Які мазі від псоріазу найбільш ефективні та безпечні?

Псоріаз – захворювання, справжню причину появи якого лікарі досі не можуть однозначно визначити. Вважається, що у його розвитку важливу роль відіграє спадковий фактор, а також наявність у пацієнтів деяких ендокринних і метаболічних порушень. Тому лікування псоріазу – це комплекс заходів, який включає мазі від псоріазу, фототерапію, виключення алкоголю, зміна психологічного настрою людини, прийом різних ванн, грязелікування та інші народні засоби лікування.

Однак, псоріаз вважається хронічним захворюванням, уповільненим, а будь-яка терапія псоріазу – лікування народними засобами, мазями, кремами, ваннами та ін. підвищує якість життя, але не рятує від хвороби. Це не говорить про те, що не варто займатися лікуванням, постійні псоріазні бляшки, які утворюються на шкірі, є вхідними воротами для патогенних мікроорганізмів, що викликають ще більше запалення вже інфекційного характеру. Тому хворі на псоріаз повинні постійно стежити за станом шкіри, використовувати різні мазі, креми від псоріазу, підтримувати імунітет і психологічний стан, не допускаючи різких рецидивів хвороби.

Загальні рекомендації з лікування мазями при псоріазі

Якщо у вас з’явилися симптоми псоріазу виникає питання – який лікар лікує псоріаз? Звертатися слід до лікаря-дерматолога, щоб він допоміг підібрати хорошу мазь від псоріазу.

Гормональні препарати при псоріазі – очевидне ЗЛО, будь то мазь, крем та ін. Лікарі дуже часто призначають дуже ефективні мазі для швидкого зняття симптомів, тобто мазі – глюкокортикостероїди, після застосування яких відбувається швидке поліпшення, але це тільки здається, але не тривалий ефект, надалі застосування таких мазей призводить до серйозних порушень, і лікарі про це повинні попереджати. Це ефект відміни препарату, тобто звикання, коли проблематично припинити його застосування, а також у подальшому в 80% випадків гормональні засоби призводять до псоріатичного артриту. Перевіряйте всі мазі, креми, якими користуєтеся, на вміст стероїдів, в деяких засобах, наприклад, в Скін-кап, міститься не заявлений в інструкції гормональний компонент.

 • Обережно підходьте до застосування БАДів і вітамінів, дуже часто вони є провокуючими чинниками рецидиву псоріазу. Крім цього, зміна клімату, стресові ситуації, куріння, алкоголь, переохолодження, недотримання дієти, різке інтенсивне лікування безліччю лікарських засобів, різка відміна гормональних препаратів – також призводять до загострень.
 • Чим простіше лікування, тим триваліша ремісія, намагайтеся використовувати максимально прості методи лікування, інакше надалі лікуватись буде нічим. Це стосується і одночасного використання різних засобів одразу, оскільки не буде аналізу – що допомогло, а що ні. Також варто робити перерви між курсами лікування від 1-6 місяців.
 • Псоріаз – індивідуальний. Що добре допомагає одному хворому, може нашкодити іншому, не особливо довіряйте відгукам інших хворих.
 • Позитивний настрій, позитивні емоції – запорука тривалої ремісії. Для цього можна використовувати Настрої Ситіна, вчення Рейки, обговорювання афірмацій. Стрес, роздратування, негативні думки, емоції при псоріазі – найлютіші вороги.
 • Якщо псоріаз з’явився у дитини – проаналізуйте, чим він міг бути викликаний, постарайтеся виключити провокуючі фактори, для дітей іноді досить просто постійне дотримання дієти. Не намагайтеся відразу ж лікувати дитину всіма можливими способами, це тільки погіршить ситуацію.

Якою маззю лікувати псоріаз?

Серед мазей, які хоч якось можуть допомогти пом’якшити шкіру і дискомфорт при псоріазі виділяють гормональні і негормональні засоби. Найшвидший ефект звичайно ж дають гормональні препарати – ефективні мазі від псоріазу, але застосування яких має бути за призначенням лікаря, методом пульстерапії, з поступовою відміною і тільки в крайніх важких випадках загострення.

Гормональні мазі від псоріазу з їх побічними діями представлені в таблиці.

Діюча речовина Назва мазі або крему Лікувальні властивості і побічні дії
Триамцинолон Кенакорт
Триакорт
Фтодерм
Кеналог
Берликорт
Назакорт
Полькортолон
Фторокорт
По дії має схожість з преднізолоном – надає протизапальний, протисвербіжний, протиалергічний ефект.
Серед побічних ефектів – відзначається свербіж, подразнення шкіри, екземи. При тривалому використанні високий ризик вторинних інфекційних та атрофічних уражень шкіри
Флуметазон
Флудкортонол
Флуоцинолон ацетонид
Локасален
Локакортен
Лоринден
Ультралан
Сінафлан
Сіналар
Синодерм,
Флукорт
Флунолон
Флуцинар
Чинить антиексудативну, протиалергічну, протисвербіжну, протизапальну дію. Печіння, свербіж, атрофія, розтягнення шкіри, гіпопігментація шкіри. При тривалому використанні – виникають системні побічні ефекти гормональних препаратів.
Мометазон Елоком
Авекорт
Момат
Гистан Н
Назонекс
Момедерм
Моново
Силкарен
Скинлайт
Унидерм
Те ж, що і у Флуметазону
Гідрокортизон Гідрокортизонова мазь
Дактакорт
Гіоксізон
Оксикорт
Кортеїд
Локоїд
Сибикорт
Сополькорт
Латикорт
Сульфодекортем (з сіркою),
Фуцидин
Кортеф
Найактивніший гормональний препарат, гальмує розвиток сполучної тканини в місці запалення.
Також можливий розвиток побічних ефектів системної дії.
Клобетазол Дермовейт, Кловейт, Пауеркорт, клобетазол пропіонат містить крем Скін-Кап, про що немає згадки в інструкції Має антипроліферативну, протиалергічну, протиексудативну властивість, протисвербіжну.
Якщо використовувати понад 5 днів, призводить до атрофії шкіри, дилатація судин, можлива поява системних побічних дій.
Бетаметазон Целестон
Кутерид
Бетазон
Флостерон
Акридерм
Белогент
Белодерм
Фуцикорт
Бетакортал
Бетасалик
Бетасалин
Випсогал
Бетновейт
Дипрогент
Дипроспан
Целестодерм
+ саліциловий спирт
Дипросалік
Білосалік
+ клотримазол Тридерм
+ Кальципотриол Ксаміол гель, Дайвобет
Сприяє швидкій антипроліферативній і протизапальній дії, оскільки додано фтор, в 30 разів ефективніший гідрокортизону. Має судинозвужувальну дію, знижує підвищену проникність місцевих судин.
Атрофія шкіри, печіння, вторинна інфекція, сухість, пітниця, алергічний дерматит. Системні побічні ефекти.
Будесонид Пульмикорт (суспензія для інгаляцій)
Апулеїн
Чинить протисвербіжну, протизапальну, протиалергічну дію.
При використанні більш 1 місяця – можлива поява свербежу, печіння, висипання, дерматити, і системних побічних ефектів.

Недоліки використання гормональних мазей

При псоріазі реакція кожного організму на той чи інший синтетичний гормональний препарат дуже індивідуальна, і головне, що ефект їх дії найчастіше короткочасний. З часом відбувається адаптація організму до конкретного препарату і його дозування, відповідно, знижується ефект і з кожним роком дозу гормонального засобу доводиться збільшувати, що призводить до передозування і виникнення побічних ефектів:

 • Ендокринна система

При використанні цих засобів зменшується синтез власних гормонів, що порушує загальну гормональну регуляцію в організмі. Зазвичай після курсу лікування концентрація власних гормонів відновлюється, але з часом це може відбуватися не завжди.

 • Печінка

Присутність в організмі синтетичних стероїдних гормонів призводить до скупчення різних токсичних речовин, ніж печінка з часом може не справлятися, відбувається зниження її функцій, погіршення кровообігу. Тому при застосуванні гормональних мазей слід бути дуже обережним з дозуванням і курсом лікування, ніколи не можна перестаратися. Псоріаз – невиліковна хвороба, а гормони тільки знижують симптоми цього підступного захворювання.

 • Нирки

Ще одна ланка видільної системи людини, яка також потерпає від великої кількості токсинів, при цьому знижується проникність клітинних мембран, клубочкова фільтрація, кальцій затримується в організмі і утворюються камені в нирках.

 • Серцево-судинна система

При прийомі гормонів зростає вміст жирних кислот у крові, гормону кортизону, якого у хворих на псоріаз і так надлишок.

 • Фальсифікація на ринку мазей від псоріазу

Бувають випадки, коли в креми і мазі з природними компонентами навмисне, потайно додають потужні гормональні засоби. І часто лікарі і пацієнти, не знаючи про це, не контролюють їх застосування, тобто не використовують пульсотерапію, чіткі дозування та ін. Звичайно, при цьому відбувається стрімкий ефект, а після різкої відміни ситуація погіршується і приносить шкоду здоров’ю. На жаль, визначити гормони в деяких мазях і кремах вдається найчастіше випадково. І якщо раптом якийсь вид негормональної мазі раптом викликає у вас стрімке поліпшення, це повинно викликати настороженість, оскільки негормональні засоби виявляють ефект лише через тривалий час використання.

Негормональні мазі для лікування псоріазу

Індиферентні мазі

Саліцилова мазьСаліцилова мазь –

чинить місцевоподразнювальну, кератолітичну, антисептичну дію, пом’якшує запальний процес, розм’якшує і сприяє відшаруванню ороговілих шарів епідермісу.

Саліцилова мазь при псоріазі використовується для усунення лущення.

Салицило-цинкова пастаСалицило-цинкова паста –

призначається в залежності від стадії запалення при псоріазі у вигляді мазі або пасти, має протизапальний та підсушуючий ефект.

Склад: Саліцилова кислота та Цинку оксид

Цинкова мазьЦинкова мазь, паста –

чинить протизапальну підсушуючу, в’яжучу, адсорбуючу та антисептичну дію. Зменшує подразнення, запалення тканин, утворює захисний бар’єр від впливу подразників.

Склад: Цинку оксид

Мазі, до складу яких входить дьоготь

Це мазі та креми, що містять дьоготь сосни, ялівцю, берези, кам’яновугільний дьоготь. Вони мають протизапальну властивість, чинять місцевоподразнювальну дію, тому лікування подібними засобами повинно починатися з малих доз і на малих ділянках шкіри, потім при добрій переносимості можливе збільшення обсягу нанесеного препарату.

Особливо обережно слід використовувати їх в літній час, оскільки дьоготь фототоксичен, має фотосенсибілізуючу властивість (див. симптоми і лікування алергії на сонце). Серед таких мазей можна виділити – Коллоїдин, Лосьйон Альфозил, Антипсорин, Антраминова мазь, Лісова рідина, Антрасульфонова мазь.

Мазі з вітаміном Д

ДайвонексДайвонекс і Псоркутан – мазі проти псоріазу, аналог вітаміну D. Пригнічує проліферацію кератиноцитів, що є основою його лікувальної властивості при псоріазі. Вплив на кальцієвий обмін кальципотриолу в 100 разів менше, ніж у вітаміну D3.

Склад: Кальципотриол
Дайвонекс не можна використовувати одночасно з засобами, що містять саліцилову кислоту.

Препарати нафти

ЛостеринТакі мазі мають помірну знеболювальну дію, знімають свербіж, дезінфікують шкіру, володіють розсмоктуючою і відлущуючою дією. Однак їх використовувати також слід з обережністю. Ці засоби не можна використовувати в період загострення захворювання, а також при вираженій нирковій недостатності, анемії. Мають побічні дії, такі як: сухість шкіри, фурункульоз, свербіж та почервоніння шкіри, які поступово проходять. До них відносяться: Лостерин, Нафталанова мазь, Іхтіол-нафталанова, Нефтесан.

Препарати з солідолом – одні з найефективніших мазей при псоріазі

КарталинКарталин –

досить ефективний засіб від псоріазу. Цей препарат був розроблений в кінці 90-х років, містить біологічно-активні речовини, що знаходяться в природних джерелах – у аптечної ромашки, низки, евкаліпта, меді, лаванді.

Склад: тільки натуральні компоненти: вітаміни А і Д, череда, ромашка, лізоцим, мед, саліцилова кислота, солідол, евкаліптова і лавандова олія.

Застосування: мазь повинна не змиватися з вогнищ запалення протягом 12 годин. Спочатку можливе невелике загострення, у вигляді висипу і свербежу – це нормально. При лікуванні виключити спиртні напої, гостру і жирну їжу.

МагнипсорМагнипсор –

основою цієї серії мазей є жировий солідол, який попередньо очищується.

Склад: солідол жировий, мінеральні компоненти, солі, спиртові екстракти лікувальних трав і коренів, рослинні олії, діючі речовини відрізняються для різних мазей – Магнипсор-М, Магнипсор, Магнипсор-5, Магнипсор-Б.

ЦитопсорЦитопсор –

мазь на основі жирового солідолу з органічними і мінеральними компонентами. Будь-які мазі на солідолі відрізняються від інших мазей хорошими показниками ефективності, тому для лікування псоріазу слід вибирати саме такі мазі.

Склад: солідол жировий, мінеральні компоненти.

Відгуки про Цитопсор дуже гарні, проте, комусь більше допомагає Магнипсор, комусь Цитопсор, підбір препарату має бути індивідуальним.

АкрусталАкрустал –

принцип дії цього крему від псоріазу заснований на нормалізацію метаболічних процесів у клітинах епідермісу. Надає кератолічну, протизапальну, протисвербіжну дію.

Склад – олія кедрова та евкаліптова, олія деревію, олійні екстракти – календули, ромашки, шипшини, зародків пшениці, а також екстракти алое, ялівцю, солодки, мед і віск бджолиний, основа – солідол жировий. При використанні будь-якого крему або мазі слід проводити тест на шкіру для визначення чутливості або наявності алергічних реакцій на компоненти, що входять до складу кремів.

АнтипсорАнтипсор –

мазь чинить відлущуючу, протизапальну, знеболюючу, ранозагоювальну, антимікробну, протисвербіжну дію.

Склад: солідол жировий, дьоготь березовий, череда, хітин краба, аралія анфельція, лопух повстяний, чистотіл, льнянка, гуміарабік, глюкомаканові слизи, масло ялицеве. Будь-яке лікування мазями слід починати з розпарювання, тобто треба прийняти ванну, і потім на суху, чисту уражену шкіру щільно втирати склад до повного вбирання.

АнтипсориазАнтипсоріаз –

крем, до складу якого входять екстракти з рослинної сировини: череди, календули, чистотілу, Gnaphalium ulignosum L., Betula alba L., екстракти з соків рослин, основа солідол жировий, віск жовтий, олія лляна, вазелінова, камфора, ланолін.

Мазь Антипсоріаз слід втирати в шкіру уражених ділянок ввечері 2 рази з проміжком 3 години, вранці змити мазь, ввечері процедуру повторити.

Засоби з іпритом

Антипсоріатикум – мазь з протипсоріатичною дією, для застосування при псоріазі її розводять 1/40 і 1/100 тис. Вона володіє подразнюючою дією, впливає на ферментні системи, взаємодіючи з білками. Склад: Трихлоретіламин

Псоріазин – гель, у складі якого дихлордіетилсульфід. Обидва ці препарати є речовинами, що виявляють шкірно-наривну дію, тому їх використання можливе лише у малих концентраціях.

Ми перерахували деякі з найбільш популярних засобів, на сьогоднішній день, які допомагають пацієнтам з псоріазом впоратися на якийсь час з цією примхливою хворобою. Не секрет, що при псоріазі алкоголь, тютюн, нервове перенапруження і стресові ситуації, а також зловживання солодкими, копченими, жирними продуктами, дуже сильно загострюють запальні процеси. Тому крім місцевих процедур слід дотримуватися дієти і намагатися завжди бути в гарному настрої.

Лікарські препарати, які можуть викликати рецидив при псоріазі

 • НПЗЗ – нестероїдні протизапальний препарати (список всіх НПЗЗ у статті Уколи від болю в спині)
 • Більшість антибіотиків – тетрациклінового ряду, пеніциліни, левоміцетин та ін.
 • Вітаміни групи В – В1, В6, В12
 • Різні щеплення, сироватки, цитостатики, делагіл
 • Бета-блокатори

Де лікують псоріаз, в яких санаторіях?

В яких санаторіях лікують псоріаз або куди можна поїхати, щоб полікувати псоріаз? Це питання цікавить багатьох пацієнтів. Перерахуємо деякі з таких місць:

 • Алаколь – Пістре озеро в Казахстані. Вода цього озера за складом морська – хлоридно-сульфатно-натриєва, вона сприяє лікуванню всіх шкірних захворювань.
 • м. Сочі, багате на пансіонати і санаторії, в яких надають лікувальні процедури при шкірних захворюваннях – санаторій «Аврора» або ім. Я.Фабрициуса, курортний комплекс «АКВАЛОО», санаторій «Чорномор’я», щоб приймати сульфідні ванни, пацієнти можуть відвідувати водолікарню в Мацесті. При прийнятті таких ванн можна регулювати концентрацію сірководню, яку визначає лікар, а також кількість і час прийому процедури. Повний курс розрахований на 14-21 ванну, бажано кожні півроку курси повторювати і після 3 курсу настає тривала ремісія.
 • Курорти Ставропольського краю – теж безліч санаторіїв для лікування хворих на псоріаз, в м.П’ятигорську, наприклад, використовують вуглекислі сірководневі води, в таких санаторіях як «Гарячий ключ», «Лісова поляна», «Центральний військовий санаторій», «П’ятигірря».
 • Озеро Ельтон – Волгоградська область. Тут хворі приймають ванни з ропою і грязелікування. Ропа і бруд Ельтона надає дуже хороший ефект, багато позитивних відгуків у хворих на псоріаз про стійку ремісію після цих процедур.
 • м. Сакі під Євпаторією , санаторій ім. Бурденко, розташований поруч з озером. Тут пацієнти приймають грязьові ванни, поруч знаходиться сірководневе джерело.

Якщо Ви страждаєте на псоріаз, і хочете поділитися з іншими людьми своїм досвідом з лікування цієї підступної хвороби, залиште, будь ласка, свої коментарі, поради, відгук про тий чи інший засіб терапії.

Про мазі від псоріазу також можна прочитати статтю російською мовою: «Какие мази от псориаза наиболее эффективные и безопасные?».