Поліп в матці – лікування, симптоми, народні засоби

Поліпи в матці – це доброякісні новоутворення або осередкова гіперплазія ендометрію. Внаслідок розростання слизової оболонки в порожнині матки можуть з’являтися як поодинокі, так і множинні поліпи (поліпоз) на тонкій ніжці або на широкій основі. Найбільш серйозними симптомами поліпів у матці є маткові кровотечі, а також утворення можуть стати причиною безпліддя або виникнення періодичних болів у жінки. При поліпі в матці лікування полягає в хірургічному його видаленні різними методами.

Діагностується захворювання за допомогою УЗД, гінекологічного огляду, гістероскопії, гістології. Величина новоутворень може бути від кунжутного насіння до м’ячика для гольфу. Часто ендометріоїдні поліпи в матці поєднуються з поліпами шийки матки. Причини поліпів у матці лікарі бачуть в гормональних порушеннях та запальних процесах ендометрію, що можливо в будь-якому віці, тому їх виникнення зустрічається і у молодих дівчат, і у жінок у період перед клімаксом, клінічні випадки розвитку таких новоутворень складають 6-20% всіх гінекологічних патологій. Оскільки поліпи в гінекології розглядаються як початкова стадія раку, вони в будь-якому випадку підлягають видаленню.

Які поліпи матки найнебезпечніші?

За своєю морфологічною структурою поліпи підрозділяють на:

 • Залізисті – вони складаються з тканин ендометрію, що складається із залоз і найбільша їх кількість виявляється у жінок у молодому віці
 • Фіброзні – складаються з щільної сполучної тканини з рідкісними одиничними залозами, бувають у жінок після 40 років
 • Залозисто-фіброзні – суміш жиру і сполучної тканини, зустрічаються у жінок старше 35 років
 • Аденоматозні – найнебезпечніші види поліпів, оскільки залозистий епітелій в цьому випадку має ознаки проліферації, тобто початок зародження ракових клітин, що вимагає особливого ретельного контролю і по суті є передраковим станом. (див. ознаки раку шийки матки)

Поліпи матки мають наступну структуру – центральний судинний канал, ендометріальні залози і строма. Ніжка складається з товстостінних судин і фіброзної строми, а поверхня новоутворення покрита епітелієм. При тривалому існуванні поліпів, вони можуть інфікувати, виразкуватись, некротизуватись, а також у них можуть виникнути клітинні зміни, переходи клітин однієї тканини в іншу, тобто становитись злоякісними.

Особливо слід виділити такі види поліпів, як плацентарні, які утворюються з елементів плаценти, які можуть залишатися після важких пологів, ускладнених абортів, а також після викидня або завмерлої вагітності. При такому вигляді поліпів у матці симптоми проявляються сильними і затяжними кровотечами, що призводять до інфікування і навіть безпліддя.

Чому з’являються поліпи в матці – причини

Основні причини розростань в базальному шарі ендометрію полягають у запальних змінах і гормональних порушеннях.

 • Гормональні порушення

Розлад вироблення гормонів, а саме підвищене виділення естрогенів, а також дисфункція яєчників призводять до осередкової гіперплазії внутрішнього шару матки, тому ендометрій потовщується і виникають поліпи. Оскільки такі порушення можуть призводити не тільки до полипозу, у жінок з дисфункцією яєчників та естрогенією бувають мастопатії, міоми матки, полікістоз яєчників, залозиста гіперплазія ендометрію.

 • Запальні процеси жіночих статевих органів

Будь-які хронічні захворювання жіночої репродуктивної системи, такі як аднексит, (сальпінгоофорит, оофорит, див. запалення придатків: симптоми, лікування), ендометрит, а також інші інфекції, що передаються статевим шляхом, особливо хронічні захворювання, також є причинами поліпів у матці.

 • Механічні травми

Будь-які гінекологічні маніпуляції, невдалі хірургічні аборти, часті аборти, діагностичні вискоблювання, тривале використання внутрішньоматкової спіралі та ін. також відносяться до груп ризику по розвитку поліпів у матці.

 • Інші системні захворювання

Жінки з ознаками цукрового діабету з ожирінням, артеріальною гіпертензією, імунними порушеннями, психічними захворюваннями, з захворюваннями щитовидної залози також відносяться до групи ризику по виникненню поліпів.

Ознаки і симптоми поліпів

Якого б вигляду і будови не був поліп в матці, симптоми схожі у всіх випадках. Спочатку при малих розмірах поліпа, наявність новоутворення ніяк себе не проявляє, в міру його збільшення, а також тривалості існування, можуть виникати такі симптоми:

 • Рясні місячні, коричневі виділення перед місячними, а також хворобливі місячні
 • Маткові кровотечі, які можуть бути як ациклічні, так і циклічними
 • Кров’яні виділення між місячними
 • Хворобливі статеві акти і кров’янисті виділення після сексу
 • Кровотечі у жінок в менопаузі
 • При частих маткових кровотечах жінки можуть страждати анемією, тому виникають запаморочення, блідість шкірних покривів, слабкість
 • При великих розмірах поліпів у матці, симптоми можуть доповнюватися появою болів внизу живота, виділення патологічних белей слизового характеру, переймоподібних болів і болів при статевому акті
 • У молодих жінок при наявності поліпа може виникати стійке безпліддя або при настанні вагітності загроза переривання, а також ризик передчасних пологів.

Симптоми поліпів у матці дуже нагадують ознаки і симптоми міоми матки, ендометріозу, тому при будь-якому дискомфорті, порушеннях менструального циклу, рясних місячних слід пройти ретельне обстеження у гінеколога.

Як визначити поліпи?

Перш, ніж призначати діагностичні процедури гінеколог проводить збір анамнезу пацієнтки, репродуктивного та гінекологічного, потім проводить вагінальний огляд, направляє на УЗД, метрографію і гістероскопію, діагностичне вишкрібання з дослідженням ендометрію гістологічно.

 • Гінекологічний вагінальний огляд дозволяє визначити тільки поліпи шийки матки, а оскільки поліпи в матці неможливо пальпувати або візуально оглянути, для цього використовуються інші методи. Однак, при наявності поліпів шийки, є велика ймовірність розвитку новоутворень і в самій матці.
 • УЗД також слід проводити цілеспрямовано, приділяється увага розширенню порожнини матки, при поліпах ендометрій потовщується і видно чіткі розростання слизової, причому вони однорідної структури.
 • Найбільш інформативне дослідження – це гістероскопія, коли огляд порожнини матки проводиться тонким гнучким приладом з відеокамерою, його вводять через цервікальний канал у порожнину матки. За допомогою такої процедури можна визначити місце розташування, кількість поліпів, розміри. Вони можуть бути жовтуватого кольору, блідо-рожевого, а також темно-багряного, бути поодинокими або множинними, довгастими або округлими. Під час цієї процедури можливе одномоментне видалення одиночного поліпа під контролем відеокамери та подальшим морфологічним дослідженням, щоб встановити точний діагноз.
 • Діагностичне вишкрібання також проводять для одержання тканин для дослідження.
 • Метрографія – це рентген порожнини матки, який проводиться з контрастною речовиною, при цьому визначаються нерівні контури порожнини та візуалізуються поліпи.

Лікування поліпів у матці

Найсучаснішим і оптимальним способом лікування поліпів у матці є на сьогоднішній день ендоскопічна поліпектомія. Ця процедура відбувається під час гістероскопії з подальшим діагностичним вишкрібанням. Якщо поліп на ніжці, його методом відкручування видаляють, а місце кріплення припікають рідким азотом (кріогенний спосіб) чи електрокоагуляцією, це проводиться для виключення рецидивів. Потім після такої процедури після 3-4 днів необхідно проведення контрольного гістологічного УЗД.

Перед плануванням лікування поліпів у матці, жінці слід обов’язково обстежитися на всі статеві інфекції – молочницю у жінок, хламідіоз у жінок, гонорею, мікоплазмоз, трихомоніаз, а також мікроскопічне, онкоцитологічне і бактеріологічне дослідження мазка з піхви і цервікального каналу.

Протягом наступних 10 днів після гістероскопічного видалення поліпів у матці жінка відчуває спазматичні болі внизу живота, а також мажучі кров’янисті виділення з піхви. У уникнення ускладнень і проникнення інфекції, слід утриматися від прийняття ванни, лазні, парильні, від статевих контактів, не використовувати тампони і не здійснювати ніяких самостійних процедур (наприклад спринцювання).

Подальше лікування залежить від гістологічного дослідження видаленого матеріалу, а також від ступеня порушення менструального циклу, від віку жінки. Якщо був видалений фіброзний поліп та порушень менструальної функції не відбувалося, то при такому поліпі ендометрію матки лікування обмежується тільки полипектомією.

Жінки з залізисто-фіброзними і залозистими поліпами не залежно від віку після видалення потребують гормональної терапії, для цього їм призначають оральну контрацепцію (Ярина, Регулон, Жанін, Джес, Диміа), терапію гестагенами – Дюфастон, Утрожестан, Норколут), можлива установка внутрішньоматкової спіралі «Мірена».

Коли ж виявлений аденоматозний поліп, жінкам показано видалення матки, особливо жінкам в пременопаузі або постменопазуального віку. При цьому проводиться екстирпація або надпіхвова ампутація.

Поліпи в матці – лікування народними засобами

На жаль, високої ефективності лікування народними засобами при поліпах в матці не дає. Жінка, особливо після 40 років повинна розуміти, що без гістологічного дослідження новоутворення, займатися лікуванням поліпів матки без операції самостійно, травами, гомеопатією, небезпечно.

При виявленні поліпів, обов’язково слід з’ясувати, чи є зміни, мутації в клітинах, оскільки, якщо аденоматозні поліпи, ні про який народний метод лікування мови бути не може, це по суті питання життя жінки. В наш час онкологічної напруженості збільшується ризик переродження будь-якого новоутворення в онкологію навіть у молодих жінок, тому не варто тягнути час, відмовляючись від видалення, сподіваючись на народні методи.

Лікування народними засобамиВсім відомо, що онкологію простіше і набагато ефективніше лікувати на нульовій або 1 ступені розвитку, ніж у занедбаному стані. Відтягувати небезпечного видалення новоутворення не можна. А ось після видалення, за рекомендацією лікаря, фітотерапевта, для підтримки імунітету, гормонального балансу можливе використання різних народних засобів, таких як Борова матка – показання до застосування, чистотіл.

Але також слід пам’ятати, що рослинні препарати – це такі ж лікарські засоби, з масою побічних дій і протипоказань. До того ж трави можуть викликати алергічні реакції не менше, ніж будь-який медикаментозний засіб. Перед застосуванням будь-якого засобу слід здати аналізи на гормональний фон і використовувати трави тільки за схемами, запропонованими фітотерапевтом.

 • Золотий вус

Залити 50 суглобів золотого вуса 500 мл горілки, дати настоятися 10 днів. Прийом здійснювати по 20 крапель, розбавляючи 1/3 частиною води, 2 р/день за півгодини до прийому їжі. Через місяць такого лікування, слід зробити 10 денну перерву, можна проводити до 5 таких курсів.

 • Лікування поліпів матки чистотілом

Це дуже відомий з давніх часів засіб, який використовують при різних шкірних захворюваннях, також добре допомагає сік чистотілу від бородавок, але слід пам’ятати, що ця лікарська трава отруйна і її використання повинне бути вкрай обережним. Лікувати чистотілом поліпи в матці можна з допомогою спринцювань (див. як робити спринцювання і чи робити його взагалі), але більшість гінекологів вважають процедуру вимивання слизової піхви будь-якими засобами вкрай не бажаною і навіть малоефективною. В цьому питанні рішення застосовувати чи ні спринцювання приймає сама жінка після консультації з лікарем. Рецепт приготування настою для спринцювання простий – в літрову банку накладається чистотіл і заливається окропом, як тільки вода охолола до нормальної температури, можна проводити процедуру. Зрошення проводиться 1 раз в день ввечері протягом 2 тижнів, потім 2 тижнева перерва.

 • Вітекс священний

Ще його називають монаший перець або аврамово дерево, склянкою 70% спирту заливають 50 гр. сухих плодів, настоювати 2 тижні, регулярно збовтуючи, потім приймають по 30 крапель на 1/4 склянки води за 1 годину до прийому їжі 3 р/день. Лікування поліпів у матці проводиться тільки у 2 фазі циклу, при цьому відбувається збільшення вироблення прогестерону. Прийом здійснюється 3-4 місяці.

 • Брусниця, кропива і шипшина

Кропиви і шипшини по 6 ложок, 4 ч. ложки брусниці, попередньо слід ретельно подрібнити, потім заливають суміш 1 ст. окропу, настояти 3 години, настій п’ють по 0,5 склянки 3 р/день.

Cтаття про поліп в матці також доступна російською мовою: «Полип в матке лечение, симптомы, народные средства».