Чи заразний псоріаз, чи передається псоріаз у спадок?

Ураження шкіри при псоріазі з неприємними відразливими ділянками, покритими ерозіями, викликає природне почуття побоювання практично у кожної людини. Багато хто навіть не намагаються розмірковувати, заразний псоріаз, а просто уникають спілкування з хворою людиною. Поширення псоріазу досить обширно, ця патологія вражає людей незалежно від віку і статі. І хоча точно встановлена неінфекційна природа захворювання, а значить безпека інфікування оточуючих, багато хто просто не можуть подолати страх і огиду з почуття власного збереження.

Псоріаз шкіри є системним захворюванням, які не мають нічого спільного з вірусами та інфекціями, тому при безпосередньому контакті з шкірою хворого, ні повітряно-крапельним шляхом він не передається.

На жаль, пояснити різницю між грибковими інфекціями, вірусом герпесу, позбавляємо або коростяним поразкою і ураженням шкіри на тлі збою роботи внутрішніх систем організму багатьом людям просто неможливо. Та й на думку не кожна людина зможе відрізнити псоріазні бляшки від інфекційного ураження шкіри, тому не замислюючись про псоріазі, заразний для навколишніх він чи ні, люди просто оберігають себе.

Офіційні факти про псоріазі

Офіційною медициною встановлено, що псоріаз є незаразних захворюванням, він не передається ніякими відомими шляхами. Так, псоріаз не можна захворіти при таких ситуаціях як:

 • дотик до хворого під час рукостискання, обійми або інший безпосередній контакт;
 • під час догляду за хворим;
 • при користуванні загальними предметами і речами в побуті, ні посуд, ні через постільну білизну, ні через рушники, псоріаз передатися не може;
 • статеві партнери так само можуть не турбуватися, статевим шляхом псоріаз не передається;
 • утворення псоріазних уражень шкіри не пов’язане з інфікуванням патогенними мікроорганізмами, тому бляшки на шкірі хворого не є джерелом інфекції, а, отже, безпечні для оточуючих;
 • часто поява псоріатичних бляшок відразу у декількох членів однієї сім’ї зв’язуються з здатністью заражати хвороби. Але це неправильний висновок, прояви псоріазу у родичів говорить про його генетичній природі, а не про контагиозности.

Заразний псоріазХоча, справедливості заради, не можна не згадати про припущеннях і теоріях різних вчених про природу виникнення псоріазу. Серед розробок ведуться дослідження і перевіряються можливості вірусної та інфекційно-алергічної природи розвитку хвороби. На стадії дослідження знаходяться теорії про ретровірусної етіології хвороби, що передається спадковим шляхом, і тканево-алергічна етіологія як реакція імунної системи на зараження стрептококом. Тому, виходячи з припущень вчених, стверджувати з точністю на всі 100% про те заразний псоріаз шкіри, не можна.

Спадкова теорія псоріазу

Наявність симптомів псоріазу не може не хвилювати молодих людей, які вирішили стати батьками. Чи передається псоріаз у спадок, і як можна перевірити, чи дитина хворіти на псоріаз, якщо їм хворіють батьки – ось найпоширеніші сумніви.

Переважна більшість фахівців впевнені в генетичної етіології псоріазу, тобто ураження цією хворобою залежить від спадкових факторів і генетичної схильності. Невблаганні цифри статистичних даних кажуть, що якщо в одного з батьків в анамнезі є псоріаз, то у дитини в 4 рази вище ризик захворіти цією патологією. А якщо псоріаз хворіють обоє батьків, то тоді симптоми псоріазу проявляться з гарантією в 75%.

По ходу досліджень вчені встановили факт порушень метаболізму в клітинах крові і шкірних покривів у родичів хворих на псоріаз, навіть якщо у них немає видимих уражень шкіри. Це говорить про те, що схильність до хвороби псоріаз закладається на клітинному рівні і передається у спадок з генами батьків.

При зборі анамнезу у дітей, які вперше захворіли на псоріаз, практично завжди виявляються родичі, які хворіють або, коли перенесли це захворювання. Навіть якщо у батьків ніколи не було псоріазних висипань, значить, вони були у дідусів або бабусь з однією з сторін.

Відомі й випадки захворювання на псоріаз дитини при повній відсутності ознак цієї хвороби у кого-небудь із родичів. А протягом нетривалого часу з’являються симптоми псоріазу у дорослого члена сім’ї. Але не можна на цій підставі робити висновок про те чи передається псоріаз при спілкуванні. Це означає, що у всіх членів цієї родини є схильність до ураження псоріаз. А з’явилися симптоми псоріазу лише при ослабленні імунної системи і збігу кількох провокують обставин.

Імунна система може все життя успішно стримувати прояви псоріазу, і дозволити йому вийти на поверхню лише в похилому віці людини при збігу сприятливих для захворювання факторів.

За спадкову теорію псоріазу говорить і той факт, що навіть якщо у хворого не виявлено найближчих родичів, що страждають цією патологією, то вони обов’язково знайдуться серед далеких родичів. Так у хворих дітей в 60% випадків ознаки псоріазу виявляються у найближчих родичів, а у дорослих, які вперше зіткнулися з псоріазом в анамнезі приблизно в 50% випадків є в сім’ї хворі на цю недугу.

Чи заразний псоріаз, чи передається псоріаз у спадокПри дослідженні збудника псоріазу виявлена його можливість впливати на генетичний код клітини, що передається наступним поколінням. А також передбачається, що успадковується не сам збудник порушень внутрішніх систем, а схильність метаболізму організму, ендокринної системи і будови шкіри до появи псоріазних поразок.

Крім спадкового чинника, виникнення псоріазу сприяє збіг одночасно декількох патологічних явищ, це:

 • порушення синтезу ферментів,
 • порушення білкового і жирового обміну,
 • недостатність амінокислотного метаболізму,
 • підвищена активність умовно-патогенної флори,
 • множинне проникнення вірусів.

Небезпека псоріазу для людини

Існуюча думка про безневинність псоріазу для організму і те, що крім психологічних неприємностей він не може більше нічим зашкодити, в корені не вірно. Обширні ураження шкіри псоріазними висипаннями не тільки небезпечні для здоров’я, але і можуть загрожувати життю людини, так як при цьому вражаються внутрішні органи і системи.

Завжди слід пам’ятати, що псоріаз – це не шкірне захворювання, дерматологічні прояви – це лише її симптоми. Поява тріщин на шкірі сверблячих, періодичні несильні болі – це тільки перші сигнали про початок внутрішніх патологічних змін.

Псоріаз є системним захворюванням, і його негативний вплив зачіпає, в першу чергу, внутрішні системи. Поки хворого турбують лише шкірні прояви, процес є оборотним, і при адекватному лікуванні можна зупинити і позбутися від неприємних симптомів. Але, коли хвороба зачіпає тканини суглобів, боротися з псоріазом стає набагато складніше.

Розвиток псоріатичного артриту є серйозним станом, і лікування цієї патології пов’язане з багатьма проблемами. Так, лікарські препарати, здатні зупинити ураження кісткових структур, що мають серйозні побічні ефекти. Найчастіше шкоду, що наноситься цими препаратами, у багато разів перевищує терапевтичний ефект.

Тому всім людям, що виявили у себе шкірні прояви псоріазу, необхідно негайно звернутися до дерматолога, ендокринолога і як можна швидше почати лікування. Крім цього, важливо постійно контролювати стан свого здоров’я, не допускати появи запальних процесів і постійно виконувати заходи профілактики проти захворювань, що вражають суглоби.

Ускладнення псоріазу

Поразка нігтьових пластин

Першим сигналом про те, що почалися серйозні внутрішні ушкодження, є зміна структури нігтьових пластин. Псоріаз нігтів є передвісником псоріатичного артриту, який поширюється по всьому суглобам опорнодвигательной системи.

Визначити псоріатичне зміна нігтьових пластин нескладно, на них з’являються поглиблення, жирні масляні плями, помітно дистрофічне зміна структури нігтя. Всі ці симптоми повинні стати сигналом до початку активних лікувальних дій, поки не почалося ураження всіх суглобів.

Псоріатичний артрит

Це ускладнення загрожує серйозними патологіями, при ньому розвиваються такі порушення як:

 • кон’юнктивіт,
 • склероз тіла, кришталика (катаракта),
 • епісклерит, ірит,
 • дистрофічні зміни слизової оболонки ротоглотки, сечовидільного каналу і сечового міхура,
 • запалення печінки і селезінки,
 • порушення роботи центральної нервової системи (енцефалопатія, епілепсія),
 • м’язова слабкість і атрофія м’язової тканини,
 • дистрофічні зміни тканин міокарда і перикарда, що призводять до пороку серця.

Cтаття про псоріаз також доступна російською мовою: «Заразен ли псориаз, передается ли псориаз по наследству?».