Список таблеток, ліків від алергії для дітей і дорослих

Алергія – індивідуальна підвищена чутливість організму до різних речовин, тобто неадекватна захисна реакція організму до чужорідних агентів. В останні роки населення стало страждати від алергії на сонце, холодової алергії, що є, здавалося б, природним для будь-якої людини, перепади температур не повинні викликати негативної реакції організму. Причиною алергічних проявів є збій в імунній системі, тому особливо сумно, коли алергія починається у дитини, і щоб заспокоїти шкірні висипання, зупинити алергічний кашель, дітям і дорослим доводиться приймати безліч таблеток від алергії.

Лікування алергії – досить складна проблема з медичної точки зору, оскільки такий захисний механізм пов’язаний з глибокими змінами, причину яких досі встановити не вдається, тому найчастіше лікарі призначають тільки симптоматичне лікування, яке зменшує її прояви:

В першу чергу слід визначити алерген – саме ту речовину, яка провокує реакцію, найчастіше це:

 • пилок квітучих рослин (поліноз) – амброзія, лобода, тополиний пух, березові сережки, кульбабки тощо
 • лікарські засоби
 • алергія на сонце, алергія на холод
 • домашній пил, зокрема кліщі, які знаходяться в ньому
 • плісняві гриби
 • шерсть багатьох тварин – кішок, собак, кроликів, шиншил,
 • укуси комах – комарів, ос, бджіл
 • харчові продукти – найчастіше у дітей це коров’яче молоко, цитрусові, червоні фрукти і овочі, горіхи, морепродукти, деякі злаки
 • побутова хімія, парфумерія, косметичні засоби – велика кількість різних хімічних речовин у пральних порошках, у всіх миючих і дезінфікуючих засобах, косметиці та парфумерії, миючих засобах провокують алергію у дітей і дорослих.

Лікі від алергіїПостаратися усунути контакт з алергеном, але це не завжди представляється можливим, якщо наприклад, алергія на пилок бур’янів трав, то людині залишається тільки приймати антигістамінні препарати, які знижують свербіж, сльозотеча, чхання, алергічний риніт, кашель, бронхоспазм, задуха.

 • Лікарі також рекомендують проводити специфічну імунотерапію, щоб в організмі виробилися блокуючі антитіла.
 • У важких випадках алергічних реакцій застосовують кортикостероїди, препарати сильної дії, які слід використовувати тільки в крайніх випадках, коли немає інших способів зняти набряк або свербіж, висип.
 • Застосування сорбентів, які очищають організм від алергенів, такі як: Ентеросгель, Поліфепан, Полісорб, активоване вугілля.
 • Використання інвазивних методів очищення крові, наприклад, Плазмаферез.

Які таблетки від алергії краще – список

Виникнення симптомів алергії, запалення носоглотки, очей, шкіри або бронхів при алергічних захворюваннях  супроводжується високим виробленням гістаміну. Тому, щоб зняти прояви алергії найчастіше призначають антигістамінні препарати. На сьогоднішній день цих лікарських засобів існує 3 покоління. І якщо перед вами стоїть питання які таблетки пити при алергії, у цій статті ми розглянемо, які таблетки від алергії існують на фармацевтичному ринку, їх позитивну і негативну дію на організм.

Інформація, представлена в статті носить інформативний характер, призначена тільки для ознайомлення. Вибір антигістамінного засобу здійснюється лікуючим лікарем.

Метаболіти – антигістамінні препарати 3 покоління

Це сучасні, ефективні, новітні таблетки від алергії, які не викликають сонливість. Вони не мають кардіотоксичного і седативного ефекту, тому їх можна приймати і дітям з 1-2 років (в сиропах) і дорослим, чия робота вимагає концентрації уваги.

Виникнення сонливості від застосуванні цієї групи препаратів можливе тільки у особливо чутливих людей, а також вона спостерігається у осіб при хронічній перевтомі і недосипанні. Це не є приводом для відміни препарату.

ЦетринЦетиризин – високоефективний антигістамінний засіб останнього покоління, який практично не метаболізується в організмі, добре проникає в шкіру, тому ефективний при шкірних висипаннях. Після прийому через 2 години настає стійкий ефект, пролонгованої дії, достатньо прийому 1 таблетки в день, можливо через день або 2 рази в тиждень. Седативний ефект мінімальний, але слід з обережністю призначати особам з порушенням функції нирок. Ці ліки від алергії для дітей можна використовувати, якщо дитині більше 2 років і тільки у вигляді сиропу або суспензії. Далі у таблиці представлені: таблетки від алергії, назви аналогів, форма випуску та їх середня ціна в аптеках.

Найменування препаратів аналогів Форма випуску Середня ціна в аптеках (літо 2013 р.)
Цетрин таблетки 20 шт. і 30 шт. сироп для дітей старше 2 років табл. 150 грн. сироп 120 грн.
Зіртек таблетки 7 шт, краплі для прийому всередину таблетки 220 грн. краплі 330 грн.
Зодак таблетки 10 шт, 30 шт., краплі для прийому всередину, сироп табл. 120 грн. краплі 200 грн.
Летизен таблетки 10 шт. 90 грн.
Парлазин таблетки 10 шт. 30шт, краплі для прийому всередину табл. 130 грн. краплі 260 грн.
Цетиризин таблетки 10 шт. 20 шт. табл. 60 -120 грн.
ФексадинФексофенадин – метаболіт терфенадину, також не взаємодіє з іншими ліками, не метаболізується в організмі, не викликає сонливості та не порушує психомоторні функції. Вважається безпечним і ефективним засобом серед антигістамінних препаратів. Ці таблетки проти алергії можна приймати дітям до 6 років.
Телфаст табл. 10 шт. 420-480 грн.
Фексофаст табл. 10 шт. 190-200 грн.
Фексадин табл. 10 шт. 160 грн.

Неседативні антигістамінні препарати 2 покоління

 • Ці засоби також практично не мають седативній властивості, не впливають на фізичну і розумову активність людини, прийом цих антигістамінних засобів не залежить від прийому їжі, досить швидко досягається ефект і має пролонговану дію. Навіть при тривалому прийомі не знижується антигістаминна активність препарату.
 • Серйозним недоліком деяких з цих засобів є вплив на серцеву діяльність. Тому, крім Лоратадину, цю групу препаратів не слід призначати літнім людям або особам із захворюваннями серцево-судинної системи.
 • Кардіотоксичність особливо посилюється при одночасному прийомі з грейпфрутовим соком, з протигрибковими засобами, антибіотиками макролідами (Сумамед, кларитроміцин), антидепресантами і в осіб з порушеннями функції печінки.

КларисенсЛоратадин, дезлоратадин – найпопулярніший антигістамінний препарат 2 покоління. Його ефективність вище, ніж у засобів 1 покоління, але менше, ніж у метаболітів. Седативний ефект мінімальний, не впливає на серцеву та психомоторну діяльність, дуже добре переноситься і не взаємодіє з іншими лікарськими засобами. Лоратадин – ліки, які можна приймати дітям після 1 року в сиропі. Далі подано список таблеток від алергії групи лоратадин та дезлоратадин. Серед цих препаратів Еріус вважається на сьогоднішній день самим потужним антигістамінним препаратом, він протипоказаний при вагітності, але в сиропі моно приймати дітям старше 1 року.

Найменування препаратів аналогів Форма випуску Середня ціна в аптеках (літо 2013 р.)
Лоратадин 10 таблеток 15-20 грн.
Кларисенс 10 таблеток, сироп табл. 60 грн. сироп 30 грн.
Ломілан 10 таблеток, суспензія табл. 130 грн. суспензія 100 грн.
Лорагексал 10 таблеток 50 грн.
Кларотадин 10 табл. і сироп табл. 110 грн. сироп 130 грн.
Кларитин 10 табл. і сироп табл. 220 грн. сироп 250 грн.
Дезлоратадин Тева 10 табл. 360 грн.
Еріус 10 табл. сироп 60 і 120 мл табл. 500-560 грн. сироп 450-700 грн.
Лордестин 10 табл. 210 грн.
Фенистил гельДиметенден – по дії близький до антигістамінних засобів 1 покоління, але більш активної та тривалої дії, має незначний седативний ефект, може використовуватися як внутрішньо, так і як зовнішній засіб при алергічних реакціях на шкірі.
Фенистил гель гель 30 – 50 гр. 290 – 350 грн.
Фенистил краплі краплі для прийому всередину 320 грн.
Фенистил емульсія емульсія 280 – 350 грн.
Акривастин (Семпрекс), Астемізол (Гисталонг), Терфенадин (Трексил) – з-за їх кардіотоксичної дії, короткочасного ефекту, у зв’язку з небезпечними побічними ефектами, і як наслідок, не популярністю, на сьогоднішній день ці препарати практично перестали використовуватися на практиці.

Антигістамінні препарати 1 покоління

Ці препарати на сьогоднішній день також використовуються набагато рідше, ніж препарати 2 і 3 покоління, оскільки:

 • Вони володіють вираженою снодійною, седативною дією
 • Зменшують м’язовий тонус
 • У всіх антигістамінних засобів 1 покоління дія настає швидко, але терапевтичний ефект триває не більше 5 годин, крім Тавегіла – 8 годин, що є істотним недоліком у порівнянні з пролонгованою дією препаратів 3 покоління.
 • Іноді у пацієнтів виникає психомоторне збудження, особливо у дітей, і при передозуванні або тривалому застосуванні у дорослих.
 • З-за снодійної дії їх не можна приймати при виконанні різних дій, діяльності, яка вимагає концентрації уваги – водіям, при роботі з різними механізмами, при навчанні.
 • Ці ліки від алергії посилюють дію алкоголю, анальгетиків, снодійних засобів.
 • Також вони володіють тахіфілаксією, тобто при тривалому прийомі їх дія знижується, тому слід кожні 20 днів змінювати ліки від алергії 1 покоління на інші.
 • У деяких країнах багато з цих препаратів зняті з виробництва і заборонені для продажу з-за маси побічних дій, таких як тахікардія, затримка сечі, зниження зору, сухість у роті, запори.

Враховуючи вищесказане, далі розміщений список таблеток від алергії – антигістамінні препарати 1 покоління, застосування яких не бажано:

Супрастин, Хлоропірамін – єдиний з засобів 1 покоління, який продовжує користуватися популярністю, оскільки не викликає сильних кардіотоксичних дій. Він не накопичується в крові і його можна використовувати тривалий час, особливо при алергії на шкірі, кропив’янці, атопічному дерматиті, свербінні, алергічному кон’юнктивіті, набряку Квінке. Недоліком є короткочасний ефект від застосування та седативний ефект.

Тавегіл – використовується і зараз, але вже набагато рідше, ніж раніше. Він вважається високоефективним антигістамінним препаратом, має схожу дію, що і димедрол, але останнім часом спостерігаються випадки виникнення алергії на сам Тавегіл.

Димедрол – непередбачуваний за наслідками дії на центральну нервову систему.

Діазолін – викликає подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, сильну сонливість, психічну та рухову приторможенность, запаморочення, затримку сечовипускання, надає токсичну дію на нервові клітини.

Перитол – викликає підвищений апетит, але його продовжують використовувати при різних видах мігрені.

Піпольфен, Дипразин – використовується в основному як протиблювотний засіб, так само чинить виражену дію на центральну нервову систему.

Фенкарол – від димедролу його відрізняє менша седативна дія, однак і антигістаминна ефективність також нижче, ніж у інших ліків від алергії 1 покоління. Його використовують при виникненні звикання до інших антигістамінних засобів.

Види ліків від алергії для дітей

 • Антигістамінні засоби

Вище ми перелічили всі таблетки від алергії, які мають антигістамінні властивостямі і наявні в арсеналі сучасної фармакології. Серед цих засобів дітям після 1 року можна приймати Ломілан, Кларисенс, Лоратодин, Кларотадин, Кларитин. Дітям старше 2 років – Зодак, Цетрин, Зіртек, Парлазин, тільки в сиропах або краплях.

 • Засоби, стабілізатори мембран огрядних клітин

дітям можна застосовувати тільки Кетотифен в сиропі, Кромоглін, Кромогексал – у вигляді інгаляцій, назального спрею, а Інтал можна використовувати тільки після 2 років. Ці засоби укріплюють мембрани тучних клітин, які забезпечують імунний захист. При руйнуванні оболонки цих клітин виділяється гістамін – найсильніший медіатор запалення при алергії. А ці засоби, стабілізуючи оболонку клітин, не дають гістаміну запустити процес алергічної реакції.

 • Кортикостероїди

Це дуже небезпечні засоби для дитячого організму, їх не можна використовувати при будь-якому алергічному прояві, а тільки в крайніх випадках, коли вже нічого не допомагає і тільки за призначенням і під контролем педіатра. Ефект від застосування гормональних очних крапель, назальних спреїв, кремів, мазей та таблеток дуже швидкий, але наслідки можуть бути дуже віддаленими і жалюгідними. До таких засобів відносять преднізолон, беклометазон, бетаметазон, гідрокортизон, дексаметозон, метилпреднізолон та ін. Креми від алергії для дітей – детально в нашій статті.

Про ліки від алергії для дітей і дорослих також можна прочитати статтю російською мовою: “Самые эффективные антигистаминные препараты: обзор самых действенных средств против аллергии”.