Пупкова грижа у новонародженого – симптоми, лікування

Пупкова грижа являє собою видиме випинання черевної стінки (шкіри і очеревини) внаслідок дефекту або слабкості тканин черевної стінки, а точніше – пупкового кільця. При вираженій грижі в патологічне випинання (грижовий мішок) потрапляють внутрішні органи – частина сальника і петель тонкого кишечника, що може обернутися защемленням цих органів і некрозом тканин.

Пупкова грижа у новонародженого виявляється досить часто – ця патологія діагностується у кожної п’ятої дитини, народженої в строк, і у кожного третього малюка, який з’явився на світ раніше терміну.

У дітей перших днів життя мінімальний дефект або слабкість пупкового кільця виявляється практично в кожному випадку, але дана особливість далеко не обов’язково стає прямою дорогою до грижі – з розвитком малюка зміцнюється м’язова і сполучна тканина, а пупкове кільце набуває анатомічну форму.

Справжня пупкова грижа в основному виявляється вже на першому місяці життя маленької людини, але може діагностуватися і пізніше, наприклад, коли малюк вже навчився ходити.

Пупкова грижаПричини утворення пупкової грижі у дітей

У новонародженого в перші хвилини після народження відсікається пуповина, при цьому скорочуються м’язи, що оточують пупок. Перев’язана частина пуповини відпадає на 4-5 день після пологів, а власне пупок є місцем, де була перев’язана пуповина. Під шкірним утворенням – пупком – знаходиться м’язове пупкове кільце, яке складається з нижньої і верхньої частин.

В нижній частині проходить сечовий проток і пупкові артерії. Тканини нижньої частини пупкового кільця добре скорочуються і формують щільну рубцеву тканину, яка не піддається дефектам. У верхній же частині пупкового кільця проходить пупкова вена, стінки не мають м’язової оболонки і є тонкими, тому погано скорочуються в подальшому.

Схильність до утворення грижі в ділянці пупка у дітей закладена самою природою

У деяких випадках пупкова грижа виникає внаслідок аномалій розвитку пупкового кільця, які відбулися в період внутрішньоутробного розвитку.

Ще один фактор виникнення грижі в ділянці пупка – слабкість очеревинної фасції і незарощення просвіту пупкової вени. У нормі пупкові артерії і вена втрачають свою функцію відразу ж після народження, перев’язування пуповини викликає анатомічне спадання судин і їх зрощення. Незаростання пупкової вени може бути викликано анатомічними особливостями, а також виникнути внаслідок погано перев’язаної пуповини, наприклад, при домашніх пологах.

Важливим чинником, що призводить до виникнення даної патології у дітей, є часто повторюване підвищення внутрішньочеревного тиску. Причин для цього багато – частий плач і крик дитини, підвищене газоутворення, запори.

Ведуча причина виникнення гриж в області пупка – спадкова схильність, виражена в природній слабкості м’язової тканини передньої черевної стінки. Часто такі дітки мають знижений тонус м’язів. Якщо батьки малюка в дитинстві перенесли пупкову грижу, ймовірність розвитку цієї патології у самої дитини складає 70%.

Симптоми пупкової грижі

Пупкова грижа може проявити себе відразу після відпадання залишку пуповини. Багато батьків звертають увагу на таку особливість – пупок у малюка стирчить на один-два сантиметри далі лінії живота, і негайно відправляються до лікарів. У багатьох випадках дана симптоматика є помилковою і свідчить лише про анатомічні особливості пупка. Але те, що звернутися до педіатра – однозначна рекомендація.

Первинний прояв грижового випинання часто відбувається при сильному плачі і крику дитини, під час нападу кашлю, при запорі. Ряд захворювань, таких як гіпотрофія, гіпотонія, рахіт, створюють сприятливу базу для формування пупкової грижі, оскільки знижують тонус м’язового апарату.

Зовнішній прояв пупкової грижі – випинання округлої або овальної форми розміром з вишневу кісточку в області пупкового кільця, що безперешкодно вправляється назад в черевну порожнину. Внаслідок слабкості м’язової тканини передньої черевної стінки грижевому випинанню може супроводжувати розбіжність прямих м’язів живота.

Вмістом грижового випинання або мішка зазвичай є петлі кишечника. При широкому пупочном кільці, а також значному розмірі грижі зовні може бути помітна перистальтика кишечника – скорочення кишки і просування харчових мас по ній. Така картина може сильно лякати батьків, проте дитина в такі моменти не відчуває болю або якого-небудь дискомфорту.

Розміри грижового випинання безпосередньо залежать від розміру пупкового кільця – утворення особливої форми, що оточує пупок. При невеликих розмірах пупкового кільця грижа лише зрідка виявляється під час сильного плачу або неспокою дитини. При наявності великого за розміром пупкового кільця спостерігається постійна припухлість пупкової області, яка має тенденцію до візуального збільшенню під час плачу і напруги. Грижа може значно збільшитися в розмірах протягом пари місяців.

Діагностика маленьких гриж здійснюється за допомогою пальпації – лікар натискає на пупок дитини так, щоб палець злегка провалився в черевну порожнину. Цей спосіб дозволяє достовірно визначити точний розмір пупкового кільця і виявити краї грижових воріт.

Грижа рідко заподіює біль або дискомфорт дитині – вона може мимовільно з’являтися і спадати, або вправлятися за допомогою легкого натискання на грижовий мішок. Якщо ж дефект незначний, але має тверді краї – дитина може бути неспокійною, довго плакати, посилюючи тим самим патологічний процес.

Обмеження вмісту пупкової грижі, особливо у маленьких дітей, виникає вкрай рідко. Тим не менш, грижа не проходить непомітно – такі діти більш неспокійні, метеочутливі, а також відрізняються підвищеною чутливістю до будь-яких змін у своєму оточенні. Сама грижа не викликає біль, але внаслідок підвищеного газоутворення провокує кишкові коліки. Не ліковані пупкові грижі – це ще і косметичний дефект, що травмує психіку дитини.

Лікування пупкових гриж

Правильний розвиток дитини, відновлення кишкової функції, рухова активність, виконання рекомендацій лікаря щодо зміцнення черевної стінки дитини нерідко призводять до самовидужання пупкової грижі, причому ймовірність ця велика для гриж до півтора сантиметрів в діаметрі.

У більшості випадків виявлених пупкових гриж у новонароджених вибирається вичікувальна тактика лікування. Мимовільне закриття невеликих гриж (близько 1,5 см) відбувається до 3-5 років. Якщо цього не сталося, може бути призначено хірургічне лікування. В основному операції проводять у віці 6 років, більш рання хірургічна допомога вірогідна при розвитку ускладнень у вигляді ущемлення грижі і швидкої прогресії патологічного процесу.

Грижі розміром більше 1,5 см в діаметрі рідко заростають самостійно. В даному випадку можливо раннє проведення операції у віці 3-4 років. Консервативна терапія пупкових гриж одночасно є профілактикою розвитку даної патології і не зашкодить жодній дитині:

Викладання малюка на живіт

Щодня, за 10-15 хвилин до чергового годування, рекомендується викладати дитину на живіт, на рівну і досить тверду поверхню – стіл, накритий пелюшкою, пеленальний столик. Цю процедуру можна проводити буквально з другого тижня життя по 2-3 рази на день. У період перебування у положенні на животі дитина рефлекторно напружує м’язи, що сприяє зміцненню тканин пупкового кільця. Крім цього, зміцнюються м’язи спини і шиї, активується перистальтика кишечника і процес природного відходження газів. Під час викладання слід знаходитися поряд з малюком і не залишати його одного.

Масаж живота

Масаж при пупковій грижі у новонародженого можна починати після рубцювання пупкової ранки. Головне правило – не перестаратися, уникати давлячих і інтенсивних рухів. Спочатку досить зробити три-чотири ніжні погладжуючі рухи долонею по передній частині животика малюка. Рухи повинні бути виключно м’якими, однаковими по інтенсивності. Для дітей постарше додаються рухи, що тренують прямі м’язи живота: прямий і вказівний палець розташовують на 1-2 см. від центральної частини пупка і роблять десять натискань дрібними і точковими рухами. Потім роблять теж саме, розташувавши пальці зверху і знизу пупка. Такий масаж роблять 2-3 рази щодня до годування, акуратно, не завдаючи дискомфорту дитині.

Накладення на дефект лейкопластирної пов’язки

Спеціальна пластирна пов’язка накладається медичним працівником на десятиденний період. Особлива методика накладання пов’язки забезпечує фіксацію прямих м’язів живота над пупковим кільцем. При відсутності ефекту від первинного накладання пластиру процедуру повторюють ще два рази. Існує методика накладання пластиру при пупковій грижі у новонародженого без формування складки, з обов’язковою заміною пластиру через 2-3 дні. Цей метод більш м’який, змінювати пластир можуть самі батьки. Дана методика допустима лише при відсутності шкірних реакцій і запальних елементів.

Загальний масаж і вузькоспеціалізована лікувальна фізкультура

Дане консервативне лікування проводять масажисти і лікарі ЛФК. Проводити лікування можна вже з місячного віку. Загальний масаж зміцнює м’язовий корсет дитини, спеціальні ж вправи тренують м’язи живота і зміцнюють пупкове кільце. З ростом дитини вводяться нові вправи. Повторювати лікувальні прийоми самостійно не слід, оскільки можна нашкодити своїй дитині. Тільки фахівець в індивідуальному порядку підбирає тривалість заходів, їх навантаження і необхідну кратність.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування грижі проводять при наявності показань – великих розмірах грижі, відсутності терапевтичного ефекту від комплексного консервативного лікування протягом перших п’яти років життя, небезпеці утиску і при утиску.

Показання до проведення операції з видалення пупкової грижі у дітей:

  • У дитини виникли ускладнення грижі, такі як внесення інфекції або розрив тканин
  • Дитині 5 років, а грижа не затяглася
  • Прогресування росту грижі після 6 місяців
  • Дитині 2 роки, а розмір грижі більше 1,5 см
  • Лікар стурбований зовнішнім виглядом грижі

Батьки завжди побоюються оперативного втручання. Однак дана хірургічна операція є досить простою, виконується швидко протягом 15-20 хвилин і, як правило, без ускладнень. Під час оперативного втручання дефект пупкового кільця ушивається. Тим не менш, будь-який хірург, приймаючи рішення про необхідність хірургічного лікування, має вагомі підстави для цього самого втручання. Неліковані грижі з віком трансформуються у велике грижове утворення, схильне до утисків і регулярних рецидивів. Тому питання про лікування грижі, у тому числі оперативне, слід закрити до часу початку навчання в школі.

Cтаттю про пупкову грижу у новонародженого також можна прочитати російською мовою: «Пупочная грыжа у детей: почему она появляется, основные симптомы и способы лечения».