Симптоми хребетної грижі поперекового, шийного, грудного відділів хребта

Багато лікарів-остеопатів впевнені, що більшість проблем зі спиною у дорослого населення починаються з дитинства. Неправильні пози у дітей при роботі за столом, навчання за партою в школі, відсутність розумного фізичного навантаження для зміцнення м’язів спини можуть доставити масу неприємностей з хребтом у зрілому віці. Більшість захворювань хребта беруть свій початок з того моменту, коли дитина починає горбитися.

На жаль, кожній дорослій людині знайомі різні болі в спині, а такий діагноз, як хребетна грижа, симптоми якого досить болючі, багатьом знайомий не з чуток. Міжхребетні грижі найчастіше діагностуються у населення молодше 45 років. У більш старшого покоління вікові дегенеративні зміни міжхребцевих дисків призводять до зниження пружності драглистого ядра, тому ризик появи міжхребцевої грижі після 50 років зменшується.

Хребетна грижа – причини виникнення

Симптоми хребетної грижіМіжхребцева грижа – це зміщення драглистого ядра, розрив фіброзного кільця диска, при цьому частина ядра виходить під тиском назовні, утворюючи випинання в області хребта. При цьому відбувається звуження хребетного каналу, набряк і запалення прилеглих тканин і здавлення нервових корінців. Найпоширеніша локалізація грижі – в попереково-крижовому відділі хребта, рідше в шийному відділі і зовсім рідко бувають хребетні грижі в грудному відділі. Існує кілька факторів ризику, які сприяють розвитку патологічних змін у хребті, виникненню хребетної грижі, які ніяк не можна пом’якшити або знизити, вони неминучі:

Вік. З віком природне зношування хребетних дисків, травматичний вплив збільшується з кожним роком.

Стать. Фізіологічно у чоловіків хрящова тканина схильна до зносу набагато сильніше і швидше, ніж у жінок, тому у них вищий ризик розвитку проблем з хребтом.

Травми. Перенесені оперативні втручання і травми хребта, падіння на спину, різкий поворот спини сприяють виникненню міжхребцевих гриж.

Але є і такі джерела, причини виникнення хребетних патологій, вплив яких можна контролювати, знижувати або навіть виключати. Для цього потрібно бажання перебудувати свій спосіб життя, звички, змінити ставлення до деяких речей:

Ожиріння. Порушення обміну речовин. Надлишкові жирові відкладення в області живота роблять значний вплив на нижню частину спини, збільшуючи навантаження і надаючи негативний вплив на диски хребта. До того ж, у людини з ожирінням слабкі м’язи, оскільки він знаходиться в поганій фізичній формі, відповідно його хребет втратив свою гнучкість. Здорову спину зберегти на довгі роки можливо тільки при постійному контролю ваги і підтримці здорового м’язового тонусу.

Куріння. Будь-які токсичні речовини, що регулярно надходять в організм, знижують здатність крові постачати міжхребетні диски необхідними поживними речовинами. Вірогідність травмування дисків при щоденному надходженні нікотину в кров збільшується в рази.

Сидячий спосіб життя. Офісна робота, робота водіїв, продавців, бухгалтерів змушують людину більшу частину денного часу проводити в сидячому положенні, що значно збільшує ризик появи грижі міжхребцевого диска.

Спадковість – у родичів підвищується ризик появи грижі хребта, якщо в сімейному анамнезі вже діагностували подібні патології.

Підйом вантажів. Важка фізична робота, постійна вібрація (водії) також негативно впливають на хребет.

Симптоми хребетної грижі поперекового відділу хребта

Всі прояви грижі міжхребцевого диска обумовлені розмірами патологічних змін, локалізації та стадії її розвитку. Основним симптомам хребетної грижі поперекового відділу хребта є:

 • Постійний біль у попереку. При невеликому розмірі грижі болі носять тупий і періодичний характер. З прогресуванням захворювання болі посилюються, особливо стріляючі болі виникають при фізичному навантаженні, кашлі, довгому сидячому або стоячому положенні, піднятті важких предметів. Біль може іррадіювати в бічну поверхню стегна, інколи проходить по задній або передній стороні стегна.
 • Слабкість в ногах, оніміння пальців однієї або обох ніг, це відбувається через здавлювання корінців спинного мозку.
 • Обмеження рухливості в області попереку. Біль не дозволяє хворому випрямити спину, і зазвичай через півроку або рік після появи грижі відбувається порушення постави у пацієнта.
 • Можливі порушення сечостатевої функції організму – затримка або нетримання сечі, імпотенція, а також дисфункція кишечника – запори і проноси.

Симптоми хребетної грижі грудного і шийного відділу хребта

До основних ознаків хребетної грижі шийного і грудного відділу хребта відносяться:

 • Болі в спині, між лопатками, що віддають в руку, плече
 • Запаморочення, головні болі
 • Відчуття оніміння пальців рук, поколювання
 • Стрибки артеріального тиску
 • Метеозалежність
 • Сколіоз, кіфоз
 • Сухість шкірних покривів
 • Порушення потовиділення

Важливо знати про хребетну грижу!!!

 • Від моменту появи хребетної грижі до симптомів захворювання можуть пройти роки.
 • Остеохондроз не є 100% єдиною причиною розвитку грижі, а також при остеохондрозі не завжди утворюються грижі.
 • Консервативні методи терапії не видаляють виниклу грижу, а тільки зменшують її розміри.
 • Клінічні симптоми хребетної грижі піддаються пом’якшенню з допомогою прийомів остеопатії – безмедикаментозної терапії.
 • Причин болю в попереково-крижовій області може бути досить багато, і навіть при наявності ознак грижі за результатом МРТ тільки в половині випадків інтенсивні постійні болі в попереку викликані розвитком міжхребцевої грижі.
 • Визначити наявність грижі можливо тільки за допомогою МРТ, при цьому проведення рентгенодіагностики не інформативно і не доцільно.