарів не вважають їх патологією, оскільки такі кісти не несуть небезпеки для жіночого організму.

Наботові кісти шийки матки лише у рідкісних випадках проявляються симптомами, а більшість жінок навіть і не здогадуються про їх існування до візиту до лікаря. Ознаками ретенційних (наботових) кіст шийки матки можуть бути:

 • З-за сухості піхви з’являється біль і дискомфорт при статевому акті;
 • Якщо кісти починають гноїтися, з’являються відповідні піхвові виділення, а в організмі жінки починається запалення (цервіцит). При попаданні гною з шийки матки у піхву, запальний процес починає швидко поширюватися.

Лікування наботової кісти в шийці матки проводиться далеко не завжди, оскільки ці новоутворення не небезпечне. Наприклад, якщо у жінки є відразу декілька кіст на шийці матки, лікар часто не буде призначати лікування, оскільки новоутворення не викликають болю і не заважає зачаттю. У деяких випадках, при виявленні одиничної кісти, пацієнтці можуть запропонувати розкрити новоутворення і відновити виділення цервікального слизу.

Показання до видалення кісти

Існують випадки, при яких новоутворення на шийці матки в обов’язковому порядку підлягають хірургічному лікуванню. Таке можливо, якщо:

 • Почалося нагноєння кісти (утворився абсцес);
 • Кіста занадто велика, і викликає безпліддя;
 • Зовнішні характеристики кісти нагадують злоякісну пухлину;
 • Розмір кісти не дозволяє провести огляд шийки матки, у якій раніше спостерігалося ВПЛ онкогенного типу, дисплазія або злоякісні пухлини у минулому.

Деякі жінки вважають, що кращим засобом від усіх хвороб, у тому числі і гінекологічних, є лікарські трави. Однак, їх ефективність при лікуванні кіст не тільки не буде високою, але у деяких випадках може навіть погіршити стан пацієнтки. Дослідження підтверджують, що відвари борової матки, червоною щітки і інших лікарських рослин ніяк не впливають на стан кісти. Спринцювання рослинними відварами може лише посилити запалення, яке спровокувало утворення кісти та погіршити стан здоров’я жінки.

Статтю про те, як виникає кіста шийки матки також можна прочитати російською мовою: «Почему возникает киста шейки матки, диагностика и лечение патологии».