Маткова кровотеча: симптоми, причини виникнення

Маткова кровотеча є патологією, при якій з порожнини матки виділяється велика кількість крові. У медицині цей процес також називають дисфункціональною матковою кровотечею. Провокуючим фактором часто є збій у синтезі гормонів. Оскільки маткова кровотеча може початися в будь-якому віці, його прийнято поділяти на патологію підліткового (від 12 до 18 років), репродуктивного (18-45 років) та клімактеричного віку (від 45 до 55 років).

Найбільш яскравим симптомом маткової кровотечі є значне виділення крові при менструації, збільшення тривалості виділень або кров, яка з’являється у середині циклу. Крім того, дисфункціональною матковою кровотечею вважається відсутність місячних терміном на півтора-два місяці, після чого починаються сильні виділення.

Основні провокуючі фактори

Існує безліч причин, здатних викликати маткова кровотеча. Найчастіше провокуючі фактори розрізняють за віком пацієнтки.

У підлітковому віці спровокувати кровотечу можуть гінекологічні патології і гормональні збої, які викликаються наступними факторами:

 • Фізичні або психічні травми;
 • Порушення системи згортання крові, туберкульоз статевих органів;
 • Неповноцінне харчування і брак вітамінів;
 • Ускладнена вагітність, важкі пологи у матері;
 • Збої у роботі кори головного мозку та надниркових залоз;
 • Дитячі інфекції (вітрянка, кір, тонзиліт у хронічній формі, коклюш, свинка).

Маткові кровотечі у пацієнток віком від 18 до 45 років з’являються при порушеннях функцій яєчників і лише у рідкісних випадках при наявності гінекологічних розладів. Найчастіше патологія викликається наступними факторами:

 • Постійна перевтома, стреси, психологічні навантаження;
 • Прийом препаратів, що порушують роботу гіпофіза і гіпоталамуса;
 • Проживання в екологічно несприятливому районі або робота на шкідливому виробництві;
 • Позаматкова вагітність, викидні, аборти;
 • Різка зміна кліматичної зони проживання;
 • Запальні та інфекційні хвороби статевих органів, які призводять до потовщення капсули яєчників (ендометрит, ендометріоз, пухлини, міоми і поліпи).

Маткові кровотечі при клімаксі – дуже часте явище. У даному випадку патологія пов’язана зі збоями гормонального фону, який викликає нерегулярність овуляції. Після настання клімаксу маткові кровотечі є найбільш яскравою ознакою пригнічення функцій репродуктивної системи.

Однак, навіть пацієнткам від 45 до 55 років, слід встановити точні причини маткової кровотечі і почати приймати ліки, якщо патологія була викликана поліпами, міомою матки, ендометріозом або гормоноактивними новоутвореннями в яєчниках (фолікулярна кіста).

Існує і ряд загальних факторів, які можуть викликати маткові кровотечі зі згустками незалежно від віку жінки:Маткова кровотеча симптоми, причини виникнення
 • Збої в роботі щитовидної залози (гіпер – та гіпотиреоз).
 • Порушений гормональний фон часто викликає маткові кровотечі у підлітків і жінок у період клімаксу. Патологія пояснюється порушеним балансом естрогену і прогестерону.
 • Хвороби крові, зокрема – зниження рівня тромбоцитів.
 • Міома матки. Ця патологія дуже часто викликає дуже сильні кровотечі, особливо, якщо новоутворення знаходиться всередині органу. Єдиним методом лікування маткових кровотеч у даному випадку є проведення операції.
 • Поліпи являють собою доброякісні новоутворення, які можуть розростатися у порожнині матки (див. поліп у матці) і провокувати не тільки біль під час менструації, але і сильні кровотечі.
 • Аденоміоз являє собою розлад, при якому внутрішній і м’язовий шар матки зростаються, місячні стають занадто тривалими, рясними і супроводжуються вираженим больовим синдромом.
 • Пухлини статевих органів, незалежно від локалізації (шийка, яєчники, матка) призводять до кровотеч. Перш, ніж приймати препарати при маткових кровотечах, жінці необхідно виключити онкологію, оскільки рак останнім часом отримує все більш широке поширення і вражає жінок найрізноманітніших віку.
 • Викидні, позаматкова вагітність, патології плаценти є досить поширеними патологіями вагітності. При виникненні будь-яких кров’янистих виділень в період виношування дитини жінці необхідно відразу ж викликати лікаря, щоб не нашкодити плоду та власному здоров’ю.
 • Проривні кровотечі пов’язані з використанням внутрішньоматкових контрацептивів (наприклад, спіралей). Дуже часто кровотечі починаються при одночасному прийомі антикоагулянтів (аспірину) і протизаплідних засобів. У деяких випадках незначні кров’янисті виділення спостерігаються на початку прийому гормональних препаратів. У даному випадку потрібно використовувати інші засоби або змінити дозування. Іноді кровотеча може бути викликане пошкодженням порожнини матки спіраллю, і у цьому випадку рекомендовано якнайшвидше видалення бар’єрного контрацептиву.

Самостійна діагностика кровотечі

Основним симптомом є наявність рясних виділень (більше семи днів), які супроводжуються анемією. Жінка відчуває постійну слабкість і втома, у неї блідіше шкіра, знижується артеріальний тиск і з’являється мігрень і запаморочення.

Крім того, явною ознакою маткової кровотечі є швидке наповнення прокладок або тампонів. Якщо гігієнічні засоби доводиться міняти кожну годину, в тому числі і вночі, потрібно звернутися до лікаря для встановлення причини патології та призначення лікування. Дуже часто виділення супроводжуються виходом згустків з піхви.

З медичної точки зору, до маткових кровотеч також відносять виділення після сексу і фізичних навантажень. Консультація лікаря необхідна і у тому разі, якщо виділення тривають більше тижня і супроводжуються постійною болем у животі і спині.

У будь-якому випадку, при наявності змін у менструації, виникненні виділень до або після неї, а також у середині циклу, потрібно відразу ж звертатися до гінеколога. В деяких випадках допускається прийом кровоспинних препаратів (Вікасолу, Дицинона та ін), але і їх слід використовувати лише за рекомендацією лікаря.

Статтю про маткову кровотечу також можна прочитати російською мовою: «Маточное кровотечение: симптомы, причины возникновения».