Протизапальні свічки у гінекології — при аднекситі, ендометріозі, ерозії

Для лікування практично всіх захворювань статевої системи у жінок використовують ректальні або вагінальні протизапальні свічки, так як саме запальні процеси несуть найбільшу небезпеку для репродуктивної функції. Як і будь-які інші медикаменти, свічки мають свої переваги і недоліки.

Характеристика свічок як лікарського препарату

У медичній практиці свічки називають супозиторії. Вони складаються з самого лікарської речовини і твердої основи, яка і надає свічці особливу форму. Основна особливість даної групи препаратів в тому, що вони зберігають тверду консистенцію при кімнатній температурі, але швидко перетворюються в рідину при температурі тіла. Супозиторії ділять на три великі групи залежно від методу введення:

 • Вагінальні протизапальні свічки вводять у піхву. Дані препарати випускаються у формі конусів, кульок, а також можуть мати форму яйця;
 • Ректальні свічки вводять у задній прохід. Найчастіше цей тип свічок має форму сигари, конуса або циліндра з загостреним кінцем.
 • Палички найчастіше вводять у шийку матки, зовнішній слуховий прохід або сечовід.

Основна перевага свічок як лікарського препарату в тому, що їх діюча речовина швидко надходить у кров без затримки в травному тракті і печінці (повне всмоктування препарату настає вже через годину). Протизапальні свічки в гінекології застосовують ще й тому, що при їх введенні в піхву вони чинять не лише загальний оздоровлюючий ефект, але впливають на осередок запалення локально. Свічки вводяться швидко і безболісно, а використання даної групи медикаментів рідко супроводжується алергічними реакціями.

В залежності від типу гінекологічного захворювання використовують і певні протизапальні свічки, список яких буде наведено нижче.

Лікування кольпіту

Хвороба являє собою запалення слизової оболонки піхви специфічної і неспецифічної етіології в залежності від типу збудника. До специфічних кольпитам відносять захворювання, викликані трихомонадами, гонореєю або грибками. Неспецифічний кольпіт може бути викликаний комбінацією різних мікробів або коками.

Пацієнтки скаржаться на сильний свербіж і печіння на зовнішніх статевих органах, з піхви починаються білі виділення з неприємним запахом, може підвищитися температура, болі внизу живота і розлади сечовипускання.

Найчастіше кольпіт лікують місцевими терапевтичними процедурами, які дозволяють знищити патогенну мікрофлору або призупинити розмноження мікроорганізмів. У перші декілька днів лікування пацієнткам прописують спринцювання (див. як правильно робити спринцювання до двох разів на день антисептичними розчинами (Риванол, перманганат натрію, Хлоргексидин) або відварами лікарських трав (ромашка, шавлія, календула). Лікування кольпіту також включає використання свічок.

Для боротьби з захворюванням важливо підібрати спеціальні свічки від кольпіту, які найбільш активно впливають на той чи інший мікроорганізм, який і став збудником хвороби. Саме тому самолікування може бути не тільки неефективним, а й небезпечним для життя.

Лікування гарднерельозу

Патологічний процес викликають мікроорганізми гарднерели, для боротьби з якими призначають свічки, основною діючою речовиною яких є метронідазол. Список подібних препаратів включає:

 • Кліон-Д застосовує раз на добу, а курс лікування становить десять днів (діючою речовиною, крім метронідазолу, є міконазол).
 • Препарат Гиналгин представляє собою протизапальні гінекологічні свічки на основі тинідазолу, синестрола, молочної кислоти і вітаміну С. Використовувати необхідно щодня перед сном протягом семи-десяти днів.
 • Трихопол, Флагіл і Метронідазол є вагінальними таблетками, які приймають два рази на день курсом на десять днів.
 • Мератин-комбі, Микожинакс, Тержинан використовують двічі на день курсом в 12 діб.

Неспецифічний вагініт

Дане захворювання є підвидом неспецифічного кольпіту, тому для його лікування використовують супозиторії на основі антибіотиків широкого спектра або антисептичної речовини. Найбільш дієвими препаратами даної групи вважаються:

 • Поліжінакс приймають двічі на день строком до двох тижнів залежно від ступеня запалення;
 • Бетадин на основі йоду також вводять два рази на добу, а курс лікування триває від 6 до 12 днів;
 • Тержинан;
 • Гексикон (на основі хлоргексидину біглюконату);
 • Микожинакс складається з метронідазолу, хлорамфеніколу, ністатину і дексаметазону.

Кольпіт, спровокований трихомонадами

Якщо під піхвового слизу були виявлені трихомонади, пацієнтці прописують свічки на основі метронідазолу та похідних від даного речовини. Найбільш поширеними протизапальними свічками при цьому запаленні є Кліон-Д, Флагіл, Питрид і Гиналгин. Проте, допускається застосування й інших препаратів-аналогів:

 • Гексикона
 • Препаратів тинідазолу, зокрема свічок Гайномакс;
 • Нео-пенотрана;
 • Комплексного препарату Макмирора;
 • Трихоцида, Трихомонацида;
 • Мератин-комбі;
 • Тержинана.

Для ефективної боротьби з трихомонадами необхідно проводити кілька десятиденних курсів лікування протягом трьох місяців.

Свічки при кандидозному кольпіті

Для лікування даного типу захворювання застосовують вагінальні свічки з протигрибковими речовинами (ністатином, клотримазолом, натамицином). Також призначають та інші протигрибкові препарати: мазі (Пимафукорт, Міконазол) і таблетки (Пімафуцин, Флюкостат).

Після знищення грибка починається другий етап лікування, спрямований на відновлення нормальної мікрофлори піхви, що включає створення сприятливих умов для розмноження корисних лактобактерій. Для цих цілей використовуються наступні свічки:

 • Бивидумбактерин з живими біфідобактеріями;
 • Вагилак і Лактожиналь, в яких містяться лактобактерії;
 • Біфікол на основі висушених біфідобактерій;
 • Ацилак.

Для відновлення мікрофлори також використовують біфідобактерії і лактобактерії в капсулах, вміст яких розводять у воді і вводять у піхву за допомогою тампонів.

Лікування генітального герпесу

Щоб позбутися від подібного захворювання, пацієнтам часто призначають противірусні засоби. Для місцевого впливу використовують супозиторії на основі речовин з антивірусними властивостями: А-інтерферон, Полудан, Віферон. Також застосовують мазі, які наносять на тампони і вводять у піхву (Мегосин, Ацикловір, Бонафтон).

Лікування аднекситу, ендометріозу та інших запальних процесів

Запалення органів репродуктивної системи можуть викликати як специфічні (трихомоніаз, хламідіоз, гонорея), так і неспецифічні мікроорганізми. Аднексит часто проявляється тупими, ріжучими або ниючими болями з однієї або обох сторін паху.

Ендометрит являє собою запалення матки, що супроводжується болем у нижній частині живота над лобком. Дуже часто ця патологія з’являється при оперативних втручаннях у внутрішні статеві органи (аборт – наслідки, вискоблювання).

Обидва захворювання, крім болю, супроводжуються симптомами сильної інтоксикації: загальною слабкістю, підвищенням температури і зниженням апетиту.

Для лікування будь-яких запальних процесів внутрішніх статевих органів використовують протизапальні вагінальні свічки на основі речовин з антибактеріальними властивостями. Також пацієнткам призначають внутрішньовенні ін’єкції і пероральний прийом препаратів.

Протизапальні свічки у гінекології — при аднексите, ендометріозі, ерозіїАндексит та ендометрит лікують супозиторіями з кількох причин:

 • Їх основним складовим є нестероїдні протизапальні засоби;
 • Вони не тільки знімають запалення, але і знеболюють;
 • Також володіють здатністю знімати жар.

Препарати НПЗЗ пригнічують вироблення простагландинів, які виробляються в підвищеній кількості при запальному процесі і провокують хворобливі відчуття. Ректальні протизапальні свічки НПЗЗ призначають разом з прийомом антибактеріальних препаратів, а курс лікування часто триває до десяти днів. До таких засобів відносять:

 • Фламакс
 • Супозиторії з Індометацином
 • Свічки Диклофенак
 • Моваліс
 • Свічки на основі беладони
 • Супозиторії Вольтарен

Вагінальні свічки з протизапальним ефектом в першу чергу призначені для санації піхви та місцевого знищення патогенної мікрофлори (найчастіше – трихомонад). Найчастіше призначають супозиторії Тержинан і Флуомизин на основі речовини метронідазолу.

Після завершення лікування в обов’язковому порядку необхідно пройти курс відновлення мікрофлори піхви за допомогою супозиторіїв на основі бифидума і лактобактерій. Дуже часто використовують і свічки Лонгидаза, які запобігають утворенню спайок і розсмоктують вже існуючі. Також даний препарат здатний поліпшити імунну систему і зняти запалення.

Лікування ерозії шийки матки за допомогою свічок

Практично у половини жінок дітородного віку є патологія, яка називається ерозією шийки матки. Вона з’являється в тому випадку, якщо відбувається злущування багатошарового епітелію шийки матки в зоні піхви, а на місці пошкодження з’являються клітини циліндричного епітелію з цервікального каналу. Саме тому в медичній практиці ерозію шийки матки прийнято називати ектопією (виходом клітин циліндричного епітелію). Спровокувати патологію може цілий ряд факторів, але лікування полягає в руйнуванні пошкодженої ділянки. Для цього використовують лазерні, хімічні та електричні методи. вилікувати ерозію шийки матки свічками неможливо, але їх прийом необхідний для підготовки і відновлення перед і після процедури.

Щоб запобігти запалення, перед операцією пацієнтці призначають протизапальні свічки курсом на тиждень для профілактики запалення тканин цервікального каналу. До таких препаратів відносять Гексикон, Ливарол, Поліжінакс та ін.

Через кілька днів після оперативного втручання починають вводити свічки бактерицидну, ранозагоювальну і стимулюючою дією, які благотворно позначаються на роботі всього організму і прискорюють процес загоєння.

Найбільш ефективними в післяопераційний період вважаються обліпихові свічки, а також супозиторії Супорон, Евколек, Ревитакс і Депантол.

Cтаттю про протизапальні свічки у гінекології також можна прочитати російською мовою: «Противовоспалительные свечи в гинекологии: при аднексите, эндометриозе, эрозии».