Жировик на обличчі, на голові – причини, ознаки, видалення

Ліпома, або жировик – це доброякісна пухлина, що складається з жирових клітин. Новоутворення може з’явитися у представників обох статей у будь-якому віці. Поширеність явища – 1% від загального населення планети. Пухлина розташовується абсолютно в різних місцях і органах. Головна умова появи ліпоми – це присутність клітин жирової тканини.

Улюблене місце проживання ліпом у людини – жировий прошарок, що розташовується безпосередньо під шкірою – зовнішні підшкірні жировики. Вони можуть бути поодинокими (в 94% випадків), або множинними – ліпоматоз. Найбільш часто ліпоми утворюються на голові (у підочноямковій області і на верхньому повіці). Ризик переростання жировика на обличчі в злоякісну пухлину є, але вкрай малий. У 99% випадків гістологічне дослідження клітин не проводять.

Причини появи жировиків

Причини появи жировиківЧому на обличчі з’являються жировики? Якщо помічені жировики на обличчі, причиною появи такого роду утворень у 60% випадків вважається генетична схильність. Спадкова схильність до утворення ліпом – сімейний ліпоматоз. Також встановлений взаємозв’язок між частотою появи ліпом і експресією «гена ожиріння» (HMG I-C). До можливих причин можна віднести закупорці протоки сальних залоз, порушена іннервація певних ділянок тіла. Виявлени також фактори ризику:

 • надмірна вага;
 • порушення ліпідного обміну і обмінних процесів в цілому;
 • спадкова схильність;
 • цукровий діабет, патології нирок і печінки.

Гістологічні різновиди підшкірних жировиків

Існує кілька видів ліпом, що утворюються під шкірою. Класифікація заснована на гістологічній будові утворення. Жировики бувають:

Ліпофіброма – складається з жирових клітин, на дотик вона м’яка.

Фіброліпома – фіброзна ліпома – щільний жировик. Складається з жирової тканини і сполучної (фіброзної).

Кавернозна ліпома – ангіоліпома – жирове утворення з численними кровоносними судинами.

Міоліпома – містить жирову тканину і м’язові волокна.

Міелоліпома – в пухлині присутня жирова тканина, кровотворна (гемопоетичні клітини), за будовою нагадує кістковий мозок.

Якщо на обличчі з’явився жировик, то на початковій стадії він практично непомітний і не доставляє дискомфорту. З часом він збільшується в розмірах, це дозволяє виявити жировик.

Ускладнення при наявності жировика

Незважаючи на доброякісність пухлини, ліпома – це патологія. Поява білого жировика на обличчі, на голові вимагає своєчасної консультації фахівця, щоб виключити можливі ризики:

 • Ліпосаркома – аналогічна за зовнішнім виглядом ліпомі жирова злоякісна пухлина.
 • Великих розмірів ліпома чинить тиск на органи і тканини, тим самим перешкоджає їх нормальному функціонуванню: відбувається здавлювання, порушується живлення та іннервація тканин, що чревате наслідками.
 • Якщо жировик розташовується під шкірою і не відокремлений від оточуючих тканин капсулою, він дифузно зростає і проникає в м’язові і сполучні волокна. В такому випадку велика ймовірність перетворення пухлини в злоякісний рак.

Будова і зовнішні ознаки жировика

Ліпома складається з жирових клітин (адипоцитів) різної величини (крихітні і гігантські), які безконтрольно діляться, і найчастіше запечатані в капсулу із сполучної тканини. Жировик має часточкову структуру. Розміри їх варіюють від крупинки до голови маленької дитини.

Ліпома в організмі живе автономно і не сполучається з оточуючими її тканинами. Навіть у разі повного виснаження організму, ліпома продовжує збільшуватися в розмірах (див. жировик на тілі, під шкірою).

Зовні підшкірний жировик виглядає, як білий вузлик, покритий шкірою звичайного кольору. При натисканні він може перекочуватися і змінювати місце розташування, при відсутності тиску повертається в початкову точку.

Особливість підшкірного жировика – дуже повільне зростання: він збільшується з роками. При множинному ліпоматозі утворені жировики, як правило, великі і мають властивість зливатися між собою. Переважно такі жировики з’являються на голові, де дуже тонкий підшкірний жировий прошарок: в області потилиці, шиї.

Чи потрібно лікування жировиків на голові?

Лікування жировиків не практикують. Існують показання до видалення ліпом, це:

 • Бажання клієнта безпосередньо позбутися жировика, має неестетичний зовнішній вигляд і доставляє невпевненість.
 • Жировик великого розміру, який чинить тиск на навколишні тканини і порушує їх живлення та функціонування.
 • Застарілий «жировик на ніжці» при порушенні кровопостачання може загнивати і відмирати, що служить джерелом інфекції.
 • Швидкорослий жировик.

Як позбутися жировика на обличчі – радикальний метод

Народна медицина в боротьбі проти підшкірної ліпоми безсила. На питання, як прибрати жировик на обличчі назавжди? Є тільки одна відповідь зі 100% гарантією відсутності рецидиву – шляхом хірургічного втручання.

Запобіжні заходи: Видалення підшкірних жировиків на обличчі і голові у домашніх умовах вкрай небезпечно. Всілякі примочки, компреси здатні лише розм’якшити шкіру, а видаляти слід капсулу, в якій знаходиться жировик, інакше ліпома виникне знову. Більше того, існує величезна ймовірність інфікування і нагноєння ліпоми, що може спровокувати сепсис.

Операція триває 20-30 хвилин і проводиться не залежно від розміру утворення. При цьому використовують місцеву анестезію. Хірург проводить розріз і вичищає жирові відкладення разом з капсулою, що оточує жировик. При великих розмірах утворення після видалення жирового скупчення пацієнту ставлять дренаж для відтоку рідини з порожньої порожнини. Після такої операції тільки через 1-2 тижні клієнт повертається до роботи.

 • Ін’єкційний ліполіз

Від підшкірних жировиків на обличчі та голові можна позбутися без хірургічного втручання шляхом ін’єкційного ліполізу, якщо розмір утворення не перевищує 3 сантиметри. В жировик шприцом вводиться спеціальний розчин, що розчиняє жирове утворення зсередини. Жировик зникає повністю через 2-3 місяці. Недолік ліполізу – метод ефективний лише в 80% випадків.

 • Малоінвазивні методи видалення жировиків

У сучасному світі існують і не радикальні способи позбавлення від жировиків на голові. Видалення жировиків на обличчі може бути виконано наступним чином:

Ендоскопічний метод. В цьому випадку проводиться мінімальний розріз і з застосуванням оптичного ендоскопа (у вигляді трубки) через маленький отвір видаляється жировик. Рубець залишається практично непомітним.

Ліпосакція. Застосовується для позбавлення від м’яких жировиків. Спеціальним шприцом проколюється ліпома, її вміст викачують, капсула залишається під шкірою. Ймовірність повернення ліпоми дуже велика.

Лазерний спосіб. Розріз виконується променем лазера, що володіє дезінфікуючими і коагуляційними властивостями. Ліпома руйнується. Видаляється вміст жировика разом з капсулою. Порожнина обробляється високоенергетичним лазерним променем і зашивається. Рецидив після видалення жировика лазером трапляється вкрай рідко.

Правильне і своєчасне видалення жировиків будь-яким способом абсолютно не небезпечно для життя, і при виконанні належних заходів не дає ніяких ускладнень, за винятком можливого шраму або виникнення жировика на цьому ж або іншому місці знову (це можливо в разі неповного видалення, залишку малої кількості пухлини).