Основні симптоми грижі стравоходу, причини виникнення

Грижа стравоходу на сьогоднішній день на думку багатьох спеціалістів, відноситься до дуже поширеного захворювання шлунково-кишкового тракту, займаючи 3 місце після виразкової хвороби шлунка і холециститу. Причому, в 50% випадків діафрагмальна грижа протікає приховано, або безсимптомно, або з мінімальними симптомами і дискомфортом. Часто її виявляють випадково при проходженні ендоскопічного дослідження або рентгенологічного обстеження шлунка і стравоходу.

У 30% пацієнтів з грижею стравоходу первинними скаргами, з якими хворі звертаються до лікаря, є біль в серці – некоронарогенна кардіалгія і порушення серцевого ритму – пароксизмальна тахікардія та екстрасистолія. Це найчастіше приводить до діагностичних помилок і неефективної терапії у кардіолога, оскільки можливою причиною серцевих порушень є грижа стравоходу.

Це захворювання, як правило, поєднується з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою, що призводить не тільки до кардіологічних розладів, але і до цілого комплексу пульмонологічних і диспепсичних порушень в організмі людини.

Діафрагмальна грижа – це розширення стравохідного отвору діафрагми, при якому відбувається розтягнення зв’язок, що з’єднують шлунок і стравохід. Таке порушення призводить до забросу жовчі і шлункового соку в стравохід, поступово виникає запалення і зміна його слизової оболонки, що з часом провокує утворення злоякісних пухлин.

За даними досліджень світових гастроентерологічних асоціацій при відсутності своєчасної адекватної терапії грижі через 7-10 років у пацієнта збільшується ризик виникнення раку стравоходу. Якщо протягом 7 років лікування відсутня, то на 280% збільшується ризик розвитку онкології, якщо захворювання більше 10 років, то ризик зростає до 400%.

Основні симптоми грижі стравоходу

Больові відчуття

 • Болі при діафрагмальній грижі стравоходу досить різноманітні і залежать від її виду, тривалості захворювання, віку пацієнта:
 • Найбільш поширена локалізація болю – в надчеревній області, вона з’являється при зміні положення тіла, після прийому їжі.
 • Іноді біль може віддавати в область між лопатками або в спину.
 • Діафрагмальна грижаТакож можлива поява оперізуючого болю, який може нагадувати симптоми, властиві такому захворюванню, як панкреатит.
 • У п’ятої частини пацієнтів, особливо похилого віку, виникають болі в області серця, це може бути пов’язано і з супутніми захворюваннями – ішемічною хворобою серця, стенокардією.
 • Коли грижа призводить до різних ускладнень, то напрям, характер, інтенсивність болю змінюється. При соляріті болю стають нестерпного пекучого характеру, причому інтенсивність їх зростає при натисканні в епігастральній ділянці, а при нахилі вперед пацієнту стає легше. При виникненні перівісцеріта болі носять ниючий, тупий характер, вони безперервні і зосереджені високо в епігастральній області. При ущемленні грижового мішечка з’являються пронизливі, поколюючі болі за грудиною, що віддають в область між лопатками (див. біль у спині між лопатками).

Відрижка кислим

При відрижці у роті залишається смак гіркоти, жовчі, або у пацієнта відбуваються дуже часті відрижки повітрям, що найчастіше вони виникають після прийому їжі.

Зригування, блювання

Ця ознака найчастіше буває вночі, після їди або в лежачому положенні, вона не супроводжується нудотою. Якщо кількість мас при відрижці значна, це може викликати аспіраційну пневмонію.

Дисфагія

Це не постійний симптом грижі стравоходу, він може то з’являтися, то зникати. При вживанні гарячої або дуже холодної рідкої їжі, дуже швидкому проковтуванні можливе виникнення утруднення при проходженні їжі по стравоходу. Що стосується твердої їжі, то вона просувається по стравоходу легше і швидше. Якщо цей симптом стравохідної грижі починає носити постійний характер, це є приводом для діагностики онкології, стриктури, виразки стравоходу, ущемлення грижі .

Печія

Найхарактерніша, виражена і часта ознака грижі стравоходу. Вона буває після їжі, вночі і в лежачому положенні. У більшості пацієнтів вона є постійним симптомом і відіграє визначальну роль у діагностиці діафрагмальної грижі.

Гикавка

Не найхарактерніший симптом грижі стравоходу, оскільки буває тільки у 4% пацієнтів. Якщо вона виникає, то відрізняється тривалим періодом, хворий може гикати від декількох годин до декількох днів.

Болі, печіння язика

Рідкісний симптом, він з’являється тільки якщо шлунковий вміст закидається в ротову порожнину або гортань, при цьому може з’явитися охриплість голосу.

Поєднання грижі стравоходу з порушеннями дихальної системи

Найчастіше стравохідна грижа супроводжується бронхіальною астмою, обструктивним бронхітом, аспіраційною пневмонією. Найнебезпечніша з цих патологій – це аспірація шлункових мас у дихальні шляхи. При цьому у хворого відбувається задуха, завзятий кашель та біль за грудиною.

Щоб диференціювати болі в стравоході при грижі, симптоми якої схожі і притаманні іншим захворюванням, слід враховувати наступні фактори, що характеризують наявність діафрагмальної грижі у пацієнта:

 • Після їжі в більшості випадків болі посилюються, також інтенсивність больових відчуттів зростає при кашлі, фізичному навантаженні, будь-якої напрузі, навіть просто в горизонтальному положенні.
 • Після блювоти, відрижки або зригуванні, глибокого вдиху болі слабшають або припиняються. Також зменшенню болю сприяє прийом соди, води, лежаче положення.
 • Характер болю скоріше помірний, ниючий, тупий, тільки в рідкісних випадках може бути надзвичайно сильні больові відчуття.

Основні причини грижі стравоходу

Симптоми, ознаки діафрагмальної грижі найчастіше з’являються у людей літнього віку, коли з природних причин зношується організм, а тканини, м’язи, внутрішні органи втрачають еластичність. При прогресуванні грижі стравоходу у деяких хворих до 60 років можуть утворюватися так звані «грижові ворота», коли стравохідний отвір може збільшуватися на кілька сантиметрів.

Причини утворення грижі стравоходу:

 • Вікове ослаблення м’язів, зв’язок стравоходу
 • Розсмоктування жирової тканини під діафрагмою
 • Зміна положення внутрішніх органів, наприклад, при вагітності
 • Атрофія лівої частини печінки
 • Дискінезія стравоходу
 • Метеоризм, напруження черевних м’язів
 • Підвищений внутрішньочеревний тиск
 • Вроджені аномалії розвитку – укорочений стравохід
 • Оперативне втручання на стравоході
 • Термічні опіки від гарячої їжі сприяють скороченню стравоходу та провокують утворення грижі

Існує як безсимптомний перебіг захворювання, так і навпаки, у хворих в комплексі з різними захворюваннями шлунково-кишкового тракту виявляється ще й грижа стравоходу. Так, за деякими даними у 40-60% пацієнтів з виразкою шлунка або 12-палої кишки, у 50% хворих з хронічним гастродуоденітом, у 20-40% людей з холециститом (див. Холецистит – симптоми і лікування) і панкреатитом (див. Панкреатит – симптоми, лікування) діагностується діафрагмальна грижа.