Хвороба Крона: симптоми, лікування, причини, прогноз

Зміст:

Хвороба Крона – це серйозний запальний процес, який локалізується в кишечнику і вражає його слизову оболонку. Пацієнти страждають від болів у животі, зниження апетиту, діареї і втрати ваги.

Відсутність лікування може призвести до того, що запальний процес поширюється на глибші шари слизової оболонки. В результаті людина буде відчувати сильні болі, виснаження організму збільшиться, що в деяких випадках призводить до виникнення патологічних процесів в інших органах.

Сучасна медицина поки що не має засобів, які дозволяють повністю позбутися хвороби Крона, але правильна терапія дозволяє максимально зменшити прояв симптомів і подовжити період ремісії.

Причини виникнення

Медикам поки так і не вдалося точно з’ясувати, які фактори викликають хворобу Крона. Раніше вважалося, що її викликають постійні стреси і неправильний режим харчування, але більш сучасна версія свідчить, що ці причини лише підвищують ризик розвитку хвороби.

Лікарі схиляються до точки зору, що причини хвороби Крона комплексні, і запалення розвивається при одночасній дії цілого ряду факторів:

 • Спадковість. Версія про генетичної схильності заснована на тому, що в багатьох сім’ях, де вже є один хворий, хвороба Крона може з’явитися і у інших родичів. Кожен п’ятий пацієнт має спадковий фактор в анамнезі, хоча в більшості випадків хвороба Крона розвивається самостійно.
 • Ослаблений імунітет. Існує припущення, що збудником хвороби Крона є віруси і бактерії. Коли імунітет починає боротися з ними, виробляються антитіла, які можуть пошкодити і тканин самого організму. Так і відбувається при хворобі Крона – руйнується слизова оболонка кишечника.
 • Стреси і перенапруження знижують опірність організму і можуть опосередковано стати причиною розвитку хвороби Крона.
 • Куріння вважається одним з найбільш важливих факторів, що провокують захворювання. Будь-які шкідливі звички, в тому числі і куріння, не тільки підвищує ризик розвитку хвороби, але і значно погіршує результативність лікування. Курці пацієнти з хворобою Крона набагато частіше піддаються хірургічному втручанню, ніж некурящі.
 • Тривалий прийом оральних контрацептивів (більше п’яти років) в три рази підвищує ймовірність початку хвороби Крона (див. протизаплідні засоби – плюси і мінуси).
 • Алергія: непереносимість лактози (див. лактазна недостатність), глютену (див. целіакія) або будь-яких інших продуктів включає людину в список потенційних хворих
 • Вік. Хвороба Крона може з’явитися в будь-якому віці, але найчастіше нею страждають молоді люди до 30 років.
 • Нестероїдні протизапальні засоби та їх неконтрольований прийом, або різка відміна, призводять до порушення роботи слизової і погіршують стан хворого.
 • місця Проживання. Люди, що проживають на півночі, у великих містах або екстремальних умовах, більш схильні до ризику розвитку хвороби Крона.
 • Неправильне харчування, яке включає велику кількість жирів і рафінованих продуктів, з часом пошкоджує слизову і призводить до запального процесу.

Симптоматика хвороби

Найчастіше хвороба Крона починається в клубовому відділі кишечнику (у 80% пацієнтів, у решти 20% запалення локалізується в прямій кишці. Симптоми хвороби Крона починають розвиватися поступово, наростаючи з часом і чергуючись з періодами ремісії.

Основні ознаки хвороби такі:

 • Діарея вважається найпоширенішим симптомом запалення. Запалення слизової призводить до порушень травлення, які викликають спазми кишечника. Це і призводить до частої дефекації рідким стільцем.
 • Спазми і сильні хвороби в животі. Запальний процес при хворобі Крона супроводжується утворенням виразок. Це заважає їжі нормально просуватися по кишечнику. Інтенсивність болю може бути різною: від невеликого дискомфорту до сильних ріжучих болів з нудотою і блювотою.
 • Зниження апетиту і втрата ваги. Запалений кишечник не може нормально перетравлювати їжу, а біль у животі знижує апетит, тому хворий починає стрімко втрачати вагу.
 • Загальна слабкість і лихоманка. У деяких пацієнтів в області запалення виникає вторинне інфікування, яке може привести до підвищення температури до 38 градусів.
 • Кров в стулі. У деяких пацієнтів спостерігаються прожилки крові в калових масах. У рідкісних випадках у хворих відкривається приховане кровотеча, яку не можна помітити без проведення лабораторних досліджень.
 • Болі в області заднього проходу може з’явитися із-за виникнення нориці. Ця патологія призводить до утворення наскрізного нагноєння в слизовій оболонці і може навіть досягати шкірних покривів.
 • У деяких випадках з’являються виразки на слизовій ротової порожнини.

У дорослих хвороба Крона нерідко супроводжується запалення шкіри, суглобів, очей, жовчних проток і печінки. У дітей симптоми хвороби Крона проявляються більш яскраво і доповнюються затримкою росту і статевого розвитку.

Можливі ускладнення

Серйозність цього захворювання полягає ще і в тому, що воно може призвести до різних ускладнень:

 • Непрохідність кишечника. Якщо запальний процес швидко прогресує, слизова оболонка кишечника набрякає і закупорюють. Неперетравлена їжа накопичується в передніх відділах кишечника. Ліквідувати цей стан можна лише за допомогою спеціальної операції.
 • Утворення виразок і свищів. Пошкоджені ділянки слизової згодом покриваються виразками. Вони можуть з’явитися не тільки в кишечнику, але навіть біля заднього проходу або в роті. У рідкісних випадках з’являються виразки і в області промежини. Поступове збільшення виразок призводить до утворення на їх місці свищів. Ці новоутворення проникають вглиб слизової. Свищ – це аномальний канал, що з’єднує порожнину кишки з іншими органами і тканинами. У пацієнтів з хворобою Крона найчастіше зустрічаються анальні свищі. У разі проростання свища всередину очеревини, корисні компоненти їжі можуть засвоїтися організмом, а залишки їжі іноді потрапляють в інші органи (наприклад, сечовий міхур чи піхва). Свищ може також стати причиною утворення абсцесу або розвитку гнійного процесу.
 • Рак прямої кишки у деяких випадках розвивається у пацієнтів з хворобою Крона в прямій кишці. Щоб виключити онкологію, хворому рекомендують регулярно проходити профілактичний огляд (колоноскопію).
 • Поширення запалення на інші відділи кишечника призводить до утворення рубців і звуження органу.
 • Погане харчування, як наслідок постійних болів у животі та діареї, призводять до підвищеної стомлюваності і швидкої втрати ваги. Хвороба Крона часто розвивається попутно з В-12 дефіцитною і залізодефіцитною анемією.
 • Анальні тріщини, які з’являються у пацієнтів з хворобою Крона, можуть у майбутньому призвести до утворення нориці і приєднання вторинної інфекції. Анальна тріщина – це маленький розрив шкіри або слизової оболонки в області заднього проходу, який супроводжується болем.
 • Ліки. Багато засобів, які призначають для боротьби з хворобою Крона, послаблюють імунну систему. Тривалий прийом певних препаратів може призвести до раку шкіри або лімфомі. Також хворий стає більш чутливим до інфекцій.

Методи лікування

Хвороба Крона симптоми, лікування, причини, прогнозДля лікування хвороби Крона застосовуються консервативні методи. Хворому призначають різні препарати для підтримки здоров’я, а операція проводиться лише за наявності серйозних ускладнень та ризику для життя пацієнта. Медикам поки не вдалося розробити універсальну схему боротьби з хворобою Крона, тому всі засоби підбираються індивідуально.

Методи терапії включають два варіанти: використання легких препаратів з поступовим переходом на сильнодіючі засоби. Або застосування сильних медикаментів на початковій стадії запального процесу, а більш щадні засоби використовують для підтримки нормального стану слизової кишечника.

Основна мета консервативного лікування – максимально зменшити запалення і ліквідувати симптоми. Кожному хворому призначають лікування, яке буде не тільки полегшувати стан, але і робити періоди ремісії більш тривалими. Лікування хвороби Крона потрібно починати з появою перших симптомів, щоб не допустити розвитку ускладнень.

Протизапальні засоби

Призначають практично відразу після діагностування хвороби Крона. Вони включають:

 • Кортикостероїди (Преднизиолон і аналоги)

Знімають запальний процес незалежно від його локалізації. Однак, подібні засоби викликають безліч побічних ефектів (наприклад, набряки, гіперактивність, безсоння, діабет і сприйнятливість до інфекцій). Дані засоби використовують лише в тому випадку, якщо інші медикаменти виявилися неефективними.

Кортикостероїд Будесонид належить до препаратів нового покоління. Він швидко знімає запалення, володіє меншою кількістю побічних ефектів, а терапевтична дія зберігається довше. Але його можна застосовувати лише для лікування запалень в певних відділах кишечника.

Курс лікування кортикостероїдами не повинен перевищувати чотири місяці. В іншому випадку побічні ефекти більш вірогідні, а позитивний вплив засобів припиниться. Після лікування кортикостероїдами хворим рекомендують перейти на препарати для підтримки ремісії.

 • Аміносаліцілати в таблетках

До них відносяться Мезаламин і Сульфасалазин. Засоби ефективно знімають запалення в прямій кишці, але не принесуть позитивного результату хворим, у яких був вражений тонкий кишечник. Раніше подібні препарати активно використовувалися в терапевтичних цілях, але зараз вони застосовуються лише в обмежених кількостях з-за невеликого позитивного впливу і наявності побічних ефектів.

Антибіотики

Призначають пацієнтам, у яких утворилися свищі і абсцеси в кишечнику. За непідтвердженими даними, антибіотики також знижують вплив патогенних бактерій на стінки кишечника. Найчастіше хворим призначають такі препарати:

 • Ципрофлоксацин, який у деяких хворих знижує прояви хвороби Крона.
 • Метронідазол і аналоги раніше вважався найбільш дієвим препаратом, але його використання призводить до побічних ефектів (оніміння і поколювання в руках, м’язової слабкості і хворобливих відчуттів). Тому більш поширеним засобом тепер є Ципрофлоксацин.
Імуносупресори

Також спрямовані на зняття запалення, впливаючи на імунну систему. Для більш позитивного ефекту використовують відразу декілька препаратів даної групи. Найбільш поширеним медикаментами є:

 • Азатіоприн і Меркаптопурин – найбільш поширені засоби. Однак у деяких пацієнтів вони викликають гепатит і панкреатит при нетривалому прийомі, і збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань при тривалому лікуванні. Також пацієнти можуть бути більш чутливими до інфекцій.
 • Метотрексат використовують для лікування онкологічних захворювань, ревматоїдного артриту і псоріазу. При лікуванні хвороби Крона він також дає позитивний ефект у випадку, якщо інші препарати не принесли позитивних результатів.
 • Інфліксімаб, Адалімумаб і Цертолизумаб діють на придушення білка плазми, який є фактором некрозу пухлини. Ці препарати швидко усувають симптоми хвороби Крона і допомагають досягти тривалої ремісії. Саме ці медикаменти вважаються одними з найбільш ефективних. Курс лікування призначають відразу після постановки діагнозу. Однак, засіб не можна використовувати людям з туберкульозом, хронічним вірусним гепатитом та іншими хворобами інфекційного характеру.
 • Натализумаб і Ведолизумаб перешкоджають зв’язуванню клітинних молекул лейкоцитів і молекулами слизової оболонки. Це допомагає знизити ризик виникнення аутоімунних захворювань. Засоби рекомендують пацієнтам із середнім і помірним розвитком хвороби, яка перестала реагувати на інші методи лікування. Але процес лікування Натализумабом може призвести до лейкоенцефалопатії – (хвороба головного мозку, яка часто закінчується смертю або інвалідністю пацієнта). Усі хворі, які приймають цей препарат, що є учасниками програми по обмеженому поширенню засобів. Ведолизумаб чинить подібний вплив, але не призводить до лейкоенцефалопатії.
 • Циклоспорин і Такролімус застосовуються для лікування людей, у яких хвороба Крона супроводжується утворенням свищів. Але їх використовують і для боротьби з захворюванням без ускладнень у разі нерезультатности інших терапевтичних методів. Препарат може викликати побічні ефекти: порушення роботи печінки і нирок, виникнення інфекційних захворювань, судоми. Тривалі курси лікування не призначають.
 • Устекинумаб раніше використовували для лікування псоріазу. Дослідження показали, що препарат благотворно позначається і на здоров’ї пацієнтів з хворобою Крона.
Інші ліки

Також вважаються досить дієвими для деяких пацієнтів. Іноді для лікування хвороби Крона лікарі призначають:

 • Препарати з кальцієм і вітаміном D, які застосовують для профілактики остеопорозу. Це засіб необхідно, так як сама хвороба Крона та гормональні препарати, які використовують для її лікування, збільшують схильність до остеопорозу.
 • Анальгетики знімають несильні больові відчуття. Людям з хворобою Крона не можна використовувати звичайні болезаспокійливі засоби (наприклад, Ібупрофен). Вони можуть лише погіршити симптоми і погіршити стан хворого.
 • Препарати проти діареї застосовуються не тільки для легкого лікування (Цитрусел), але і в більш серйозних випадках (Лоперамід).
 • Препарати заліза застосовують у людей із кишковими кровотечами, результатом яких є залізодефіцитна анемія.
 • Ін’єкції з вітаміном В, щоб запобігти розвитку В-12 дефіцитної анемії.

Дієтичні рекомендації

Переконливих доказів, що певні продукти харчування можуть викликати хворобу Крона, немає. Однак зняти яскраві симптоми хвороби можна, виключивши зі свого раціону певну їжу.

Пацієнтам рекомендується завести спеціальний щоденник, в який можна вносити інформацію про реакції організму на певний продукт. При погіршенні стану, слід виключити сумнівну їжу з раціону, а в подальшому – і створити власну дієту.

Загальні рекомендації щодо харчування при хворобі Крона наступні:

 • Потрібно звести до мінімуму вживання випічки борошняних виробів
 • Виключити алкоголь і гострі страви
 • Харчуватися дробно, по 5-6 разів на день і невеликими порціями
 • Постійно приймати мультивітамінні комплекси
 • Пити багато води
 • Вживати продукти з низьким вмістом жирів

Оперативне втручання

Хірургічне втручання використовують лише в тому разі, якщо зміна способу життя і харчування, а також консервативне лікування не привело до поліпшення стану. Приблизно половина людей з хворобою Крона хоча б один раз переносять операцію, але і це не призводить до повного одужання.

Суть операції полягає у видаленні ушкодженої частини кишечника. Далі хворому накладають анастомоз між здоровими ділянками. Нориці, абсцеси і кишкова непрохідність також лікуються виключно хірургічним способом.

Навіть своєчасне оперативне втручання призводить до тимчасового зняття симптомів. Нові вогнища запалення найчастіше локалізуються біля старих, тому після операції хворим рекомендують продовжувати підтримуючу терапію.

Вірогідність позитивного результату лікування

Позитивний прогноз щодо лікування є суто індивідуальним. У літніх людей хвороба Крона може розвиватися тільки в області ануса і не мати яскраво виражених симптомів. У молодих людей захворювання часто проявляється яскраво і проходить у важкій формі.

Приблизно у двадцяти відсотків хворих запальний процес має хронічну природу. Правильно призначене лікування і коректний прийом препаратів може призвести до тривалих періодів ремісії, іноді до десяти років. Найчастіше терапія виявляється досить ефективною, тому відсоток смертності серед людей з хворобою Крона залишається низьким.

Cтаттю про хворобу Крона також можна прочитати російською мовою: «Болезнь Крона: симптомы, лечение, причины, прогноз».