Атопічний дерматит у дорослих – лікування, симптоми, причини виникнення

Атопічний дерматит, інфантильна екзема, нейродерміт – все це одне хронічне шкірне захворювання, що супроводжується інтенсивним свербінням, яке найчастіше буває у дітей і підлітків. Ще 30-40 років тому це захворювання не носило настільки масштабного поширення і якщо були клінічні випадки нейродерміту, це було досить рідкісним явищем, тим більше у дорослого населення.

Однак, вчорашні діти вже виросли і стали дорослими, тому наявність атопічного дерматиту у дорослих, які в дитинстві страждали цим недугом, також не рідкість в наші дні. На сьогоднішній день загальна алергізація, наявність небувалої хімічної атаки на зростаючий організм, призводять до поширення нейродерміту у дітей, а також і серед дорослих. Оскільки це хронічне захворювання, з періодами ремісії і періодами загострень, то і лікуванням атопічного дерматиту дорослим доводиться займатися постійно, більш інтенсивно під час рецидиву та в більш щадному режимі в період ремісії.

Атопічний дерматит у дорослих вважається незаразних шкірним захворюванням. При загостренні дерматит проявляється інтенсивною сверблячкою, сухістю, роздратуванням шкіри, доставляючи і психологічний, косметичний і фізичний дискомфорт, погіршує якість життя людини на роботі, в родині, а постійний свербіж провокує розчісування і підвищує ризик розвитку вторинного інфікування.

Причини виникнення атопічного дерматиту

Атопічний дерматитОсновна роль у виникненні атопічного дерматиту належить генетичній схильності, надмірній чутливості, що спонтанно проявляється до різних білкових і небілкових речовин, які сприяють вираженому порушенню бар’єрної функції шкірних покривів. Проте, існують і інші причини атопічного дерматиту у дорослих:

 • Генетична схильність

Серед членів сім’ї спадковий фактор передачі цього захворювання дуже великий, тому якщо близькі родичі страждають бронхіальною астмою, різними видами дерматитів, алергічним ринітом, то у дітей ймовірність розвитку цього захворювання дорівнює 50%, а якщо обоє батьків страждають атопічним дерматитом, то в 80% випадків діти успадкують схильність до нього. Найбільша ймовірність прояви атопічного дерматиту в перші 5 років життя дитини. Ця генетична схильність частіше передається по материнській лінії.

 • Більшість людей, що страждали в дитинстві атопічним дерматитом, будучи дорослими також страждають їм в тій чи іншій мірі.
 • Найчастіше наявність атопічного дерматиту у дорослих є причиною розвитку алергії і бронхіальної астми.

Таке широке поширення по всьому світу атопічного дерматиту у дорослих криється в причинах глобального характеру, що стосуються кожного з нас:

 • Несприятливі екологічні фактори – забруднення повітря, води
 • Нераціональне і шкідливе харчування – фаст-фуд, вживання великої кількості консервантів, штучних, хімізованих продуктів харчування, пестицидів та нітратів, гормонів та антибіотиків у м’ясних продуктах.
 • Зростання числа лікарсько-стійких інфекційних захворювань
 • Щоденні психологічні стреси, часті нервові перевантаження
 • Відсутність раціональних фізичних навантажень на свіжому повітрі.

Також причинами атопічного дерматиту у дорослих можуть стати будь-які алергени: домашній пил, в якому найчастіше найсильнішими алергенами є кліщі, наявність домашніх тварин, їх шерсть, корм для рибок, підстилки для шиншил, контакт з синтетичними матеріалами, а також різка зміна клімату, вологості і температури повітря.

 • Алергія на лікарські препарати

найчастіше є причиною атопічного дерматиту у дорослих, особливо сильну алергічну реакцію можуть викликати антибіотики, анестетики, вітаміни тощо, будь-який фармацевтичний засіб може викликати неадекватну реакцію у людей, схильних до алергічних проявів.

Симптоми, ознаки атопічного дерматиту у дорослих

Бувають випадки самовільного лікування атопічного дерматиту у міру зростання дитини. Однак, навіть при цьому шкіра у таких людей залишається вразливою у відповідь на різні зовнішні та внутрішні подразники. Улюблена локалізація атопічного дерматиту – в складках тіл, на руках – лікті, кисті, на ногах – підколінні складки, на обличчі та шиї, на чолі, навколо очей, а також на плечах, на спині та грудях, також можливе розтріскування шкіри на стопах та кистях рук.

Атопічний дерматит у літніх людей може виглядати у вигляді папул, бляшок, без характерної локалізації, частіше всього це хронічна екзема кистей рук. При сильних загостреннях висипання можуть бути генералізованими, в основному в області складок. Шкіра не молодих людей з атопічним дерматитом завжди занадто суха і трохи еритематозна.

Постійний нестерпний свербіж змушує пацієнта весь час розчісувати вогнища запалення, що часто ускладнюється приєднанням вторинної стрептококової або стафілококової інфекції. Крім сухості, лущення, а також знебарвлення шкіри, потовщення шкіри, також можуть виникати бульбашки, які періодично розкриваються, викликаючи намокання, потім підсихають, утворюючи жовтувато-грубі скоринки.

Іноді кон’юнктивіти, дерматити грудних сосків, кропив’янка та хейліти – також можуть бути симптомами атопічного дерматиту у дорослих. У дуже серйозних випадках, довгостроково поточних періодах загострень, коли пацієнт довго проводить лікування різними гормональними засобами може виникати серйозне захворювання – гіпокортицизм (пригнічення функції надниркових залоз), яке супроводжується постійною підвищеною стомлюваністю, схудненням, гіпотонією, симптомами зниженої кислотністі шлунка, гіпоглікемією (глюкоза в крові – норма).

Одним з характерних для атопічного дерматиту у дорослих симптомом є потовщення шкіри, а також посилення шкірного малюнка, колір шкіри на повіках стає більш темним, з’являються тріщини на шкірі. А також існує цілий ряд симптомів, які іноді супроводжують атопічний дерматит:

 • Незначна інфільтрація і гіперемія стопи, тріщини, лущення.
 • Нігті втрачають поздовжню смугастість, тому вигляд нігтя стає як би полірованим.
 • Витончення волосся в потиличній області голови, часткове або повне зникнення волосся на бровах.

Лікування атопічного дерматиту

До загальних методів комплексної терапії дерматиту відносяться:

 • Прийом атигістамінних препаратів (Таблетки від алергії), ці засоби сприяють тільки зняттю свербіння, як одного з симптомів атопічного дерматиту – це Кларитин, Супрастин, Цетрин, Зіртек, Телфаст.
 • По можливості уникати контакту з алергеном, усунення його дії.
 • Дієтичне харчування – гіпоалергенна дієта
 • Дуже важливо очищати ШКТ за допомогою детоксикуючих засобів, таких як Поліфепан, Полісорб, Ентеросгель, активоване вугілля та ін.
 • Також досить ефективні гіпосенсибілізуючі засоби, такі як тіосульфат натрію, хлористий кальцій при алергії.

Дуже часто при загостренні лікарі призначають гормональні креми та мазі від дерматиту такі як Елоком, Акридерм, Целестодерм та ін. Їх ефективність не викликає сумніву, вони дуже швидко надають протизапальну і протиалергічну дію, але тривале їх використання дуже небезпечно, про потенційну шкоду для здоров’я гормональних мазей, а також повний перелік всіх місцевих кортикостероїдних засобів можна знайти в нашій статті Мазі від псоріазу – гормональні і негормональні.

 • Антисептики та протимікробні мазі

Для обробки вогнищ запалення, з метою профілактики приєднання інфекції застосовуються антисептики – діамантовий Зелений розчин, Фукарцин, Метиленовий синій. При приєднанні вторинної інфекції лікар призначає місцево протимікробні мазі, такі як Линкоміцинова мазь, Еритроміцинова мазь, Целестодерм з гараміцином, а також пероральний прийом антибіотиків – Роваміцин, Доксициклін, Сумамед, Зитролид, Еритроміцин та ін. лише за призначенням лікаря.

 • Лікування дисбактеріозу та захворювань ШКТ

Найчастіше розвиток дерматитів пов’язаний з дисбактеріозом кишечника, тому прийом різних пробіотиків також доцільний – РіоФлора Імуно, Біфідобактерин, Лактобактерин, Аципол та ін (див. список БАД і препаратів пробіотиків, аналогів Лінексу). Можливою додатковою причиною атопічного дерматиту та дисбактеріозу, може бути порушення травлення, а саме функції підшлункової залози (Панкреатит – симптоми, лікування), при цьому призначаються ферментні препарати, такі як Панкреатин, Креон, Мезим.

 • Лікування грибкових захворювань

Також до уражених ділянок шкіри можуть приєднуватися грибкові агенти, які лікують місцевими антімікотічними засобами та протигрибковими препаратами в таблетках.

 • Заспокійливі засоби

Оскільки виникнення атопічного дерматиту залежить від психосоматичного стану людини, його нервової системи, також можуть бути показані заспокійливі засоби, такі як Новопассит, Персен, Гліцин, Валеріана, Пустирник і пр.

 • Лікування герпетичної інфекції

Якщо приєднується герпетична інфекція, призначають противірусні місцеві і пероральні засоби – Ацикловір, Фамвир та ін.

Щоб лікування атопічного дерматиту у дорослих було максимально ефективним, не варто захоплюватися медикаментозним лікуванням, оскільки самі лікарські препарати нерідко є провокуючими факторами посилення дерматиту та розвитку алергії, тому бажано використовувати немедикаментозні методи лікування і спробувати змінити свій спосіб життя:

 • Постійно використовувати гіпоалергенні зволожуючі засоби для шкіри – лосьйони, креми.
 • Уникати розчісування висипу, для запобігання попадання інфекції на шкіру, для цього краще накладати пов’язки на уражені ділянки шкіри під час рецидиву.
 • Використовуйте зволожувачі та очищувачі повітря

Регулярно проводити вологе прибирання в приміщенні без використання різної побутової хімії, а також бажано використовувати очищувачі та зволожувачі повітря в кімнаті, де більшу частину часу проводить пацієнт з атопічним дерматитом.

 • Дотримуватися дієти, по можливості обмежувати контакт з алергенами.
 • Уникайте різких перепадів температур

Пацієнти з атопічним дерматитом повинні уникати різких перепадів температури навколишнього середовища, сильного перегріву або холоду. Тому відвідування сауни ними не доцільно, а ось вплив сонця позитивно впливає на стан більшості пацієнтів. Однак, нерідко у людей, схильних до алергії можливо виникнення такої дивної реакції, як холодова алергія або алергія на сонце.

 • Зниження зайвого потовиділення

Оскільки надмірне перегрівання підвищує потовиділення, що викликає додаткове свербіння і роздратування, не рекомендується носити тісного й занадто теплого одягу, не можна допускати контакту шкіри з шерстю і синтетикою. Тому слід носити гіпоалергенну бавовняну білизна, без агресивних барвників.

 • Як правильно купатися

Пацієнтам з атопією не слід занадто часто купатися, оскільки це сприяє знежиренню і висушуванню шкіри, не застосовувати також при купанні звичайного або рідкого мила з різними ароматами. Необхідно підбирати мило, яке не подразнює шкіру, таке як Aveeno, Dove, Alpha-Кеггуа. При прийомі душу не можна, щоб вода була дуже гарячою. Оптимальніше всього намазувати тіло спеціальними маслами і максимально швидко змивати їх, можна користуватися маслом Лацеран або Еуцерин, або гідрофільні олії.

 • Курортолікування

Будь-яке лікування в санаторіях, а також морське купання дуже благотворно впливає на стан шкіри, тому купання в прохолодній морській воді бажано для всіх хворих атопічним дерматитом. А ось відвідування басейнів, хлорованих або оброблених іншими хімічними засобами, не рекомендується.

 • Лікувальні ванни

Дуже корисно періодично приймати лікувальні ванни з крохмалем – 0,5 кг крохмалю на 6 літрів води, ванни з висівками – 1 кг висівок кип’ятять в 3 літрах води півгодини, проціджений відвар виливають у ванну. Ванни з ромашкою – 1 кг ромашки заварюють у 4 літрах, настоюють півгодини і виливають у ванну, можна приймати ванни з хвойним екстрактом.

 • Прикраси

Не варто носити прикраси, браслети для годинників з нікелю, при цьому контактна алергія сильно підвищується. Як показують останні дослідження, навіть, здавалося б, безпечне золото може негативно впливати на людину, тим більше якщо золоті прикраси містять дорогоцінні камені, оброблені в ядерному реакторі. У більшості дешевої біжутерії, виробленої зараз в Китаї, виявлена наявність свинцю, миш’яку, ртуті, кадмію, що негативно позначається на здоров’ї навіть абсолютно здорової людини.

 • Домашні тварини

При атопічному дерматиті у дорослих неприпустимо знаходження в будинку домашніх тварин, також не можна мати в квартирі шкури тварин. Особливо сильно впливають на людей з дерматитом коти, морські свинки, шиншили, птиці з-за пір’я і посліду.

Якщо відомий алерген, що викликає дерматит, то можна використовувати сучасний метод системної імунотерапії, коли вводяться поетапно в організм по наростаючій дози конкретного алергену. При такій терапії імунна система в динаміці повинна ставати менш чутливою до цього алергену.

Про атопічний дерматит також можна прочитати статтю російською мовою: “Причины возникновения и симптомы атопического дерматита, методы лечения болезни”.