Лікування стригучого лишаю у людини: симптоми, ознаки

Стригучий лишай – це грибок, вражаючу шкіру, нігті і волосся людини. Це дуже заразне захворювання, яке провокують грибки роду Микроспорум і Трихофітон. В залежності від типу збудника, розрізняють два типу стригучого позбавляючи у людини – Мікроспорія і Трихофітія. Мікроспорія передається людині від тварин, а Трихофітія розвивається виключно на тілі людини (див. лікування всіх видів лишаю).

Лікування стригучого позбавляючи проводиться за допомогою протигрибкових препаратів для місцевого і внутрішнього застосування.

Основні шляхи зараження

Найчастіше стригучий лишай передається контактно-побутовим шляхом від людини або тварини-носія грибка. Характерні особливості зараження включають:

 • Найчастіше заражаються діти від 15 років після частих контактів з тваринами;
 • Можливе зараження і при контакті зі шкірою хворої людини;
 • незалежно від типу лишаю, передача грибка може статися через побутові предмети, одяг та засоби гігієни;
 • Стригучим лишаєм можна заразитися навіть у перукарні, де не проводяться дезінфікуючі процедури.

Характерні симптоми грибкового захворювання

Стригучий лишай у дітей і дорослих може з’явиться на голові, тулубі або будь-якої іншої частини тіла. Але найчастіше його ділять на кілька типів (локалізації): на руках і тулубі, на ступнях, нігтях рук і ніг, в паху і під пахвами, на волосяному покриві голови, шкірі рук і долонь, на обличчі.
Симптоми стригучого лишаю залежать не тільки від ділянки шкіри, але і глибини грибкового ураження. Тому стригучий лишай і його симптоми прийнято ділити на декілька груп, кожна з яких вимагає відповідного лікування:

Поверхневий лишай у волоссі

Лікування стригучого позбавляючи у людиниНайчастіше заражаються від хворих тварин або людей. При відсутності лікування хвороба переходить хронічну форму з періодичним рецидивами до початку статевого дозрівання. У хлопчиків лишай може пройти самостійно і без лікування, а дівчатка схильні до ризику переходу позбавляючи в хронічну форму.

Ознаки стригучого лишаю на голові включають:

 • На початковому етапі в волоссі можна помітить круглі ділянки з поріділими волоссям;
 • Шкіра починає лущитися і покриватися сірими або білими лусочками, які дуже часто приймають за лупа;
 • Далі починають ламатися волосся (приблизно в декількох міліметрах від шкіри голови), шкіра починає червоніти, а краї позбавляючи покриваються невеликими бульбашками, які згодом покриваються жовтою скоринкою;
 • Уражені ділянки волосяної частини голови можуть бути досить великими (до 10 сантиметрів і більше в діаметрі);
 • Даний тип лишаю не провокує запалення, а свербіж спостерігається лише у невеликого відсотка пацієнтів. Однак, наявність позбавляючи приносить серйозний психологічний дискомфорт через неестетичного вигляду голови і волосся.
Поверхневий лишай на шкірі

Початкову стадію розвитку поверхневого лишаю на шкірі можна легко переплутати з рожевим лишаєм, але ці два захворювання вимагають різного лікування, тому важливо своєчасно провести коректну діагностику.

Відрізнити стригучий лишай шкіри від рожевого можна по його локалізації. Стригучий може виникнути на будь-якій ділянці шкіри, тоді як рожевий не вражає стопи, кисті і обличчя. Крім того, рожевий позбавляючи проходить протягом двох місяців, а стригучий може тривати роками і характеризується періодами рецидивів.

Найчастіше поверхневий стригучий лишай шкіри з’являється на обличчі і шиї, але іноді може початися на ногах і тулубі. Плями мають чіткі краї з обідком з рожевих вузлів і бульбашок. У центрі плями шкіра світліше, і покрита сірими лусочками. Без лікування вогнища позбавляючи будуть поступово збільшуватися і супроводжуватися сверблячкою.

Хронічна форма

Хвороби схильні тільки жінки, які вчасно не вилікували лишай у дитинстві. Захворювання рецидивує при порушеннях роботи щитовидної залози, яєчників, авітамінозу і слабкість імунітету. Основні симптоми стригучого позбавляючи у людини в хронічній формі включають:

 • Найчастіше виникає в волоссі (на потилиці і скронях), але може також вражати нігті і гладку шкіру.
 • Якщо грибок уразив нігті, вони тьмяніють, стають каламутними і сірими, покриваються щербинами і кришаться. Нігтьова пластина може стати занадто товстої або навпаки, тонкою.
 • При ураженні голови волосся починає ламатися прямо над коренем, а не шкірі утворюється невелика чорна точка з лущенням, але без запалення.
 • На гладкій шкірі, лишай найчастіше вражає стегна, сідниці, долоні і лікті. При цьому плями можуть бути досить великих розмірів, рожевого або навіть синюватого кольору, з нечіткими контурами і лущенням.

Хронічний лишай будь-якого виду найчастіше проявляється лише свербінням і лущенням.

Лікування стригучого лишаю у людини симптоми, ознакиГлибокий (інфільтративно-нагноительной)

Даний тип позбавляючи поширюється на волосяні фолікули, а заразитися можна від хворої тварини. Найчастіше поява позбавляючи супроводжується загальним нездужанням, жаром і збільшенням лімфатичних вузлів. Тривалість запалення може становити до трьох місяців.

Глибокий стригучий лишай супроводжується утворенням нерівних і горбистих бляшок яскраво-червоного кольору, які зовні схожі на пухлини, так як бляшки призводять до запалення фолікулів і набряків.

Даний тип позбавляючи викликає біль, а при розтині фолікулів може виділятися гній. Коли запалення стихає, на місці бляшок утворюються кірочки коричневого кольору.

У чоловіків вогнища глибокого позбавляючи можуть виникнути не тільки у волоссі, але навіть у вусах і бороді.

Методи діагностики

Для діагностики стригучого лишаю необхідно пройти консультацію дерматолога, але для призначення правильного лікування також потрібно бактеріологічний аналіз шкірних лусочок, пеньків волосся і зіскрібка. При наявності грибка в досліджуваному матеріалі, діагностують стригучий лишай.

При діагностиці існують і певні труднощі:

 • При ураженні волосистої частини голови потрібно відрізнити лишай від інших грибкових уражень (зокрема, фавуса) і звичайного облисіння;
 • Глибокий стригучий лишай необхідно диференціювати від стафілококового сикозу, бромодерми і йододерми, а також флегмони і остіофолікуліту.
 • Якщо стригучий лишай вразив гладку шкіру тіла, проводяться додаткові аналізи для того, щоб виключити можливість розвитку екземи, псоріазу.
 • Хронічний стригучий лишай слід диференціювати від вугрової висипки, псоріазу, червоного плоского лишаю, екземи нігтів і кандидозу.

Засоби лікування

Як правильно лікувати стригучий лишай? В першу чергу, необхідна терапія грибка, спровокував хвороба. Приймати будь-які препарати можна лише призначенням дерматолога.

Лікування стригучого позбавляючи у людини зводиться до одночасного прийому протигрибкових препаратів всередину і використання спеціальних мазей, шампунів і спреїв.

Засоби для місцевого застосування включають:

 • Мазі, креми і шампуні на основі Клотримазолу, Кетоконазолу, Микосептина.
 • Для лікування лишаю шкіри застосовують Толнафтат і Тербінафін.
 • Вранці вогнища позбавляючи обробляють розчином йоду, а ввечері – сірчано-дегтярній або сірчано-саліцилової маззю.
 • У деяких випадках пацієнта виписують рецепт на приготування молочка Відаля або пасту Лассара в аптеці.
 • Мазі від лишаю у людини

Системне лікування стригучого позбавляючи включає прийом Гризеофульвіну, який впливає саме на грибки, провокують стригучий лишай. Даний препарат в обов’язковому порядку приймають при наявності стригучого лишаю волосистої частини голови (тривалість курсу складає від 15 до 25 днів). Пацієнта необхідно регулярно здавати зішкріб на наявність грибка. Коли спори не будуть виявлені, препарат приймають через день прописаної раніше дозуванні. Курс лікування становить два тижні і необхідний для профілактики рецидивів.

При грибковому ураженні стоп призначають пероральний прийом Кетоконазолу або Клотримазолу, а на шкіру стоп наносять сульфід селену.

Якщо стригучий лишай перейшов у хронічну форму, крім місцевих і загальних протигрибкових засобів, пацієнтку призначають курс вітамінів, імуномодуляторів та препаратів для зміцнення стінок судин і поліпшення струму крові.

Про повне одужання можна говорити лише за наявності трьох негативних результатів аналізу. Перший зішкріб роблять безпосередньо після закінчення терапії, другий – через тиждень, а останній – через 3 місяці. При наявності позитивних результатів, схему лікування коригують.

Статтю про лікування стригучого лишаю у людини також можна прочитати російською мовою: «Лечение стригущего лишая у человека: симптомы, признаки».