Причини появи крові в калі у дитини або дорослого

Кал з кров’ю є серйозним симптомом, який може свідчити про найрізноманітніших порушення роботи органів травлення. Дана ознака також свідчить про розвиток патологічного процесу не тільки в кишечнику або шлунку, але також у слизовому і підслизовому шарі органів травлення, в стравоході або м’язової стінки рота.

Якщо пацієнт помітив у себе стул з кров’ю, це говорить про порушення роботи та пошкодженнях відділів ШКТ на рівні кишечника. Прихована кров у фекаліях з’являється при пошкодженнях відділів травного тракту, розташованих вище. Для діагностики проводять спеціальний лабораторний аналіз калу на наявність прихованої крові, так як помітити її неозброєним оком неможливо.

Залежно від кольору крові можна визначити, який травний орган був вражений патологічним процесом.

Яскрава і свіжа кров червоного кольору Кров з’являється після стулу на папері або нижній білизні. Це ознака кровотечі в нижньому відділі кишечнику при геморої, раку прямої кишки або розвитку анальних тріщин.
Прожилки крові в калі, темні червоні згустки Запальні процеси в органах травлення (наприклад, хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт або дисбактеріоз).
Лабораторні аналізи показали наявність прихованої крові Внутрішня кровотеча у верхніх відділах ШКТ, що виникають при виразковій хворобі, раку і поліпах товстої кишки, при онкологічних захворюваннях стравоходу і шлунка. Прихована кров може з’явитися при гельмінтозі і раку прямої кишки.
Рідкий стул з кров’ю, який супроводжується болем і підвищенням температури Розвиток кишкових інфекцій (дизентерії, сальмонельозу)

Причини появи крові в калі у дитини або дорослогоЧому в стулі видно кров?

Якщо пацієнт помітив у себе кров у калі, необхідно одразу пройти медичне обстеження, щоб виключити серйозні захворювання.

Тріщини заднього проходу

Яскрава кров у калі у дорослого з’являється при наявності тріщин заднього проходу. Вони з’являються при постійних запорах і сильному напруженні під час спорожнення кишечника. Вони викликають біль і дискомфорт при дефекації. Крові виділяється трохи і вона може з’являтися на протязі декількох діб. Діагностувати тріщини заднього проходу можна за допомогою огляду анального отвору і пальпації прямої кишки. Для лікування використовують препарати і дієту, яка допомагає налагодити нормальний стул, а також призначають Анузол та зовнішнє застосування обліпихової олії протягом семи днів (див. проносні засоби при запорах).

Геморой

Кров у калі є відмітною ознакою геморою. При цьому вона має більш темний колір і кілька разів на місяць. Крім крові, пацієнт скаржиться на печіння, свербіж, біль і відчуття розпирання в області заднього проходу. Геморой являє собою варикозне розширення вен прямої кишки, і розвивається з того, що вени даного відділу не мають клапанів, і при підвищеному тиску усередині черевної області починають сильно розтягуватися, ушкоджуються і призводять до кровотечі.

Для діагностики проводять огляд прямої кишки ректоскопом для виявлення внутрішніх гемороїдальних вузлів (див. внутрішній геморой: симптоми, лікування), а зовнішні вузли можна помітити і при звичайному огляді анального отвору (див. зовнішній геморой: симптоми, лікування).

Геморой лікують різними способами в залежності від стадії занедбаності патологічного процесу. На початковій стадії застосовують консервативне лікування (призначають таблетки-венотоніки (Детралекс) і веносклерозирующие засоби, які допомагають виключити пошкоджені вени з кровотоку). Паралельно використовують місцеві знеболюючі, протизапальні та проносні засоби. Оперативне втручання потрібно в тому випадку, якщо у пацієнта відкрилося тривалий кровотеча з анального отвору або геморой знаходиться в запущеній стадії.

Хвороба Крона

Хвороба Крона є важким захворюванням, яке може передаватися у спадок. Вона може початися в будь-якому відділі кишечника, а ґрунтується на імунному запаленні органів травлення (наприклад, починається після кору, сильного стресу, серйозною алергії або при хронічному куріння). Найчастіше хвороба Крона вражає тонке і поперечну ободову кишки.

Захворювання супроводжується рідким калом зі слизом, кров’ю і гноєм, пацієнт скаржиться на сильний біль, підвищену температуру і висипання на шкірі. У деяких випадках з’являються болі в суглобах, виразки на слизовій оболонці рота і зниження гостроти зору.

НЯК

Неспецифічний виразковий коліт, з’являється в результаті імунного запалення, при якому на слизовому і підслизовому шарі прямої та ободової кишки з’являються виразки. У стулі можна помітити кров, слиз і гній, у пацієнта виникають сильні болі в животі, пронос, симптоми загальної інтоксикації і підвищена температура.

Ускладненнями неспецифічного виразкового коліту можуть стати внутрішні кровотечі, кишкова непрохідність або перфорація кишки, а також гостре запалення черевної області. Для діагностики використовують гістологічні та ендоскопічні обстеження. Лікування зводиться до прийому глюкокортикостероїдів, цитостатиків та сульфасалазинов, а при ускладненому розвитку може знадобитися операція.

Дисбактеріоз кишечника

Дисбактеріоз кишечника часто супроводжує прийом антибіотиків. Найчастіше хвороба має характер псевдомембранозного коліту, який з’являється після тривалого прийому аміноглікозидів, тетрациклінів і кліндаміцин. Пронос з домішками крові виникає при ураженні кишечника клостридиями. Для лікування пацієнту призначають Бактрим, Метронідазол і Ванкоміцин.

ІПСШ

Венеричні захворювання можуть призвести до пошкоджень слизової оболонки прямої кишки та викликати кров у калових масах. До таких інфекцій відносять ректальну гонорею, герпес, аноректальний сифіліс і венеричну гранульому.

Ішемічний коліт

Ішемічний коліт являє собою кисневе голодування стінок товстої кишки, причиною якого є атеросклеротичне ушкодження артерій (найчастіше брижових). Це порушує роботу і надходження кисню в лівий відділ товстого кишечника. У результаті пацієнт скаржиться на гострий біль в животі, при діагностиці можна виявити ерозію стінок кишечника, яка і служить джерелом кровотечі. При виявленні ішемічного коліту, хворого насамперед необхідно прийняти нітрогліцерин, щоб зняти біль.

Пухлини

Злоякісні новоутворення за симптомами схожі з непрохідністю кишечника. Її можна діагностувати за допомогою рентгена очеревини. Характерний симптом – кишкова кровотеча, що виникає унаслідок руйнування судин в стінках кишечника. В особливо важких випадках з’являється перфорація кишечнику з подальшим проникненням калових мас у черевну область і запаленням. При розвитку такого процесу хворому рекомендують негайне хірургічне втручання, при якому проводять резекцію кишечника, зупиняють кровотечу ушиванням судин або методом електрокоагуляції.

Кишкові інфекції

Гострі кишкові інфекції можуть стати причиною крові в калі у дорослого. Вони можуть викликати ураження товстого і тонкого кишечника. Характерними симптомами є сильне підвищення температури, часті й рідкі випорожнення з домішками крові, слизу і гною, а по виду і кольору калових мас можна визначити, яке захворювання викликало симптоми.

Кишкові інфекції можуть носити різний характер:

  • Паразитарний (шистозома, амебіаз)
  • Бактеріальний (зараження стафілококом, сальмонельозом, дизентерією, паратиф, кампілобактерій)
  • Вірусний (ротавіруси та ентеровіруси)

Вірусні геморагічні гарячки (наприклад, середньоазіатська, омська або кримська лихоманка), крім прискореного рідкого кала, супроводжує геморагічним висипом на шкірі та кровотечами (в тому числі і кишковими). Цитомегаловірус (ураження товстої кишки) також викликає лихоманку, біль у животі і пронос з кров’ю.

Для діагностики кишкових інфекцій в гострій і хронічній формі проводять бактеріологічний посів, серологічні та мікроскопічні дослідження крові. В залежності від природи інфекції, призначають відповідне лікування:

Кров у калі у дитини

Домішка крові в калі у дитини можуть викликати ті ж хвороби, що й у дорослих. Однак, існують і більш типові причини виникнення кривавих домішок в дитячому стулі. Саме тому при виявленні перших тривожних ознак необхідно відразу ж звернутися до лікаря.

Харчова алергія

Харчова алергія у сучасних дітей зустрічається дуже часто. Найчастіше вона з’являється в якості реакції на глютен, харчові добавки, барвники, ароматизатори, цитрусові і білок коров’ячого молока (див. симптоми алергії на цитрусові, симптоми целіакії, коли можна давати молоко дитині). Алергія на продукти харчування може проявлятися не тільки шкірними висипаннями, але також пінистим частим стулом з домішкою крові (іноді вона виглядає як прожилки або вкраплення), діти стають неспокійними, постійно плачуть і повільно набирають вагу.

Дисбактеріоз кишечника

Дисбактеріоз кишечника, який ще називають синдромом надлишкового бактеріального обсіменіння кишечника. Дане захворювання з’являється при нераціональному режимі харчування дітей до року, частому і необґрунтоване використання антибіотиків, а також порушення роботи імунної системи. У цьому випадку стул дитини стає рідким, в ньому з’являються криваві прожилки, які іноді поєднуються зі слизом. Супровідними симптомами є діатез, порушення апетиту та здуття живота (див. метеоризм: причини, лікування).

Для діагностики необхідно проводити посів калу, щоб виключити ймовірність розвитку гострих кишкових інфекцій та гельмінтозу (див. симптоми, ознаки глистів у людини), так як ці хвороби теж супроводжуються появою крові у калі. Після встановлення діагнозу дітям призначають лікування бактеріофагами, а в старшому віці призначають Ентерофурил (див. лікування дисбактеріозу кишечника). Після цього проводять контрольне обстеження калу і призначають курс пробіотиків.

Дисбактеріоз може привести до утворення тріщин у задньому проході, які також призводять до невеликих кровотеч. У цьому випадку, крім описаного вище лікування, призначають засоби для боротьби з запорами і дієту (див. запор у немовляти – що робити).

Саме тому дітям до двох років рекомендується приймати вітамін D для профілактики рахіту (так як він може викликати запори) і давати дитині достатню кількість рідини. У дітей, які харчуються штучними молочними сумішами, добова норма рідини повинна відповідати об’єму одного годування. В якості лікування використовують Лактулозу, свічки з обліпиховою олією і дієтичне харчування.

Кишкова непрохідність

Непрохідність кишечника вважається самої серйозною причиною виникнення крові в калі у дитини до двох років. Вона може розвинутися з-за вроджених порушень анатомії кишечника (неповного повороту кишкової трубки). Захворювання може викликати зміна молочної суміші, ранній і незбалансований прикорм, перегодовування дитини і вживання кефіру в перші три місяці життя дитини (див. прикорм дитини до року – як правильно вводити прикорм дитині). Кишкова непрохідність являє собою процес, при якому стінка одного відділу кишечника як би спаюється з іншим, перекриваючи просвіт, і калові маси не можуть вільно переміщатися по кишечнику.

Хвороба розвивається наступним чином: малюк починає сильно кричати після їжі, потім відригує фонтаном (див. причини частого зригування у немовляти), кал стає частим і рідким, в ньому з’являється кров. Протягом доби кал перетворюється в червоний грудку слизу. Якщо до цього моменту не відвезти дитину в лікарню, він повністю перестане їсти та пити, у нього почнеться колапс, шок і малюк може померти.

У дітей до року кишкову непрохідність можна визначити за допомогою УЗД або рентгена, а ліквідувати звичайної барієвою клізмою. У дітей старше року для усунення кишкової непрохідності проводять операцію (лапаротомію).

Якщо батьки помітили кров у калі у немовляти, яка супроводжується частим рідким стулом, високою температурою, блювотою або частим зригуванням, загальмованістю реакції або нервовим перезбудженням, слід негайно викликати швидку допомогу і помістити дитину в інфекційне відділення лікарні для діагностики і лікування.

Прихована кров у калі

Кров, потрапляючи в калові маси з верхніх відділів ШКТ, змінюється при просуванні по кишечнику. Гемоглобін перетворюється в сірчанокисле речовина, яка забарвлює кал в чорний колір (його називають меленої). Кров у калі (прихована) можуть викликати наступні захворювання:

  • Кровотеча виразки шлунка або дванадцятипалої кишки провокує не тільки чорний стул, але і інші ознаки внутрішньої кровотечі (нудоту, озноб, коричневою блювотою і іноді непритомністю). Для лікування даного дефекту використовують хірургічне втручання, при якому проводиться резекція пошкодженої частини шлунка або ушивання виразки.
  • Кровотеча вен стравоходу при варикозному розширенні розвивається при портальній гіпертензії, яка супроводжує цироз печінки. Пацієнт скаржиться на чорний стул, болі в області грудини, які посилюються після їжі, і криваву блювоту. Також може спостерігатися підвищена пітливість, тахікардія і зниження тиску. Щоб позбутися такого кровотечі, пацієнта необхідно помістити в лікарню і ввести в стравохід зонд з балоном, притискуючи розширені вени.
  • Прорив виразки в дванадцятипалій кишці досить часто супроводжується і кровотечею з виразки, розташованої навпроти (так звані «цілуються виразки»). У пацієнта спостерігається різка гострий біль у правому боці і загальні ознаки рясного кровотечі: пітливість, слабкість, втрата свідомості, прискорене серцебиття. Вилікувати патологічний процес можна тільки хірургічним методом (ушивання виразки і резекція кишечника).
  • Синдром Меллорі-Вейсса представляє собою тріщину стравоходу, яка постійно кровоточить. Вона з’являється при тривалій блювоті і може проникати в підслизовий шар. Найчастіше цей процес спостерігається у людей з алкогольною залежністю або у пацієнтів з проривом виразки вихідного відділу шлунка. Крім чорного стула, мелени, синдром супроводжується сильними больовими відчуттями.

Крім описаних вище хвороб, кров у калі у прихованому вигляді провокує рак шлунка (пацієнт швидко насичується, відчуває огиду до м’яса, спостерігається анемія та загальна слабкість), розпад пухлин стравоходу, кровотеча з носа, туберкульоз кишечника, пародонтоз і стоматит.

Для діагностики калу на приховану кров проводять спеціальні лабораторні дослідження, так як невеликі кровотечі (в ротовій порожнині, стравоході або шлунку) не тягнуть за собою візуальних змін стула.

Аналіз калу на кров називається реакцією Грегерсена. За три доби до дослідження пацієнту не можна чистити зуби, їсти м’ясо і рибу і вживати препарати заліза для максимальної достовірності аналізу.

Cтаттю про причини появи крові в калі у дитини або дорослого також можна прочитати російською мовою: «Причины появления крови в кале у ребенка или взрослого».