Лактазна недостатність у дітей і дорослих: симптоми, лікування, причини

Лактазна недостатність виникає в тому випадку, якщо в організмі людини недостатньо особливого ферменту лактази, який допомагає перетравлювати молочний цукор. Характерною рисою цього синдрому є водяниста діарея. Найчастіше від лактазной недостатності страждають діти, кишечник яких ще недостатньо зміцнів.

Батькам слід обов’язково звернутися до лікаря, якщо вони помітили у дитини ознаки синдрому:

 • Здуття живота
 • Рідкий і пінистий стілець з кислим запахом
 • Дитині ще немає шести місяців.

Статистичні дані показали дивовижну особливість: синдром лактазной недостатності частіше зустрічається у в’єтнамців та індіанців, а у голландців і шведів буває дуже рідко. У нашій країні майже половина населення страждає від цієї хвороби. Особливість лактазной недостатності в тому, що вона може розвиватися з деякою періодичністю, з’являючись і зникаючи.

Найбільше від синдрому страждають діти. Лактазна недостатність у немовляти призводить до кишкових кольок і припинення грудного вигодовування (див. що робити при кольках у новонародженого).

Види і причини виникнення синдрому

Лактазну недостатність (ЛН) прийнято поділяти на первинну і вторинну.

 1. Первинна характеризується дефіцитом ферменту без ушкодження еритроцитів у кишкових клітинах. До даного типу синдрому відносять:
 • Вроджена ЛН буває рідко і з’являється через генетичної мутації
 • ЛН у дорослих не вважається патологією, так як з віком кількість ферменту зменшується природним шляхом
 • Транзиторна ЛН буває у недоношених новонароджених дітей.

Варто зазначити, що у жителів північних країн фермент лактази однаково активний протягом усього життя.

 1. Вторинна ЛН з’являється з-за пошкодження клітин кишечника. Фермент лактази найбільше схильний до впливу несприятливих факторів, оскільки розташовується на ворсинок кишечника ближче всього до просвіту.

Нижче наведена таблиця, в якій викладено причини виникнення різних типів лактазной недостатності у дітей і дорослих.

Вроджена З’являється через мутації гена, який відповідає за активність ферменту
Транзиторна Недостатня активність ферменту при народженні
ЛН у дорослих Зменшення активності лактази, запалення та інфекції в кишечнику, що призводять до руйнування ентероцитів
Вторинна Запалення і дистрофічні процеси в кишечнику. Вони можуть з’явитися з-за деяких захворювань: хвороби Крона, інфекцій та харчової алергії. Також на виникнення вторинної лактазной недостатності впливає занадто тривалий прийом деяких ліків, радіаційний вплив і індивідуальна непереносимість глютену.

Протягом життя активність ферменту постійно змінюється. На це можуть впливати не тільки хвороби і несприятливі фактори навколишнього середовища, але також гормони щитовидної і підшлункової залози, гіпофіза, глюкокортикостероїдні гормони, і жирні і амінокислоти, що знаходяться в кишечнику.

Симптоми та особливості різних видів ЛН

Кожен тип лактазной недостатності має свої особливості.

 1. Первинна ЛН може з’явитися тільки після вживання великої кількості молока. У маленьких дітей вона проявляється у вигляді кишкових кольок, але з віком мікрофлора кишечника починає розщеплювати молочний цукор завдяки розмноженню корисних бактерій. Надалі симптоми лактазной недостатності можуть з’явитися лише при зловживанні молоком. Кисломолочні продукти не викликають такої реакції, оскільки вони стимулюють розмноження і роботу бактерій.
 2. Вторинна ЛН проявляється в будь-якому віці. Її причиною стають хвороби, які порушують роботу ферменту. Ознаки самого синдрому недостатності лактази практично не проявляються, оскільки ключову роль відіграє основне захворювання. Якщо вдається виявити вторинну ЛН, хворому призначають безмолочну дієту, яка значно покращує стан.
 3. Вроджена ЛН зустрічається рідко, але несе небезпеку для людини. Вона характеризується сильним зневодненням і токсикозом. Зрозуміти, що у немовляти є вроджена ЛН просто: після годування грудьми з’являється постійна блювота і діарея. Полегшення настає тільки після скасування грудного вигодовування та використання сумішей без лактози.

Лактазна недостатність у дітей і дорослих симптоми, лікування, причиниСамостійно визначити наявність лактазной недостатності можна, уважно поспостерігавши за результатами лікування. Якщо пацієнт безуспішно прагне зняти симптоми хвороби, варто виключити продукти з лактозою зі свого раціону.

Симптоми лактазной недостатності різних видів дуже часто схожі, але проявляються з різною інтенсивністю. Загальні ознаки синдрому наступні:

 • Пінистий і частий стілець зеленого кольору і з кислим запахом
 • Підвищене газоутворення
 • Блювання
 • Біль і бурчання в животі
 • Сильні кишкові коліки, часте зригування у грудних (причини), плач під час годування і повільний набір ваги.

Методи діагностики

Небезпека лактазной недостатності в тому, що вона поступово послаблює організм. Організм поступово втрачає воду із-за безперервної діареї. Сповільнюється процес всмоктування кальцію та інших мінералів. Корисна мікрофлора кишечника розвивається слабо, а замість неї починають розмножуватися гнильні мікроорганізми. Знижується імунітет і сповільнюється перистальтика.

Підозра на лактазну недостатність вимагає проведення спеціальних досліджень, попередньо виключивши інші причини сильної діареї та розладів травлення (див. пронос і блювота у дитини без температури, ліки від проносу).

Для діагностики лактазной недостатності використовують такі засоби:

 • Аналіз калу покаже відсоток вмісту вуглеводів. У здорової людини їх не повинно бути взагалі, але у новонароджених дітей допускається наявність 0,25 відсотків вуглеводів в стільці.
 • Навантажувальний тест. Його суть полягає в складанні кривої на основі приросту цукру в крові. При наявності синдрому графік виходить плоским, так як всмоктування цукру відсутня.
 • Діагностична дієта, при якій пацієнт не вживає продукти з лактозою. Якщо у хворого є синдром ЛН, після зміни раціону симптоми зникають і стан поліпшується.
 • Водневий дихальний тест визначає кількість водню при видиху. Його проводять разом з навантажувальним тестом. У пацієнта беруть пробу повітря кожні півгодини після вживання лактози.
 • Генетичні дослідження здатні виявити мутацію генів, які відповідають за активність лактази.
 • Визначення активності ферменту через змив з слизової кишечника або біоптату. Це найбільш точний метод діагностики, але для його проведення складно отримати біоматеріал.

Методи лікування

Боротьба з лактазною недостатністю проходить у кілька етапів. Першим ділом прописують пацієнтові дотримання спеціальної дієти і прийом харчових добавок (наприклад, Лактаза Бебі, Лактазар для дітей або Лактазар для дорослих).

Також хворому призначають прийом ферментних препаратів для нормалізації роботи печінки і підшлункової залози. Попутно займаються лікуванням дисбактеріозу кишечника за допомогою пребіотиків і пробіотиків (див. повний список пробіотиків) і знімають симптоми ЛН (від здуття призначають Еспумізан або Боботик, при болях рекомендують приймати спазмолітики, а також спеціальні засоби проти діареї).

Лактазна недостатність особливо небезпечна для дітей, але і дорослим слід дотримуватися деяких рекомендацій по живленню.

Лікувальна дієта

Передбачає повне виключення продуктів з лактозою з раціону. В деяких випадках їх лише обмежують, грунтуючись на кількості вуглеводів в калових масах. Для дітей повне виключення лактози використовують в якості тимчасової міри, щоб зупинити симптоми недостатності.

Назавжди відмовлятися від лактази не варто, так як це важливий фермент для кишечника людини. Режим харчування підбирається індивідуально, щоб не порушити травні процеси.

Дітям на штучному або змішаному вигодовуванні потрібно комбінувати безлактозну і звичайну суміш. Співвідношення встановлює лікар залежно від тяжкості симптомів. Сильна течія ЛН вимагає вживання тільки низьколактозних (Нутрилон, Нутрілак, Хумана) і безлактозних сумішей (виробники: Нан, Нутрілак і Мамекс).

У новонароджених, що знаходяться на грудному вигодовуванні, вже не рекомендують повністю припиняти годування груддю. У молоко додають ферментовмісні препарати або спеціальні харчові добавки.

Прикорм у дітей з синдромом ЛН

Слід здійснювати особливо уважно. Краще завести щоденник, і вказувати в ньому реакцію дитини на певний вид продуктів.

Прикорм краще починати з овочів (по одному новому продукту в декілька днів). Протягом двох тижнів кількість споживаних на добу овочів повинне доходити до 150 грамів. Потім дитині починають давати каші на воді з низьким вмістом глютену (наприклад, рис, кукурудзу або гречку). Кількість їжі теж слід поступово збільшувати. Далі малюк може спробувати м’ясо

Після досягнення дитиною віку в 8-9 місяців, можна спробувати вживати деякі кисломолочні продукти. Кефір або йогурт дають в обмежених кількостях, спостерігаючи за реакцією дитини. Сир не рекомендується використовувати в якості прикорму до року (див. введення прикорму здорового немовляті).

Раціон харчування в майбутньому

І для дорослого, і для дитини, доведеться індивідуально підбирати режим харчування і різноманітність продуктів.

Спочатку в раціон вводять їжу з мінімальним вмістом лактози: м’ясо, рибу, макарони, овочі, яйця, гречку та кукурудзу, чай, горіхи і кави. Потім поступово починають додавати продукти з лактозою, реєструючи реакцію організму на певний тип їжі. Слід пам’ятати, що лактоза міститься не тільки в молочних продуктах, а також у хлібі, кетчупах, ковбасу, майонез і шоколаді (див. чи можна давати цільне молоко дитині).

Продукти, в яких мало лактази, включають кефір, твердий сир, сметану і вершки.

Якщо організм нормально сприймає продукти з лактозою або без неї, людина помітить такі ознаки:

 • Знижується рівень газоутворення
 • Живіт перестає бурчати, відчуття дискомфорту проходить
 • Нормалізується стілець, в ньому немає домішок або неприємного кислого запаху.

Кожен пацієнт з синдромом ЛН повинен пам’ятати, що повністю виключати лактозу з раціону не можна, оскільки молочні продукти – важливе джерело кальцію. Ввести цей мікроелемент у організм можна за допомогою спеціальних препаратів, призначених лікарем, або при поступовому збільшенні споживання продуктів, що містять лактозу.

Cтаттю про лактазну недостатність у дітей і дорослих також можна прочитати російською мовою: «Что такое лактазная недостаточность, особенности проявления у детей и взрослых, причины возникновения, признаки и методы лечения».