Причини сильного болю в спині між лопатками

Більшість людей при виникненні болю в спині між лопатками асоціюють його появу з різними порушеннями хребетного стовпа, нервових корінців зв’язок, міжхребцевих дисків або самих дисків. Але слід пам’ятати, що такі хворобливі відчуття можуть бути пов’язані і з іншими захворюваннями органів грудної клітки – шлунка, серця, дихальної системи, органів середостіння.

Такий біль може бути як гострим, який стрімко наростає і швидко проходить, або значно посилюється з часом, так і хронічним – який тривалий час турбує пацієнта і вимагає встановлення точного діагнозу, оскільки може бути симптомом серйозної патології будь-яких органів грудної клітки. Іноді біль між лопатками може виникати тільки після різких фізичних навантажень або після тривалого перебування в певному незручному становищі.

Слід пам’ятати, що біль у міжлопатковій області – це не захворювання, а симптом, і перш ніж використовувати будь-які мазі від болю в спині або уколи, слід встановити реальну причину їх появи. При зверненні до лікаря дуже важливо описати всі найменші супутні симптоми, які супроводжують больові відчуття, час їх виникнення, провокуючі фактори його посилення, оскільки лікарю необхідно допомогти у визначенні напрямку обстеження і часом дуже важко встановити правильний діагноз без точних даних про характер болю.

Дуже часто несвоєчасне виявлення справжньої причини болю між лопаток, змушує людину проходити масу дорогих і тривалих обстежень, використовувати різні варіанти лікування, які іноді призначаються не доцільно і тому не приносять бажаного результату. Тому дуже важливо, щоб сам пацієнт знав про можливий список захворювань, для якого характерний цей больовий синдром. Отже, розглянемо можливі причини болю між лопатками:

Причини сильної болі в спині між лопаткамиБолі, викликані патологіями хребетного стовпа

На таких очевидних причинах, як удари, травми, вивихи і переломи хребців ми докладно зупинятися не будемо, а розглянемо інші можливі причини виникнення такого болю в спині.

Міжхребцева грижа

Слід знати, що хребетна грижа в грудному відділі хребта – досить рідкісне явище, оскільки цей відділ хребта не несе таке підвищене навантаження, як шийний і поперековий відділи. Щоб діагностувати або виключити дану патологію, невролог, остеопат направляє пацієнта на МРТ, КТ. Зміни при міжхребцевої грижі обумовлені тим, що фіброзне кільце – зовнішня частина міжхребцевого диска від надриву починає виступати, при цьому зменшується відстань між хребцями і відбувається защемлення нервових корінців.

При виявленні такої грижі, лікарі призначають лікувальну фізкультуру, протизапальні лікарські засоби, рефлексотерапію, у важких випадках показана хірургічна операція. Відмінністю такого болю при міжхребцевої грижі грудного відділу хребта від інших патологій, є його локалізація тільки в одному місці, також біль може іррадіювати в грудну клітку, що може нагадувати симптоми порушень функції легень або серця. При тривалій відсутності лікування міжхребцевої грижі може виникнути викривлення хребта.

Перенапруження в комплексі з переохолодженням м’язів спини

Від перенапруги м’язів спини також можуть виникати болі в області лопаток, це не вважається захворюванням, але при частих надмірних навантаженнях, піднятті тягарів, при тривалому знаходженні в сидячому положенні, в одноманітній позі – збільшується ризик розвитку остеохондрозу, сколіозу, міжхребцевих гриж. Дуже часто такими болями страждають особи, чия робота змушує до знаходження в одній і тій же позі кілька годин в день – це швачки, водії, офісні службовці, хірурги.

Іноді при поєднанні такої професії і кондиціонера, переохолодження, може виникати так званий простріл, коли біль стає більш інтенсивним і вимагає призначення НПЗП, застосування розігріваючих, відволікаючих мазей, масажу тощо. Для профілактики таких ускладнень слід намагатися уникати протягів, вести максимально активний спосіб життя, займатися йогою, Бодіфлексом, лікувальною гімнастикою, кожні півроку проходити курс професійного масажу.

Туберкульоз хребта

Про це захворювання на сьогоднішній день багато лікарів як би «забувають» і протитуберкульозні служби в країні з якихось причин приходять в занепад, адже практично 90% населення інфіковані з дитинства мікобактерією туберкульозу. Якщо людина отримала травму, особливо спини, або суглоба, або просто сильно переохолодилася, при дуже ослабленому імунітеті на місці удару досить часто виникає туберкульозний осередок, який навіть на рентгені за специфічними ознаками не завжди вдається вчасно розпізнати.

Найчастіше в таких випадках діагноз встановлюється лише тоді, коли людина вже знесилена від страшного болю і має ряд ускладнень. При цьому захворюванні людину може турбувати дуже сильний, пекучий біль між лопатками, пацієнти його описують, як біль, що скручує або свердлить в одній точці хребта, а також при локалізації вогнища в грудному відділі хребта, біль іррадіює в грудну клітку, в якій відчувається печіння, гарячка, ломота.

Туберкульоз хребта – це дуже підступне захворювання, причому, при його виникненні у відділах хребта, не завжди у пацієнта виявляються вогнища в легенях, це може бути самостійним осередком туберкульозної інфекції в будь-якому відділі хребта. Люди звикли до того, що туберкульоз – це хвороба, яка вражає тільки низькі соціальні верстви населення і локалізується, як правило, тільки в легенях. Це величезна помилка!

При ослабленні захисних сил організму, паличка Коха, яка є в організмі практично у кожної людини, активізуються в найбільш ослаблених органах і починається повільний запальний процес, це можуть бути як нирки, лімфатичні вузли, жіночі маткові фаллопієві труби, простата або яєчка у чоловіків, так і окремі хребці в хребті або суглоби в кінцівках.

Сколіоз

За статистикою майже 50% населення має різну ступінь розвитку сколіозу – викривлення, скручування хребетного стовпа, і найчастіше це саме грудний відділ хребта в поєднанні з шийним або поперековими відділами. А оскільки ребра пов’язані з грудними відділами, відбувається зміна форми грудної клітки. Причин його розвитку досить багато – це вроджені патології зв’язок, кісток, а також придбані – інтенсивні фізичні перевантаження, сидяча офісна робота або у школярів сидіння за партою.

При бічному і прямому рентгені грудної клітини хірург, невролог, ортопед або остеопат може встановити подібний діагноз. Терапія такої патології повинна бути дуже інтенсивною і тривалою – це масаж, носіння спеціального корсета, лікувальна гімнастика. При сколіозі біль у спині між лопатками є провідним симптомом, а також йому притаманні такі ознаки:

  • На ранній стадії візуально викривлення може бути малопомітним, але при прогресуванні сколіозу при огляді пацієнта ззаду, викривлення стає помітним.
  • При сколіозі спостерігається підвищення стомлюваності м’язів спини
  • Плечі і положення рук можуть бути на різній висоті
  • Болі, які турбують хворого в грудній клітці, локалізуються частіше в одній стороні
  • Між лопатками біль може бути як періодичним від сильного перенапруження або тривалого положення стоячи або сидячи, а також може бути постійним.

Остеохондроз

Оскільки первинні стадії остеохондрозу сьогодні виявляються навіть у десятирічних дітей, цю патологію по праву можна назвати бичем сучасного міського жителя. Ще зовсім недавно це захворювання вважалося хворобою літніх людей, але сучасне життя, неправильний, малорухливий спосіб життя, призводить до раннього розвитку дистрофічних змін у суглобах і хребті. Причиною болів в спині між лопаток сприяє запальний процес, який розвивається в оточуючих тканинах навколо пошкоджених хребців, а також внаслідок защемлення нервових корінців. Для остеохондрозу характерні наступні симптоми:

  • Постійні, ниючі болі в спині, що посилюються при чханні, кашлі, різкій зміні положення тіла, при фізичних навантаженнях
  • При випрямленні плечей можна почути хрускіт між лопатками
  • Біль у грудях можна описати, як ніби «кіл стоїть»
  • Зменшення рухливості ребер призводить до утруднення при диханні, і людина як би починає дихати животом
  • Обмежується рух в руках, відчувається слабкість, поколювання або оніміння в руках.

Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія зазвичай турбує людину болем в одній стороні грудної клітини, але в рідкісних випадках він може бути і в області лопаток. Це відбувається в ситуаціях, коли виникає здавлення нервових корінців у грудному відділі при надмірних навантаженнях, при переохолодженні, травмах, інфекційних захворюваннях або при остеохондрозі грудного відділу. При міжреберної невралгії симптоми, болі посилюються при натисканні на грудну клітку, при кашлі, і можуть турбувати пацієнта і вдень, і вночі. Оскільки біль при остеохондрозі, сколіозі і міжреберної невралгії дуже важко диференціювати, для уточнення діагнозу слід звертатися до кваліфікованих ортопедів, неврологів, остеопатів, хірургів.

Спондилоартроз

Це захворювання дуже нагадує остеохондроз, за характером болю, за факторами його посилення при навантаженні, зміні положення тіла. Також він носить хронічний характер, з періодами загострень і ремісії. Відрізнити спондилоартроз від остеохондрозу можливо тільки за допомогою рентгена, МРТ або КТ. При цьому захворюванні відбувається руйнування хряща і його заміна кістковою тканиною, тому на хребцях можна виявити кісткові виступи.

Міозит м’язів спини

Після будь-якого переохолодження, ГРВІ, грипу, перенапруження м’язів, травми спини може виникнути запалення м’язової тканини – міозит. Як будь-яке захворювання, він може протікати гостро або хронічно. Болі при цьому можуть бути і між лопатками, і в інших відділах хребта, вони носять ниючий характер і також посилюються при обмацуванні, русі, фізичному навантаженні. Це не небезпечний стан, та використання розігріваючих і знеболюючих мазей від болю в спині зазвичай допомагає.

Захворювання внутрішніх органів

Як ми вже говорили, не завжди болі в області лопаток на спині є ознаками хвороб хребта, практично всі захворювання органів середостіння, серця, шлунка, підшлункової залози і жовчного міхура можуть сприяти появі больових відчуттів в спині. В наш час онкологічної напруженості, коли рак не щадить ні дітей, ні дорослих, розвиток пухлин органів середостіння, шлунка, легенів можуть проявлятися і болем в області лопаток.

Захворювання серцево-судинної системи

Ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, стенокардія – це захворювання, які також можуть бути причинами таких болів. При стенокардії, наприклад, біль ніколи не триває більше 5 хвилин і при прийомі нітрогліцерину він в основному тут же проходить. Однак, при гострому нападі, якщо сильний біль триває більше 5 хвилин, знижується артеріальний тиск, з’являється холодний піт, блідість шкірних покривів, слід негайно викликати Швидку допомогу.

Хвороби шлунково-кишкового тракту

Виразкова хвороба шлунку, панкреатит, холецистит – трійка захворювань, яка може бути також винна у виникненні болю в грудному відділі і спереду, і ззаду. Також розвиток онкологічних захворювань шлунка, підшлункової залози можуть викликати такі відчуття.

Захворювання дихальної системи

Якщо пацієнта крім болю в спині турбує кашель, підвищення температури тіла, навіть незначне, причиною можуть бути патології легень. Зазвичай таким захворюванням, як пневмонія або плеврит, передує переохолодження, перенесені ГРВІ, грип. Останнім часом почастішали випадки розвитку атипових форм пневмонії, коли запалення легенів викликається такими збудниками, як мікоплазма або хламідії, вони не супроводжуються дуже високою температурою, а можуть протікати на тлі субфебрилітету, при цьому можуть з’являтися болі в спині між лопатками праворуч, ліворуч, при вдосі, особливо посилюються при глибокому вдиху. Головним критерієм відмінності патології легень від інших причин є наявність температури, навіть не високої і кашлю.