Причини важкості і болю в правому підребер’ї

Зміст:

Будь-який біль у правому підребер’ї періодичної або гострої природи виникає у тридцяти відсотків людей. Найчастіше причиною цього явища вважаються патології внутрішніх органів. Найчастіше біль під правим ребром говорить про порушення нормальної роботи внутрішніх органів, зокрема травної та серцево-судинної системи.

Фізіологічні особливості

У медицині праве підребер’я – це ділянку передньої черевної стінки, який обмежується:

 • Зсередини лінією, яка проходить через нижню точку ребер зверху вниз
 • Зовні лінією, вертикально проходить від верхньої тазової кістки, яку називають клубових гребенем
 • Знизу нижньою частиною реберної дуги
 • Зверху п’ятим ребром (проекцією діафрагми)

Щоб знайти у себе праве підребер’я, потрібно розмістити долоню на боці так, щоб зап’ястя прикривало середню частину боки, а нижня частина ребер прикривалася мізинцем. Якщо перемістити руку на спину, не відриваючи її від тіла, ви дізнаєтеся, де розташоване праве підребер’я на спині.
Ця область тіла має відношення до таких внутрішніх органів:

 • Права нирка (а саме її верхня частина)
 • Жовчний міхур і печінка
 • Частину товстого кишечника, яку називають ободової кишкою
 • Права частина діафрагми (органу, що розділяє грудну і черевну порожнину)
 • Наднирник
 • Іноді віддає біль в правому підребер’ї з’являється з-за порушень роботи дванадцятипалої кишки, підшлункової залози, нижньої порожнистої вени і жовчних проток.

Найпоширеніші фактори, що викликають біль

Якщо у правому боці під ребром з’явилася біль, це ознака захворювання внутрішніх органів:Анатомія черевної порожнини

 • Хвороби жовчного міхура (холецистит або новоутворення в даному органі).
 • Порушення роботи печінки: гепатоз, цироз, гепатит, онкологічні та паразитарні захворювання, метастазування ракових клітин з інших уражених органів (шлунка, легенів, товстої кишки та молочної залози).
 • Хвороби правої нирки (полікістоз, абсцес, пієлонефрит, туберкульоз, сечокам’яна хвороба, злоякісні новоутворення).
 • Захворювання ободової кишки, у тому числі кишкові інфекції, хвороба Крона, коліт, синдром роздратованого кишечника, дисбактеріоз або пухлини.
 • Порушення в роботі серця, які призводять до збою струму крові по великому колу (міокардит, миокардиомиопатия, ендокардит). Біль у правому підребер’ї може викликати абдомінальний інфаркт міокарда і серцевий цироз печінки.
 • Переломи ребер, розташованих внизу.
 • Патологічні процеси в правій частині діафрагми. До них відносять пухлини і диафрагматит.
 • Хвороби правого наднирника, в тому числі і онкологія.
 • Міжреберна невралгія.
 • Оперізувальний лишай.
 • Тромбоз нижньої порожнистої вени.
 • Гострий живіт – особливе хірургічне стан, який включає серйозні порушення в роботі органів очеревини. До нього відносять гострий панкреатит, прорив, гострий холецистит, прорив, пенетрацію виразки дванадцятипалої кишки, дуоденальне кровотеча, непрохідність кишечника, розриви або гематоми печінки і нирок, травми органів черевної порожнини, инвагинацию кишечника і апендицит.

Види болю в правому підребер’ї

Характер болю може вказати, яке захворювання викликало неприємні відчуття.

 • Тупий біль справа під ребрами є ознакою хронічного запалення. Вона зустрічається при таких захворюваннях: коліти, дивертикулез кишечника, гепатит в гострій і хронічній формі, цироз і рак печінки паразитарні захворювання печінки, холангіти, холецистити, пієлонефрит, гідронефроз, пухлини нирок і надниркових залоз. Якщо біль є постійно, це може свідчити про метастатичному процесі з інших органів, розвитку пухлин, паразитарних кіст або переломі ребер.
 • Гостра біль у правому боці під ребром – характерний симптом патологічного стану, який вимагає негайного хірургічного втручання. В медицині вони носять назву «гострий живіт». До них відносять гострі запалення жовчного міхура, гострий панкреатит, апендицит, розриви кишечнику, непрохідність кишечнику і закупорці жовчних проток, травми органів черевної порожнини (печінки, нирок, жовчного міхура, ободової кишки), тромбоз судин, які живлять внутрішні органи з наступним некрозом тканин.

Іноді гостра біль настільки сильна, що навіть призводить до різкого зниження тиску, втрати свідомості і порушень у роботі серця і нирок. У деяких випадках виникає больовий шок. Внутрішнє кровотеча призводить до анемії і геморагічного шоку. Характерна риса даного патологічного стану – напруга м’язів живота для захисту правого підребер’я. Абдомінальна форма інфаркту міокарда теж може проявлятися у вигляді гострої болі під правим ребром. Хворобливі відчуття мають характер затяжного нападу. Подібний симптом може також викликати ниркова коліка, кишкові інфекції, неспецифічний виразковий коліт та переломи ребер.

 • Хворобливі відчуття в правому боці після їжі виникають в тому випадку, якщо у людини є хвороби печінки, кишечника і жовчного міхура. Цей процес виникає тому, що їжа прискорює вироблення жовчі, наповнює печінка кров’ю і прискорює перистальтику. Залежно від характеру болю можна судити і про наявність певних хвороб: тупий біль і нудота характерний симптом холециститу, при коліті і дисбактеріозі виникають різкі болісні спазми, а жовчнокам’яна хвороба супроводжується колючими болями.
 • Тяжкість в правому підребер’ї може виникнути при серцевій недостатності, що супроводжується набряком печінки, гепатит, гепатоз, хронічному холециститі і гипомоторной дискінезії жовчовивідних шляхів.
 • Хворобливі відчуття після фізичного навантаження можуть бути тягнуть або колючими. Це характерна ознака застою в печінці, цирозу або гепатиту. Занадто інтенсивне фізичне навантаження або їзда по тряскою дорозі може стати причиною загострення калькульозного холециститу. Фізичне навантаження також може погіршити стан хворого з миозитом, міжреберна невралгією, тромбозом порожнистої вени, остеохондрозом та переломами ребер. Поліпшення стану після фізкультури настає лише у пацієнтів з дискінезією печінки, так як це покращує проходження жовчі.

Болісні відчуття у здорової людини

Іноді навіть людина без серйозних захворювань може скаржитися на те, що у нього болить праве підребер’я. Причини подібного дискомфорту можуть бути найрізноманітнішими.

 • Під час менструації у жінок. Кінець менструального циклу характеризується сильним перепадом між низьким рівнем вмісту прогестерону і високими показниками естрогенів. Це невідповідність викликає спазм жовчовивідних шляхів і кольки під правим ребром. Якщо пацієнтка приймає гормональні контрацептиви, вони можуть посилити передменструальний синдром, порушуючи пасаж жовчі і викликаючи колючі болі (див. плюси і мінуси оральних контрацептивів).
 • Під час вагітності. У третьому триместрі матка вже сильно збільшена в розмірах і давить на сусідні органи. У здорових вагітних жінок часто виникають болі в правому підребер’ї, так як розтягнута матка тисне на кишечник, нирки і жовчний міхур. Крім того, високий вміст прогестерону може стимулювати застій жовчі, розширюючи жовчні шляхи. А якщо вагітна піддалася фізичному навантаженні, у неї обов’язково виникне колючий біль під правим ребром.
 • Фізичні навантаження. Людина, який різко почав виконувати важку фізичну навантаження без попередньої підготовки, швидше за все відчує неприємну колючий біль у правому підребер’ї. Цей процес пояснюється тим, що викид адреналіну сприяє розтягуванню жовчовивідних проток, стимулюючи застій, одночасно знижуючи їх тонус. Крім того, різка фізична навантаження прискорює процес наповнення печінки кров’ю, розтягуючи її капсулу. Не рекомендується інтенсивно працювати фізично або приступати до тренувань відразу після прийому їжі. Це може призвести не лише до болю в правому підребер’ї, але і викликати спазм діафрагми і збою в ритмі дихання.

Версія щодо розширення нижньої порожнистої вени під впливом адреналіну не має під собою наукових підстав. Адреналін не здатний розширювати судини, а в печінці немає больових рецепторів, а хворобливі відчуття в цьому органі виникають лише при внутрішньому розтягуванні капсули.

Болі спереду

Біль під правим ребром спереду з’являється із-за порушення роботи органів, які близько розташовані до передньої черевної стінки.

Захворювання жовчного міхура

Вони викликають різку і колючий біль, що характеризують гострий запальний процес. Його причиною може стати камінь, який закрив просвіт шийки жовчного міхура або протоки, а також бактеріальна флора. Хворобливі відчуття під час гострого запалення з’являються між реберною дугою і прямим м’язом живота. Вони досить сильні, і можуть віддавати в плече або ліве підребер’я. У деяких пацієнтів також спостерігається відрижка повітрям, блювота жовчю, нудота і гіркий присмак у роті. У рідкісних випадках підвищується температура тіла.

 • Калькульозний холецистит, крім хворобливих відчуттів, викликає жовтяницю шкіри і слизових оболонок.
 • Хронічний холецистит характеризується ниючими болями, які віддають в лопатку. Вранці може з’явитися гіркота в роті, нудота. Шкіра і білки очей трохи жовтіє, а пацієнт скаржиться на здуття живота, втрата апетиту і непереносимість жирної і смаженої їжі.
Хвороби печінки

Причиною болю в правому підребер’ї може бути будь захворювання печінки. Найчастіше пацієнт скаржиться на тупий біль, що супроводжується відчуттям важкості в животі. Хворобливі відчуття виникають із-за того, що печінка наповнюється кров, розтягуючи внутрішню капсулу. Саме праве підребер’я відповідає за велику праву частину печінки. Існує ряд захворювань цього органу, які практично завжди викликають біль:

 • Цироз

Це захворювання характеризується відмиранням клітин, які змінюють структуру печінки і призводять до утворення вузлів. Вони починають здавлювати судини і жовчні протоки. Хвороба найчастіше розвивається на тлі хронічного гепатиту, а також за порушення роботи серця, коли печінка недостатньо забезпечується кров’ю. Болі в боці при цирозі мають постійну основу і з’являються на самому початку захворювання. супутніми симптомами є жовтяниця, збільшення селезінки і печінки, безсоння, почервоніння долонь та свербіж шкірних покривів. Надалі портальна вена переповнюється кров’ю, викликаючи варикоз і кровотечі стравоходу і скупчення рідини в черевній порожнині. Пізні стадії цирозу характеризуються зменшенням печінки в розмірах і зниженням працездатності органу. Ця стадія найбільш небезпечна, так як пацієнт може загинути від печінкової коми.

 • Гепатит

Будь-який вид даної хвороби (вірусний, алкогольний або токсичний) викликає інтоксикацію організму. Хворий скаржиться на загальну слабкість і втрату працездатності. Також може виникнути нудота, блювання і втрата апетиту. Більш активна стадія захворювання викликає жовтяницю шкірних покривів, сеча стає насиченого жовтого кольору, а кал світлішає через порушення обміну жовчних пігментів.

 • Ехінококоз

Дане захворювання характеризується утворення кіст з рідиною всередині. Хвороба викликає глист ехінокок. Найчастіше кісти зосереджені в правій частині печінки, поступово збільшуються в розмірах, здавлюючи капіляри і печінкові протоки. У результаті хворий скаржиться на біль, а печінки нерівномірно збільшується. При нагноєнні кісти починається абсцес печінки, хворобливі відчуття посилюються, підвищується температура, може початися запальний процес в черевній порожнині або навіть виникнути зараження крові.

Печінково-клітинний рак

Дане захворювання з симптомами вельми схоже з цирозом, тому точний діагноз можна поставити лише після аналізу тканин печінки.

Проблеми з ободовою кишкою

Чим сильніше розтягується ободова кишка, тим інтенсивнішими стають хворобливі відчуття. Будь-яке захворювання, яке супроводжується метеоризмом, буде викликати сильну біль. Причому вони можуть бути не надто яскравими, поки запальний процес не пошириться на черевну порожнину. Її роздратування може стати причиною поранення кишки і виникнення больового шоку.

Оскільки ободова кишка – це лише невелика частина кишечника, запальний процес у ній буде віддавати болем в область пупка і правого боку паху. Деякі хвороби мають вельми характерні симптоми:

 • Неспецифічний виразковий коліт, а також хвороба Крона призводять до запалення всього кишечника, стають причиною внутрішніх кровотеч, в калових масах з’являється слиз і гній. Іноді спостерігається непрохідність кишечника і некроз тканин. Болі мають спазматичний характер і поширюються не тільки на праве підребер’я, але і на весь живіт.
 • Злоякісні пухлини за симптомами нагадують кишкову непрохідність або гострий живіт. Крім болю виникає подразнення черевної порожнини, знижується тиск, підвищується потовиділення і шкірні покриви бліднуть.
 • При коліті виникають не тільки спазми, але і порушення стільця (при інфекційному коліті з’являється пронос, а при спастичному – запор). Супутніми симптомами є метеоризм і порушення всмоктування.
 • Апендицит починається болями в надчревье, які поступово переходять в праве підребер’я і праву клубову область.
Серцева недостатність із застоєм

Це захворювання викликає порушення кровообігу у великому колі. В результаті печінка збільшується в розмірах, з’являються набряки ніг і передньої черевної стінки, черевної порожнини накопичується рідина. Хворий скаржиться на відчуття тяжкості в правому боці. При переході недостатності в незворотну стадію, в печінці починаються зміни, характерні для цирозу.

Абдомінальний інфаркт міокарда викликає відчуття тиску і пекучі болі в правому підребер’ї. Іноді подібні відчуття можуть виникнути ще й в лопатці або грудній клітці. Болі можуть супроводжуватися порушеннями серцевого ритму, шоком, блідістю шкіри і зниженням тиску.

Біль ззаду

Хворобливі відчуття, які віддають в праве підребер’я ззаду, найбільш характерні для патологічних процесів в правій нирці, наднирковій залозі, нижньої порожнистої вени, а також при травмах міжреберних нервів і нижніх ребер. Деякі хвороби можуть викликати біль ззаду:

Пієлонефрит

Це гостре інфекційне запалення нирок, яке супроводжується підвищенням температури, ознаками інтоксикації і болем у нирках. Іноді хворобливі відчуття виникають в кінці сечовипускання, збільшується кількість помилкових позивів в туалет, особливо в нічний час. Іноді з’являється набряк. Постійні тягнучі болі в спині характерні для апостематозного пієлонефриту. Дане захворювання з’являється з-за гнійного запалення в нирках (розлитим або обмеженим карбункулом, або абсцесом). Ознакою хвороби також служить підвищення температури, скорочення кількість сечовипускань аж до повного їх припинення.

Сечокам’яна хвороба

Викликає різкі й інтенсивні болі. Камінь, пісок, проходячи по ниркової балії і сечоводу викликає сильну нападоподібну біль в області нижніх ребер, попереку і бічній частині черевної порожнини. Іноді неприємні відчуття можуть з’явитися в статевих органах і стегні. Визначити сечокам’яну хворобу допомагає легке постукування по попереку, при якому біль посилюється. У деяких хворих сечокам’яна хвороба супроводжується блювотою і кров’ю в сечі.

Рак нирок

Часто ніяк не проявляється. Коли пухлина досягає великих розмірів, можуть початися кровотечі і сильні болі в області нирок. Якщо новоутворення перекриває відтік сечі, процес сечовипускання стає болючим, а кількість позивів скорочується.

Некроз ниркових сосочків

Розвивається на фоні кисневого голодування тканин нирок через закупорку судин. Цей процес може розвинутися при цукровому діабеті або під впливом інфекцій. Хворобливі відчуття зберігаються постійно, а в сечі з’являється кров. Несвоєчасне лікування може призвести до летального результату через септичного шоку.

Гострий паранефрит

Являє собою запальний процес в жировій клітковині верхнього відділу нирки. Хвороба розвивається із-за попадання в організм інфекції з уражених мигдаликів або хворобливих зубів. На початковій стадії у хворого підвищується температура тіла (до 38 градусів), а болю в попереку – помірні. З розвитком захворювання больові відчуття з’являються і в правому підребер’ї і посилюються при ходьбі, різкій зміні положення тіла або глибокому вдиху.

Міжреберна невралгія

Може початися в правому підребер’ї із задньої частини тіла. Вона характеризується сильними болями при глибокому вдиху або різкій зміні положення тіла. Нерідко виникає міозит (запалення м’язів).

Біль в правому підребер’ї

Може виникати і з-за пухлини наднирника. Злоякісне новоутворення великого розміру викликає не тільки хворобливі відчуття, але і постійне підвищення тиску, миокардиострофию і порушення ритму роботи серця. В залежності від типу пухлини можуть виникати порушення метаболізму, водного балансу і формування вторинних чоловічих ознак у жінок або жіночих у чоловіків.

Остеохондроз попереку

Ознакою цього захворювання є болі різного ступеня інтенсивності. Це обмежує рухливість і викликає скутість м’язів. Характер болю може відрізнятися від болючого до стріляє.

Забої

Сильний удар нижніх ребер викликають сильну ниючий біль. Якщо у людини є перелом ребер, кожен рух супроводжується характерним хрускотом. Неприємні відчуття посилюються при нахилах, кашлі, сміху або глибоких вдихах.

Тромбоз порожнистої вени

Вважається рідкісним варіантом тромбозу. Тромб проходить по клубових венах і закупорює основний стовбур кровоносної судини. В результаті з’являється біль і симптоми, схожі з онкологічними захворюваннями нирок. При наявності тромбу в печінковому сегменті, буде відчуватися біль в передній частині правого підребер’я з віддачею під лопатку. У пацієнта спостерігається жовтяниця і скупчення рідини в очеревині.

Оперізувальний лишай

Оперізувальний лишай з’являється у вигляді герпетичної висипки по ходу нерва, всередині висипань можна помітити каламутну рідину. Шкіра на місці ураження червоніє, а хворий скаржиться на сильне печіння, свербіж і біль.

Як протистояти болю?

При перших ознаках болю в правому підребер’ї слід відразу ж звернутися до лікаря. Самостійний прийом препаратів, що знімають спазм та біль, не усуне її причину, але може привести до згладжування важливих симптомів. У такому разі патології внутрішніх органів будуть продовжувати розвиватися, негативно впливаючи на процес подальшого лікування.

Категорично заборонено використовувати грілки або знеболюючі засобів з вмістом нестероїдні протизапальні компоненти. Це може спричинити внутрішню кровотечу та інші ускладнення.

Гострий біль в животі або під ребрами – привід для негайного виклику «швидкої допомоги». Якщо причин для госпіталізації немає, подальшої діагностикою будуть займатися фахівці поліклініки. Насамперед слід звернутися до терапевта, який проведе аналіз і призначить додаткові консультації ендокринолога, хірурга, невропатолога і кардіолога.

Терпіти біль в животі теж не рекомендується, так як це може бути важливим симптомом серйозного захворювання і чим раніше хворому зроблять лікарську допомогу, тим швидше настане поліпшення стану.

Cтаттю про причини важкості і болю в правому підребер’ї також можна прочитати російською мовою: «Причины тяжести и боли в правом подреберье».