Жировик на тілі, під шкірою – симптоми, причини, видалення

Жировик на тілі (ліпома) являє собою доброякісну пухлину, яка формується з клітин жирової тканини. Найбільш поширені поодинокі підшкірні ліпоми, але зустрічаються також множинні розростання ліпом в підшкірній клітковині та м’язових волокнах. Ліпома – це доброякісне (з мінімальним ризиком малігнізації) захворювання з повільним ростом.

По мірі прогресування жировик збільшується в розмірі і на останніх стадіях починає заподіювати хворому деякі незручності, виходячи з локалізації пухлини, а також коли захворювання набуває поширений характер, формуючи на тілі багато жировиків, що обмежують рухливість кінцівок і викликають гострі порушення м’язової діяльності і кровопостачання тканин.

При значному збільшенні пухлина здавлює навколишні тканини, судини і нервові закінчення, викликаючи характерні клінічні симптоми у вигляді набряку, болю, порушення чутливості і т.д. По локалізації ліпоми поділяються на:

 • Підшкірні;
 • Міоліпоми (розташована в глибині м’язів);
 • Периневральні (розташовані поблизу нервових стовбурів);
 • Аденоліпоми (що мають у складі залізисті клітини) та ін.

У 98% випадків жировики утворюються підшкірно, рідше реєструються міжм’язові ліпоми, розташовані в глибоких м’яких тканинах. Зазвичай ліпоми бувають одиничними (94% випадків), рідше множинними. При ендокринних порушеннях, у хворих на нейрофіброматоз, а також у жінок найчастіше бувають множинні ураження. Чому з’являються жировики?

Причини виникнення жировиківПричини виникнення жировиків

Початкові прояви захворювання – це безболісні невеликі жировики на тілі, причини появи яких, імовірно, мають спадковий характер, а також який-небудь провокуючий фактор. Досі не існує однозначних точних причин їх утворення, більшість є лише припущенням, гіпотезами. Серед факторів, що сприяють розвитку ліпом, виділяють:

 • Травми, здавлювання тканин
 • Захворювання, у тому числі спадкові, пов’язані з порушенням жирового обміну;
 • Цукровий діабет;
 • Ослаблений імунітет і недостатнє надходження вітамінів і білка в організм;
 • Куріння;
 • Вплив іонізуючого випромінювання;
 • Вік старше 40 років.

Всі перераховані фактори можуть розглядатися і як причини жировика під шкірою, а також будь-яких внутрішніх органів. Сукупність одного чи декількох з них здатна погіршити перебіг захворювання, викликавши швидке прогресування і розростання жировика до великих розмірів. Тим не менш, на перший план серед причин виникнення жировиків (ліпом) все ж виходить спадкова схильність.

Наявність в сім’ї хворого родича значно підвищує ризик формування ліпоми. Думка лікарів з приводу впливу харчування на зростання ліпом розділяється, одні вважають, що на посилене зростання ліпом впливає неправильне харчування, ожиріння, інші – що ні спосіб життя, ні харчування не впливають на виникнення і прогресування жировиків.

 • Характерна ознака жировика – коли людина худне, розмір ліпоми не змінюється, іноді навіть збільшується.
 • Ризик переродження ліпоми в злоякісну пухлину існує, але він не дуже високий. При розростанні жировика в сполучні і м’язові тканини ймовірність трансформації в рак збільшується.
 • Ліпома може стати хворобливою при зростанні і порушенні нервових закінчень.
 • Єдиний спосіб профілактики – щорічний контроль за новоутворенням на шкірі, своєчасне звернення до хірурга.

Симптоми жировика під шкірою

Як виглядає жировик? На початковій стадії захворювання протікає безсимптомно, на викликаючи неприємних відчуттів і погіршення якості життя хворого. Як правило, хворий не надає значення тому, що на тілі з’явилися жировики і не поспішає звертатися з цього приводу до лікаря.

Зовні ліпома являє собою пухлиноподібне обмежене утворення м’якої консистенції, не спаяне з оточуючими тканинами і зі шкірою. Шкірні покриви над жировиком не змінені і зберігають нормальний колір і еластичність.

Жировиками прийнято вважати і так звані атероми, які дуже схожі на ліпоми, точно диференціювати які може лише спеціаліст за непрямими ознаками:

 • Атерома утворюється в областях тіла, де велике скупчення сальних залоз, а ліпома зазвичай локалізується в місцях скупчення підшкірної жирової клітковини.
 • У ліпоми немає слідів закупорювання сальної залози (вивідної протоки), що спостерігається у атероми.
 • На дотик обидва новоутворення майже не помітні, однак ліпома не спаяна з поверхнею шкіри і є підшкірною пухлиною, а атерома – це частина шкіри.

Ліпоми можуть виникати як одиничні утворення або у вигляді множинних вогнищ на обмеженій невеликій ділянці шкіри. Підшкірна ліпома може мати форму вузла обмеженої форми, оточеного капсулою. Менш сприятливий перебіг ліпоми характеризується дифузним розростанням жирової тканини, не обмеженим капсулою і займаючим велику ділянку. Розмір ліпом становить від одного до п’яти і більше сантиметрів. Описувалися випадки, коли ліпома мала розмір більше 10 сантиметрів.

Пухлини великого розміру в ході неконтрольованого зростання починають формувати характерну клінічну картину захворювання. Першим клінічним проявом ліпоми є відчуття дискомфорту, тяжкості в області пухлини. Під власною вагою підшкірний жировик на тілі може обвисати, викликаючи в області поразки набряк і застій кровообігу.

В цілому, ліпоми не представляють серйозної загрози здоров’ю, так як своєчасно діагностуються і лікуються. Проблема ліпоми полягає скоріше в естетичній області. Наявність ущільнення під шкірою на відкритих ділянках тіла викликає істотний дискомфорт як для хворого, так і для оточуючих. Але не варто забувати також про можливі ускладнення захворювання при неадекватному лікуванні.

При відсутності лікування тривалий набряк призводить до порушення живлення тканин, формування виразок і, як результат, обмеженого вогнища некрозу шкіри. На пізній стадії це незворотний процес, який є причиною ряду інфекційних ускладнень, в тому числі сепсису.

Важливо! Наявність будь-якого новоутворення на тілі, у тому числі і жировика, є протипоказанням до проведення масажу. Одиночну ліпому масажист просто обходить, у разі неможливості обходження ліпоми (при множинних жировиках на тілі, під шкірою) слід відмовитися від масування цієї ділянки або повністю від масажу. Це стосується не тільки класичного масажу, але і баночного, медового, стоун-масажу. Крім того, при проведенні курсів фізіотерапії також слід повідомити лікаря про наявність жировика під шкірою.

Діагностика жировика

При підозрі на ліпому обсяг діагностичних досліджень зводиться до взяття біопсії тканини з вогнища на гістологію.

При необхідності визначення розмірів і меж ліпоми, а також у складнодіагностуємих випадках призначається додаткове обстеження (УЗД, рентгенологічне дослідження, а також КТ та МРТ). Як правило, дані методи використовуються для діагностики ліпом внутрішніх органів, суглобів, м’язів і т.д.

Позбавлятися від жировика народними способами не просто марно, але й небезпечно. Видаляти варто капсулу ліпоми, а не вміст, інакше ліпома буде постійно з’являтися знову. Всі методи народного лікування компресами, примочками лише розм’якшують верхній шар шкіри, при цьому може статися запалення та інфікування. При самостійному лікуванні може утворитися рубець, а також «витягнути» вміст жировика непрофесіоналові досить важко, оскільки важко визначити межі капсули жировика.

Як позбутися жировика на тілі – лікування ліпоми

Найбільш поширеними методами лікування ліпом є:

 • Пункційно-аспіраційний;
 • Лазерна корекція;
 • Метод радіохвильової хірургії.

Лазерне видалення жировика на тілі є ефективним методом, широко застосовуваним на практиці в сучасних клініках косметичної хірургії. Перевагою даного методу є швидкість проведення, низька ймовірність розвитку післяопераційних ускладнень і відсутність дефекту тканини в місці видалення ліпоми.

Суть методу полягає у спрямованому впливі ультракороткохвильового випромінювання на область поразки під контролем інтенсивності та тривалості опромінення. Таким чином, забезпечується пошарове відділення патологічних тканин у вогнищі без травмування оточуючих здорових структур.

Показання до видалення ліпоми – це стрімке зростання, виникнення хворобливості жировика, коли він створює косметичний дефект (жировик на обличчі, на голові), а також коли заважає оточуючим органам і тканинам.

Для позбавлення від жировика на тілі другим сучасним і високотехнологічним методом лікування ліпом є радіохвильове видалення. В даному випадку видалення жировика відбувається за рахунок впливу на нього радіохвильового випромінювання, нагріваючого жирові клітини пухлини. При нагріванні до високої температури клітини ліпоми поступово відокремлюються від шкіри і видаляються. Це малотравматичний безкровний метод, що надає додатковий антисептичний вплив на ділянку операції.

Використання пункційної-аспіраційного методу видалення ліпоми передбачає введення в жировик спеціального приладу з наступним відсмоктуванням жирових клітин. Процедура проводиться під контролем мікровідеоендоскопу і показана при невеликих розмірах ліпом. При використанні даного методу можливе подальше рецидивування захворювання, так як висока ймовірність збереження залишків патологічної жирової тканини в капсулі аспірованої ліпоми.

Будь-який з перерахованих методів має високу ефективність щодо лікування ліпом. Рішення про те, як прибрати жировики на тілі, необхідно приймати спільно з лікуючим лікарем, оцінивши всі переваги, можливі ускладнення та побічні ефекти від лікування.