Пупкова грижа у дорослих – лікування, симптоми, ускладнення

Пупкова грижа являє собою патологічний стан, що виявляється виходженням внутрішніх органів, прикритих листком очеревини, крізь дефект в черевній стінці, локалізований поблизу пупка. У дорослих такі новоутворення складають 3-12% від усіх випадків інших видів зовнішніх гриж живота. Як правило, дане захворювання частіше діагностується у жінок старше 30 років. Які ознаки пупкової грижі у дорослих, лікування та ускладнення такої патології?

Ознаки пупкової грижі у дорослих

Симптоми пупкової грижі у дорослих полягають у появі пухлиноподібного випинання, що складається з шкіри, підшкірної жирової клітковини, очеревини та частини органу, в області пупка. У нормі грижове випинання є безболісним і практично не доставляє занепокоєння хворому. Зазвичай грижа з’являється непомітно для пацієнта і збільшує свої розміри з часом, проте може з’явитися і раптово при одноразовому впливі викликаючих факторів, наприклад, піднятті важких предметів.

Розміри грижового випинання збільшуються після фізичної роботи або тривалого перебування у вертикальному положенні, після кашлю, переїдання. Шкіра над ним буває настільки стоншена, що можна визначити перистальтику петель кишечника. Лише зрідка хворих з таким діагнозом турбують не яскраво виражені диспепсичні розлади, наприклад, нудота, відрижка, схильність до закрепів.

Самостійно людині визначити чи є у неї пупкова грижа неможливо. Деякі пацієнти можуть підозрювати у себе замість грижі доброякісні або злоякісні утворення, або вважають подібне випинання індивідуальними анатомічними особливостями свого організму. Варто відзначити, що в області пупка не розвивається рак і щоб уточнити діагноз слід обов’язково звернутися до лікаря.

Ознаки пупкової грижі у дорослихПричини виникнення

Причиною формування пупкових гриж у дорослому віці є значне розширення пупкового кільця. Такий патологічний стан може розвиватися в наступних випадках:

 • пізня вагітність;
 • ускладнені пологи;
 • багатоплідність і багатоводдя при вагітності;
 • спадкова схильність до слабкості сполучної тканини;
 • ушкодження нервово-м’язового апарату під час травм;
 • значне зниження маси тіла за короткий термін;
 • зниження тонусу м’язів живота при недоліку фізичного навантаження;
 • абдомінальне ожиріння;
 • вроджені порушення розвитку структур передньої черевної стінки.

Однак далеко не у всіх людей з перерахованими вище факторами ризику розвиваються пупкові грижі. Для виникнення цього патологічного стану потрібна дія викликаючих факторів, таких як:

 • важке фізичне навантаження;
 • часті запори;
 • тривалий кашель у хворих хронічними захворюваннями органів дихання;
 • утруднення акту сечовипускання при доброякісній гіперплазії передміхурової залози, стриктурах уретри.

Ускладнення, наслідки грижі

Погіршення стану хворого може спостерігатися при значному збільшенні розмірів грижі або ущемленні органів, які знаходяться в ній. У таких ситуаціях грижове випинання стає різко болючим, напруженим і щільним. Органи, які є вмістом грижі, перестають вправляться у черевну порожнину мимовільно і при натисканні. При переміщенні в грижовий мішок декількох петель кишечника може спостерігатися запор, виражений метеоризм. У разі виходу в грижу частини шлунка хворі скаржаться на відчуття важкості після їжі, напади нудоти і блювоти. Відсутність адекватної медичної допомоги на даному етапі загрожує розвитком ускладнень – гангрени ущемлених органів, непрохідності кишечника, перитоніту.

Діагностика

Труднощі в постановці діагнозу при пупковій грижі у дорослих виникають рідко. Однак для отримання даних, необхідних для виконання оперативного втручання, може знадобитися додаткове обстеження. Найбільш часто використовуються наступні діагностичні методики:

УЗД – обстеження органів черевної порожнини дозволяє оцінювати їх структурно-функціональний стан і залучення в патологічний процес;

ФГДС – виконується з метою визначення причетності стінки шлунка до формування грижового вмісту;

Рентгенологічне дослідження – визначити ступінь вправимості грижі і характер її вмісту вдається в ході рентгеноконтрастного дослідження шлунково-кишкового тракту з сульфатом барію.

Лікування

Радикальним способом лікування пупкової грижі у дорослих є виконання оперативного втручання. Лише у дітей до 5 років дефекти пупкового кільця можуть мимовільно усуватися з часом. У дорослих же розширене пупкове кільце не повертає свою форму навіть при тривалому носінні компресійного бандажа. Саме тому, щоб уникнути розвитку ускладнень даного патологічного стану показано виконання хірургічної корекції грижі.

Оперативне втручання з лікування грижі називається герніопластика. Його метою є вправлення випавшого органу або його частини в порожнину живота з усуненням дефекту тканин. Такі операції не вимагають застосування наркозу і виконуються або під місцевою, або під епідуральною анестезією. Існують різні варіанти герніопластики в залежності від методу корекції грижових воріт:

Натяжна герніопластика – передбачає закриття грижового отвору за допомогою натягу власних тканин хворого. Для боротьби з пупковими грижами використовуються такі оперативні методики, як способи Мейо, Сапежко, Лексера. При виконанні таких операцій область дефекту черевної стінки зміцнюється завдяки дубликатурі апоневрозу, особливої фіксації м’язів. Такий метод ведення оперативного втручання виправданий при наявності пупкової грижі невеликих розмірів;

Ненатяжна герніопластика – такого роду оперативні втручання припускають використання синтетичних матеріалів, що зміцнюють черевну стінку в області дефекту. Ймовірність розвитку рецидиву після застосування сітчастих імплантатів значно нижче в порівнянні зі стандартними методами оперування, що робить можливим усунення навіть грижових дефектів великих розмірів.

На сьогоднішній день все більшого поширення і популярності набувають лапароскопічні методики герніопластики. Видалення пупкової грижі у ході мінімально інвазивного оперативного втручання не тільки дозволяє повністю усунути новоутворення, але і має ряд переваг, наприклад, короткий період реабілітації, низька ймовірність розвитку ускладнень.

Такі операції виконуються в плановому порядку після ретельної підготовки організму і тому легко переносяться пацієнтами. Дещо іншої тактики лікування вимагає ущемлена пупкова грижа у дорослих, операція при розвитку якої повинна проводитися в екстреному порядку. При цьому виконується серединна лапаротомія з ревізією органів черевної порожнини і видаленням уражених ділянок сальника, кишки. Своєчасне відвідування кваліфікованого фахівця є запорукою успішного результату пупкової грижі у дорослих без наслідків.