Ефективні уколи від болю в спині, попереку

Коли з’являється сильний біль в спині, у попереку, звичайно, в першу чергу необхідно визначити причину його виникнення. Якщо це простріл від переохолодження, люмбаго, або защемлення сідничного нерва, міжхребцева грижа тощо, слід обов’язково пройти обстеження у невролога, остеопата, можливо і у гінеколога, уролога, гастроентеролога, оскільки біль у спині може бути не тільки від спазму м’язів і зв’язок, але і при деяких захворюваннях внутрішніх органів. Після ретельної діагностики, лікар може призначити у складі комплексної терапії – НПЗЗ, вітаміни групи В в уколах від болю в спині.

Які існують засоби, що знімають болі в спині в ін’єкціях?

Сьогодні в лікуванні гострих болів в області попереку, спини медицина знаходить нові принципи та алгоритми, ніж 50 років тому. Основний акцент у боротьбі з больовими відчуттями робиться на усунення болю за допомогою НПЗЗ – нестероїдних протизапальних засобів, простих анальгетиків – парацетамолу, ацетилсаліцилової кислоти, м’язових блокад.

І після зняття сильних спазмів рекомендується відмова від іммобілізації пацієнта, тобто проведення занять лікувальною фізкультурою, здійснення масажу. Більшість лікарів наполягають на тому, щоб людина під час больових синдромів в області спини не обмежувала свою активність настільки, наскільки це можливо.

Також стало популярним і ефективним призначення комбінованих вітамінних комплексів, які можуть надавати помірну знеболювальну дію, це вітаміни В12, В6 і В1. Вважається, що більш значною анальгетичною властивістю володіє вітамін В12. Чому саме ці вітаміни?

З недавнього часу ці препарати стали розглядатися в медицині, як помірні анальгетики, оскільки вони є нейротропними – нормалізують іннервацію мускулатури, беруть участь у передачі збудження, у метаболізмі медіаторів, що впливають на обмін речовин, на процеси в нервовій системі, сприяють відновленню пошкоджених нервів.

Понад 90 різних досліджень довели, що використання в клінічній практиці вітамінів групи В призводило до значного зниження больового синдрому в гострих фазах запалення в комплексному лікуванні. Тому їх можна використовувати як окремо, так і у вигляді комплексних препаратів вітамінів групи В.

У складі більшості комплексних препаратів цієї групи міститься анестетик лідокаїн, що підсилює місцевий аналгетичний ефект. Проте, слід пам’ятати, що використання цієї групи вітамінів має сенс тільки при гострих болях у спині протягом 10-14 днів, а при хронічних рецидивуючих захворюваннях вони вже стають мало ефективними.

У випадках, коли не допомагають знеболюючі засоби, фахівці можуть запропонувати пацієнту метод ін’єкцій і розтягування. Він полягає в наступному: після того, як хворий лягає на живіт, в м’язах знаходять самі хворобливі ущільнення або точки, де біль найінтенсивніший, і роблять точно перпендикулярно укол з розчином новокаїну.

Одразу ж після ін’єкції, роблять пасивне розтягування м’язи, після чого на це місце укладають гарячий компрес. Потім, коли компрес буде знятий, пацієнт повинен проводити активні рухи, максимально піддаючи руху хворобливий м’яз.

Нижче наведений список препаратів, які призначає лікар за показаннями. Інформація призначена тільки для ознайомлення, курс лікування і дозування визначає фахівець.

Коли болить спина, уколи вітамінів групи В повинні допомогти

Їх можна приймати, як у таблетованій формі, так і у вигляді ін’єкцій, уколів. Звичайно, більш ефективним вважається внутрішньом’язове введення препаратів. Розглянемо, які існують лікарські засоби цієї групи на сучасному фармацевтичному ринку, їх загальні показання, протипоказання, побічні дії, способи застосування та порівняльні ціни в аптеках:

МільгаммаМільгамма

5 амп. ціна в аптеках 220 грн, 10 амп. 400 грн. 25 амп. 900 грн.

Склад всіх перерахованих препаратів однаковий: Лідокаїн, Тіамін, Піридоксин Ціанокобаламін

Показання: Застосовується при неврологічних захворюваннях і синдромах порушення нервової системи у комплексній терапії:

 • Неврит, парез лицьового нерва, невралгія трійчастого нерва
 • Болі в спині, викликані захворюваннями хребта, неврологічними проявами (радикулопатія, люмбоішіалгія, м’язово-тонічні поперекові, шийні, шийно-плечові синдроми, міжреберна невралгія, корінцевий синдром з-за дегенеративних змін хребта)
 • нічні судоми м’язів, алкогольна, діабетична поліневропатія, оперізувальний лишай.

КомбіліпенКомбіліпен

5 амп. 100 -120 грн, 10 амп. 170-210 грн.

Протипоказання: не можна проводити лікування при:

 • вагітність, лактація
 • гострі, важкі види серцевої недостатності
 • гіперчутливість до компонентів комбінованих вітамінів групи В
 • у зв’язку з відсутністю досліджень – дитячий вік

НейробіонНейробіон

3 амп. 220 грн.- Нейробіон не містить Лідокаїн у своєму складі

Побічні дії: Тахікардія, підвищене потовиділення, рідко – алергічні реакції – висип, свербіж, кропив’янка, шкірні реакції, утруднене дихання, анафілактичний шок.

При передозуванні – нудота, блювання, запаморочення, тахікардія.

ТригаммаТригамма

5 амп. близько 100 грн.

Застосування: Всі перераховані уколи від болю в спині вводять глибоко внутрішньом’язово по 2 мл 1р/день протягом 5-10 дн., надалі слід перейти на 2-3 р/тиждень протягом 14-21 дн. або ж на прийом вітамінів всередину.

Ефективність, протипоказання і побічні дії НПЗЗ

Знеболюючі засоби, звичайно, використовуються тільки в якості симптоматичної терапії, вони сприяють усуненню болю в спині, але не усувають причину його появи, крім того у 50% пацієнтів можуть виникати різні побічні ефекти. Найбільш часто лікарі призначають не прості анальгетики, такі як парацетамол, ацетилсаліцилова кислота, а нестероїдні протизапальні засоби, які знижують больові відчуття, і сприяють зменшенню запалення.

При проведенні понад 50 досліджень, спрямованих на виявлення кращого знеболюючого засобу, дослідники встановили, що ні один препарат з НПЗЗ не відзначився більш високою ефективністю, ніж інші знеболюючі засоби, а деякі з них досить дорогі ліки. Також ці дослідження були спрямовані на визначення лікарського засобу з найменшими побічними ефектами.

В результаті було встановлено, що Ібупрофен є найменш токсичним з усіх НПЗЗ. Виробники нового інгібітора Cox-2-Целебрекса заявляли, що він володіє найменшими побічними діями, але в ході досліджень не було виявлено переконливих доказів цього факту.

Тому при виборі нестероїдного протизапального засобу слід пам’ятати, що вони мають практично однакову анестезуючу властивість, однакові побічні дії, але різну частоту, інтенсивність, вираженість побічних ефектів, шкідливого впливу, і що не мало важливо – різні ціни.

Причому подвоєння дози не зменшує інтенсивність болю, і у випадку, коли один нестероїдний препарат не допомагає, заміна його на інший не має сенсу. Більш того, на підставі досліджень можна зробити висновок, що вони не краще звичайного парацетамолу. Докладно про мазі від болю в спині можна дізнатися з нашої статті.

Всі відомі НПЗЗ в ін’єкціях, з їх загальними протипоказаннями і побічними діями, середніми цінами в аптеках представлені в таблиці:

МелоксикамМелоксикам

Моваліс (3 амп. 530 грн.), Амелотекс (3 амп.- 280 грн.), Артрозан (3 амп. 190 грн)

Показання до застосування НПЗЗ:

Симптоматичне лікування анкілозуючого спондиліту, остеоартрозу, ревматоїдного артриту, усунення болю – кістково-м’язових, болів в спині будь-якої етіології, післяопераційних та інших больових відчуттів.

Кетопрофен

КетопрофенАртрозилен (6 амп. 170 грн.), Кетонал (10 амп. 200 грн), Фламакс (5 амп. 110 грн), Флексен (6 амп. 280 грн.)

Протипоказання: Підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату, серцева недостатність, вагітність і лактація, тяжка печінкова або ниркова недостатність, аспіринова бронхіальна астма, дитячий вік до 16-18 років, запальні захворювання кишечника, загострення виразкової хвороби шлунка, шлунково-кишкова кровотеча. Цереброваскулярні захворювання, ішемічна хвороба серця, будь-які важкі захворювання серцево-судинної системи, спільний прийом антиагрегантів (клопідогрел, ацетилсаліцилова кислота) преднізолон, порушення функції печінки, тяжкі соматичні захворювання.

З обережністю: захворювання ШКТ, наявність інфекції Helicobacter pylori, набряки, затримка рідини, цукровий діабет, тривале застосування НПЗЗ.

КетановКеторолак

Кеторол (10 амп. 130-150 грн.), Кетанов (10 амп. 100 грн.), Кеторолак (10 амп 70-90 грн.)

Застосування: Розчин для уколів від болю в спині слід вводити глибоко внутрішньом’язово у дозі, підібраній лікарем в залежності від віку хворого, інтенсивності болю. До 65 років призначають одноразову дозу 10-30 мг. в/м кожні 4-6 години. Особам з порушенням функції нирок або старше 65 років у дозі 10-15 мг в/м одноразово, або кожні 4-6 годин. Максимальна добова доза не повинна бути більше 60-90 мг. і тривалість терапії – не більше 5 днів.

ДиклофенакДиклофенак

Диклофенак (5 амп. 40 грн), Вольтарен (5 амп. 270 грн.), Наклофен (5 амп. 50 грн.), Ортофен (10 амп. 40 грн.)

Побічні дії: Травна система: часто – діарея, гастралгія, запор, блювання, нудота, печія, гепатит, гострий панкреатит.
Сечовидільна система: часте сечовипускання, нефрит, набряки, гостра ниркова недостатність.
Дихальна система: задишка, набряк гортані, алергічний риніт, утруднення дихання.
ЦНС: запаморочення, головний біль, сонливість, гіперактивність, психоз, зниження слуху, депресія, порушення зору.
ССС: запаморочення, підвищення артеріального тиску, набряк легенів.
Органи кровотворення: еозинофілія, анемія, лейкопенія.
Згортання крові: ректальна, носова, шлункова кровотеча з післяопераційної рани.
Дерматологічні прояви: кропив’янка, шкірний висип, лущення шкіри, синдром Лайєлла, синдром Стівенса-Джонсона.
Алергічні реакції: набряк повік, свистяче дихання, задишка, зміна кольору шкіри обличчя, свербіж шкіри, висип, тяжкість в грудній клітці.
Інші: часто – збільшення маси тіла, набряки гомілок, обличчя, пальців, ніг; підвищена пітливість.

КсефокамЛорноксикам

Ксефокам (5 амп. 700-720 грн.)

Передозування: блювання, нудота, абдомінальні болі, виникнення пептичних виразок шлунка, метаболічний ацидоз, порушення функції нирок.

Взаємодія: Одночасне застосування НПЗЗ із ацетилсаліциловою кислотою або іншими нестероїдними знеболюючими, а також кортикостероїдами, препаратами кальцію, етанолом, може призвести до шлунково-кишкової кровотечі та утворенню виразок ШКТ. Одночасний прийом із парацетамолом збільшує ризик виникнення нефротоксичності.

ХондрогардХондроїтину сульфат

Мукосат (5 амп. 250-500 грн), Хондрогард (10 амп. 600 грн.), Хондролон (10 амп. 800-1100 грн), Артрадол (10 амп. 700 грн)

Хондроїтину сульфат – цей препарат належить до не стероїдних протизапальних засобів, який призначається для лікування захворювань суглобів і хребта. Він уповільнює резорбцію кісткової тканини, покращує кальцієво-фосфорний обмін в хрящових тканинах, зупиняє руйнування сполучної та хрящової тканини, прискорює відновні процеси. Знижує болючі відчуття і збільшує рухливість хребта і суглобів. Володіє структурною схожістю з гепарином, тому перешкоджає утворенню тромбів в субхондральному і синовиальному руслі.

Коли сильно болить спина, лікар може призначити протизапальні, знеболюючі засоби у таблетках, але слід враховувати, що пероральний прийом уповільнює настання дії, знижує ефективність та призводить до більш сильних побічних дій з боку шлунково-кишкового тракту. Основні НПЗЗ у таблетках :

 • Целебрекс (діюча речовина целекоксиб 10 шт. 400-420 грн),
 • Аркоксія (діюча речовина еторикоксиб 7 шт. 520 -600 грн),
 • Тексамен (діюча речовина теноксикам 10 шт. 200-250 грн),
 • Найз, Нимулид, Нимика (діюча речовину німесулід ціна 20 шт. 80-140 грн),
 • Налгезін (діюча речовина напрксен 10 шт. 110-130 грн)
 • Моваліс, Артрозан, Мелоксикам (речовина Мелоксикам ціна 20 табл. 40 грн, Моваліс 20 табл. 250 грн.)
 • Кетанов, Кетарол, Кеторолак (речовина кеторолак ціна 20 табл. 40-60 грн.)
 • Артрозилен, Биструмкапс, Кетонал, Флексен (речовина кетопрофен 20 шт. 150 грн, Бисрумкапс 10 шт. 250-270 грн., Флексен 30 шт. 170 грн.)
 • Бурану, Нурофен, Фаспик, Ібупрофен (речовина Ібупрофен ціна 20 шт. 15 грн, Нурофен 12 шт. 110 грн, Фаспик 6 шт. 100 грн, Бурану 10 шт. 80 грн.) Некст (парацетамол та ібупрофен 120-170 грн.)
 • Вольтарен, Диклак, Наклофен, Ортофен (речовину Диклофенак ціна 20 шт. 40 грн, Вольтарен 20 шт. 200 грн, Ортофен 30 шт. 20 грн., Диклак 10 шт. 70-100 грн.)

Хондопротектори

АлфлутопАлфлутоп

Алфлутоп (10 амп. 1400-1500 грн.)

Це сучасний препарат, який є концентратом з дрібної морської риби, регулює метаболізм хрящової тканини. До складу біоактивного концентрату входять амінокислоти, іони калію, натрію, міді, заліза, кальцію і цинку, а також мукополісахариди, пептиди. Цей засіб стимулює процеси відновлення хрящової тканини, гальмує руйнування структур кістково-хрящових тканин, що забезпечує помірну знеболювальну дію.

Препарат призначають тільки дорослим при остеохондрозі або поліостеоартрозі, його слід вводити в/м глибоко 1 мл/день курсом 20 днів. Якщо вражені великі суглоби, то можливо введення препарата всередину суглоба 1 раз в 3-4 дні по 1-2 мл, курсом 5-6 ін’єкцій.

Про уколи від болю в спині також можна прочитати статтю російською мовою: «Обезболивающие препараты: таблетки и уколы от боли в спине, пояснице, суставах».